Рішення № 73477427, 17.04.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
814/522/18
Номер документу
73477427
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2018 р.

Справа № 814/522/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:

Керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області, вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213

до відповідачів:

1. Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, вул. Набережна, 66, с. Підгір'я, Первомайський район, Миколаївська область, 55236

2. Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, вул. Центральна, 9, с. Мічуріне, Первомайський район, Миколаївська область, 55237

про:

визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (далі - Підгір'ївська сільська рада) та Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (далі - відповідач, Мічуринський ДНЗ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району та Підгір'ївської сільської ради Первомайського району, яка полягає в нереєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме на комплекс нежитлових будівель дошкільного закладу та у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,70 га, яка використовується для розміщення та обслуговування будівель та споруд дошкільного закладу;

- зобов’язати Мічурінський дошкільний навчальний заклад "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району та Підгір'ївську сільську раду Первомайського району вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,70 га, яка знаходиться в адміністративно-територіальних межах Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та використовується для розміщення та обслуговування будівель дошкільного закладу;

- зобов’язати Підгір'ївську сільську раду Первомайського району вжити заходи щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме на комплекс нежитлових будівель Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка", який перебуває на балансі Підгір'ївської сільської ради Первомайського району та розташований за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Мічуріне, вул. Центральна, 9.

Ухвалою суду від 22.02.2018 року відкрито провадження справі, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.

Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що в порушення норм земельного законодавства Мічурінським дошкільним навчальним закладом "Чебурашка" не вжито заходів до оформлення у встановленому законом порядку правовстановлюючих документів на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,70 га.

Первомайська сільська рада надала "відгук" на позов, в якому позовні вимоги визнає та зазначає, що нею до позивача було надісланно клопотання про надання дозволу на складання проекту земелеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Ухвалою суду від 17.04.2018 року суд закрив провадження у справі в частині вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Підгір'ївської сільської ради Первомайського району, яка полягає в нереєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме на комплекс нежитлових будівель дошкільного закладу та у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,70 га, яка використовується для розміщення та обслуговування будівель та споруд дошкільного закладу та зобов'язання Підгір'ївської сільської ради Первомайського району вжити заходи щодо державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме на комплекс нежитлових будівель Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка", який перебуває на балансі Підгір'ївської сільської ради Первомайського району та розташований за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с. Мічуріне, вул. Центральна, 9.

Суд здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

Первомайською місцевою прокуратурою встановлено, що Мічурінським МНЗ використовується комплекс нежитлових будівель, який перебуває на балансі Підгір’ївської сільської ради та розташований за адресою: Миколаївська область, Первомайський район, с.Мічуріне, вул. Центральна, 9.

Крім того, в користуванні закладу перебуває земельна ділянка площею 0,70 га, на якій розміщено вищезазначений комплекс нежитлових будівель та зона відпочинку дошкільного закладу.

Вказаний факт підтверджується листами Підгір’ївської сільської ради від 01.02.2018 року № 50-04-04 та 06.02.2018 року № 56, відповідно до яких право власності на будівлі садочку не зареєстровано до цього часу, лише оформлено технічний паспорт, виготовлений ще 27.11.2015 року, правовстановлюючі документи на земельну ділянку також не оформлювались, посадові особи навчального закладу до сільської ради з письмовим клопотанням про надання земельної ділянки у постійне користування не зверталися.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про дошкільну освіту" утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.

Матеріально-технічна база навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти, у тому числі, загальноосвітніх та дошкільних, відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про освіту", ст. 38 Закону України "Про дошкільну освіту", включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші цінності. Майно навчальних закладів та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених чинним законодавством.

Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", виникають з моменту такої реєстрації.

Відповідно до Наказу Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року "Про затвердження Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна", інструкція визначає порядок та методику проведення технічної інвентаризації збудованих (реконструйованих) будинків, допоміжних будівель та споруд з метою: визначення їх фактичної площі та об'єму (щодо проектних); обстеження та оцінки технічного стану наявних об'єктів; установлення вартості об'єктів.

Інвентаризаційна справа формується і ведеться на кожен об'єкт нерухомого майна на весь час його існування та зберігається в органі державної реєстрації прав за місцезнаходженням такого об'єкта.

На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи та технічні паспорти, які скріплюються підписом керівника та печаткою суб’єкта господарювання, а також підписом виконавця робіт.

Тобто, технічний паспорт є документом, який відображає фактичний стан об’єкта нерухомості. Технічний паспорт виготовляється як на всю будівлю, так і на його частини.

З огляду на викладене випливає, що технічний паспорт не є документом, що встановлює право власності на об’єкт нерухомості, він підтверджує лише існування та характеристику об'єкта нерухомого майна.

Згідно ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Частинами 1 та 2 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено ст. 123 Земельного кодексу України, відповідно до ч. 2 якої, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Згідно з положеннями ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Отже, в даному випадку фактичним користувачем земельної ділянки та зацікавленою особою в її отриманні у постійне користування є Мічурінський ДНЗ, який відповідно до зазначених вище положень земельного законодавства повинен звернутися з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,70 га до Підгір’ївської сільської ради, яка наділена повноваженнями щодо передачі у постійне користування зазначеної земельної ділянки. В подальшому після розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки дошкільному закладу, відповідачу необхідно подати зазначений проект до сільської ради для його затвердження та передачі земельної ділянки плойцею 0,70 га в постійне користування.

Таким чином, в порушення наведених вимог земельного законодавства Мічурінським ДНЗ, в порушення вищезазначених норм законодавства, необхідних заходів не вжито.

Відповідач в строк, встановлений ухвалою суду від 22.02.2018 року про відкриття провадження в адміністративній справі, відзиву на позовну заяву не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд вбачає наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Керівника Первомайської місцевої прокуратури Миколаївської області (вул. Івана Виговського, 18, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55213) до Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Набережна, 66, с. Підгір'я, Первомайський район, Миколаївська область, 55236) та Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області (вул. Центральна, 9, с. Мічуріне, Первомайський район, Миколаївська область, 55237) – задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Мічурінського дошкільного навчального закладу "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району, яка полягає в нереєстрації речових прав на нерухоме майно, а саме на комплекс нежитлових будівель дошкільного закладу та у не оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,70 га, яка використовується для розміщення та обслуговування будівель та споруд дошкільного закладу.

3. Зобов’язати Мічурінський дошкільний навчальний заклад "Чебурашка" Підгір'ївської сільської ради Первомайського району вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,70 га, яка знаходиться в адміністративно-територіальних межах Підгір'ївської сільської ради Первомайського району Миколаївської області та використовується для розміщення та обслуговування будівель дошкільного закладу.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 17.04.2018 року.

Суддя Н. В. Лісовська