Рішення № 73476913, 17.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
п/811/1306/17
Номер документу
73476913
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2018 року м. Кропивницький справа № П/811/1306/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №15673-13 від 30.06.2017 року.

Позов обґрунтований тим, що LEND ROVER, RANGE ROVER EVOQUE, 2016 року випуску, який належить позивачці не є об'єктом оподаткування транспортним податком відповідно до п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки його вартість менша за 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення, яким нарахований транспортний податок, є незаконним та підлягає скасуванню.

Згідно відзиву на позовну заяву відповідач позов не визнає, оскільки позивачу належить автомобіль LEND ROVER, RANGE ROVER EVOQUE, 2016 року випуску, який є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Згідно із ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Представником позивача надано клопотання про розгляд справи за наявними матеріалами (а.с.48). Представником відповідача подано клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.52).

Відповідно до усної ухвали від 30.03.2018 року занесеної до протоколу судового засідання, подальший розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні в справі документи та матеріали, всебічно й повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 є власником автомобіля LEND ROVER, RANGE ROVER EVOQUE, 2016 року випуску, ВА 3939 АТ, об'ємом двигуна 2179, дата першої реєстрації транспортного засобу 28.07.2016 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу СХО 399376 (а.с.15).

ГУ ДФС в Кіровоградській області 30.06.2017 року винесено податкове повідомлення-рішення №15673-13, яким позивачу визначена сума грошового зобов'язання за транспортним податком з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 25000 грн. (а.с.24).

З огляду на викладене суд зазначає, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким шляхом викладення ст. 267 Податкового кодексу України в новій редакції введений новий податок транспортний податок.

З 1 січня 2017 року набрали чинності зміни до ст. 267 Податкового кодексу України внесені Законом України № 1791-VIII від 20.12.2016 року, відповідно до яких об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до п. п. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та ст. 265 Податкового кодексу України транспортний податок у складі податку на майно віднесений до місцевих податків.

Згідно із п. п. 267.1.1 п. 267.1, п. п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Отже, об'єктом оподаткування транспортним податком з 01.01.2017 року є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн. (3200 грн. х 375 = 1200000 грн.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років.

Відповідно до п. 2, 3, 13, 14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженої 18 лютого 2016 року постановою Кабінету Міністрів України №66, п. 3 «Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», затвердженого 10 квітня 2013 року постановою Кабінету Міністрів України №403, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою Сср= Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального.

Згідно із положенням п. п. 267.6.1, 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Таким чином, податковий орган має визначити об'єкт оподаткування транспортним податком, обчислити його суму та направити фізичній особі податкове повідомлення-рішення про сплату податку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Однак, ГУ ДФС в Кіровоградській області не надано до суду доказів, які б свідчили про встановлення відповідачем середньоринкової вартості автомобіля, який належить позивачу, самостійно або шляхом отримання від Мінекономрозвитку такої інформації, не надано доказів, які свідчать про перевищення станом на 01.01.2017 року середньоринкової вартості зазначеним автомобілем 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто не доведена правомірність свого рішення, хоча суд пропонував при відкритті провадження у справі надати такі докази.

За даними офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку середньоринкова вартість автомобіля LEND ROVER, RANGE ROVER EVOQUE, 2016 року випуску з об'ємом двигуна 2.2, дизель, станом на 17.07.2017 року становить - 1 111 489,50 грн. (а.с.21).

При цьому, відповідачем не надано до суду доказів, які б спростовували зазначену інформацію.

Таким чином, автомобіль марки LEND ROVER, RANGE ROVER EVOQUE, 2016 року випуску, який належить позивачу, не є об'єктом оподаткування транспортним податком, оскільки його вартість є меншим за встановлений критерій в понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто, у розмірі 1200000 грн.

Враховуючи зазначені обставини, суд доходить висновку, що податкове повідомлення-рішення №15673-13 від 30.06.2017 року про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб у розмірі 25000 грн. за 2017 рік є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (вул. Лісний Масив, 7а, м. Знам'янка, Кіровоградська область, РНОКПП - НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби в Кіровоградській області (код – 39393501, вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №15673-13 від 30.06.2017 року - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби в Кіровоградській області №15673-13 від 30.06.2017 року.

Присудити на користь ОСОБА_1 (вул. Лісний Масив, 7а, м. Знам'янка, Кіровоградська область, РНОКПП - НОМЕР_1) понесені нею витрати по сплаті судового збору у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (код – 39393501, вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2