Рішення № 73476876, 17.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
809/235/18
Номер документу
73476876
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" квітня 2018 р. справа № 809/235/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні статусу інваліда війни, видачі відповідного посвідчення та зобов'язання встановити такий статус і видати посвідчення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 12.05.1987 по 12.06.1987 позивач був відряджений в Київське автотранспортне підприємство 33030 де працював водієм в 30-кілометровій зоні ЧАЕС, що дає право на пільгову пенсію. Однак, відповідачем протиправно, в порушення п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відмовлено у наданні статусу інваліда війни, видачі відповідного посвідчення, з підстав відсутності відомостей про залучення за місцем роботи до складу формувань Цивільної оборони. Зазначає, що він належав до категорії громадян, які в СРСР в обов’язковому порядку зараховувались до складу невоєнізованих формувань Цивільної оборони, однак розпорядчі документи з питань цивільної оборони підприємства, які б підтверджували направлення його на роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони не збереглись. Враховуючи, що до зазначених формувань Цивільної оборони зараховувались всі громадяни СРСР на всіх об’єктах народного господарства в обов’язковому порядку, тому був направлений на відповідні роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС саме у складі формувань Цивільної оборони від підприємства.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.03.2018. У відзиві на позовну заяву представник Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" позивач не відноситься до осіб з інвалідністю, з числа залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Відомості (накази, розпорядження) щодо залучення позивача за місцем роботи до складу формувань Цивільної оборони відсутні (а.с.37-39).

Правом подання відповіді на відзив та заперечення сторони не скористались.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши подані докази, встановив наступне.

ОСОБА_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії А №422468 від 19.05.2010 та вкладкою №625456 (а.с.11).

З 20.02.2013 позивачу без переогляду встановлено втрату професійної працездатності 70%, надано 2 групу інвалідності, причиною якої є захворювання пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.13).

16.01.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання статусу інваліда війни та видачі встановленого зразка посвідчення (а.с.8).

На підтвердження підстав, які дають право на встановлення статусу інваліда війни позивач до заяви надав, копію паспорта СС 566643 та дублікату картки фізичної особи-платника податків, посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії А №422468 від 19.05.2010 року, копію довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААБ №594231, експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 17.12.2009 року, довідки архівного відділу виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №К-266 від 05.06.2013 року, відрядної посвідки Автотранспортного підприємства 08021 від 08.05.1987 року №96, довідки АТП -33030 №6 (а.с.10-15,17).

Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради листом від 26.01.2018 за №К/44 відмовив ОСОБА_1 у наданні статусу інваліда війни у відповідності до п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з тих підстав, що згідно поданих позивачем документів відсутні відомості (накази, розпорядження) про залучення позивача за місцем роботи до складу формувань Цивільної оборони (а.с.9).

Вважаючи відмову Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у наданні статусу інваліда війни та видачі встановленого зразка посвідчення протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції, станом на час звернення із заявою) до інвалідів війни належать, зокрема, інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов’язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, якщо особа була залучена до складу формувань Цивільної оборони та стала інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, така особа належить до інвалідів війни та має право на встановлення статусу інваліда війни.

За змістом відрядної посвідки Івано-Франківського автотранспортного підприємства 08021 від 08.05.1987 року, довідки АТП -33030 №6 із врахуванням довідки КП «Київпастранс» №91 від 26.09.2013, ОСОБА_1 на підставі наказу №94 від 08.05.1987 знаходився у відрядженні на Чорнобильській АЕС та був задіяний в роботах, пов’язаних з ліквідацією наслідків аварії. 12.05.1987 прибув в м.Чорнобиль з якого вибув 12.06.1987 (а.с.14, 17-18).

Згідно з діючим на час виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС законодавством, зокрема, Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради Міністрів СРСР №201-78 від 18.03.1976, Положення про невоєнізовані формування Цивільної оборони і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами, введеного в дію наказом начальника Цивільної оборони СРСР - заступника Міністра оборони СРСР від 06 червня 1975 року №90, Цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об’єктах народного господарства. До складу невоєнізованих формувань зараховувались в обов’язковому порядку громадяни СРСР, зокрема, чоловіки у віці 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи. Невоєнізовані формування цивільної оборони, які можуть використовуватись в мирний час для боротьби з масовими лісовими пожежами, ліквідації наслідків стихійних лих, великих аварій і катастроф, комплектуються особовим складом шляхом залучення і ці формування в обов’язковому порядку робітників, службовців і колгоспників.

Тобто, формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварії, катастроф і стихійних лих. Отже, громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на ЧАЕС та її наслідків) залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

При цьому, нормативні документи з питань цивільної оборони не містять однозначної вимоги щодо обов'язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Зазначене підтверджується і листом Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації від 20.09.2017, доданого відповідачем до відзиву на позов. За змістом цього листа розпорядчі документи начальника Цивільної оборони Київської області з питань ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які містять прямі вказівки щодо організації заходів Цивільної оборони, завдання з цього приводу всім службам Цивільної оборони Київської області, а також обласним організаціям і установам, не містять відомостей щодо залучення до цих робіт конкретних підприємств та окремих громадян.

Аналогічна правова позиція викладена також в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 17 жовтня 2017 року у справі №361/1288/16-а.

Таким чином, суд погоджується із доводами позивача, що він перебуваючи у відрядженні на Чорнобильській АЕС, приймаючи участь в ліквідації аварії на ЧАЕС, був залучений до складу формувань Цивільної оборони та став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на встановлення статусу інваліда війни.

Відповідно до пункту 2 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 12.05.1994 №302, посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 7 зазначеного Положення визначено, що «Посвідчення інваліда війни» і відповідний нагрудний знак видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

«Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності (пункт 10 цього Положення).

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Будь-яких пояснень та доказів, які б спростовували доводи позивача відповідачем як суб'єктом владних повноважень суду не надано.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради щодо відмови у наданні позивачу статусу інваліда війни і видачі відповідного посвідчення є обґрунтованими та підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною відмову Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради у наданні ОСОБА_1 статусу інваліда війни та видачі посвідчення встановленого зразка.

Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради встановити позивачу статус інваліда війни та видати посвідчення встановленого зразка, суд зазначає наступне.

20.01.2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 19 грудня 2017 року № 2249-VIII, згідно якого у тексті Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» слова "інвалід" та "інвалід війни" в усіх відмінках і числах замінено відповідно словами "особа з інвалідністю" та "особа з інвалідністю внаслідок війни" у відповідному відмінку і числі.

Зі змісту частин 2, 4 статті 245 КАС України слідує, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. У такому випадку суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд зазначає, що позивачем надано як відповідачу, так і суду докази наявності підстав для встановлення йому статусу інваліда війни (особи з інвалідністю внаслідок війни) та видачі відповідного посвідчення, передбачених пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в цій частині та їх задоволення шляхом зобов'язання відповідача встановити позивачу статус особи з інвалідністю внаслідок війни та видати посвідчення встановленого зразка.

При цьому, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верхового Суду України від 16.09.2015 у справі №21-1465а15 та від 02.02.2016 у справі №804/14800/14.

Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 36733431, вул.Грушевського 29, м.Івано-Франківськ 76000) у наданні ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 76006) статусу інваліда війни та видачі посвідчення встановленого зразка.

Зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради встановити ОСОБА_1 статус особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 9 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та видати посвідчення встановленого зразка.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Біньковська Н.В.