
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року справа №243/10284/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сіваченка І.В.,
суддів Сухарька М.Г., Шишова О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року (повний текст складено 11 грудня 2017 року в м. Слов'янську) у справі № 243/10284/17 (суддя в 1 інстанції - Хаустова Т.А.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління) про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що з 30 вересня 1992 року вона проходила службу в органах внутрішніх справ на різних посадах. 05 жовтня 2010 року її було звільнено з органів внутрішніх справ за вислугою років у зв'язку з виходом на пенсію з посади старшого інспектора штабу Слов'янського РВ ГУМВС України в Донецькій області, зі спеціальним званням капітан міліції. З 06 жовтня 2010 року вона перебуває на обліку у Управлінні та їй призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Зазначеною статтею встановлено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Кабінет Міністрів України прийняв дві Постанови - № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09 березня 2006 року № 268 (далі - Постанова №947). Цими Постановами встановлені розміри грошового забезпечення працівнику поліції за посадові оклади та спеціальні звання, які значною перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів вона, як пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
У травні 2017 року вона звернулася із Заявою до Управління з проханням здійснити їй перерахунок пенсії згідно діючого законодавства. За № 6105/03-1 від 08 червня 2017 року вона отримала відповідь на своє звернення, в якій посадові особи Управління повідомили їй, що вона включена до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії. На підставі списків ліквідаційна комісія готує Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи зазначеної у списку. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі цих довідок при виділенні додаткових коштів з Державного бюджету України.
В серпні 2017 року вона знову звернулася із заявою до Управління з проханням здійснити їй перерахунок пенсії згідно діючого законодавства. За № 8678/03-1 від 08 серпня 2017 року вона отримала відповідь на своє звернення в якій посадові особи Управління повідомили їй, що Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на її ім'я до Управління надійшла, однак перерахунок та виплату пенсії їй буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Протягом п'яти місяців вона очікує від посадових осіб відповідача перерахунку її пенсії на підставі Довідки № 2430 від 15 травня 2017 року.
27 жовтня 2017 року вона знову звернулася до відповідача з проханням здійснити їй перерахунок пенсії згідно діючого законодавства. За № 1449-А-01 від 10 листопада 2017 року вона отримала відповідь на свої звернення в якій посадові особи Управління повідомили їй, що перерахунок її пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.
Просила суд визнати протиправною бездіяльність Управління, яка полягає у нездійсненні їй, ОСОБА_1, перерахунку пенсії МВС за вислугу років з 01 січня 2016 року та зобов'язати Управління здійснити їй перерахунок пенсії за вислугою років, виплатити різницю з пенсії з 01 січня 2016 року, та виплачувати її на підставі Закону № 2262-ХІІ, чинного станом на 06 жовтня 2010 року з урахуванням Довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2430 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду інспектора поліції, зі спеціальним званням капітан поліції, з вислугою років 20 років.
Відповідач не визнав позовні вимоги та в наданих до суду запереченнях вказав, що вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав, що статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено шестимісячний строк звернення до суду. Позивач вважає, що її право було порушено з 01 січня 2016 року, але з позовом до суду вона звертається з пропуском строку звернення до суду, оскільки дата подачі позову 17 листопада 2017 року. Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, передбачених діючим законодавством. Отже про порушення свого права позивач повинна була дізнатися на час отримання пенсії та мала можливість звернутись до суду. При цьому позивачем не наведено жодних підстав щодо поважності пропуску строку звернення до суду та не надано жодного документу підтверджуючого поважність пропуску строку звернення до суду.
Адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом згідно ч. 1, ст. 100 КАС України, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Позивачем не надано документів, які б підтверджувати поважність пропуску звернення з позовними вимогами.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою № 988.
Частинами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС).
Статтею 8 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань.
Строки перерахунку пенсії визначено у ст. 51 Закону № 2262-ХІІ. Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання Управління Довідки про розмір грошового забезпечення № 2430 від 15 травня 2017 року, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечать чинному законодавству.
Відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с. 20-21).
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року у справі № 243/10284/17 позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Управління щодо нездійснення перерахунку пенсії за вислугою років ОСОБА_1, з 01 січня 2016 року, призначеної на підставі Закону № 2262-ХІІ.
Зобов'язано Управління здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, перерахунок пенсії за вислугу років та виплатити різницю у пенсії з 01 січня 2016 року, та виплачувати її на підставі Закону № 2262-ХІІ, чинного станом на 06 жовтня 2010 року, з урахуванням довідки Голови ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області № 2430 від 15 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення співробітника поліції, який займає посаду старшого інспектора поліції, зі спеціальним званням капітан поліції, з вислугою 20 років.
Постанова мотивована тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
Доводи відповідача про відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за Постановою № 988, на що посилається відповідач у Листі, не може бути законної підставою для не перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що бюджет Пенсійного фонду та Державний бюджет - це різні поняття. Управління не є розпорядником коштів державного бюджету. Кошти Пенсійного фонду не включаються до коштів державного бюджету. Фінансування перерахунків пенсій за Постановою № 988 без виділення на ці цілі відповідних асигнувань з державного бюджету є незаконними. На підставі викладеного, апелянт вважає, що Управління діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і не порушило прав позивача.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, та визнається сторонами, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років, про що свідчить Пенсійне посвідчення, серія НОМЕР_2, видане Пенсійним фондом України (а.с.8).
Згідно Довідки Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Донецькій області № 2430 від 15 травня 2017 року (а.с.13) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, змінено таки види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним званням) капітан міліції - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби (35%) - 1505,00 грн.; премія (2,73%) - 158,48 грн.; всього 5963,48 грн.
Згідно Довідки № 887/03-1-14 від 30 травня 2017 року «Про складові пенсії ОСОБА_1», виданої Управлінням, основне грошове забезпечення для обчислення пенсії позивача складається з посадового окладу - 600,00 грн., окладу за військове звання - 120,00 грн., процентної надбавки за вислугу років 35% - 252,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці у т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 50% - 1379,85 грн. Всього 2351,85 грн. Основний розмір пенсії: 55% грошового забезпечення (вислуга років 20) у розмірі: 1293,52 грн. Підвищення за постановою КМУ 2012 р. № 355 (35% від 1293,52 = 452,73 грн., макс. розмір = 112,86 грн. Підсумок пенсії (із надбавками) 1590,49 грн. (аналогічна інформація міститься у Повідомленні про призначення пенсії Управління за № 8567/05 від 10 грудня 2010 року) (а.с.9, 14).
Відповідно Листа за вихідним № 6105/03-1 від 08 червня 2017 року ОСОБА_1 у відповідь на своє звернення про перерахунок призначеної пенсії отримала відповідь, в якій посадові особи Управління повідомили їй, що вона включена до списку осіб, які мають право на перерахунок пенсії. На підставі списків ліквідаційна комісія готує Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи зазначеної у списку. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі цих довідок при виділенні додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.10).
Відповідно Листа за вихідним № 8678/03-1 від 08 серпня 2017 року ОСОБА_1 на своє звернення про перерахунок пенсії отримала відповідь відповідно якої посадові особи Управління повідомили їй, що Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на її ім'я до відповідача надійшла, однак перерахунок та виплату пенсії їй буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.11).
27 жовтня 2017 року позивач втретє звернулася із Заявою Управління щодо здійснення їй перерахунку пенсії згідно діючого законодавства.
Управління Листом № 1449-А-01 від 10 листопада 2017 року (а.с.12) ОСОБА_1 повідомлено, що пунктами 2 та 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13лютого 2008 року № 45 передбачено, що перерахунок пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, оформлених уповноваженими структурними підрозділами міністерств та відомств (в даному випадку ліквідаційними комісіями ГУМВС). Оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсій на їх підставі, не потребує особистого звернення громадян. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційними комісіями ГУМВС після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.12).
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Спірним питанням в даній справі є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону № 2262-XII у зв'язку з відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, згідно наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII (далі - Закон № 900-VIII) статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановами № 988 та № 947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
З урахуванням вищенаведених норм, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови № 988.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Поряд з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Після отримання вказаного повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
ОСОБА_1 видана довідка Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.05.2017 (а.с.13).
Як зазначається у відповідях Управління від 08.06.2017, 08.08.2017, 10.11.2017, позивач має право на перерахунок пенсії, який буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України (а.с.10, 11, 12).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Відтак, відповідач не мав законодавчо встановлених підстав для відмови у перерахунку пенсії позивачу при наявності вищевказаної довідки.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, однак такого перерахунку не здійснив, чим допустив бездіяльність.
При цьому суд зазначає, що відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за постановою № 988 не може бути законною підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, що порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 99 КАС України (у редакції, чинною станом на час винесення місцевим судом оскаржуваної постанови) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Така ж позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили. При цьому, Верховним судом було вказано, що згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Аналогічний висновок, в якому Верховним Судом вирішено неможливість застосування до спірних правовідносин шестимісячного строку звернення до суду з позовом, встановленого КАС України, міститься в постанові від 7 березня 2018 року в справі № 133/1553/17 (номер в єдиному реєстрі судових рішень - 72694066).
Враховуючи викладене та з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі, колегія суддів погоджується з висновком суд першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 11 грудня 2017 року у справі № 243/10284/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій та бездіяльності протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Повне судове рішення - 18 квітня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді М.Г. Сухарьок
О.О. Шишов