
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2018 року справа №263/10023/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сіваченка І.В.,
суддів Сухарька М.Г., Шишова О.О.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року (повний текст складено 22 листопада 2017 року в м. Маріуполі) у справі № 263/10023/17 (суддя в 1 інстанції - Хараджа Н.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, треті особи: Головне управління Національної поліції в Донецькій області, Голова ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці, Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з даним позовом, уточненим в ході його розгляду, вказуючи, що він наказом Управління МВС України на Донецькій залізниці від 15 травня 2015 року №106 о/с звільнений зі служби в ОВС у відставку згідно з п.65 б Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, (через хворобу) з 20 травня 2015 року. З 21.05.2015 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Управління) як отримувач пенсії по інвалідності, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України. Окрім цього, є учасником бойових дій. Від голови ліквідаційної комісії УМВС України на Донецькій залізниці Матвійчука С.А. позивач отримав довідку №7/5 від 16 січня 2017 року з супровідним листом про нараховані йому суми грошового забезпечення за період з червня 2013 року по серпень 2015 року, тобто у період 24 останніх календарних місяців служби перед звільненням з ОВС. Зауважує, що розмір призначеної йому пенсії з 21 травня 2015 року, не відповідає чинному законодавству України та підлягає перерахунку у зв'язку з тим, що при призначенні йому пенсії до грошового забезпечення не були додані суми: щомісячної винагороди за участь в антитерористичній операції, одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за відпустку та суми доплати за нічний час, індексації заробітної плати, починаючи з моменту призначення пенсії. З заявою про перерахунок пенсійного забезпечення позивач звернувся до Управління, проте відповіддю останнього йому було відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на п.5 Постанови Кабінету Міністрів від 13.02.2008 №45 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні не відносяться до щомісячних (постійних) додаткових видів грошового забезпечення. 19.06.2017 на адресу до Управління направлено довідку (від 09.06.2017 N95751) ліквідаційної комісії ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016, згідно якої стало відомо, що фактично змінено грошове забезпечення для поліцейських, а саме: грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії встановлено у розмірі 6262 грн. 19 коп. та складається з: посадового окладу старшого оперуповноваженого відділу управління поліції - 2600 грн.; окладу за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн.; надбавки за стаж служби в поліції понад 12 років (25%) - 1150 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390 грн.; премії (1,99%) - 122 грн. 19 коп. Однак, до цього часу відповідач так і не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі вказаної довідки. Зауважує, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260 відносяться до складу грошового забезпечення поліцейських.
На підставі викладеного, позивач просить визнати протиправною бездіяльність Управління щодо не перерахунку пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон 900-VIII), ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року N 268» (далі - Постанова № 947); зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії згідно з Законом 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов № 988 та № 947, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, а саме: - посадовий оклад старшого оперуповноваженого відділу управління поліції - 2600 грн., - оклад за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби в поліції понад 12 років - (25 %) - 1150 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390 грн., премія - (1,99 %) - 122 грн. 19 коп. зобов'язати Управління подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання постанови суду.
Позивач та його представник в судовому засіданні суду першої інстанції уточнені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, наполягали на їх задоволенні, додатково повідомивши, що позивачем шестимісячний строк для звернення адміністративного суду не пропущений, оскільки моментом початку перебігу даного строку є 27.07.2017, коли він отримав відповідь з Управління про те, що довідка від 09.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії була направлена до Управління 19.06.2017. Зауважує, що позивач просить суд визнати неправомірною бездіяльність відповідача, яка полягала в не перерахунку пенсії з 01.01.2016, тому твердження відповідача, що пенсія призначена у відповідності до наданих документів, є необґрунтованими. Вважає, що для перерахунку пенсії з 01.01.2016 не потрібно звертатися до ПФУ із заявою встановленої форми на бланку відповідно до додатку №2 Постанови ПФУ №13-1 від 07.07.2014. Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідач позовні вимоги не визнав в повному обсязі, заперечував проти їх задоволення на підставах, викладених в письмових запереченнях, відповідно до яких зауважив, що позивачем пропущений строк позовної давності для подання даного позову до суду, оскільки пенсія - це щомісячна пенсійна виплата, тому про порушення свого права позивач повинен був дізнатися на час її отримання, а позивачем не надано документів, які б підтверджували поважність пропуску звернення з позовними вимогами. Зауважує, що згідно Закону № 2262-XII передбачено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань. Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управління 03 липня 2017 року довідки про розмір грошового забезпечення № 5751 від 09.06.2017, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року суперечать чинному законодавству. Статтею 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень. Крім того, зазначено, що з моменту отримання вказаної довідки не було зроблено перерахунок пенсії у зв'язку з відсутністю відповідного фінансування.
Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області (далі - ГУ НП в Донецькій області) надав суду письмові заперечення проти заявлених позовних вимог, в яких зазначив, що згідно ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів У країни. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені. Пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у- розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Види грошового забезпечення, які є предметом розгляду даної справи: доплата за роботу в нічний час, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань - мають разовий характер, грошова винагорода особам рядового і начальницького складу під час проведення антитерористичної операції, вихідна допомога при звільненні, компенсація за невикористану відпустку та індексація - взагалі не є видом грошового забезпечення або його складових. Матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та вихідну допомогу при звільненні - не нараховується єдиний внесок державне соціальне страхування. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані,- чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються. Зауважує, що для включення до розміру грошового забезпечення для обчислення/перерахунку пенсії виплат, на яких наполягає позивач у позові, немає законних підстав, а тому навіть проведення вищезазначених виплат позивачу та утримання з деяких з них єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а з яких взагалі не було утримання єдиного внеску - не може бути підставами для перерахунку пенсії.
Управління Міністерства внутрішніх справ України на Донецькій залізниці (далі - УМВС України в Донецькій області) надав суду письмові заперечення проти в позову, в яких зазначив, що ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (від 09.06.2017 № 5751) та направлено до Управління, при складанні якої не були включені - винагорода за участь в АТО, одноразова грошова допомога при звільненні, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових проблем, індексація грошового забезпечення, компенсація за відпустку, суми доплати за нічний час, оскільки дані виплати в розумінні пункту 5 Порядку № 45 не входять до структури грошового забезпечення з якого здійснюється нарахування та перерахунок пенсії. При цьому одноразова грошова допомога при звільненні зі служби не відноситься до грошового забезпечення або його складових (окладу за посадою, за спеціальним званням тощо), а відноситься до виплат, з яких не сплачується єдиний внесок, в той час як суми коштів, з яких не були сплачені внески до Пенсійного фонду України, не можуть бути враховані при обчисленні пенсії. При призначенні у 2015 році пенсії ОСОБА_1 вищезазначені виплати до складу грошового забезпечення, з якого вона призначалась, не входили і до цього часу законодавство в цій частині не змінювалось. Підстав для перерахунку пенсії та невнесення до неї одноразових додаткових видів грошового забезпечення (матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових проблем, суми доплати за нічний час), компенсації за невикористану відпустку, одноразової грошової допомоги при звільненні, індексації грошового забезпечення та винагороди за участь в АТО немає.
Проте, ухвалою суду першої інстанції від 14.11.2017 позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дії Управління щодо відмови в проведені перерахунку та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, з урахуванням у складі грошового забезпечення, з якого призначається пенсія фактично отриманих сум винагороди за участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за відпустку, суми доплати за нічний час; зобов'язання Управління провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, фактично отриманих сум винагороди за участь в антитерористичній операції, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за відпустку, суми доплати за нічний час з моменту її призначення, з урахуванням проведених виплат були залишені без розгляду.
Постановою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року у справі № 263/10023/17 позов задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Управління щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов № 988 та № 947, згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 № 95751.
Зобов'язано Управління здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно з Законом 900-VIII, ст. 63 Закону № 2262-XII, постанов № 988 та № 947, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 № 95751.
Зобов'язано Управління подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання постанови суду відповідно до статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
В задоволенні інших вимог відмовлено.
Постанова мотивована тим, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988. Також, суд першої інстанції вважає безпідставними твердження Управління, щодо неперерахування щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії до виділення коштів з Державного бюджету України пенсії, оскільки право позивача на пенсійне забезпечення не може ставитися в залежність від відсутності бюджетних асигнувань.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідно до ст. 43 Закону № 2262-XII встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31.12.2017, максимальний розмір не може перевищувати 10740 грн. вказана норма є чинною, тому апелянт вважає, що рішення суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права.
Також, апелянт посилається на те, що обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання Управлінням довідки про розмір грошового забезпечення №332 від 05.05.2017, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01.01.2016 суперечить чинному законодавству.
Крім того, Управління зауважує, що відповідно до ст. 99 КАС України позивачем пропущено строк звернення з адміністративним позовом до суду, та позивачем не надано документів, які б підтверджували поважність пропуску звернення з позовними вимогами.
При цьому, апелянт посилаючись на ст. 8 Закону № 2262-ХІІ вказує, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, та визнається сторонами, що позивач ОСОБА_1 з 21.05.2015 є отримувачем пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ, як колишній працівник органів внутрішніх справ, та перебуває на обліку в Управлінні.
Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Центрального району Маріупольської міської ради від 01.09.2015 № 1411027106 ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, із зареєстрованим місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно листа Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Донецькій області від 27.06.2017, ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області відносно ОСОБА_1 підготовлено довідку від 09.06.2017 N95751 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016, яку направлено до Управління 19.06.2017. Грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії встановлено у розмірі 6262 грн.19 коп. та складається з: посадового окладу старшого оперуповноваженого відділу управління поліції - 2600 грн.; окладу за спеціальним званням майор поліції - 2000 грн.; надбавки за стаж служби в поліції понад 12 років (25%) - 1150 грн.; надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 390 грн.; премії (1,99%) - 122 грн. 19 коп.
Однак, до цього часу відповідач так і не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 відповідно до Порядку № 45, що в свою чергу Управлінням не спростовано та не оспорюється.
Позивач, не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Спірним питанням в даній справі є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-XII у зв'язку з відсутністю додаткових коштів з Державного бюджету України.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно Закону № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, згідно наведених норм права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, Законом № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами Кабінет Міністрів України № 988 та № 947 встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
З урахуванням вищенаведених норм, позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови № 988.
На день набрання чинності Законом № 900-VIII Постанова № 988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Поряд з цим, Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII визначено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).
Згідно пункту 2 вказаного Порядку, рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
Після отримання вказаного повідомлення від Міністерства внутрішніх справ України, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
У свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Позивачу видана довідка Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Донецькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 09.06.2017 №5751 (а.с.44).
Як зазначається у запереченнях Управління, позивач має право на перерахунок пенсії, який буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.38-41).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно зі ст. 51 Закону № 2262-XII, позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Відтак, відповідач не мав законодавчо встановлених підстав для відмови у перерахунку пенсії позивачу при наявності вищевказаної довідки.
Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що оскільки вказаний вище порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок, однак такого перерахунку не здійснив, чим допустив бездіяльність.
При цьому суд зазначає, що відсутність в бюджеті Пенсійного фонду України на 2017 рік коштів на фінансування перерахунку пенсії за постановою № 988 не може бути законною підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції, що порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08 листопада 2005 року).
Крім того, відповідно до частин першої та другої статті 99 КАС України (у редакції, чинною станом на час винесення місцевим судом оскаржуваної постанови) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII, яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Така ж позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 15 лютого 2018 року у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17), яке набрало законної сили. При цьому, Верховним судом було вказано, що згідно зі статтею 51 Закону № 2262-ХІІ позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки Постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01.01.2016.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Враховуючи викладене та з урахуванням висновків Верховного Суду у зразковій справі, колегія суддів погоджується з висновком суд першої інстанції, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про зобов'язання Управління провести позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмежень граничного розміру, з огляду на наступне.
Згідно ч.7 ст.43 Закону №2262-XII (в редакції, яка була чинною до 20 грудня 2016 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до Прикінцевих положень, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 вищевказане положення Закону було визнано неконституційним та таким, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч.7 ст.43 Закону №2262 є неконституційними з 20 грудня 2016 року.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, що набрав чинності 01 січня 2017 року, в ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Таким чином, колегія суддів звертає увагу на те, що права позивача в частині перерахунку та виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Аналогічний висновок, в якому Верховним Судом визначено передчасність задоволення таких позовних вимог, міститься в п.36 постанови від 6 березня 2018 року в справі № 696/1016/17 адміністративне провадження № К/9901/1659/18 (номер в єдиному реєстрі судових рішень - 72693711).
Виходячи з викладеного та враховуючи встановлені по справі обставини, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року у справі № 263/10023/17 підлягає зміні у резолютивній частині, щодо виключення слів «без обмеження граничного розміру»
Пунктом першим частини 1 статті 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 317, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року у справі № 263/10023/17 - змінити.
В абзаці третьому резолютивної частини постанови Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року у справі № 263/10023/17 виключити слова «без обмеження граничного розміру».
В решті постанову Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 22 листопада 2017 року у справі № 263/10023/17 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 18 квітня 2018 року.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді М.Г. Сухарьок
О.О. Шишов