Рішення № 73470699, 05.04.2018, Бердянський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
310/7332/17
Номер документу
73470699
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 310/7332/17

2-а/310/37/18

РІШЕННЯ

Іменем України

05 квітня 2018 року м.Бердянськ

Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:

головуючого - судді..........ОСОБА_1,

при секретарі…………..ОСОБА_2,

за участю позивачки та представника відповідача – ОСОБА_3, ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В с т а н о в и в :

ОСОБА_5 звернулася до суду із позовом до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що 04.09.2017р. вона звернулася до відповідача з заявою про перегляд її пенсії за вислугою років в органах місцевого самоврядування, оскільки її загальний трудовий стаж складає 39 років, стаж служби в органах місцевого самоврядування станом на 01.05.2016р. складає 20 років 10 місяців. Але 15.09.2017р. листом № 195/К-4 відповідач відмовив їй у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», посилаючись на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у зв’язку з неприйняттям до 01.06.2015р. були скасовані норми щодо пенсійного забезпечення, зокрема, працівників органів місцевого самоврядування, хоча Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» передбачено, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу. З 01.05.2016р. набрав чинності Закон України від 10.12.2015р. №889-VІІІ «Про державну службу», яким передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Водночас, розділом XI "Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону передбачено право на пенсію відповідно до раніше діючого закону про державну службу особам, які станом на 01.05.2016р. обіймали посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, та особам, які на 01.05.2016р. мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців. З огляду на положення цих Законів її посада є посадою органу місцевого самоврядування, а не посадою державної служби. Відтак, на думку відповідача, оскільки станом на 01.05.2016р. вона перебувала на посаді, віднесеної до посади органів місцевого самоврядування, то права на пенсію відповідно до Закону «Про державну службу» вона не має. Позивачка зазначила, що вважає такі дії щодо відмови їй у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незаконними, оскільки відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менше як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними такого віку, зокрема, 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року. З 01.05.2016р. набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015р. №889-VІІІ, п. 10 та п. 12 Прикінцевих та перехідних положень якого визначено право державних службовців у випадках визначених цими пунктами на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зокрема, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Також позивачка зазначила, що з 18.08.1983р. вона почала працювати на посаді бухгалтера централізованої бухгалтерії виконавчого комітету Бердянської міської ради, з 03.02.1994р. старшим бухгалтером, головним спеціалістом відділу обліку та звітності виконавчого комітету Бердянської міської ради. 01.03.1994р. їй присвоєно 11 ранг державного службовця. 19.05.1994р. вона прийняла присягу державного службовця. 01.08.2001р. вона прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування та їй присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.17.12.2014р. вона була звільнена з посади начальника відділу бухгалтерського обліку, головного бухгалтера виконавчого комітету Бердянської міської ради. Її стаж державної служби з урахуванням періодів роботи на посадах в органах місцевого самоврядування становить 20 років 10 місяців, а загальний стаж роботи становить 39 років. Просила суд визнати незаконними дії відповідача щодо відмови їй у перегляді їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов’язати відповідача призначити їй пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу» та здійснити перерахунок з 29.06.2017 року.

Позивачка у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі

Представники відповідача – ОСОБА_3 (довіреність № 18379/08 від 15.12.2017р.) та ОСОБА_4 (довіреність № 18380/08 від 15.12.2017р.) – у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, крім того, надали письмовий відзив, в якому зазначено, що ОСОБА_5 протоколом № 7485 від 24.12.2014р. їх управлінням призначено пенсію за віком з 18.12.2014р. довічно. Позивач 04.09.2017р. звернулась до них з заявою, якою просила призначити їй пенсію по вислузі років в органах місцевого самоврядування. Управлінням у задоволенні вказаної заяви було відмовлено 15.09.2017р., оскільки згідно ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу, але у вказаній редакції ця норма існувала до 01.10.2017р., коли Законом України N 2148-VІІІ від 03.10.2017р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсії» вказана частина викладена у наступній редакції: «Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач звернулась до об'єднаного управління з заявою про призначення їй пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» до внесення вказаних змін у ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», тому вона помилково вважає, що має право на призначення їй пенсії державного службовця. Стаття 25 Закону України «Про державну службу» містить вичерпний перелік посад державної служби, посади органів місцевого самоврядування до них не входять. Окрім цього, ст. 3 Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ від 10.12.2015 р. визнано перелік посад, на які поширюється та не поширюється дія вказаного закону. Так, п. 11 ч. 3 визначено, що дія норм вказаного закону не поширюється, зокрема, на посадових осіб місцевого самоврядування. Зміни до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в частині пенсійного забезпечення, у відповідності з Законом України N 213-VІІІ від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» своєчасно внесено не було. Тобто, відсилання, що міститься в статті 21 Закону України « Про службу в органах місцевого самоврядування» (щодо пенсійного забезпечення) до законодавства про державну службу є таким, що суперечить нормам Законів України «Про державну службу», № 889-УІІІ від 10.12.2015 р. таК 213-УІП від 02.03.2015 р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Просили суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Суд, вислухавши пояснення позивачки та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає що позов підлягає частковому задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 працювала з 03.02.1994р. старшим бухгалтером, головним спеціалістом відділу обліку та звітності виконавчого комітету Бердянської міської ради, 01.03.1994р. їй присвоєно 11 ранг державного службовця, 19.05.1994р. вона прийняла присягу державного службовця, з 19.03.1997р. виконувала обов’язки головного бухгалтера відділу обліку та звітності, 01.03.1998р. переведена завідуючою відділом, головним бухгалтером, присвоєно 9 ранг державного службовця, з 01.05.1998р. виконувала обов’язки головного бухгалтера відділу бухгалтерського обліку, 01.08.2001р. прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, 12.09.2001р. присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, 17.07.2006р. переведена на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку, головного бухгалтера, 17.12.2014р. присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, 17.12.2014р. звільнена з посади начальника відділу бухгалтерського обліку, головного бухгалтера виконавчого комітету Бердянської міської ради. За таких обставин її стаж державної служби з урахуванням періодів роботи на посадах в органах місцевого самоврядування становить 20 років 10 місяців 14 днів. Ці обставини ніким не оспорюються і підтверджені в судовому засіданні записами з трудової книжки позивачки (а.с.12-13).

З 18.12.2014р. ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває на обліку в Бердянському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком (а.с.20).

04.09.2017р. позивачка звернулася до Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії державного службовця.

Листом № 195/К-4 від 15.09.2017р. їй було відмовлено в призначенні пенсії державного службовця з огляду на положення законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу», оскільки вважали, що її посада є посадою органу місцевого самоврядування, а не посадою державної служби.

01.05.2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі – Закон № 889-VIII), яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723 від 16.12.1993 року (далі – Закон № 3723), крім ст.37, що застосовується до осіб, зазначених у п.10 та п.12 цього розділу. Пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII передбачено право державних службовців на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Зокрема, п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону№ 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як вбачається зі ст. 25 Закону України «Про державну службу», посади, на яких працювала позивачка і час роботи на яких просить зарахувати їй до стажу державної служби, у переліку посад, визначеному цією статтею відсутні.

Разом з тим, стаж на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначається не лише ст. 25 Закону України «Про державну службу», але й актами Кабінету Міністрів України. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016р. № 229 затверджений Порядок обчислення стажу державної служби.

Згідно п.4 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено категорії посад в органах місцевого самоврядування встановлюються категорії посад, зокрема, шоста категорія - посади керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, керівників структурних підрозділів виконавчого апарату районних та секретаріатів районних у містах Києві та Севастополі рад та їх заступників, керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст районного значення), районних у містах рад та їх заступників, помічників голів, радників, консультантів, начальників секторів, головних бухгалтерів, спеціалістів управлінь, відділів, інших структурних підрозділів виконавчих органів міських (міст обласного значення та міста Сімферополя) рад, старост; сьома категорія - посади радників, консультантів секретаріатів районних у містах рад, спеціалістів виконавчих органів районних у містах, міських (міст районного значення) рад, спеціалістів виконавчих органів сільських, селищних рад.

За таких підстав суд вважає, що період роботи позивачки з 03.02.1994 року по 17.12. 2014 року необхідно зарахувати до стажу державної служби, який дає право на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відтак, позивачка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За таких підстав суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, разом з тим, враховуючи, що позивачка звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії державного службовця 04.09.2017р., тому пенсію слід призначити не з 29.06.2017р., а з 04.09.2017р.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 5, 6-10, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В и р і ш и в :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_5 у призначенні з 04 вересня 2017 року пенсії згідно Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10 грудня 2015 року.

Зобов'язати Бердянське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71118, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Консульська, 23-л, код ЄДРПОУ 37963785) призначити ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН НОМЕР_1, проживає: 71100, АДРЕСА_1) пенсію державного службовця з 04 вересня 2017 року відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року.

Рішення може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги.

Якщо в судовому засідання було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя ОСОБА_1