
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 287/129/17-а
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Шевчук С.М.
Шидловського В.Б.,
за участю секретаря Витрикузи В.П.,
представника апелянта Шевчука В.О.
позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області на рішення Олевського районного суду Житомирської області від "21" грудня 2017 р. (судове рішення ухвалене суддею Ковальчука М.В. в м.Олевськ, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Олевського районного суду Житомирської області із позовом, в якому просив зобов'язати Головне управління Національної поліції в Житомирській області підготувати та направити до Міністерства внутрішніх справи України висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського , затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4, а також стягнути з відповідача сплачений судовий збір.
Рішенням Олевського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2017 року позов задоволено.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області, ідентифікаційний код - 40108625, підготувати та направити до Міністерства внутрішніх справи України висновок щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у відповідності до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Національної поліції в Житомирській області (10008, м. Житомир, вул. Старий Бульвар, 5/37), ідентифікаційний код - 40108625, на користь ОСОБА_3 витрати на оплату судового збору у розмірі 640,00 гривень .
Не погодившись з постановою суду, Головне управління Національної поліції в Житомирській області подало апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Олевського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2017 р., та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04.11.2016 року № 252 о/с був звільнений з 07.11.2016 року зі служби в поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв'язку з хворобою (а.с. 16).
Відповідно до свідоцтва про хворобу від 19.10.2016 року № 331/189 ОСОБА_3 встановлено, що на підставі медичного огляду 19.10.2016 року зроблено висновок, що захворювання позивача пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ та він не придатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (а.с. 9).
Згідно із довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 861510 від 18.09.2017 року за результатами первинного огляду ОСОБА_3 встановлено третю групу інвалідності з 27.06.2017 року внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.10-11).
У довідці медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 015693 від 18.09.2017 року зазначається, що ступінь втрати професійної працездатності позивачем у відсотках становить 35 % та датою встановлення страхового випадку є 19.10.2016 року (а.с.12).
Відповідно до довідки ПАТ НАСК «ОРАНТА» від 26.09.2017 року за № 0690-06-05/667 слідує, що позивачу протягом 1996-2017 років (включно по 26.09.2017 р.) не проводилась виплата страхового відшкодування з обов'язкового особистого страхування працівників Міністерства внутрішніх справ України (а.с.14).
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області, з питанням щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановлення третьої групи інвалідності, на що отримав відповідь від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017про те, що право на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) поліцейського чи втрати працездатності поліцейського передбачено ст.ст. 97-101 ЗУ «Про Національну поліцію». У порядку на умовах визначених наказом МВС України від 11.01.2016 року № 4 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.01.2016 року № 163/28293) днем виникнення права на отримання одноразової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без інвалідності дата встановлення втрати працездатності, що зазначено в довідці медико-соціальної експертної комісії. Оскільки позивача звільнено зі служби наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 04.11.2016 року № 252 о/с, отже пройшло більше шести місяців після встановлення групи інвалідності, тому позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги (а.с. 15).
Відповідно до ч. 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII, визначено , що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
На момент виникнення спірних правовідносин, з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/ чи втрати працездатності поліцейського, наказом МВС України № 4 від 11.01.2016 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, було затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі /смерті/ чи втрати працездатності поліцейського (далі Порядок № 4).
Відповідно до п. 2 Порядку № 4, слідує, що діяльність органів поліції та навчальних закладів у частині оформлення документів для виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського спрямована на забезпечення гарантованого державою соціального захисту поліцейського.
Пункт 4 розділу 1 Порядку № 4 визначає, що випадки за якими призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського є обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Відповідно до пункту 1 розділу 2 Порядку № 4 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності - дата з якої встановлено інвалідність, що зазначена в довідці до акта огляду медико-соціальної експертної комісії, у разі відсутності дати з якої встановлено інвалідність - дата видачі довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії.
Аналізуючи лист Головного управління Національної поліції в Житомирській області, від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017, копія якого додана позивачем до позову, встановлено, що відповідачем зазначається, що відповідно до Порядку № 4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена у довідці медико-соціальної комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, мотиви відмови у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу є те, що пройшло більше шести місяців після встановлення групи інвалідності позивача.
Згідно ч. 6 ст. 100 Закону України «Про Національну поліцію», особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, що пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, останнім місцем служби позивача як поліцейського є Головне управління Національної поліції в Житомирській області, а тому він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про Національну поліцію», виплата якої здійснюється відповідно до Порядку № 4.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначеним Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб».
Стаття 18 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб» передбачає, що пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Крім того, час настання права на отримання одноразової грошової допомоги передбачена, нормою ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби , та деяких інших осіб», а саме: групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна правова позиція викладена Вищим адміністративним судом України у постанові від 10 січня 2017 року справа № К/800/32998/16. , відповідно до якого встановлено, що право на одноразову грошову допомогу виникає і у тому числі, коли інвалідність настала після перебігу визначеного строку з дня звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або одержаного каліцтва чи іншого ушкодження здоров'я, яке мало місце в період її проходження.
Позивач відповідно до вказаного Порядку № 4 звернувся до Головного управління Національної поліції в Житомирській області із заявою та додатками до неї, проте листом від 15.11.2017 року № К-275/29/105/04-2017 позивачу відмовлено у призначенні виплати одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, висновки суду першої інстанції узгоджуються з вимогами законодавства, яким врегульовано спірні правовідносини, відповідають дійсним обставинам справи та нормам матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги їх не спростовують і ґрунтуються на помилковому трактуванні правових норм.
Із врахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують і при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому, відсутні підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Житомирській області залишити без задоволення, рішення Олевського районного суду Житомирської області від "21" грудня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: С.М. Шевчук
В.Б. Шидловський
Повне судове рішення складено "18" квітня 2018 р.