Рішення № 73466989, 28.03.2018, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
766/20017/17
Номер документу
73466989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №766/20017/17

Пров. №2-а/766/16/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.03.2018

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючий суддя Гаврилов Д.В.,

секретар Рєпа А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

Позивач звернулася до суду з позовом в якому, просила визнати протиправною відмову Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області у призначенні та виплаті їй грошової допомоги, згідно п. 7-1 розділу XV "Прикінцевих положень" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року та зобов'язати відповідача призначити та виплатити їй грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення.

Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач з 06.07.2017 року перебуває на обліку в Херсонському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за віком, відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач звернулась до відповідача з заявою про виплату грошової допомоги, відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення", оскільки для її отримання мала необхідний медичний стаж більше 30 років. У виплаті вказаної допомоги позивачу було відмовлено у зв'язку з відсутністю права на її призначення, оскільки, на думку відповідача, стаж роботи за вислугою складає 25 років 11 місяців 13 днів, яких не достатньо для отримання одноразової допомоги. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує її права.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала, надала суду письмові заперечення проти позову.

З'ясувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з урахуванням наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.07.2017 року перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року.

Позивач звернулась до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області з заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" від 09.07.2003 року.

Згідно листа Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області від 01.11.2017 року позивачу відмовлено у призначенні грошової допомоги з посиланням на відсутність необхідного стажу роботи вислуги років.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

З аналізу наведеної норми права можливо зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов'язується з досягненням нею пенсійного віку, наявністю у неї необхідного страхового стажу, вихід на пенсію саме з посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 ЗУ "Про пенсійне забезпечення", а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" будь-якого іншого виду пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу була призначена та виплачувалася пенсія за вислугу років з 06.07.2017 року.

Відповідно до записів у трудовій книжці позивача, остання працювала з 01.08.1977 року по 01.03.1980 року на посаді лаборанта клінічної лабораторії лікарні Комсомольського району м. Херсона, з 01.03.1980 року по 19.01.1989 року була переведена на посаду фельдшера-лаборанта вищезазначеної лікарні, в період з 01.02.1996 року по 24.06.2001 року займала посаду медичного статистика-оператора оргметодкабінету Херсонського обласного онкологічного диспансеру, з 19.09.2001 року по 29.06.2007 року працювала на посаді медичного статистика відділу економічної статистики обласного центру медичної статистики при управлінні охорони здоров'я та з питань забезпечення ліками (30.08.2005 року вказане управління реорганізовано в управління охорони здоров'я облдержадміністрації), 29.06.2007 року позивача було переведено в Херсонський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики, в якому вона працювала до 02.07.2007 року на посаді провідного спеціаліста, з 02.07.2007 року по 30.05.2008 року позивач займала посаду медичного статистика 1-ї категорії у відділі економічної статистики вищевказаної установи (по переведенню). З 01.06.2008 року і по теперішній час позивач працює в Херсонському облнаркодиспансері на посаді медичного статиста вищої категорії.

Постановою Кабінету Міністрів України №909 від 04.11.1993 року " Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років", встановлено перелік посад, закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років. Це стосується всіх лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад). Відповідно до положень ст.ст. 3, 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я, введених в дію Постановою Верховної Ради України №2802-ХІІ від 19.11.1992

року "Про введення в дію Основ законодавства України про охорону здоров'я" закладом охорони здоров'я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників. Безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами, організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих працівників. Заклад охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі статуту, що затверджується власником або уповноваженим ним органом.

Так, відповідно до статуту комунальної установи "Херсонський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики", ця установа створена на підставі рішення VIII сесії п'ятого скликання Херсонської обласної ради №111 від 08.11.2006р. шляхом реорганізації Херсонського обласного центру медичної статистики при управлінні охорони здоров'я облдержадміністрації та є бюджетною неприбутковою установою галузі охорони здоров'я.

Згідно з положенням про КУ "Херсонський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики", затвердженого директором Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, функціями центру, крім іншого, є: організаційно-методичне забезпечення підготовки та проведення акредитації та ліцензування медичних закладів незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності; організаційно-методичне забезпечення підготовки та проведення атестації організаторів охорони здоров'я, фахівців служби медичної статистики та іншого медичного персоналу.

Комунальна установа "Херсонський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики" відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я №385 від 28.10.2002 року, відноситься до категорії "Інші заклади" переліку закладів охорони здоров'я, де передбачена посада медичного статистика.

Відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників охорони здоров'я №78 затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України №117 від 29.03.2002 року та погодженого Міністерством праці та соціальної політики України, кваліфікаційними вимогами до статистика медичного є: неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Сестринська справа", "Лікувальна справа" або "Акушерська справа". Спеціалізація за фахом "Медична статистика". Статистик медичний І кваліфікаційної категорії: неповна вища освіта (молодший спеціаліст) або базова вища освіта (бакалавр) за напрямом підготовки "Медицина", спеціальністю "Сестринська справа", "Лікувальна справа" або "Акушерська справа". Спеціалізація за фахом "Медична статистика". Підвищення кваліфікації (курси удосконалення тощо). Наявність посвідчення про присвоєння (підтвердження) І кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 7 років.

Отже, посада медичного статистика та медичного статистика 1-ї категорії, які позивач займала з 19.09.2001р. по 30.05.2008р. в управлінні охорони здоров'я та з питань забезпечення ліками який, в подальшому, було реорганізовано в управління охорони здоров'я облдержадміністрації та в Херсонському обласному інформаційно-аналітичному центрі медичної статистики, узгоджується з ознаками посад закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту, робота на яких дає право на отримання пенсії за вислугою років.

Тобто, встановлені обставини справи свідчать про те, що станом на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач мала достатній страховий стаж для призначення та виплати їй грошової допомоги відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то відповідач необґрунтовано відмовив позивачу у нарахуванні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вимогами ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Правомірність дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу грошової допомоги в рамках даної справи не доведена. На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Керуючись ст.ст. 2, 77,244, 245, 246, 255 КАС України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області у призначенні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, згідно з п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, яке є правонаступником Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, призначити та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення, відповідно до п. 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 судові витрати, які складаються з судового збору в розмірі 640 грн.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяОСОБА_2