
Справа № 636 / 3452 / 17
Провадження № 2-а / 636 / 8 / 2018
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2018 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Ковригіна О.С.
при секретарі - Фатєєвої С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Чугуївського міського суду Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за стажем та з урахуванням заробітної плати по 31.05.2017 року - неправомірними, та просить суд зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за стажем та з урахуванням заробітної плати по 31.05.2017 року, згідно абз. 2 ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV, починаючи з 21.06.2017 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на те що листом відповідача від 08.09.2017 за №114-М/1 підтверджується, що під час призначення пенсія йому було враховано заробіток по 31.05.2015 року. Відповідач вказує, що коефіцієнт заробітку при призначенні складав 3,97879 (заробіток враховано з 01.07.2000 по 31.05.2015).
4.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенесійне страхування» передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Право на перерахунок позивач набув piвно через 24 місяці роботи після призначення, тобто в червні 2017 року.
Даними форми ОК-5 підтверджується, що з моменту призначення пенсії та по цей день Позивач працює. Страхові внески до Пенсійного фонду України сплачуються.
Таким чином, підчас перерахунку, оскільки Позивач пропрацював саме 24 місяці - має бути враховано стаж i заробіток (за його бажанням) по 31.05.2017 року.
В червні 2017 року, коли Позивач звернувся до Відповідача йому було здійснено перерахунок з врахуванням стажу по 31.03.2017, між тим, п.4.3 вказаного вище Порядку №22-1, зазначається, що Відповідач має право за бажанням пенсіонера врахувати стаж лише за наявні в реєстрі застрахованих ociб місяці, виключно у випадку коли відсутні дані за двадцять четвертий місяць страхового стажу. Позивач звернувся за перерахунком в червні 2017, в peєcтpi застрахованих ociб відобразилися дані по 3 1.03.2017, тобто відсутні дані про 23-й та 24-й місяці.
Чугуївським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської областi було враховано стаж по 31.03.2017, що порушує п.4.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затв. постановою правління Пенсійного фонду України №22-1.
Відповідач здійснив Позивачу перерахунок за стажем, проте при здійснення перерахунку за стажем та з врахуванням заробітної плати по 31.05.2017 - коефіцієнт заробітку Позивача зростає з 3,97897 до 4,26562.
В запереченнях відповідач вказував на те, що Позивач за перерахунком пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» звертався із заявою 21.06.2017 р. та додатково наддав заяву про перерахунок з більшої зарплати від 13.07.2017 р.
Рішенням Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (відповідно до протоколу № 151070 від 21.07.2017 р. - копії додаються) - в перерахунку ОСОБА_1 згідно заяви № 722 від 13. 07.2017 р по заробітній платі відмовлено в зв`язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії він має менш ніж 24 місяці страхового стажу, згідно ст. 42.
Рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 оскаржено не було.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу станом на 22.06.2017 страховий стаж, який набуто при призначенні пенсії склав 22 місяці (період з 01.06.2015 по 31.03.2017). за квітень і травень 2017 року дані про підтвердження сплати страхових внесків станом на 22.06.2017 відсутні.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Козачок А.М., діючий за довіреністю від 25.04.2017 року (а.с. 46), в судовому засіданні вказав, що Чугуївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області з позовними вимогами ОСОБА_1 не згодне і вважає, що вимоги, викладені в позовній заяві, є безпідставними та не відповідають нормам чинного законодавства посилаючись на наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. Відповідно до абзацу другого цієї статті за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Відповідно до абзацу третього цієї статті у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4.3 Порядку "Про подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 №13-1), та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 за № 895/25672 (далі - Порядок), у разі якщо на дату звернення особи за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону в реєстрі застрахованих осіб відсутні дані про страховий стаж за двадцять четвертий місяць після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, за бажанням особи перерахунок пенсії проводиться за наявні місяці страхового стажу або після надходження відповідних даних за цей місяць за умови, якщо дані надійшли не пізніше трьох місяців від дня звернення за перерахунком пенсії. У цьому разі днем звернення за перерахунком пенсії є день приймання органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу станом на 22.06.2017 страховий стаж позивача, який набуто після призначення пенсії, склав 22 місяці (період з 01.06.2015 по 31.03.2017). За квітень та травень 2017 дані про підтвердження сплати страхових внесків станом на 22.06.2017 відсутні
Оскільки вказаний стаж менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії позивачу проведено з додержанням норм абзацу третього статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто через два роки після призначення з урахуванням страхового стажу після її призначення та заробітної плати, з якої призначено пенсію (за призначенням пенсії звернулися 18.06.2015; за перерахунком пенсії 21.06.2017). 13.07.2017 позивач надав заяву про перерахунок пенсії з додаванням заробітної плати. 21.07.2017 в перерахунку пенсії позивачу відмовлено в зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії він має менш ніж 24 місяці страхового стажу, згідно ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В своєму адміністративному позові позивач сам визнає, що йому було здійснено перерахунок з врахуванням стажу по 31.03.2017 і зазначає, посилаючись на п. 4.3. Порядку № 22-1, що виключно у випадку коли відсутні дані за двадцять четвертий місяць страхового стажу Але дані про страховий стаж позивача відсутні не тільки за 24-й місяць, а й за попередній 23-й, про що в своєму позові підтверджує позивач.
Відповідач вважає безпідставним посилання позивача на п.п 11, 13 с. 64 Закону № 1058-IV, про зобов'язання письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення, то в цих пунктах жодним словом не обумовлено про зобов'язання письмово інформувати застрахованих осіб про набуття права на перерахунком пенсії за стажем чи із збільшення заробітної плати.
Вислухавши сторони, дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
21.06.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Йому було проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи 1 рік 10 місяців.
13.07.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати в період роботи після призначення пенсії.
Відповідачем винесено Рішення №151070 від 21.07.2017 року про відмову в перерахунку, яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі в зв'язку з тим, що після попереднього перерахунку пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу що передбачено статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» .
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV, в редакції Закону №2281-VIII від 08.02.2018, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV).
Згідно статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;
мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід);
персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина 2 статті 20 Закону №1058-IV).
Згідно частини 4 статті 20 Закону №1058-IV сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду.
У разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі днем сплати страхових внесків, згідно частини 9 цієї статті, вважається день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Статтею 21 Закону №1058-IV встановлено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки, яка містить, зокрема, відомості про страховий стаж, заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплачених страхових внесків та інші відомості, необхідні для обчислення та призначення страхових виплат.
Порядок відкриття та ведення персональної електронної облікової картки встановлений Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 8 липня 2014 року за № 785/25562.
Відповідно до статті 22 Закону №1058-IV відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються виконавчими органами Пенсійного фонду для, зокрема, обчислення страхових внесків, визначення розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Страховий стаж це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Страховий стаж обчислюється в місяцях (стаття 24 Закону №1058-IV) .
Згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналізуючи наведені положення чинного законодавства та оцінюючи докази, надані сторонами, суд приходить до наступних висновків.
Як зазначалося вище, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону №1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Тому належним допустимим, достовірним та достатнім доказом факту сплати страхових внесків за ОСОБА_1, як за застраховану особу, є персональна електронна облікова картка застрахованої особи.
Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (виписка за формою ОК-5) на ім'я ОСОБА_1, які були надані відповідачем, страхові внески були сплачені - в 2015 році за 12 місяців, в 2016 році за 12 місяців а в 2017 році- тільки за січень, лютий та березень.
Суд погоджується з висновком відповідача про те, що за період роботи позивача після призначення пенсії до страхового стажу останнього слід зараховувати 1 рік 10 місяців
Таким чином, згідно абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058-IV ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення та заробітної плати, з якої призначено пенсію, оскільки після призначення (30.10.2014) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу і заява про перерахунок пенсії подана через два роки після її призначення. Відповідачем і було проведено перерахунок пенсії з урахуванням стажу роботи після призначення пенсії 1 рік 10 місяців і заробітної та заробітної плати, з якої призначено пенсію, оскільки страховий стаж після призначення пенсії менше ніж 24 місяці. Така правова позиція висловлена в Постанові Верховного Суду України від 25.11.2014 року по справі 21-457а14.
З урахуванням наведеного та встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що рішення Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №151070 від 21 липня 2017 року, яким ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії згідно статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітної плати за роботу після призначення пенсії , є правомірним та не підлягає скасуванню.
Керуючись: ст. ст. 6, 194, 242-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чугуївського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -