Постанова № 73451805, 16.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
823/1619/16
Номер документу
73451805
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1619/16 Суддя (судді) першої інстанції: В.П. Тимошенко

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Мельничука В.П., Сорочка О.Є., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та ОСОБА_2 на Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року за адміністративним позовом Колективного сільськогосподарського підприємства «Ягубець» до Відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Позивача - Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області, Державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», Регіонального відділення Фонду державного майна України у Черкаській області, про визнання протиправним та скасування Висновку, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем - Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області, та ОСОБА_2 подано апеляційні скарги, в яких вони просять судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Позивача та Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційні скарги слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Елітно-насінницькому радгоспу «Ягубець» надано у постійне користування 2598,8 га землі для ведення сільськогосподарського виробництва, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею серії ЧР № 16-6 від 28 травня 1996 року (Т. 1, а.с. 54-55). Як вбачається із запису на зворотній сторінці зазначеного Державного акта на право постійного користування землею, Наказом Української академії аграрних наук від 11.11.1991 року № 273 Елітно-насінницький радгосп «Ягубець» перейменовано в Дослідне господарство «Ягубець».

Наказом Української академії аграрних наук від 25.02.1998 року № 28 Дослідне господарство «Ягубець» перейменовано у Дослідне господарство «Ягубець» Черкаського інституту агропромислового виробництва, яке на підставі Наказу Української академії аграрних наук «Про передачу дослідних господарств Української академії аграрних наук до сфери управління Мінагрополітики України» від 10.12.2004 року № 447/94 передано до сфери управління Міністерства аграрної політики України.

Як вбачається зі Статуту Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1, а.с. 81 зв.), Наказом Міністерства аграрної політики України «Про перейменування Дослідного господарства «Ягубець» Черкаського інституту агропромислового виробництва» від 29.06.2005 року №294 Дослідне господарство «Ягубець» Черкаського інституту агропромислового виробництва перейменовано у Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець». Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» є правонаступником Дослідного господарства «Ягубець» Черкаського інституту агропромислового виробництва.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку підприємств, які підлягають приватизації відповідно до Закону України «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі» та операції з безоплатної передачі частки державного майна (акцій) яких працівникам і прирівняним до них особам звільняються від оподаткування» від 23.02.2011 року № 127, зокрема Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» включено до переліку підприємств, які підлягають приватизації відповідно до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" та операції з безоплатної передачі частки державного майна (акцій) яких працівникам і прирівняним до них особам звільняються від оподаткування.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про передачу функцій управління майном Державного підприємства «Сільськогосподарського підприємства «Ягубець» від 30.12.2013 року №777 Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» передано до сфери Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області.

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області «Про перетворення Державного підприємства «СГП «Ягубець» у Колективне сільськогосподарське підприємство «Ягубець» від 03.12.2015 року №12-АПК Державне підприємство «СГП «Ягубець» перетворено у Колективне сільськогосподарське підприємство «Ягубець».

Наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області «Про припинення юридичної особи» від 04.12.2015 року № 13-АПК юридичну особу - Державне підприємство «СГП «Ягубець», припинено шляхом перетворення у Колективне сільськогосподарське підприємство «Ягубець».

Як вбачається з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Т. 3 а.с. 188-192), 12.02.2016 року здійснено запис про державну реєстрацію припинення Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» 10131120022000170.

Проте, 27 січня 2016 року, тобто до внесення запису про державну реєстрацію припинення Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», воно звернулося до Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, з Клопотанням про надання дозволу на розробку проекту приватизації земельних ділянок, що знаходяться у його постійному користуванні, за результатом розгляду якого Листом Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 02 березня 2016 року №27-23-0.6-4148/2-16, надано відповідь, що такого виду документації із землеустрою як проект приватизації земельних ділянок, які знаходяться у постійному користуванні державного підприємства, нормами чинного законодавства не передбачено, у зв'язку з чим позитивно вирішити порушене питання неможливо.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року № 720/95 (надалі - Указ № 720/95), паюванню підлягають сільськогосподарські угіддя, передані у колективну власність, зокрема колективним сільськогосподарським підприємствам, у тому числі створеним на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств; паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства; паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості).

А згідно з пунктом 2 Указу № 720/95, право на земельну частку (пай) мають, зокрема члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства.

Представником Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, при наданні пояснень, а також в судових дебатах в суді апеляційної інстанції зазначено, що громадяни мають право звернення для отримання у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні саме державного або комунального підприємства, у зв'язку з чим надати позитивний висновок про погодження проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адмінмежах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області, неможливо.

Згідно з частиною першою ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

Відповідно до частини другої ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з п. в) частини першої ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Як вбачається з Постанови Верховного Суду України від 21 лютого 2011 року у справі №21-3а11 за позовом Сімферопольського міжрайонного природоохоронного прокурора до Фороської селищної ради Автономної Республіки Крим, Треті особи - Національний університет біоресурсів і природокористування України, Кримський державний агротехнологічний університет, про скасування Рішень, припинення права користування земельною ділянкою з підстави припинення установи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво.

Відповідно до частини другої ст. 191 Цивільного кодексу України, до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, Позивач є правонаступником усіх прав та обов'язків, у тому числі і права постійного користування землею, реорганізованого перетворенням державного підприємства, склад та площа якої визначено у виданої Відділом Держгеокадастру у Христинівському районі Довідці з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем) від 30.09.2016 року №0-28-0.0-3092/2-16 (Т.1, а.с.65).

Згідно з частинами третьою - п'ятою ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни - працівники державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонери з їх числа, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельних ділянок, які перебувають у постійному користуванні цих підприємств, установ та організацій, звертаються з клопотанням про приватизацію цих земель до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; відповідний орган місцевого самоврядування або орган виконавчої влади в місячний термін розглядає клопотання і надає дозвіл підприємствам, установам та організаціям на розробку проекту приватизації земель; передача земельних ділянок у власність громадянам - працівникам державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, а також пенсіонерам з їх числа провадиться після затвердження проекту приватизації земель у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до частини першої ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Згідно з частиною четвертою ст. 25 Земельного кодексу України, площа земель, що передаються у приватну власність, становить різницю між загальною площею земель, що перебували у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, і площею земель, які залишаються у державній чи комунальній власності (лісогосподарське призначення, водний фонд, резервний фонд).

Відповідно до частини сьомої ст. 25 Земельного кодексу України, при обчисленні розміру земельної частки (паю) враховуються сільськогосподарські угіддя, які перебували у постійному користуванні державних та комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, за винятком земель, що залишаються у державній та комунальній власності. Загальний розмір обчисленої для приватизації площі сільськогосподарських угідь поділяється на загальну кількість осіб, зазначених у частині першій цієї статті.

А згідно з п. 8 Розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України, члени зокрема колективних сільськогосподарських підприємств та працівники державних і комунальних закладів освіти, культури та охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонери з їх числа, які на час набрання чинності цим Кодексом не приватизували земельні ділянки шляхом оформлення права на земельну частку (пай), мають право на їх приватизацію в порядку, встановленому статтями 25 та 118 цього Кодексу.

Отже, чинним законодавством передбачено право членів колективних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонерів з їх числа, на приватизацію відповідних земельних ділянок.

31 березня 2016 року Позивачем, як правонаступником Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» вдруге подано Відповідачу - Головному управлінню Держгеокадастру у Черкаській області, Клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», за результатом розгляду якого Листом Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 05 травня 2016 року №27-23-0.6-7356/2-16, надано відповідь, що оскільки Позивач не є державним чи комунальним сільськогосподарським підприємством, порядок приватизації яких визначено статтею 25 Земельного кодексу України, вирішення питання приватизації є неможливим.

23 червня 2016 року Позивач в третій раз звернувся до Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець».

Наказом Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» від 05 липня 2016 року №23-6036/14-16-СГ Позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адмінмежах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області, орієнтовним розміром 1834,0411 га, із цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ - 01.01).

Крім того, як вбачається із зазначеного Наказу, розроблений проект приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» підлягає погодженню відповідно до вимог чинного законодавства.

Як зазначено Позивачем в позовній заяві, він 11 жовтня 2016 року звернувся до Відповідача - Відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області, з проектом землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адмінмежах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області для його погодження.

Висновком Відповідача - Відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області, до проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адміністративних межах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області від 21.10.2016 року №0-28-0.2-3553/2-16, Позивачу у погодженні проекту землеустрою відмовлено.

Відповідно до частини четвертої ст. 186 Земельного кодексу України, проекти землеустрою щодо приватизації земель державних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій погоджуються рішенням загальних зборів працівників цих підприємств, установ та організацій (іншими суб'єктами, визначеними законодавством), територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і затверджуються районними державними адміністраціями.

Згідно з частиною сімнадцятою ст. 186 Земельного кодексу України, підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відповідно до частини першої ст. 1861 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Згідно з частинами п'ятою, шостою ст. 1861 Земельного кодексу України, органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері; підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відповідно до п. 1 частини першої ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, оскаржений Позивачем Висновок Відповідача про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адміністративних межах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області є в розумінні ст.19 Кодексу адміністративного судочинства України рішенням суб'єкта владних повноважень, яке породжує відповідні юридичні (правові) наслідки для Позивача, як правонаступника зазначеного підприємства.

У зв'язку з наведеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення адміністративного позову повністю, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнання протиправним та скасування оскарженого Позивачем Висновку Відділу Держгеокадастру у Христинівському районі Черкаської області до проекту землеустрою щодо приватизації земель Державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», розташованих в адміністративних межах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області і зобов'язання Відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, розглянути у визначені законом строки проект землеустрою щодо приватизації земель ДП «СГП «Ягубець», розташованих в адміністративних межах Ягубецької сільської ради Христинівського району Черкаської області, з урахуванням висновків суду.

Крім того, згідно з частиною першою ст. 267 в чинній на час прийняття судового рішення суду першої інстанції Кодексу адміністративного судочинства України редакції, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку з чим зазначене є формою судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі, а не позовною вимогою.

Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області та ОСОБА_2 залишити без задоволення, а Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 травня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Постанову складено в повному обсязі 17.04.2018 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Мельничук В.П.

Сорочко О.Є.