Постанова № 73451687, 16.04.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
826/14274/16
Номер документу
73451687
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/14274/16 Суддя (судді) першої інстанції: Шрамко Ю.Т.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Файдюка В.В.,

Чаку Є.В.,

при секретарі Козуб А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Мульті Весте Україна 3" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом приватного акціонерного товариства " Мульті Весте Україна 3" до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ПрАТ "Мульті Весте Україна 3" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року в задоволенні позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, приватне акціонерне товариство "Мульті Весте Україна 3" подало апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.

В судове засідання суду апеляційної інстанції з'явились представник апелянта та представник відповідача. Представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити, представник відповідача заперечував проти задоволення апеляційної скарги, просив відмовити в її задоволенні.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 18.03.2016 року Галицьким РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області видано наказ №14 "Про проведення планової перевірки", яким визначено період проведення планової перевірки ТЦ "Форум Львів" ПрАТ "Мульті Весте Україна 3" за адресою: м.Львів, вул. Під Дубом, 7б з 11.04.2016 року по 22.04.2016 року.

Також Галицьким РВ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області направлено позивачу повідомлення від 18.03.2016 року №1/250 про проведення перевірки.

11.04.2016 року Галицьким РВ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області видано посвідчення №98 на проведення планової перевірки ПрАТ "Мульті Весте Україна 3" за адресою: м.Львів, вул. Під Дубом, 7б у період з 11.04.2016 року по 22.04.2016 року.

Зазначені наказ, повідомлення та посвідчення на проведення перевірки підписано начальником Галицького РВ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області Загальським Г.Я.

Позивач, вважаючи вищевказані документи на проведення перевірки незаконними, не допустив перевіряючих осіб до її проведення, про що складено акт від 11.04.2016 року.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877- V (далі - Закон № 877- V) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Згідно з ст.7 Закону № 877- V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід та предмет перевірки.

На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються: найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід; найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід; номер і дата наказу, на виконання якого здійснюється захід; перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові; дата початку та дата закінчення заходу; тип заходу (плановий або позаплановий); вид заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо); підстави для здійснення заходу; предмет здійснення заходу; інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Відповідно до ст.5 Закону № 877- V органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу державного нагляду (контролю) або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу (ч.4).

При цьому, тією ж нормою передбачено, що планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому (ч.1).

Відповідно до п.2 розділу ІІ Порядку проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 02.11.2015 року № 1337 (далі - Порядок № 1337), плани перевірок, що здійснюються посадовими особами територіального органу ДСНС України на території певної адміністративної одиниці, затверджуються керівником відповідного територіального органу або його заступником, до повноважень якого відповідно до розподілу обов'язків віднесено питання державного нагляду (контролю).

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, до матеріалів справи долучено план-графік здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, запланованих на перевірку впродовж 2016 року на території Галицького району м. Львова, затверджений начальником Галицького РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області Загальським Г.Я. 17.12.2015 року, а також план-графік здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері пожежної та техногенної безпеки, запланованих на перевірку впродовж другого кварталу 2016 року на території Галицького району м. Львова, затверджений начальником Галицького РВ м. Львова ГУ ДСНС України у Львівській області Загальським Г.Я. 10.02.2016 року. У вказаних планах-графіках передбачено перевірку позивача за адресою: м.Львів, вул. Під Дубом, 7б у період з 11.04.2016 року по 22.04.2016 року.

З огляду на зазначене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що доводи позивача про те, що проведення планової перевірки щодо нього ініційовано до затвердження квартального плану здійснення планових заходів, а також доводи про те, що наказ на проведення перевірки винесено та повідомлення сформовані 18.03.2016 року є безпідставними, оскільки на цю дату не було затверджено квартального плану перевірок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2013 року № 33 "Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Міністерства надзвичайних ситуацій та Державної інспекції техногенної безпеки в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі. У вказаному додатку зазначено, зокрема, Головне управління ДСНС у Львівській області.

Згідно з пп.27 п.4 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, затверджене наказом ДСНС 04.02.2013 року №3, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території: організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Галицький районний відділ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області є структурним підрозділом апарату Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми єдиної державної системи цивільного захисту заходів у сфері цивільного захисту, виконує функції державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійних рятувальних служб, реагування на надзвичайні ситуації та події. Відділ є органом державного нагляду (контролю) за додержанням виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки у Галицькому районі м.Львова (згідно з п. Положення про Галицький районний відділ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області, затвердженого начальником ГУ ДСНС України у Львівській області 24.05.2013). Відповідно до п.3 вказаного Положення, Відділ відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими суб'єктами господарювання незалежно від форм власності.

Отже Галицький районний відділ м.Львова ГУ ДСНС України у Львівській області уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту суб'єктами господарювання як підпорядкований підрозділ Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, котре, у свою чергу, є територіальним органом Державної служби з надзвичайних ситуацій.

Тобто, Галицький районний відділ м.Львова Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області уповноважений виносити накази, повідомлення та посвідчення на проведення перевірки, а його начальник (станом на час існування спірних правовідносин, - Загальський Г.Я.) - їх підписувати.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з вірними висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання протиправними дій начальника Галицького районного відділу м. Львова Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області Загальського Г.Я. та скасування вказаних вище наказу та посвідчення.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 316 КАС України (в редакції, чинній на момент розгляду в суді апеляційної інстанції) суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 329, 331 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства "Мульті Весте Україна 3" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядок і строки, встановлені статтями 329, 331 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Файдюк В.В.

Чаку Є.В.

Повний текст виготовлено 18 квітня 2018 року.