Рішення № 73451307, 12.04.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
344/17369/16-а
Номер документу
73451307
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/17369/16-а

Провадження № 2-а/344/91/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої судді Пастернак І.А.

секретаря Кріцак Г.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ протиправними та незаконними, зобов"язання призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року), стягнення витрат по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ протиправними та незаконними, зобов"язання призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року), стягнення витрат по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.. Позовні вимоги мотивувала тим, що з 06.06.2012 року вона отримувала пенсію по 3-ій групі інвалідності внаслідок загального захворювання. З 15.05.2015 року по 26.07.2016 року перебувала на обліку у Державній службі зайнятості м.Івано-Франківська. З 27.07.2016 року є пенсіонером за віком на загальних підставах. 30.04.2015 року звільнена за угодою сторін з посади - начальник відділу контрольно-перевірочної роботи доходів і зборів з фізичних осіб управління доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління Державної фіскальної служби України в Івано-Франківській області. Станом на 01.05.2016 року її сукупний стаж роботи в органах державної служби складає 22 роки 27 днів: 1993-1995 р.р. - в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську; 1995-2015 р.р. - в органах податкової (фіскальної) служби на різних посадах (інспектор, ревізор-інспектор, начальник відділу). Відповідно до займаних посад і стажу їй присвоювались спеціальні звання і ранги: ранги державного службовця, податкового інспектора ІІ, ІІІ рангу, радник податкової та митної справи ІІІ рангу. Позивачка 21.10.2016 року звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську із заявою щодо переводу на пенсію державного службовця згідно із ст.37 Закону України "Про державну службу", до якої було додано необхідні документи та дві довідки про складові заробітної плати, з яких обчислюють пенсію державному службовцю, видані ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, проте в такому переводі їй було відмовлено листом від 08.11.2016 року №3619/03 з посиланням на те, що ст.343.1 Податкового кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання і, відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу". 14.11.2016 року звернулась із скаргою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на протиправні дії управління ПФУ в м.Івано-Франківську, однак листом від 24.11.2016 року №818/к-15 її повідомлено, про те, що дана скарга залишена без задоволення із зазначенням тієї ж причини, що і в листі управління ПФУ в м.Івано-Франківську від 08.11.2016 року №3619/03. Письмово звернулась до Національного агенства з питань державної служби за роз'ясненням, чи зараховується робота на посадах Державної податкової служби до стажу державної служби, та чи має вона право на призначення пенсії державного службовця. Листом Міжрегіонального управління Національного агенства з питань державної служби у Чернівецькій, Івано-Франківській та Тернопільській області від 16.11.2016 року №216/т01004-16 повінстю підтверджено право позивачки на призначення пенсії державного службовця, оскільки вона відпрацювала більше 20 років на посадах, віднесених до державної служби. Просить визнати дії відповідача щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ протиправною та незаконною, зобов"язати відповідача призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року), стягнути звідповідача витрат по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн.

Позивачка ОСОБА_1 та її представник - ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, просили задоволити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення заявлених вимог адміністративного позову заперечила з підстав, викладених в попередньо поданому до суду запереченні (а.с. 58-59), просила відмовити в повному обсязі.

Заслухавши учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Так, позивачка з 27.07.2016 року є пенсіонером. По виходу на пенсію їй було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ця обставина сторонами не оспорюється, тому з урахуванням положення ч. 3 ст. 78 КАС України не потребує доказування.

В період з 26.04.1993 року по 31.03.1995 року ОСОБА_1 працювала в управлінні Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську; з 03.04.1995 року по 30.04.2015 року - у Державній податковій адміністрації у м.Івано-Франківську, переіменовану 17.02.1998 року в Державну податкову Інспекцію у м.Івано-Франківську, в Державній податковій адміністрації в Івано-Франківській області, в Державній податковій службі в Івано-Франківській області, в Головному управлінні Міндоходів в Івано-Франківській області, в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_2, заповненої 07.06.1981 року (а.с. 15-22).

21.10.2016 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську із заявою про перехід на пенсію державного службовця згідно ст.37 Закону України "Про держвну службу" №3723 з врахуванням премії за вересень 2016 року (а.с. 33). Проте, в такому переводі листом від 08.11.2016 року №3619/03 їй було відмовлено з посиланням на те, що посадовим особам контролюючих органів згідно з ст.343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" (№3723-ХІІ від 16.12.1993 року), а тому право на пенсію державного службовця у неї відсутнє (а.с. 37).

Згідно відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 24.11.2016 року №818/К.15, ОСОБА_1 повідомлено про те, що посадовим особам контролюючих органів згідно з ст.343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону України "Про державну службу" №3723, тому права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вона не має (а.с. 39, 40).

Як вбачається з роз'яснення Міжрегіонального управління Національного агенства з питань державної служби у Чернівецькій, Івано-Франківській та Тернопільській області від 16.11.2016 року №216/Т01004-16, згідно з ч.15 ст.37 Закону України "Про державну службу" (від 16.12.1993 року №3723-ХІІ) період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювались спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби. На підставі записів наданої ОСОБА_1 копії трудової книжки, ОСОБА_1 слід зарахувати до стажу державної служби періоди роботи: з 26.04.1993 року по 31.03.1995 року на посадах в Івано-Франківському обласносму управлінні Пенсійного фонду України; з 03.04.1995 по 30.04.2015 року на посадах територіального підрозділу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику. ОСОБА_1 має право на призначення пенсії державного службовця, як така, що відпрацювала більше 20 років на посадах державної служби (а.с. 43, 44).

Згідно частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративних судів віднесена перевірка, чи вчинені дії суб'єктом владних повноважень на підставі, у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією України та законами України.

У відповідності до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 3 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.

Пунктом 8 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року №889-VIII встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п.12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч.3 ст. 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Згідно ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про

загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.15 ст.37 даного Закону період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Стаж державної служби, набутий до 01.05.2016 року обчислюється відповідно до Постанови КМУ "Про порядок обчислення стажу державної служби" від 03.05.1994 року №283.

Згідно ч.ч.1, 2 п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1994 року №283, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" ( 3723-12 ), а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Статтею 342 Податкового кодексу України визначено, що посадовою особою контролюючого органу може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, встановленим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, якщо інше не передбачено законом, та на яку покладено виконання завдань, зазначених у цьому Кодексі та Митному кодексі України. Посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську неправомірно відмовило ОСОБА_1 у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ, оскільки позивачка у період з 26.04.1993 року по 31.03.1995 року, з 03.04.1995 року по 30.04.2015 року працювала на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів державної податкової служби, її територіальних органів, отже має право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". А тому позовна вимога про визнання дій відповідача щодо відмови позивачці у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ неправомірними є обгрунтованою та підлягає до задоволення.

Що стосується позовної вимоги про зобов"язання відповідача призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року), суд виходить з наступного.

Як вбачається з копії довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35, стаж державної служби ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську із заявою про перехід на пенсію державного службовця від 21.10.2016 року, заробітна плата за посадою начальника відділу ГУ ДФС в Івано-Франківській області становила: посадовий оклад (за аналогічною посадою) - 4308,00 грн., надбавка за спеціальне звання радник податкової та митної справи ІІІ рангу - 125,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) (за стаж державної служби 22 роки 00 місяців 02 дні на момент звільнення) - 2154,00 грн., усього: 6587,00 грн., на всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; надбавки та премії за відповідною (прирівняною) посадою начальника відділу за період з 01.05.2016 року по 30.09.2016 року становили: 7975,09 грн. - премії (постанова КМУ №268 від 09.03.2006 року), у розрахунковому періоді грошова допомога при щорічній відпустці становила 7315,25 грн., сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування становить 15290,34 грн. (а.с. 47, 49).

Згідно статті 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку із втратою годувальника, та в інших випадках, передбачених Законом.

Згідно пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку, чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідно виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за вибором.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 рокустаж державної служби за період роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень цього ж Закону для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим Постановою КМУ від 14.09.2016 року №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з копій довідок про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35, №237/09-19-05-35, поданих ОСОБА_1, стаж державної служби ОСОБА_1 на момент звільнення становить 22 роки 00 місяців 02 дні

Згідно ч.1 ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року до досягнення віку, встановленого абзацами першим і другим цієї частини, право на пенсію за віком за наявності відповідного страхового стажу мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року.

Відповідно до ч.1 ст.28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

На час набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року позивачка ОСОБА_1 мала понад 20 років вислуги на державній службі.

Пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року у порядку визначеному для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (стаття 37 Закону № 3723-XII) призначаються особам, які:

1. досягли пенсійного віку;

2. мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років;

3. не призначали пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.

Оскільки, позивачка відповідає зазначеним критеріям, тому суд приходить до висновку, що позовна вимога про зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року) є частково обгрунтованою, та підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

А тому на користь позивача слід стягнути з державного бюджету України 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задоволити частково.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст.3, 22 Конституції України, Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-ХІІ, Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року, ст.342 Податкового кодексу України, Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1994 року №283 керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ протиправними та незаконними, зобов"язання призначити з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу в середньому розмірі, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 5 (за травень-вересень 2016 року), стягнення витрат по оплаті судового збору в розмірі 551,20 грн. - задоволити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованій в АДРЕСА_1 у переведенні з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (м.Івано-Франківськ, вул. Незалежності, 44, ідентифікаційний код 20550895) призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованій в АДРЕСА_1, з 21.10.2016 року пенсію державного службовця на підставі ст. 37 ЗУ "Про державну службу" №3723-ХІІ в розмірі 60 відсотків заробітньої плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі на підставі довідки про складові заробітньої плати від 19.10.2016 року №236/09-19-05-35 та №237/09-19-05-35, включивши для обчислення пенсії суму виплат (премії) за вересень 2016 року та матеріальну допомогу.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованої в АДРЕСА_1 - 551,20 грн. витрат по оплаті судового збору.

В задоволенні решти вимог позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Довідка: повний текст рішення виготовлено 18.04.2018 року.

Суддя Пастернак І.А.