
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/20056/16 Суддя (судді) першої інстанції: Костенко Д.А.
суддів: Вєкуа Н.Г., Шрамко Ю.Т.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
Суддів: Вівдиченко Т.Р.,
Епель О.В.,
при секретарі: Нікітіній А.В.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_3,
представників відповідачів Скалецької І.О., Дудник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства юстиції України на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_7 до Міністерства юстиції України, Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України, Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання дій протиправними та скасування рішень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_7 звернулася до суду з даним позовом, в якому просила визнати протиправними дії Головного управління юстиції в Одеській області стосовно внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - ВККН) подання з пропозицією анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197 від 09.04.2010; також визнати протиправними і скасувати рішення ВККН від 30.06.2016 №169 та наказ Міністерства юстиції України від 26.07.2016 №2311/5 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197 від 09.04.2010;
Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач - Міністерство юстиції України - подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування обставин справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.
В судовому засіданні представники відповідачів доводи апеляційної скарги підтримали і просили її задовольнити, в свою чергу, представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Належним чином повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду справи представник відповідача - Головного територіального управління юстиції в Одеській області - до суду не прибув, що, відповідно до ч. 2 ст.313 КАС України, не є перешкодою для судового розгляду.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, що з'явилися, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 09 квітня 2010 року Міністерством юстиції України ОСОБА_7 (на даний час - ОСОБА_7) видано свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197, на підставі якого Головним управлінням юстиції у м. Севастополі видано реєстраційне посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності по Севастопольському міському нотаріальному округу № 66 (а.с.15).
07.10.2011 позивачка в м.Севастополі зареєструвала шлюб з громадянином РФ, внаслідок чого, змінила прізвище на ОСОБА_7 (а.с.12).
В подальшому, позивачка змінила прізвище на ОСОБА_7, що підтверджується наявною у справі копією свідоцтва про зміну імені Серії НОМЕР_1, виданого Зарічним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Сумського міського управління юстиції 27.04.2016 (а.с.13).
Отже, з квітня 2010 року позивачка здійснювала нотаріальну діяльність в м.Севастополі.
Як відомо, у кінці лютого - початку березня 2014 року перекинуті з Росії і кримських баз Чорноморського флоту РФ війська без розпізнавальних знаків окуповували Кримський півострів.
16 березня 2014 р. в окупованому Криму було проведено «референдум» про від'єднання від України і 18 березня Крим з ініціативи російського президента ОСОБА_9 було включено до складу Російської Федерації.
Згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» територія Кримського півострова внаслідок російської окупації вважається тимчасово окупованою територією.
Отже, з березня 2014 року будь-які державні органи України не здійснюють свою діяльність в окупованому Криму.
Водночас, в матеріалах справи наявна довідка від 10.06.2014 року, яка викладена на бланку Головного управління юстиції у м.Севастополі Міністерства юстиції України (а.с. 14), з якої вбачається, що нотаріальна діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_7 припинена з 10.06.2014 відповідно до наказу Головного управління юстиції у м. Севастополі від 30.05.2014 №31/04. Також у довідці зазначено, що 30.05.2014 на виконання наказу Головного управління юстиції у м. Севастополі від 30.05.2014 №31/04, відповідно до акту приймання-передавання документів до Севастопольського державного нотаріального архіву, приватний нотаріус ОСОБА_7 передала, а завідувач Севастопольського державного нотаріального архіву ОСОБА_11 прийняла документи за 2010-2014 роки, а також довідковий апарат до них, печатка приватного нотаріуса ОСОБА_7 знищена, спеціальні бланки нотаріальних документів надіслано до ДП «Інформаційний центр» Мін'юсту.
Водночас, у свідоцтві про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197 від 09.04.2010 зроблено запис про припинення приватної нотаріальної діяльності нотаріуса ОСОБА_7 по Севастопольському міському нотаріальному округу на підставі наказу ГУЮ у м. Севастополі від 30.05.2014 №31/04, засвідчений печаткою Головного управління юстиції у м. Севастополі та підписом в.о. начальника Головного управління юстиції у м. Севастополі І.В. Жариковою (а.с. 15).
В свою чергу, у червні 2016 року Головним управлінням юстиції в Одеській області, яке відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 03.06.2016 №1591/5 здійснює контроль за організацією нотаріату, перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів АР Крим та м. Севастополя, було проведено перевірку нотаріальної діяльності позивача, за результатами якої складено подання про необхідність анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю (а.с. 108-110).
При цьому, у поданні зазначено, що відповідно до наказу Мін'юсту України від 07.07.2014 №1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» визначено перелік осіб, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території АР Крим та м. Севастополя і призначені на посаду нотаріуса РФ, в тому числі, і нотаріус ОСОБА_7 Проведеною перевіркою відомостей, які містяться на сайті Міністерства юстиції РФ, встановлено, що ОСОБА_7 є діючим нотаріусом у реєстрі нотаріусів та осіб, що склали кваліфікаційний іспит, а згідно із ст. 2 Закону РФ «Основи законодавства Російської Федерації про нотаріат» від 11.02.1993 №4462-І нотаріусом у РФ не може бути особа, яка, зокрема, має громадянство (підданство) іноземної держави або іноземних держав, якщо інше не передбачено міжнародним договором РФ. Окрім цього, п.п. 1.2, 1.4 наказу Мін'юсту України від 07.07.2014 №1087/5 зобов'язано осіб, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність на території АР Крим та м. Севастополя, передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву, а також гербову печатку та реєстри для реєстрації нотаріальних дій в строк до 08.08.2014. Згідно з інформацією, що вказана у листі ГУЮ в Херсонській області від 03.06.2016 №04-19/3965, нотаріусом ОСОБА_7 вимоги вищезазначеного наказу не були виконані.
З огляду на вищезазначене, у поданні відповідач прийшов до висновку, що такі дії нотаріуса ОСОБА_7 щодо припинення нотаріальної діяльності, передачі архіву, гербової печатки приватного нотаріуса, реєстрів для вчинення нотаріальних дій, порядок передачі яких було встановлено наказом Мін'юсту від 07.07.2014 №1087/5, призвели до численних порушень норм Правил професійної етики нотаріусів України, затверджених наказом Мін'юсту від 04.10.2013 №2104/5, зареєстрованих у Мін'юсті 09.10.2013 за №1730/24262 (Правила), зокрема:
- п. 2 розділу ІІІ Правил в частині невиконання зобов'язання стосовно дотримання чинного законодавства України, сприяння утвердженню та практичній реалізації принципів верховенства права та законності;
- п. 7 розділу ІІІ, розділу Х Правил в частині невиконання зобов'язання стосовно ствердження поваги до нотаріальної професії, її сутності і призначення, сприяння збереженню та підвищенню її престижу, а також утримання від вчинення дій, які можуть зашкодити професійній діяльності нотаріуса чи підірвати довіру та престиж професії у суспільстві;
- п. 1 розділу IV Правил в частині невиконання своїх обов'язків згідно з принесеною присягою та постійного збереження чистоти високого звання нотаріуса.
30 червня 2016 року на засіданні Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату за розглядом подання ГУЮ в Одеській області, прийнято рішення №169 про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю, виданого на ім'я ОСОБА_7.
Вказане рішення прийняте на підставі пп. «і» п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону України від 02.09.1993 №3425-ХІІ «Про нотаріат» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин), у зв'язку з неодноразовим порушенням нотаріусом правил професійної етики, здійснення нотаріальної практики від імені РФ та недотримання норм законодавства України.
Крім того, підставами для порушення питання про анулювання Свідоцтва стали відомості, які містяться на сайтах Міністерства юстиції РФ та Федеральної нотаріальної палати РФ, що ОСОБА_7 є у переліку нотаріусів, що здійснюють нотаріальну діяльність в РФ, та невиконання позивачем вимог наказу Мін'юсту від 07.07.2014 №1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» (далі - Наказ №1087/5), яким зобов'язано осіб, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність на території АР Крим та місті Севастополі, передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву, а також гербову печатку та реєстри для реєстрації нотаріальних дій у строк до 08.08.2014.
26 липня 2016 року на підставі прийнятого ВККН рішення Міністерством юстиції України прийнято наказ №2311/5 про анулювання Свідоцтва на ім'я ОСОБА_7.
Вважаючи такі дії та рішення протиправними, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч.1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідачами при прийнятті оскаржуваних рішень не дотримано передбачену процедуру проведення перевірки та розгляду подання, зокрема, не повідомлено про це позивачку належним чином.
Однак, колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлює Закон України «Про нотаріат» від 02.09.1993 №3425-ХІІ (далі - Закон №3425-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону нотаріусом може бути громадянин України, який має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менш як шість років, з них помічником нотаріуса або консультантом державної нотаріальної контори - не менш як три роки, склав кваліфікаційний іспит і отримав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду.
Статтею 5 Закону №3425-ХІІ визначені обов'язки нотаріуса, зокрема, нотаріус зобов'язаний:
- здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики;
- сприяти громадянам, підприємствам, установам і організаціям у здійсненні їх прав та захисті законних інтересів, роз'яснювати права і обов'язки, попереджати про наслідки вчинюваних нотаріальних дій для того, щоб юридична необізнаність не могла бути використана їм на шкоду;
- зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій;
- відмовити у вчиненні нотаріальної дії в разі її невідповідності законодавству України або міжнародним договорам;
- вести нотаріальне діловодство та архів нотаріуса відповідно до встановлених правил;
- дбайливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення;
- надавати документи, інформацію і пояснення на вимогу Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі при здійсненні ними повноважень щодо контролю за організацією діяльності та виконанням нотаріусами правил нотаріального діловодства;
- постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених пунктом 3 частини першої статті 29 1 цього Закону, проходити підвищення кваліфікації;
- виконувати інші обов'язки, передбачені законом.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 9-11 ст. 10 Закону №3425-ХІІ для визначення рівня професійної підготовленості осіб, які мають намір займатися нотаріальною діяльністю, та вирішення питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю при Мін'юсті утворюється Вища кваліфікаційна комісія нотаріату (ВККН).
Питання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю розглядається ВККН за поданням відповідно Головного управління юстиції Мін'юсту в АР Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальної палати України у випадках, визначених цим Законом.
Порядок внесення Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату встановлюється Міністерством юстиції України.
Рішення Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату може бути оскаржено до суду.
Відповідно до п. 4.43 Положення про головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 №1707/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.06.2011 за №759/19497, Головне територіальне управління юстиції відповідно до покладених на нього завдань вносить подання до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату про допуск осіб до складання кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю.
Порядок внесення головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011 №1904/5 (далі - Порядок №1904/5).
Відповідно до п.п. 2, 12 цього Порядку подання управління юстиції або Нотаріальної палати України про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю вноситься до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату (далі - Комісія).
За результатами розгляду подання Комісія може ухвалити одне з таких рішень: про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; про відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.
На підставі рішення Комісії про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю видається відповідний наказ Міністерства юстиції України.
Відповідно до пп. «і» п. 2 ч. 1, 2 ст. 12 Закону №3425-ХІІ свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Мін'юстом за рішенням ВККН, прийнятим на підставі подання Головного управління юстиції Мін'юсту в АР Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадку неодноразового порушення нотаріусом правил професійної етики, затверджених Мін'юстом. Рішення про анулювання свідоцтва про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути оскаржено до суду.
Як наголошувалось вище, Головним територіальним управлінням юстиції в Одеській області до ВККН було направлено подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197, виданого Міністерством юстиції України 09.04.2010 на ім'я ОСОБА_7 з підстав, передбачених пп. «і» п.2 ч.1 ст. 12 Закону №3425-ХІІ, зокрема, неодноразове порушення нотаріусом правил професійної етики, затверджених, Наказом Міністерства юстиції України №2104/5 від 04.10.2013: вимог п.2 розділу ІІІ в частині недодержання принципу законності, на якому ґрунтується професійна поведінка нотаріусів України; вимог п.7 розділу ІІІ в частині підриву престижу нотаріальної професії; вимог п.1 розділу ІV в частині порушення присяги нотаріуса; вимог п.2 розділу VІ в частині надання юридичної допомоги шляхом незаконних дій та вчинення незаконних дій; вимог розділу Х в частині проведення діяльності, здатної негативно вплинути на здійснення професійних обов'язків нотаріуса, неутримання від вчинення дій, які можуть зашкодити професійній діяльності нотаріуса та підриву довіри та престижу професії в суспільстві.
Відповідно до розділу ІІ Правил професійної етики нотаріусів України завданнями цих Правил є: забезпечення довіри суспільства та громадян до нотаріусів; забезпечення ефективності виконання завдань і функцій органів нотаріату; підвищення авторитету нотаріату та репутації нотаріусів; розширення можливостей впливу громадськості на якість діяльності нотаріусів; інформування фізичних та юридичних осіб про поведінку, яку вони мають право очікувати від нотаріусів.
Відповідно до ст. 5 Закону №3425-ХІІ нотаріус зобов'язаний, крім іншого, здійснювати свої професійні обов'язки відповідно до цього Закону і принесеної присяги, дотримуватися правил професійної етики; зберігати в таємниці відомості, одержані ним у зв'язку з вчиненням нотаріальних дій; вести нотаріальне діловодство та архів нотаріуса відповідно до встановлених правил; дбайливо ставитися до документів нотаріального діловодства та архіву нотаріуса, не допускати їх пошкодження чи знищення.
Так, Наказом Міністерством юстиції України від 07.07.2014 №1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» (далі - Наказ №1087/5) визначено Перелік осіб, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, серед яких, зокрема, зазначено ОСОБА_7
Відповідно до п. 1 вказаного Наказу особам, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації:
1. припинити приватну нотаріальну діяльність по відповідному нотаріальному округу з 08 липня 2014 року;
2. протягом одного місяця передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса;
3. протягом трьох робочих днів надати до Державної служби фінансового моніторингу відповідне повідомлення про припинення приватної нотаріальної діяльності;
4. протягом одного місяця передати до Головного управління юстиції у Херсонській області гербову печатку приватного нотаріуса для її знищення, а також реєстри для реєстрації нотаріальних дій для проставлення відмітки про закриття реєстрів.
Відповідно до листа Головного територіального управління юстиції в Херсонській області від 03.06.2016 №04-19/3965 вимоги вищезазначеного наказу позивачкою не виконано.
Водночас, суд першої інстанції, задовольняючи позов, робить висновок про те, що позивачка і не повинна була виконувати вказаний наказ Міністерства юстиції України, оскільки на час його прийняття вона вже вчинила усі необхідні дії для припинення своєї діяльності як нотаріуса, про що свідчить довідка ГУЮ у м.Севастополі від 10.06.2014.
Однак, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, прийнявши вказану довідку в якості доказу, дійшов хибного висновку про її належність та допустимість.
Так, відповідно до преамбули Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 №1207-VII (далі - Закон №1207-VII) Україна згідно з Конституцією України є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Відповідно до ст. 3 Закону №1207-VII для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається: сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону №1207-VII (з урахуванням змін внесених Законом України від 15.09.2015 р. N 685-VIII) датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.
Таким чином, довідка від 10.06.2014 №726, виготовлена на бланку Головного управління юстиції у м. Севастополі Міністерства юстиції України, і свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю №8197 від 09.04.2010 з відміткою в.о. начальника ГУЮ у м. Севастополі Міністерства юстиції України про припинення нотаріальної діяльності від 30.05.2014 (а.с. 14, 15) не можуть вважатися належними та допустимими доказами, оскільки на час їх видання такого органу як Головне управління юстиції в м.Севастополі Міністерства юстиції України на території України де-факто не існувало.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що докази, на яких ґрунтується судове рішення, є хибними і у відповідачів були наявні достатні підстави для прийняття оскаржуваних рішень.
Щодо недотримання процедури прийняття оскаржуваних рішень слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 33 Закону №3425-ХІІ Міністерство юстиції України, Головне управління юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції Мін'юсту в АР Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.
Перевірка організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, крім повторних перевірок, передбачених цим Законом, проводиться не частіше одного разу на два роки виключно на робочому місці (у конторі) приватного нотаріуса з обов'язковим повідомленням його про проведення такої перевірки.
Приватний нотаріус зобов'язаний надавати посадовим особам, уповноваженим проводити перевірку, відомості і документи щодо організації нотаріальної діяльності, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства.
У разі виявлення під час перевірки порушень в організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса або неодноразових порушень ним правил нотаріального діловодства Мін'юст, Головне управління юстиції Мін'юсту в АР Крим, головні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, які проводили перевірку, можуть зупинити або припинити нотаріальну діяльність приватного нотаріуса з підстав та у порядку, передбачених цим Законом.
У разі виявлення під час перевірки неодноразового грубого порушення порядку вчинення нотаріальних дій свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю приватного нотаріуса може бути анульовано у порядку та на підставах, передбачених цим Законом.
Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Мін'юстом.
Разом з тим, у зв»язку з тимчасовою окупацією частини території України, зокрема, півостріва Крим, перевірка позивача не могла бути проведена на її робочому місці в м.Севастополі.
Вказані обставини слугували і перешкодою для завчасного повідомлення позивачки, яка, в свою чергу, не повідомила відповідні органи ні про припинення своєї діяльності, ні про зміну адреси, ні про зміну прізвища.
Позивач наголошує, що через неповідомлення позивачки про проведення перевірки та розгляд подання вона була позбавлена можливості надати пояснення та спростувати отриману відповідачами інформацію щодо неї. Разом з тим, всі доводи, викладені в позовній заяві та у відзиві на апеляційну скаргу, зводяться лише до констатації порушення відповідачами процедури і не спростовують будь-яким чином обставин, які стали підставою для прийняття оскаржуваних рішень.
З огляду на викладене, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність оскаржуваних рішень через недотримання процедури їх прийняття і вважає, що в даному випадку процедурні порушення не вплинули на правильність зроблених відповідачами висновків і прийнятих ними рішень.
Таким чином, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, тому рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства юстиції України - задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 29 грудня 2017 року - скасувати.
Ухвалити постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_7 - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова в повному обсязі складена і підписана 17 квітня 2018 року.
Головуючий-суддя Л.В.Губська
Судді Т.Р.Вівдиченко
О.В.Епель