
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12072/17 Суддя суду першої інстанції: Смолій І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Сорочка Є.О.,
суддів Літвіної Н.М.,
Федотова І.В.,
за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного Управління Держгеокадастру у Київській області на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року, що прийняте у місті Києві, у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Київський завод «Радар» до Головного Управління Держгеокадастру у Київській області, Державного кадастрового реєстратора Відділу у м. Ірпені міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м. Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області Федоренко Анни Володимирівни про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення №РВ-3200555462017 про відмову у внесенні відомостей (змін про них) до державного земельного кадастру від 17.05.2017;
- зобов'язати Державного кадастрового реєстратора Відділу у м.Ірпені міськрайонного управління у Києво-Святошинському районі та м.Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області Федоренко А.В. на підставі Технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для обслуговування дитячого закладу оздоровлення та відпочинку санаторного типу «Дружний», розташованого по вул.Давидчука, 48 у м.Ірпінь, виготовленої КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» зареєструвати земельну ділянку площею 12,02га, розташовану по вул.Давидчука, 48 у м.Ірпінь з цільовим призначенням «для будівництва та обслуговування санаторно-оздоровчих закладів», яка належить ПАТ «Київський завод «Радар» на праві постійного користування на підставі Державного акту на право постійного користування землею ІІ-КВ №001464 від 26.07.2002, виданого Ірпінською міською радою.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 06 лютого 2018 року позов задоволено.
Відповідач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно неправильно застосовано норми матеріального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що знаходження в межах земельної ділянки іншої земельної ділянки або її частини є підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу просить відмовити у її задоволенні, посилаючись на те, що відповідачем не було надано жодних доказів, що спірна земельна ділянка накладається (пересікається) з іншою земельною ділянкою.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджується, що на підставі акту на право власності від 26.07.2002 ІІ-КВ №001464 у ПАТ «Київський завод «Радар» перебуває земельна ділянка площею 12.02га для обслуговування дитячого санаторно-оздоровчого центру «Дружний», що знаходиться за адресою: м.Ірпінь, вул.Давидчука, 48.
Позивачем для внесення інформації про земельну ділянку до державного земельного кадастру, її реєстрації та присвоєння кадастрового номеру укладено договори №40 та №412 від 12.02.2016 з КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» на проведення геодезичних обмірів земельної ділянки та виконання робіт з підготовки технічної документація із землеустрою на встановлення її меж.
Рішенням сесії сього скликання Ірпінської міської ради №1409-23-VII від 20.10.2016 позивачеві надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 12.02га для будівництва і обслуговування санаторно-оздоровчих закладів(дитячий заклад оздоровлення та відпочинку санаторного типу «Дружний» в м.Ірпін, вул. Давидчука, 48.
В подальшому, 07.11.2016, позивач звернувся до КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» із заявою щодо виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі з відповідним цільовим призначенням.
На підставі заяви 28.02.2017 Ірпінська міська рада передала до Управління держгеокадастру у м.Ірпіні Київської області документацію з розробленою КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» технічною документацією для реєстрації земельної ділянки та присвоєння кадастрового номеру.
Відповідач Рішенням № РВ-3200526592017 від 14.04.2017 відмовив позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, в якій зазначено про невідповідність поданих документів вимогам, установлених Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядку ведення Державного земельного кадастру, а саме: «Помилка геометрії обмежень Обмеження, код 01.05, Охорона зона навколо (вздовж) об'єкта енергетичної системи: Помилка геометрії. (Самоперетин межі полігону в точці таки чином, що полігон утворює петлю в координаті: (3350488.18 5589225.37)».
Позивачем на адресу КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» направлено листи від 14.04.2017 №424-1 та від 03.05.2017 №484 з вимогою усунути недоліки, які зазначені в рішенні № РВ-3200526592017 від 14.04.2017.
КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» листом від 22.05.2017 №38/02 повідомило позивача про усунення недоліків та надано виправлену технічну документацію із землеустрою.
Державним кадастровим реєстратором відділу у м.Ірпіні Міськрайонного управління у Києво-Святошинскому районі та в м.Ірпені Головного управління Держгеокадастру у Київській області винесено рішення від 17.05.2017 №РВ-3200555462017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, я кому зазначено про невідповідність поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру ,а саме: «Перетин ділянок з ділянкою 3210900000:01:080:0017 Площа співпадає на 0,0007%.
При цьому, КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» листом від 29.06.2017 повідомлено позивача, що згідно з кадастровим паном всі координати відповідають дійсності та перетину з ділянкою 3210900000:01:080:0017 немає.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що позивачем подано усі необхідні для здійснення реєстрації документи, у тому числі погоджена технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування санаторно-оздоровчих закладів (дитячого закладу оздоровлення та відпочинку санаторного типу «Дружний») на вул.Давидчука , 48 в м.Ірпені. Згідно з кадастровим планом всі координати відповідають дійсності та перетину з ділянкою 3210900000:01:080:0017 немає.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з такого.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України (далі - ЗК) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
У відповідності до положень статті 126 ЗК право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За приписами частини десятої статті 79-1 ЗК державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI) державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Згідно частин другої-шостої статті 24 Закону № 3613-VI державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою: особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи; власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин; оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки; документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Заява з доданими документами надається заявником особисто чи уповноваженою ним особою або надсилається поштою цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Відповідно до частини шостої статті 24 Закону № 3613-VI підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є <…> знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Як зазначалося, підставою для відмови у державній реєстрації спірної земельної ділянки було знаходження її межах частини іншої земельної ділянки з кадастровим номером 3210900000:01:080:0017.
Суд апеляційної інстанції наголошує на тому, що жодних доказів співпадіння площ зазначених земельних ділянок до суду надано не було. Саме лише посилання відповідача на зазначену обставину не може бути розцінено судом як належний та достовірний доказ правомірності прийняття оскаржуваного рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки.
Наявні в матеріалах справи документи не дають суду підстави для висновку про перетин меж зазначених земельних ділянок. При цьому, в матеріалах справи наявний лист КП «Ірпінське земельно-кадастрове бюро» листом від 29.06.2017 про те, що згідно з кадастровим паном всі координати відповідають дійсності та перетину з іншою ділянкою немає (а.с. 29).
При вирішенні справи, колегією суддів також враховуються, що межі спірної земельної ділянки було погоджено із всіма суміжними землевласниками (а.с. 54-55), які не заявили жодних зауважень.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що прийняте відповідачем рішення про відмову у державній реєстрації є неправомірним, оскільки жодних доказів перетину меж спірної земельної ділянки з іншими ділянками надано не було.
Отже, суд першої інстанції прийняв правильне рішення про задоволення позову.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління Держгеокадастру у Київській області залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 06 лютого 2018 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач Є.О. Сорочко
Суддя Н.М. Літвіна
Суддя І.В. Федотов