
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
18 квітня 2018 р. Справа № 820/258/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шляхової О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, б. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд: визнати поважними причини пропуску та поновити строк звернення до адміністративного суду; визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області у не проведення перерахунку та виплаті перерахованої пенсії, ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/32989- 2003009664 від 06.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з урахуванням складових розрахунку призначеної у 2011 році пенсії, і виплатити ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року; стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області на мою користь сплачений судовий збір.
Підставою подання вказаного позову слугувало те, що Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області не провело перерахунок та виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 19.12.1996 по 03.08.2011 він проходив службу в органах внутрішніх справ України, 03.08.2011 року був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ. В зв'язку із набранням чинності Закону України №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" вважає, що він, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії та її виплати у збільшеному розмірі з 01.01.2016 року. Але до цього часу перерахунок призначеної раніше позивачу пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не здійснено і відповідні виплати не проведені. Вважає таку бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області протиправною та такою що суперечить чинному законодавству України.
Ухвалою від 22.01.2018 року було відкрито спрощене позовне провадження по справі за означеним позовом, згідно з положеннями п.2 ч.1 ст.263 КАС України, якою унормовано, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Встановлено строк відповідачу для подання до суду відзиву на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову протягом п'ятнадцяти днів, з дня одержання копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного провадження у справі.
Через канцелярію суду відповідачем 02.02.2018 року та 07.02.2018 р. наданий відзив на позовну заяву та додатковий відзив на позовну заяву із доказами їх надсилання позивачу по справі (а.с. 42-51). В обґрунтування своєї позиції відповідач зазначає, що Головним управлінням на виконання Порядку та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для оформлення довідок про грошове забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співбітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідка № 100/32989- 109664 від 06.06.2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Головне управління звернулося до Пенсійного фонду України для формування потреби в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій з урахуванням грошового печення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988. Потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, Пенсійним у України направлено до Міністерства соціальної політики України.
Зазначає, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії Головним управлінням буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки про грошове забезпечення № 100/32989-2003009664 від 06.06.2017, наданої Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, буде проведено автоматизованим способом, без витребування додаткової інформацїї, після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Про це повідомлено позивача листом від 28.12.2017 №3679/Ф-14. Отже, Відповідач не відмовляв позивачу у проведенні перерахунку пенсії згідно постанови КМУ 11.11.2015 № 988, а повідомив його, що такий перерахунок буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Вважає, що Головне управління виконало всі необхідні дії з метою дотримання законодавства при перерахунку пенсії ОСОБА_1, а позивач в свою чергу, пропустив шестимісячний строк для звернення до суду щодо заявлених позовних вимог зробити перерахунок, починаючи з 01 січня 2016 року.
Позивачем до канцелярії суду 05.02.2018 р. направлена відповідь на відзив, в яких позивач підтримав доводи заявленого позову, а також зазначає, що ним строк пред'явлення позову не пропущений, оскільки тривалий час органи ПФУ заперечували право пенсіонерів МВС України, у тому числі і моє право, на перерахунок пенсії. Підтвердженням цього є наступне: 21.12.2016 він звертався до Головного управління ПФУ в Харківській області із заявою про проведення призначеної йому пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-УІІ. Листом від 11.01.2017 Головне управління ПФУ в Харківській області повідомило ОСОБА_1 про відсутність підстав для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, оскільки він був звільнений з органів внутрішніх справ України, а не з Національної поліції. Відповідач лише 03.04.2017 за вих. № 6012/14-20 надав до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії. (а.с. 52-59). Вважає посилання Відповідача про те, що він повинен був дізнатись про порушення своїх прав ще у січні 2016 року, коли не отримав пенсію у перерахованому розмірі, є необґрунтованим та безпідставним.
До канцелярії суду 09.02.2018 року відповідачем надані заперечення на відповідь на відзив, в яких останній підтримав свою позицію, викладену у відзивах на позов (а.с. 60-63). Додатково зазначає, що органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку. Якщо позивач не погоджується зі складовими довідки від 02.06.2017 року, то для цього необхідно звертатись саме до Ліквідаційної комісії з відповідними позовними вимогами.
До канцелярії суду позивачем 12.02.2018 року надані письмові пояснення, в яких, зокрема, зазначається, що документи позивача, які підтверджують виплату таких надбавок є у розпорядженні Відповідача, то ці складові грошового забезпечення повинні бути ним враховані при перерахунку пенсій і додаткового зазначення у Довідці для перерахунку пенсій не потребують, оскільки зазначені були раніше. Довідка Ліквідаційної комісії містить лише ті складові грошового утримання, які змінились і у зв'язку з якими повинен бути проведений перерахунок призначеної пенсії. Отже, позиція Відповідача про те, що у довідці Ліквідаційної комісії не зазначені надбавки і тому вони не можуть буй враховані, є безпідставними та не улетять під собою правового обґрунтування.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 зупинено провадження у зазначеній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 18.04.2018 поновлено провадження по даній справі, у зв'язку з набранням законної сили рішення Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17.
Згідно з ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19.12.1996 по 03.08.2011 проходив службу в органах внутрішніх справ України, про що є відповідні записи в трудовій книжці, копія якої міститься в матеріалах справи (а.с. 13-15).
Наказом ГУМВС в Харківській області №158 від 03.08.2011 року ОСОБА_1 був звільнений зі служби з посади старшого оперуповноваженого в ОВС відділу боротьби з організованими злочинними групами у пріоритетних напрямках економіки УБОЗ ГУ в Харківській області, про що свідчить надана до матеріалів справи копія витягу з наказу ( а.с. 16).
Судом встановлено, що після звільнення позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. № 2262-ХII та на підставі грошового атестату № 241 від 11.09.2011 і довідки до нього у розмірі 3968,11грн., з урахуванням грошового забезпечення, а саме: посадового окладу - 950 грн., окладу за спеціальне звання - 130 грн., 30% надбавки за вислугу років - 324 грн., середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важких завдань) - 50%, надбавки до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень - 15%, надбавки до посадового окладу за оперативно-розшукову діяльність - 50%, надбавки до посадового окладу за роботу в підрозділі БОЗ - 50%. Копію грошового атестату та довідки до нього надаю до позовної заяви (а.с. 17-18) .
На обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області ОСОБА_1 Станіславовий перебуває з 2011 року (пенсійне посвідчення НОМЕР_2, Серія НОМЕР_3), копію якого подано до позовної заяви (а.с. 19).
Як встановлено під час розгляду справи позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Харківській області із заявою про прийняття рішення про перерахунок йому пенсії згідно правових норм, які набрали законної сили (а.с. 26-28).
Листом від 11.01.2017 Головне управління ПФУ в Харківській області повідомило позивачу про відсутність підстав для проведення перерахунку призначеної йому пенсії, оскільки він був звільнений з органів внутрішніх справ України, а не з Національної поліції (а.с. 29-30).
Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області також листом від 29.01.2018 за № 2495-14/20 на заяву позивача надано відповідь, в якій зазначено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України.
Позивач зазначає, що ГУ ПФУ в Харківській області лише 03.04.2017 за вих. № 6012/14-20 надало до ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
В порушення місячного строку (п. З Порядку № 45) щодо надання до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області направлена довідка №100/32989- 2003009664 про грошове забезпечення для проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1. пенсії до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області 06.06.2017 р.
Копію довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про розмір грошового забезпечення №100/32989-2003009664 від 06.06.2017 позивач отримав в ГУ ПФУ в Харківській області 14.12.2017 у відповідь на його заяву (а.с. 31).
Враховуючи, що довідка ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку призначеної позивачу пенсії була отримана ГУ ПФУ в Харківській області до 15.06.2017, позивач зазначає, що є наявним недотримання строків проведення перерахунку пенсії та бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області, оскільки перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Харківській області повинно було здійснити з 01.06.2017 р.
14.12.2017 позивач в черговий раз звернувся до ГУ ПФУ України в Харківській області із заявою, та просив здійснити перерахунок призначеної пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, а також повідомити його про причини не проведення відповідного перерахунку пенсій та зазначити строк, у який буде проведений перерахунок пенсії, та надати виписку з розпорядження про перерахунок пенсії.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області №3679/Ф-14 від 28.12.2017 позивачу повідомлено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведена відповідно до вимог чинного законодавства після надходження коштів з Державного бюджету України.
За цих обставин позивач вважає, що законодавством йому гарантовано право на перерахунок та виплату пенсії у порядку та строки, передбачені нормами чинного законодавства, а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області допущена протиправна бездіяльність в частини не проведення перерахунку та виплаті ОСОБА_1 перерахованої пенсії з 01.01.2016.
У зв'язку із вищенаведеними обставинами позивач не погодився з такими діями відповідача та звернувся до суду для захисту своїх прав та інтересів.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
29 грудня 2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені доповнення в ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
При цьому суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, останній стверджує про відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі наданої довідки.
Такі доводи відповідача суд спростовує, з огляду на наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Харківській області довідку № 100/32989-2003009664 від 06.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
У порушення вимог вказаної статті відповідачем, з наступного місяця після надходження довідки не перераховано пенсію позивачу.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії" від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном.
Верховний Суд 15 лютого 2018 року, у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув зразкову справу №820/6514/17, з аналогічних правовідносин. Вказане рішення набрало законної сили 17.03.2018.
Адміністративна справа, яка розглядається судом, відповідає ознакам типової справи, що визначені у пункті 55 рішення Верховного Суду №820/6514/17.
На підставі ч. 3 ст.291 КАС України, суд при вирішенні адміністративного спору враховував правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача, які заявлені до ГУ ПФУ в Харківській області про перерахунок та виплату пенсії.
Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі № 21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).
Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.
Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск ОСОБА_1 строку звернення до адміністративного суду з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої та другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Під час розгляду справи судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому, право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.257,258,262, 246, 255,295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, б. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області у не проведення перерахунку та виплаті перерахованої пенсії, ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області №100/32989- 2003009664 від 06.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та з урахуванням складових розрахунку призначеної у 2011 році пенсії, і провести виплату ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з врахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.01.2016 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1; ІН НОМЕР_4; АДРЕСА_1) судові витрати в загальному розмірі 704,80 (сімсот чотири гривні 80 копійок) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 18 квітня 2018 року.
Суддя Шляхова О.М.