Рішення № 73447877, 12.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
822/740/18
Номер документу
73447877
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/740/18

РІШЕННЯ

іменем України

12 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 представника позивача - ОСОБА_2 представника відповідача - Лавренюка А.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Хмельницькій області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій №001/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04.10.2017.

Позов обґрунтований тим, що позивачем не було вчинено правопорушення, оскільки з 21 жовтня 2016 року позивач не здійснює господарську діяльність у приміщенні магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2", реєстрацію реєстратора розрахункових операцій №2223001037 скасовано, приміщення магазину "ІНФОРМАЦІЯ_2" передано в оренду ОСОБА_5

У судовому засіданні позивач та її представник підтримали позовні вимоги, підтвердили зазначені у позові обставини.

Представник відповідача надав до суду відзив на адміністративний позов, у якому проти позову заперечив, повідомив, що штрафні санкції на позивача накладено на підставі отриманих від Головного управління Національної поліції України у Хмельницькій області матеріалів адміністративної справи (протокол про адміністративне правопорушення ХМ №016831 від 25 листопада 2016 року, пояснення ОСОБА_6, пояснення ОСОБА_7, постанови адміністративної комісії при виконкомі Нетішинської міської ради від 21 грудня 2016 року), які підтверджують що в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_2" за адресою: АДРЕСА_1, встановлено факт реалізації алкогольного напою - пиво спеціальне "Бірмікс лимон" ємністю 0.5 літра, вміст спирту 2.5% неповнолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, чим порушено пункт 2 частини 1 статті 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

У судовому засіданні представник відповідача підтвердив зазначені у відзиві обставини, просив у позові відмовити.

Судом ухвалою від 27 березня 2018 року витребовувалася у відповідача належним чином засвідчена копія акта перевірки ОСОБА_4, на що представник відповідача листом від 2 квітня 2018 року повідомив суд, що акт складено не було.

Справу було розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження у судовому засіданні.

Судом встановлені такі обставини справи.

ОСОБА_4 з 2010 року зареєстрована як фізична особа - підприємець. 3 березня 2016 року їй було видано ліцензію на право здійснення торгівлі алкоголем НОМЕР_2 з терміном дії з 5 березня 2016 року по 4 березня 2017 року.

21 жовтня 2016 року Нетішенським відділенням Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області за заявою позивача було скасовано реєстрацію реєстратора розрахункових операцій №2223001037, який використовувався в торгівельному павільйоні магазин-кулінарія "ІНФОРМАЦІЯ_2".

25 листопада 2016 року ДОП СП Нетішинського ВП Славутського ВП ГУ НП в Хмельницькій області, старшим лейтенантом поліції ОСОБА_8 складено протокол №016831 про адміністративне правопорушення відносно громадянки ОСОБА_9, яка в магазині "ІНФОРМАЦІЯ_2" за адресою: АДРЕСА_1, продала алкогольний напій - пиво спеціальне "Бірмікс лимон" ємністю 0.5 літра, вміст спирту 2.5% неповнолітньому ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. На підставі зазначеного протоколу 21 грудня 2016 року адміністративна комісія при виконавчому комітеті Нетішинської міської ради Хмельницької області визнала ОСОБА_9 винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 156 КУпАП.

Наказом Головного управління ДФС у Хмельницькій області №583 від 5 квітня 2017 року призначено фактичну перевірку у суб'єкта господарювання ОСОБА_4 з питань дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів з 6 квітня 2017 року тривалістю 10 діб.

У зв'язку з відсутністю позивача за юридичною адресою, перевірку не проведено, акт не складався.

Рішенням Головного управління ДФС у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій від 4 жовтня 2017 року №001/22-01-40-01/НОМЕР_1 застосовано до ОСОБА_1 фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 грн за продаж алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі-Закон) за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно з абзацом 10 ч. 2 ст. 17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону у розмірі 6800 гривень.

У свою чергу статтею 15-3 Закону передбачено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Порядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. №790 (далі - Порядок). Цей Порядок визначає механізм застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону, зокрема за порушення заборони продажу пива особам, які не досягли 18 років.

Відповідно до пункту 5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:

акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;

результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта господарювання, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами господарювання вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Суд не заперечує право контролюючого органу приймати рішення про застосування штрафних санкцій на підставі матеріалів правоохоронних органів, однак, у матеріалах щодо притягнення ОСОБА_9 до адміністративної відповідальності не встановлено суб'єкта господарювання. Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 взагалі не згадується ні у поясненнях, ні у відповідних протоколах та постанові.

Таким чином, одних лише матеріалів, які надані органами національної поліції, недостатньо для встановлення факту здійснення Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".

Відповідно до положень п. п. 19-1.1.16 п. 19.1 ст. 19 Податкового кодексу України, контролюючі органи виконують такі функції, зокрема, здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України, фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Пунктом 80.10 ст. 80 Податкового кодексу України передбачено, що порядок оформлення результатів фактичної перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.5 ст. 86 Податкового кодексу України, акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органів державної податкової служби, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами органу державної податкової служби складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів податкового органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

У разі відмови платника податків або його законних представників від отримання примірника акта (довідки) перевірки чи неможливості його вручення платнику податків або його законним представникам чи особі, яка здійснювала розрахункові операції з будь-яких причин, такий акт або довідка надсилається платнику податків у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. У зазначених в цьому абзаці випадках органом державної податкової служби складається відповідний акт або робиться позначка в акті або довідці про результати перевірки.

За правилами п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок оформляються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Наведене позбавляє спірне рішення про застосування фінансових санкцій №001/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04 жовтня 2017 року ознак обґрунтованості та відповідності нормам спеціального законодавства, що є підставою для його скасування.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача належних правових підстав для винесення оскаржуваного рішення про застосування фінансових санкцій, у зв'язку з чим останнє є протиправними та підлягає скасуванню, а позов задоволенню повністю.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_4 (код - НОМЕР_1, АДРЕСА_2, 30100) до Головного управління ДФС у Хмельницькій області (код - 39492190, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій №001/22-01-40-01/НОМЕР_1 від 04 жовтня 2017 року.

Стягнути на користь ОСОБА_4 (код - НОМЕР_1, АДРЕСА_2, 30100) судові витрати в сумі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Хмельницькій області (код - 39492190, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 квітня 2018 року

Головуючий суддя О.О. Михайлов