Рішення № 73447246, 18.04.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2018
Номер справи
819/237/18
Номер документу
73447246
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/237/18

18 квітня 2018 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління державної реєстрації Тернопільської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

08.02.2018 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до управління державної реєстрації Тернопільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить зобов'язати управління державної реєстрації Тернопільської ради скасувати запис №26360060008001807 від 23.01.2018 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 23.01.2018 відповідачем було внесено до Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26360060008001807 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 на підставі заяви останнього. Однак, позивач передумав припиняти підприємницьку діяльність, тому звернувся до відповідача із заявою про відкликання раніше прийнятого рішення щодо припинення підприємницької діяльності. Листом від 06.02.2018 №274/29-02 відповідач проінформував позивача про неможливість внесення відповідного запису, так як питання відкликання рішення про припинення підприємницької діяльності не врегульоване Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Дану відмову відповідача позивач вважає неправомірною і такою, що порушує його законні права, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

13.03.2018 ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду призначено судове засідання з розгляду вказаної справи на 18.04.2018 о 11:00 за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання.

Позивач 28.03.2018 через відділ документального забезпечення суду подав заяву про розгляд справи в письмовому провадженні, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача 22.03.2018 через відділ документального забезпечення суду подав клопотання, в якому зазначив, що при розгляді та вирішенні справи покладається на думку суду. Справу просив розглядати без участі управління державної реєстрації Тернопільської міської ради. Також представником відповідача подано пояснення, зі змісту яких вбачається, що управління державної реєстрації Тернопільської міської ради повідомило позивача про те що Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" не передбачено відкликання рішення про припинення підприємницької діяльності. Разом з тим, зазначено, що відповідно до статті 25 вищевказаного Закону відміна державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця можлива за судовим рішенням, що набрало законної сили та тягне за собою зміну відомостей в ЄДР.

Таким чином, враховуючи положення частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі представлені у справі докази у їх сукупності, на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 18.01.1996 органами державної реєстрації було проведено державну реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 14.12.2005 внесено до Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460170000003722 про включення до реєстру відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1

23.01.2018 відповідачем було внесено до Єдиного державного реєстру осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26360060008001807 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 на підставі заяви останнього. Однак, позивач звернувся до відповідача із заявою про відкликання раніше прийнятого рішення щодо припинення підприємницької діяльності. Листом від 06.02.2018 №274/29-02 відповідач проінформував позивача про неможливість скасування відповідного запису, так як питання відкликання рішення про припинення підприємницької діяльності не врегульоване Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань".

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступного.

Частина друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців. регулюються Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (далі - Закон України №755-IV).

В розумінні пункту 4 частини першої статті 1 Закону України №755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 7 частини першої статті 1 Закону України №755-IV, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Відповідно до статті 6 Закону України №755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: відповідних заяв про державну реєстрацію; документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (стаття 9 Закону України №755-IV).

Згідно з частиною четвертою статті 18 Закону України №755-IV для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця подається один з таких документів:

1) заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;

2) ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв'язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.

За змістом частини восьмої статті 4 Закону України №755-IV фізична особа - підприємець позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності цією фізичною особою.

Із положень пункту 2 частини першої статті 25 Закону України №755-IV випливає, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо: визнання повністю або частково недійсними рішень засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи; заборони (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій; накладення/зняття арешту корпоративних прав; зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі; виділу юридичної особи; провадження у справах про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, прийнятих відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом"; припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення юридичної особи; припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи; відміни державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

Отже, скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі можливе в розумінні Закону України №755-IV на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі.

Для вирішення даного питання суд вважає за необхідне за аналогією застосувати статтю 214 ЦК України, яка визначає порядок відмови від правочину. Відповідно до частини першої зазначеної статті особа, яка вчинила односторонній правочин, має право відмовитися від нього, якщо інше не встановлено законом. Якщо такою відмовою від правочину порушено права іншої особи, ці права підлягають захисту.

Згідно з частиною третьою статті 214 ЦК України відмова від правочину вчиняється у такій самій формі, в якій було вчинено правочин.

З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши вищевказані правові норми, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню шляхом зобов'язання управління державної реєстрації Тернопільської міської ради скасувати запис №26360060008001807 від 23.01.2018 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати управління державної реєстрації Тернопільської міської ради (місцезнаходження: бульвар Т. Шевченка, 1, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 34334305) скасувати запис №26360060008001807 від 23.01.2018 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 18 квітня 2018 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.