
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2018 року № 810/676/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні в м. Києві справу за адміністративним позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Центральному регіоні до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тиса ДДК" про стягнення штрафу,
в с т а н о в и в:
Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Центральному регіоні звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тиса ДДК" про стягнення штрафу в сумі 17000,00 грн.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами здійснення заходу з державного енергетичного нагляду було встановлено правопорушення в галузі електроенергетики, а саме створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду, що підтверджується актом від 27.07.2016. Позивачем було видано приписи про усунення порушення нормативно-правових актів в галузі електроенергетики, однак від виконання вимог приписів від 27.07.2016, від 11.08.2016 та 26.09.2016 відповідач відмовився, у зв'язку з чим позивачем було винесено постанову від 22.11.2016 про накладення штрафу у розмірі 17000,00 грн., проте, штраф у добровільному порядку сплачено не було.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.02.2017 відкрито скорочене провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.03.2017 суд вирішив здійснювати розгляд справи за загальними правилами.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.04.2017 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №810/1122/17.
Протокольною ухвалою суду від 01.02.2018 судом поновлено провадження у справі та вирішено здійснювати подальший розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Сторони до судового засідання не з'явилися, надали суду заяви, в яких просили розглядати справу у порядку письмового провадження.
На підставі ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Тиса ДДК" (ідентифікаційний код 24085372) зареєстроване як юридична особа 20.02.1996 за адресою: 08130, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Велика Кільцева, буд. 4-Б.
На підставі наказу від 27 липня 2016 року №08/11-03-412 та направлення від 27 липня 2016 року №08/11-03-231 посадовими особами позивача проведено позаплановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Тиса-ДДК", предметом якого було перевірка виконання припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100.
За результатами перевірки складено акт здійснення заходу державного енергетичного нагляду (контролю) від 27 липня 2016 року №08/11-37-412, яким встановлено, що під час здійснення заходу виявлено порушення ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності": не допущено посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100.
Інспекцією винесено припис від 27 липня 2016 року №08/11-37-23, відповідно до якого відповідачу необхідно усунути порушення: допустити посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення позапланового заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100 11 серпня 2016 року о 11:00 год.
Копії акта здійснення заходу державного енергетичного нагляду (контролю) від 27 липня 2016 року №08/11-37-412 та припису від 27 липня 2016 року №08/11-37-231 направлені відповідачу 29 липня 2016 року та вручено уповноваженій особі - Васьківській В.С.
Посадовими особами позивача 11 серпня 2016 року проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 27 липня 2016 року №08/11-37-231.
За результатом перевірки складено акт перевірки (протокол) №08/11-37-55А/П, яким встановлено порушення відповідачем ст.. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: не допущено посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100.
Внаслідок виявленого порушення складено припис від 11 серпня 2016 року №08/11-37-243, відповідно до якого відповідачу необхідно допустити посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення позапланового заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису. Термін усунення - до 26 вересня 2016 року.
Копії акта перевірки (протокол) від 11 серпня 2016 року №08/11-37-55А/П та припису від 11 серпня 2016 року №08/11-37-243 направлено 17 серпня 2016 року та вручено уповноваженій особі - Васьківській В.С..
Посадовими особами позивача 26 вересня 2016 року проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 11 серпня 2016 року №08/11-37-243.
За результатом перевірки складено акт перевірки (протокол) №08/11-37-64А/П, яким встановлено порушення відповідачем ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: не допущено посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100.
Інспекцією складено припис від 26 вересня 2016 року №08/11-37-307, відповідно до кого відповідачу необхідно вжити заходи щодо усунення вказаних порушень. Термін усунення - до 26 жовтня 2016 року.
Копію акта перевірки (протокол) від 26 вересня 2016 року №08/11-37-64А/П та припису від 26 вересня 2016 року №08/11-37-307 направлено відповідачу та вручено 07 жовтня 2016 року уповноваженій особі - Васьківсьскій В.С.
Інспекцією 27 жовтня 2016 року проведено позапланову перевірку виконання суб'єктами господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення державного енергетичного нагляду, а саме: припису від 26 вересня 2016 року №08/11-37-307.
За результатом перевірки складено акт перевірки (протокол) №08/11-37-73А/П, яким встановлено порушення ст. 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", а саме: не допущено посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року.
За результатом розгляду актів (протоколів) від 11 серпня 2016 року №08/11/37-55А/П, від 26 вересня 2016 року №08/11/37-64А/П, від 27 жовтня 2016 року №08/11/37-73А/П та встановлення не виконання вимог приписів від 27 липня 2016 року №08/11-37-231, від 11 серпня 2016 року №08/11-37-243, від 26 вересня 2016 року №08/11/37-307, а саме: не допущено посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контрою) з перевірки виконання пунктів припису від 06 квітня 2016 року №08/11-37-100 позивачем винесено постанову №08/11-37-63 від 22 листопада 2016 року про накладення штрафу за порушення законодавства у галузі електроенергетики та сфері електропостачання, прийняту Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у м. Києві. Зазначеною постановою на відповідача накладено штраф у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.
Постанову від 24 листопада 2016 року №08/11-37-63 про накладення штрафу направлено відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Зазначене поштове відправлення повернулось із зазначенням причини повернення "за закінченням терміну зберігання".
Оскільки визначена сума штрафу у встановлені в постанові строки відповідачем не сплачена, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі регулюються Законом України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 №575/97-ВР (далі - Закон №575/97-ВР).
Згідно зі ст. 5 Закону № 575/97-ВР державна політика в електроенергетиці базується, зокрема, на такому принципі, як державне регулювання діяльності в електроенергетиці.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №575/97-ВР державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі.
За змістом ст. 9 Закону №575/97-ВР державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.
Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.
Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики під час здійснення державного енергетичного нагляду (контролю), зокрема, має право,:
- вимагати від суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії усунення виявлених порушень вимог законодавства;
- видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання розпорядження щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання;
- застосовувати відповідно до цього Закону штрафні санкції до суб'єктів господарювання за правопорушення в електроенергетиці.
Статтею 27 Закону №575/97-ВР визначено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики та/або порушення умов ліцензій - штраф у розмірі від п'ятисот до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.
Таким чином, державою в особі відповідних органів на підставі вказаних нормативно-правових актів здійснюється контроль за дотриманням суб'єктами господарської діяльності законодавства в галузі електроенергетики, зокрема, шляхом проведення перевірок та винесення приписів про усунення встановлених такими перевірками порушень, за невиконання яких передбачена відповідальність штрафу у встановленому законом розмірі.
Крім того, правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначаються Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону №877 суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), серед іншого, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.
Розпорядження або інший розпорядчий документ органу державного нагляду (контролю) - обов'язкове для виконання письмове рішення органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень у визначені строки. Розпорядження видається та підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) (ч. 9 ст. 7 Закону №877).
У свою чергу, згідно з ч. 9 ст. 4 Закону №877 невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства слідує, що контролюючий орган має право видавати приписи, за невиконання яких передбачено відповідальність у вигляді штрафних санкцій.
Згідно з ч. 4 ст. 27 Закону №575/97-ВР національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видає у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Разом з тим, порядок накладення НКРЕ, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регламентується Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та в сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.07.1999 №1312 (далі - Положення №1312).
Так, пунктом 2 Положення №1312 передбачено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктами 7, 8 Положення №1312 визначено, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (додаток 1), складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2), яке в подальшому оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.
Відповідно до п. 10 Положення №1312 суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У випадку несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Як було встановлено судом, у зв'язку з невиконанням відповідачем приписів Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Центральному регіоні прийнято постанову від 22.11.2016 № 08/11-37-63, якою до ТОВ "Тиса ДДК" застосовано штраф у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн.
Проте, не погоджуючись з прийнятою постановою від 22.11.2016 № 08/11-37-63, відповідач оскаржив її в судовому порядку.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 у справі №810/1122/17 відмовлено в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Тиса-ДДК" про скасування постанови від 22.11.2016 № 08/11-37-63 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання та приписів, на підставі яких винесено зазначену постанову.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.12.2017 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Тиса ДДК" залишено без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 - без змін.
Відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017 постанова Київського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 у справі №810/1122/17 набрала законної сили 11.12.2017.
Київський окружний адміністративний суд у постанові від 10.08.2017 прийшов до висновку, що постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 22.11.2016 № 08/11-37-63 прийнята Інспекцією правомірно та обґрунтовано.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи те, що постановою Київського окружного адміністративного суду від 10.08.2017 у справі №810/1122/17 встановлено правомірність прийняття Інспекцією постанови від 22.11.2016 № 08/11-37-63 про накладення штрафу в сумі 17000,00 грн., суд дійшов висновку, що у ТОВ "Тиса ДДК" виник обов'язок щодо сплати вказаної суми штрафу, оскільки така сума є узгодженою, а тому підлягає стягненню до державного бюджету.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки спір виник між позивачем - суб'єктом владних повноважень та відповідачем - юридичною особою, а також за відсутності витрат позивача, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, судовий збір стягненню з відповідача не підлягає.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тиса ДДК" (код ЄДРПОУ 24085372) в дохід Державного бюджету України штраф у сумі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.