Постанова № 73446518, 13.04.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
820/956/18
Номер документу
73446518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2018 р. № 820/956/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (м-н 4, буд.73,м. Лозова, Лозівський район, Харківська область,64606) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся із адміністративним позовом до Харківського окружного адміністративного суду, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, ЄДРПОУ 40383072 щодо припинення з квітня 2017 року нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1;

- зобов'язати Лозівське об'єднане управління пенсійного фонду України Харківської області, ЄДРПОУ 40383072, здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, нарахування та виплату пенсії за віком з 01.04.2017 року, а також нарахування та виплату компенсації втрати частини доходів, відповідно до вимог Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»;

- стягнути з Лозівського об'єднаного управління пенсійного фонду України Харківської області, ЄДРПОУ 40383072 на користь позивача судові витрати.

Підставою подання вказаного позову слугувало те, що відповідне Управління Пенсійного фонду України з квітня 2017 року припинило виплату призначеної позивачу пенсії. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером, раніше позивач був зареєстрований та постійно проживав за адресою: АДРЕСА_2, де перебував на обліку у Пенсійному фонді та отримував пенсію. У зв'язку з проведенням антитерористичної операції у місті, де мешкав позивач, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, внаслідок чого позивач, за рекомендаціями Міністерства соціальної політики України, звернувся із заявою про взяття на облік та нарахування пенсії до відповідача - Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, оскільки вирішив тимчасово проживати у м. Лозова Харківської області. 12.06.2017р. позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного зонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з м. Костянтинівка Донецької області та надали довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України від 12 червня 2017 року №000233787.

Зазначає, що 29.06.2017 соціальний інспектор Лозівської міської ради Харківської області з метою перевірки відвідав зазначене позивачем місце фактичного проживання. За вказаною адресою позивач був відсутній, про що складено відповідний акт обстеження матеріально - побутових умов сім'ї та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до Управління для проходження фізичної ідентифікації. Позивач зазначає, що він від'їзжав у власних справах, тому був відсутнім за вказаною адресою і у зазначений термін не зміг з'явитися до вищевказаного органу. Крім того, законодавством не передбачено залишатися / проживати/ постійно перебувати за однією конкретною адресою. Отже, починаючи з квітня 2017 року відповідачем безпідставно припинено нарахування пенсії позивачу.

Позивач не погоджуючись з такими діями відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.02.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

На виконання ухвали суду відповідачем 01.03.2018 року надано відзив на позов, в якому останній просив суд відмовити у задоволені позову, у зв'язку з тим, що позивачу припинено виплату пенсії з 01.04.2017 року, оскільки позивач особисто звернувся із заявою про відмову від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На підставі п. 1 ч. 1 ст. 12 Закону України від 20.10.2014 року № 1706 "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, про що внесено відомості в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п. 12 Порядку від 08.06.2016 р. № 365 "Про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, скасування дії довідки з підстав, визначених ст. 12 Закону №1706.

Зазначає, що припиняючи виплату пенсії позивачу, Управління діяло на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», у межах повноважень та у спосіб, передбачений діючим законодавством України. Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач з 2000 року є пенсіонером за віком, якому призначені відповідні пенсійні виплати.

З матеріалів справи судом також встановлено, що позивач є уродженцем м. Макіївка, Донецької області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.

Оскільки на території його постійного проживання проводиться антитерористична операція, а також те, що на території м. Макіївка отримувати пенсійні виплати не мав змоги, тому ОСОБА_1 виїхав на підконтрольну територію з метою отримання пенсійних виплат як внутрішньо переміщена особа.

Внаслідок проведення АТО позивач був зареєстрований у м. Лозова Харківської області.

Посилаючись на положення Постанови Кабінету Міністрів України "Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" № 637 від 05.11.2014р. (в редакції від 05.11.2014р, яка діяла на момент набуття позивачем статусу внутрішньо переміщеної особи), відповідно якої призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області.

За інформацією Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області, позивачу було видано довідку 12.06.2017.

Призначення (відновлення) та припинення пенсійних та інших соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам проводиться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 р. № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" за факгичним місцем проживання.

Судом також з'ясовано, що 12.06.2017р. позивач звернувся до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного зонду України Харківської області із заявою про запит пенсійної справи з м. Костянтинівка Донецької області та надати довідку про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України від 12 червня 2017 року № 000233787.

Згідно атестату Костянтиківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 16.06.2017 року пенсію ОСОБА_1, виплачено по 31.03.2017 року.

Відповідно до абз. 4 п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій заява про запит пенсійної справи подається пенсіонером особисто до органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання.

При цьому згідно з п.п. 4 п. 2.1 Порядку до заяви додається документ про місце проживання (реєстрації) особи, а саме: паспорт або довідка органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування.

Із набранням чинності постанов Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 352 "Про внесення змін до постанови " Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509" та № 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", виплата пенсії внутрішньо переміщеним особам починаючи з 14 червня 2016 року здійснюється на підставі рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у м. Києві і Севастополі держадміністраціями, і виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення рад). Позивачем не заперечується, що Управлінням були виконані відповідні дії, передбачені цими постановами.

13.06.2017 від Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Харківський області до Лозівської міської ради Харківської області надійшло звернення стосовно призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою № 365.

Позивач зазначає, що також не заперечується і відповідачем по справі, соціальний інспектор Лозівської міської ради Харківської області з метою проведення перевірки 19.06.2017 відвідав зазначене позивачем місце фактичного проживання. За вказаною адресою позивач був відсутній, про що складено відповідний акт обстеження матеріально - побутових умов сім'ї та залишено повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися до Управління для проходження фізичної ідентифікації. Позивач зазначає, що він тимчасово від'їзжав у власних справах, тому був відсутнім за вказаною адресою і не з'явився до вищевказаного органу.

Комісією з питань призначення (відновлення) та здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглянуто заяву ОСОБА_1 та прийнято рішення відмовити у взятті на облік та поновленні виплат пенсії позивачу, згідно з протоколом № 1103 від 19.06.2017 року, у зв'язку з відсутністю заявника за фактичним місцем проживання,

Між тим, як зазначається позивачем та підтверджується відповідачем по справі у наданому відзиві на позов, ОСОБА_1 29.06.2017 року особисто звернувся до Управління із заявою про відмову від довідки. У якості підстав такої відмови позивач зазначає те, що він є 67 річною особою, сорок років тяжко працював на благо держави, законно заслужив свою пенсію, але в такому літньому віці, в такій тяжкій життєвій ситуації змушений змінювати місце проживання, ходити в десятки органів і вимолювати зароблену власною працею і належну за законом, пенсію. Таке ставлення з боку держави і органів, які діють від її імені, вважає неприпустимим та обурливим.

У результаті особистої заяви позивача до Управління із заявою про відмову від довідки відповідно до ст. 12 Закону № 1706 ії дія була скасована.

Відповідно до пункту 12 Порядку соціальні виплати припиняються у разі, зокрема, скасування дії довідки з підстав, визначених статтею 12 Закону № 1706.

У зв'язку з цим 30.06.2017 року від Управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради надійшло до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області повідомлення, що згідно звернення позивача внесені зміни в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб щодо зняття з обліку.

В зв'язку з чим у Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області були відсутні підстави для взяття пенсійної справи позивача на облік та проведення виплат. У відповіді Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області №121/17-6 від 19.09.2017 року позивачу було роз'яснено, що для вирішення питання виплати пенсії позивачу необхідно знову особисто звернутись до відповідних органів, надати необхідні документи та дотриматися відповідної процедури. Аналогічні роз'яснення позивач отримав у відповіді №2162/0/5-17/22 від 20.07.2017 року Міністерством Соціальної Політики України.

Але по факту заява позивач до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України від 06.09.2017 року № 121/п-6 про виплату пенсії в повному обсязі за період з квітня 2017 року по теперішній час залишається не вирішеною.

Не погоджуючись з бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

У зв'язку із встановленими обставинами справи, суд зазначає наступне.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI.

Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 р. №1706-VII врегульований статус внутрішньо переміщених осіб, відповідно ст.7 Закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. №405/2014.

Статтею 1 Закону України " Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Частинами 1-2 ст.7 вказаного Закону унормовано, що для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону № 1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Згідно ч. 1 статті 5 Закону № 1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Пунктом 2 ст. 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що виплата пенсій громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсії та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

07 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку встановлено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (тимчасово неконтрольована територія), видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади.

Пунктом 8 "Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, а також інших платежів з рахунків, відкритих в органах Казначейства", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 , пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року № 637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" (в редакції на момент призупинення виплати пенсії позивачу) встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій, що призначені зазначеним особам, здійснюється в установах публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та з використанням його платіжних пристроїв. Такі виплати можуть здійснюватися за бажанням особи з доставкою додому.

Частиною 1 статті 47 вищевказаного Закону №1058-VI встановлено, що пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною першою статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-VI та включають таки випадки для припинення пенсії: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Системний аналіз зазначених вище норм свідчить про те, що припинення виплати пенсії можливе лише за умови прийняття пенсійним органом відповідного рішення і лише з підстав визначених ст. 49 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Судом встановлено, що Комісією з питань призначення (відновлення) та здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам розглянуто заяву ОСОБА_1 та прийнято рішення відмовити у взятті на облік та поновленні виплат пенсії позивачу, зазначена відмова оформлена відповідним протоколом № 1103 від 19,06.2017 року.

Проте, суд зазначає, що статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такої підстави для припинення виплати пенсії, як відсутність підтвердження місця проживання, про яку вказував у позові позивач, не встановлено.

Також суд зазначає, що 22.11.2014 року набрав чинності Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 року, яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року.

Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".

Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Згідно п.6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі по тексту - Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.

Судом встановлено, що довідка про взяття позивача на облік як особу, переміщену з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, не є дійсною, вона анульована за особистою заявою позивача.

Відповідно ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами п.71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

Як встановлено під час розгляду справи, відповідачем виплату пенсії позивачу припинено відповідно до п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у разі скасування довідки з підстав, визначених статтею 12 Закону України № 1706 та згідно рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол №1103 від 19.06.2017 року) у зв'язку із відсутністю заявника за фактичним місцем проживання.

Відповідно до п.12 Порядку №365 соціальні виплати припиняються у разі: 1) наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; 2) встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї ; 3) отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; 4) скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб; 5) отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Положеннями ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509 затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 2 зазначеного Порядку для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Згідно п. 9 Порядку № 509 у разі зміни місця проживання/перебування (крім зміни місця проживання в межах однієї адміністративно-територіальної одиниці: району, міста без поділу на райони, району в місті, селища, села) заявник звертається за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання, а раніше видана йому довідка вилучається, про що вносяться відповідні зміни до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

З огляду на вищенаведені норми вбачається, що особа, яка не перемістилась з непідконтрольної Україні території, але бажає й надалі отримувати пенсію повинна переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного проживання звернутись до управління ПФУ (за місцем проживання) та надати заяву про переведення пенсійної справи (призначення пенсій, виплату допомоги на поховання, виплату недоотриманої пенсії), а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Оцінюючи спірні правовідносини, суд звертається до положень Конституції України, за якими, в Україні як соціальній, правовій державі людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.

В даному випадку відсутність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї, на відміну від інших громадян України, певні перешкоди в отриманні її пенсії, яка призначена у зв'язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, що передбачені Законами щодо пенсійного забезпечення.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що у Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави для взяття пенсійної справи ОСОБА_1 на облік та проведення відповідних виплат у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 відмовився від довідки про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до п. 5 Порядку № 365 для відновлення пенсії внутрішньо переміщена особа має надати до органу Пенсійного фонду України на території, де вона перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання /перебування, заяву та копію вказаної довідки, про що також повідомлялось позивачу листом від 19.09.2017 року за № 121/П-6. У зазначеному листі №121/11-6 від 19-09.2017 року міститься роз'яснення норм чинного законодавства та не містить будь-яких протиправних дій з боку відповідача.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши досліджені в ході розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат здійснюється на підставі ст. 139 КАС України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2,3,6,8, 242, 243, 245, 246, 255, 293, 295, 297, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (м-н 4, буд.73,м. Лозова, Лозівський район, Харківська область,64606) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 квітня 2018 року.

Суддя Шляхова О.М.