
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 року № 810/4295/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Авістар» до Державного реєстратора «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської сільської ради Гавришкіна В.С., державного реєстратора Комунального підприємства Київської обласної ради «Готово» Мельник Д.С., треті особи: ПАТ комерційний банк «Правекс-Банк», ОСОБА_3, ОСОБА_4, про скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
ТОВ Фінансова компанія «Авістар» звернулось до суду з позовом, в якому просить: скасувати рішення Державного реєстратора Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської Ради Гавришкіна B.C. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33442033 від 16.01.2017, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 356,60 кв.м., житловою площею 60,80 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.; скасувати рішення Державного реєстратора Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської Ради Гавришкіна B.C. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33440738 від 16.01.2017, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий НОМЕР_2 скасувати рішення Державного реєстратора Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської ради Гавришкіна B.C. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33441591 від 16.01.2017, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 467,80 кв.м., житловою площею 59,40 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.; скасувати рішення Державного реєстратора Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської Ради Гавришкіна B.C. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33440738 від 16.01.2017, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,1520 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий НОМЕР_1; скасувати рішення Державного реєстратора Комунального підприємства Київської обласної ради «Готово» Мельника Д.С. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33533215 від 24.01.2017, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий НОМЕР_4
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувані рішення є протиправними, оскільки відповідачами не дотримано встановленого законом порядку їх прийняття. Так, в матеріалах реєстраційний справ відсутні заяви щодо припинення іпотеки майнових прав та документи, що мають бути подані до таких заяв.
Також, відповідачами не було перевірено повноважень представників заявників, які діяли на підставі довіреностей.
Ухвалою суду від 15.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою від 07.02.2018 судом залучено до розгляду даної адміністративної справи ОСОБА_4 як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Також, ухвалами суду від 07.02.2018 та 27.02.2018 судом витребовувались у Центру надання адміністративних послуг при Обухівській районній державній адміністрації належним чином завірені матеріали реєстраційних справ щодо припинення іпотеки майнових прав на:
- будинки АДРЕСА_2;
- земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_5, що розташована в с. Романків Підгірцівська сільська рада Обухівського району Київської області;
- земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_6 що розташована в с. Романків Підгірцівська сільська рада Обухівського району Київської області;
- земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_7, що розташована в с. Романків Підгірцівська сільська рада Обухівського району Київської області.
На виконання вимог вказаних ухвал суду Центром надання адміністративних послуг при Обухівській районній державній адміністрації надано суду сформовані за допомогою реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень матеріали реєстраційних справ щодо припинення іпотеки майнових прав на вказані об'єкти (а.с. АДРЕСА_5 - 195).
До судового засідання 10.04.2018 сторони та треті особи, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, не прибули.
Представник позивача звернувся до суду із письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності.
Відповідачі та треті особи про причини неявки суд не повідомили, із клопотаннями про відкладення розгляду справи до суду не звертались.
На підставі частини третьої статті 194, частини дев'ятої статті 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд даної адміністративної справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Між АКБ «Правекс Банк» та ОСОБА_3 26.06.2006 укладено Договір про відкриття кредитної лінії № 5-084/06Ф.
Для забезпечення виконання зобов'язання за вказаним Договором між АКБ «Правекс Банк» та ОСОБА_3 30.06.2006 укладено Договір іпотеки № 5-084/06Ф-1 (а.с. 30 - 34), та Договір від 05.06.2007 про внесення змін та доповнень до Договору іпотеки №5-084/06Ф-1 (зворотній бік а.с. 36 - 37).
Згідно із пунктом 1.1 Договору іпотеки № 5-084/06Ф-1, з урахуванням змін та доповнень згідно Договору від 05.06.2007, предметом застави нерухомого майна є:
- земельна ділянка площею 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_5. Цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд;
- земельна ділянка площею 0,1520 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_8. Цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд;
- будинок номер АДРЕСА_5, загальною площею 467 кв.м., житловою площею - 59,40 кв.м., що розташований по АДРЕСА_3
- будинок номер АДРЕСА_6 загальною площею 356,60 кв.м., житловою площею - 60,80 кв.м., що розташований по АДРЕСА_4
Також, між АКБ «Правекс Банк» (Іоптекодержатель) та ОСОБА_3 (Іпотекодавець) укладено Договір іпотеки від 12.09.2006 № 5-108/06Ф (а.с. 23 - 27).
Згідно із пунктом 1.1 Договору, Іпотекодавець для забезпечення виконання в повному обсязі своїх зобов'язань перед Іпотекодержателем за Договором про відкриття кредитної лінії від 07.09.2006 № 5-108/06Ф передає в іпотеку Іпотекодержателю належне йому на праві власності нерухоме майно, а саме: земельну ділянку площею 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_3 Цільове призначення - для будівництва та обслуговування житлового будинку і господарських споруд.
У подальшому, між ПАТ КБ «Правекс-Банк» (Продавець) і ТОВ «Фінансова компанія «Авістар» (Покупець) укладено Договір купівлі-продажу прав вимоги за кредитами від 26.05.2017 (а.с. 40 - 65), відповідно до пунктів 1.1, 2.2. якого права вимоги за кредитами переходять від Продавця до покупця.
Листом від 26.05.2017 № 2192/11-06 Продавець надав Покупцю Права вимоги за кредитами із зазначенням непогашених сум боргу кожного Позичальника, у тому числі права вимоги до ОСОБА_3 по кредитних договорах №5-084/06Ф та №5-108/06Ф (а.с. 66, 67).
При цьому, державної реєстрації відступлення прав за іпотечними договорами і права вимоги за основними зобов'язаннями здійснено не було.
Як зазначив позивач, у січні 2018 року він випадково дізнався про те, що державний реєстратор Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської Ради Гавришкін B.C. прийняв рішення від 16.01.2017 про:
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18581324, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 356,60 кв.м., житловою площею 60,80 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18580398, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий № НОМЕР_5;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18580865, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 467,80 кв.м., житловою площею 59,40 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18579993, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,1520 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий № НОМЕР_8.
Також, державний реєстратор Комунального підприємства Київської обласної ради «Готово» Мельник Д.С. 24.01.2017 прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18674621, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий НОМЕР_4
З метою всебічного та об'єктивного розгляду даної адміністративної справи судом витребувано матеріали реєстраційних справ на вказані об'єкти нерухомості, з яких убачається, що припинення іпотеки майнових прав вчинено у січні 2017 року на підставі довідок ПАТ комерційний банк «Правекс-Банк» (а.с. 174, 181, 188, 189). Тобто, до укладення між ПАТ КБ «Правекс-Банк» і ТОВ «Фінансова компанія «Авістар» Договору купівлі-продажу прав вимоги за кредитами від 26.05.2017.
Вказані обставини підтверджуються наявною в матеріалах справи Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, сформованою 04.01.2018 (а.с. 68 - 72).
Вважаючи, що відповідачами протиправно прийнято вказані рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про їх оскарження.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV, в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту другого частини другої статті 4 Закону № 1952-IV державній реєстрації прав підлягають речові права, похідні від права власності, право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону.
Згідно із статтею 9 Закону № 1952-IV до повноважень суб'єктів державної реєстрації прав належить:
1) забезпечення: проведення державної реєстрації прав; ведення Державного реєстру прав; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; формування та зберігання реєстраційних справ.
Зберігання реєстраційних справ у паперовій формі здійснюється виключно виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями за місцезнаходженням відповідного майна;
2) здійснення інших повноважень, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Акредитовані суб'єкти можуть здійснювати визначені у частині першій цієї статті повноваження в повному обсязі або здійснювати їх виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на підставі договору з суб'єктом державної реєстрації прав та/або нотаріусом.
Відповідно до статті 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі;
4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень;
5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав;
6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна у випадках, передбачених цим Законом;
7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав);
8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав;
9) формує реєстраційні справи у паперовій формі.
10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно частини першої статті 11 цього Закону державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (частина друга статті 18 Закону №1952-IV).
Умови, підстави та процедуру проведення відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також умови, підстави та процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою КМ України від 25.12.2015 № 1127.
Як зазначено вище, державний реєстратор Комунального підприємства «Комунально-Реєстраційні Послуги» Великобугаївської Сільської Ради Гавришкін B.C. прийняв рішення про:
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18581324, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 356,60 кв.м., житловою площею 60,80 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18580398, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий № НОМЕР_5;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18580865, щодо припинення іпотеки майнових прав на будинок номер сто шістдесят два загальною площею 467,80 кв.м., житловою площею 59,40 кв.м., що розташований по вул. АДРЕСА_1.;
- державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18579993, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,1520 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий № НОМЕР_8.
Також, державний реєстратор Комунального підприємства Київської обласної ради «Готово» Мельник Д.С. вчинив державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 18674621, щодо припинення іпотеки майнових прав на земельну ділянку площею - 0,2000 га, що розташована за адресою: Київська обл., Обухівський АДРЕСА_1; кадастровий № НОМЕР_3
Обґрунтовуючи протиправність вказаних рішень про припинення іпотеки позивач стверджує, що дані рішення є протиправними та порушують його права як іпотекодержателя.
Проте, суд вважає такі доводи необґрунтованими, і такими, що не можуть бути підставою для задоволення позову, а приймаючи рішення в даній адміністративній справі, суд враховує наступне.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про іпотеку» іпотека - вид забезпечення виконання зобов'язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов'язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Частинами першою, другою статті 3 Закону України «Про іпотеку» визначено, що іпотека виникає на підставі договору, закону або рішення суду. До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом.
Взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають з моменту державної реєстрації іпотеки відповідно до закону.
Також, відповідно до статті 4 цього ж Закону обтяження нерухомого майна іпотекою підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відомості про припинення іпотеки підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку (стаття 17 Закону України «Про іпотеку»).
Згідно статті 18 цього Закону іпотечний договір укладається між одним або декількома іпотекодавцями та іпотекодержателем у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
При цьому, статтею 24 Закону України «Про іпотеку» встановлено, що відступлення прав за іпотечним договором здійснюється без необхідності отримання згоди іпотекодавця, якщо інше не встановлено іпотечним договором, і за умови, що одночасно здійснюється відступлення права вимоги за основним зобов'язанням. Якщо не буде доведено інше, відступлення прав за іпотечним договором свідчить про відступлення права вимоги за основним зобов'язанням.
Іпотекодержатель зобов'язаний письмово у п'ятиденний строк повідомити боржника про відступлення прав за іпотечним договором і права вимоги за основним зобов'язанням.
Правочин про відступлення прав за іпотечним договором підлягає нотаріальному посвідченню. Відомості про таке відступлення підлягають державній реєстрації у встановленому законодавством порядку.
Отже, законодавець чітко визначив порядок та умови переходу прав від однієї особи до іншої у разі відступлення прав за іпотечним договором, та встановив, що взаємні права і обов'язки іпотекодавця та іпотекодержателя виникають лише з моменту державної реєстрації відомостей про відступлення прав за іпотечним договором відповідно до закону, та обов'язкового письмового повідомлення у п'ятиденний строк боржника про відступлення прав за іпотечним договором і права вимоги за основним зобов'язанням.
У той же час, позивачем не надано суду доказів виконання вказаних вимог закону.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не набуто у встановлений законом спосіб прав іпотекодержателя у правовідносинах, що виникли у зв'язку із державною реєстрацією права АКБ «Правекс Банк» на забезпечення виконання ОСОБА_3 зобов'язання нерухомим майном, а саме - іпотекою, відповідно, позивач не є суб'єктом правовідносин із припинення такої іпотеки.
Суд також звертає увагу на те, що згідно частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Судом у конкретній справі надається правова оцінка доводам позивача, покладеним в обґрунтування позовних вимог, та обставинам, встановленим судом у ході розгляду даної адміністративної справи.
Підсумовуючи викладене суд зазначає, що позивачем обрано невірний спосіб захисту прав при зверненні до суду з даним адміністративним позовом.
Як убачається із матеріалів справи, по суті, позивач вважає себе особою, чиї права порушено оскаржуваними рішеннями як іпотекодержателя.
З даного приводу, суд зазначає наступне.
Згідно з позицією Верховного суду України, що викладена у постанові від 14 червня 2016 року у справі № 826/4858/15 (21-41а16), суд дійшов висновку, що спір між сторонами випливає із договірних відносин і має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Згідно з частиною першою статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За змістом пунктів першого, другого частини першої статті 4 КАС України справа адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
У той же час, публічно-правовий спір - спір, у якому:
- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до пункту сьомого частини першої статті 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, спір набуває ознак публічно-правового за наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, які виконують владні управлінські функції.
Відповідно до частини третьої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
У постанові від 14 червня 2016 року Верховний Суд України дійшов висновку, що спір у справі не є публічно-правовим, так як спірні правовідносини пов'язані із невиконанням, на думку позивача, умов цивільно-правової угоди.
Однак, у межах спірних правовідносин питання виконання чи невиконання умов цивільно-правової угоди (договору іпотеки) не є безпосередньою підставою для звернення до адміністративного суду.
Як свідчить зміст позовної заяви, позивач оскаржує рішення про реєстрацію прав та їх обтяжень з мотивів відсутності правових підстав для реєстрації припинення обтяження, яке виникло на підставі договору іпотеки.
Доводи позивача ґрунтуються на протиправності дій відповідачів щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно з посиланням, зокрема, на порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Таким чином, у даній справі судом досліджується виключно владні, управлінські рішення та дії у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, прийняті/вчинені відповідачами як суб'єктами владних повноважень.
Наявність у справі серед інших доказів кредитних договорів, договорів іпотеки, не свідчить про пов'язаність спірних правовідносин із невиконанням умов цивільно-правової угоди, оскільки такий договір відповідно до норм статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» може розглядатись як підстава для державної реєстрації прав.
Враховуючи вкладене, оскільки даний спір виник у зв'язку зі здійсненням відповідачами, як державними реєстраторами функцій, визначених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», суд вважає, що даний спір є публічно-правовим та підлягає розгляду за правилами КАС України.
Згідно із частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У той же час, доказів, які б підтверджували протиправність оскаржуваних рішень, позивач суду не надав.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 282 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лисенко В.І.