Рішення № 73446068, 06.04.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.04.2018
Номер справи
816/702/18
Номер документу
73446068
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 816/702/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

02 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дії щодо відмови у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років неправомірними; зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановленої ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - дня його звернення до відповідача із заявою про зменшення пенсійного віку - червень 2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що факт його участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується посвідченням та рішенням суду, яке набрало законної сили, а тому спірне рішення відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідач 26.03.2018 року надав суду відзив на адміністративний позов, в якому просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Заперечення аргументовані тим, що відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійний фонд України від 25.11.2005 року № 22-1, передбачено, що при призначенні пенсії за віком з урахуванням положень статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Враховуючи, що позивачем було надано довідки, які мають розбіжності, останньому відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

За приписами частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 /а.с. 10/.

ОСОБА_1 звернувся до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 10 років.

Рішенням від 15.06.2017 № 47 Гребінківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області відмовлено позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку із відсутністю документів, підтверджуючих у встановленому законодавством порядку період роботи в зоні відчуження /а.с. 13-14/.

Рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 30.11.2017 у справі № 528/892/17, яке набрало законної сили 12.12.2017, встановлено факт участі ОСОБА_1 у складі оперативної групи УНХВ МО СРСР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в період часу з 21.06.1986 по 22.09.1986, в зоні (№ 1 та № 3) відчуження в м. Чорнобилі, під час проходження строкової військової дійсної служби в лавах РА СРСР /а.с. 15-16/.

ОСОБА_1 повторно звернувся до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на 10 років.

Рішенням № 112 від 29.12.2017 Гребінківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області відмовлено позивачу в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку із відсутністю документів, підтверджуючих у встановленому законодавством порядку період роботи в зоні відчуження /а.с. 17-18/.

Не погоджуючись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон N 796-ХІІ) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Так, статтею 55 Закону N 796-ХІІ передбачено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Особам, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення для підтвердження періоду роботи надають документи, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону N 796-ХІІ за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Такі посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ.

Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь в ліквідації аварії; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Тобто, основним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом N 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Участь позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджена наявною в матеріалах справи копією посвідчення /а.с. 10/.

Також, участь позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується довідкою Військової частини 39289 від 17.11.1992 № 410, згідно якої підтверджується факт проходження позивачем військової служби у військовій частині 39289 в період з 20.06.1986 по 15.09.1986 та з 19.09.1986 по 22.09.1986 та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 20.06.1986 по 03.09.1986 у м. Чорнобиль /а.с. 31/.

Рішенням Гребінківського районного суду Полтавської області від 30.11.2017 у справі № 528/892/17, яке набрало законної сили 12.12.2017, встановлено факт участі ОСОБА_1 у складі оперативної групи УНХВ МО СРСР по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в період часу з 21.06.1986 по 22.09.1986, в зоні (№ 1 та № 3) відчуження в м. Чорнобилі, під час проходження строкової військової дійсної служби в лавах РА СРСР /а.с. 15-16/.

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у яких беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Тобто, факт участі позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, та при розгляді даного позову не потребує доказуванню.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22- 1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Із системного та логічного аналізу вказаного вище пункту Порядку № 22-1 можна зробити висновок, що підставою для призначення пенсії, крім довідки про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 N 122, можуть бути або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

При цьому якщо заявником подаються інші первинні документи, то в таких довідках обов'язково мають бути зазначені період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Якщо ж особою надається довідка військової частини, в складі якої така особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то сам факт надання цієї довідки, якою підтверджується факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини протягом необхідного періоду, є самостійним документом, що виключає необхідність підтвердження його іншими первинними документами.

Суд зазначає, що для призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону N 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС необхідно відповідати двом критеріям: по-перше, необхідно було відпрацювати саме в зоні відчуження, по-друге період роботи в такій зоні повинен бути від 1 до 5 календарних днів (в залежності від періоду перебування на забрудненій радіоактивами території).

Зі змісту довідки військової частини 39289 від 17.11.1992 № 410, судом встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у військовій частині 39289 в період з 20.06.1986 по 03.09.1986 у м. Чорнобиль /а.с. 31/.

У суду не виникає сумнівів в достовірності виданої довідки.

Таким чином, вказаними документами підтверджено, що позивач у 1986 році виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у м. Чорнобиль, тобто в зоні відчуження не менше п'яти днів, що є більше ніж достатнім для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку за критеріями, встановленими ст. 55 Закону N 796-ХІІ.

Враховуючи вищевикладене, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів належними та допустимими доказами правомірність спірного рішення, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (пров. Євгена Гребінки, 13, м. Гребінка, Полтавська область, 37400, код ЄДРПОУ 41247253) про визнання дії неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Гребінківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області № 112 від 29.12.2017.

Зобов'язати Гребінківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку на десять років згідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі заяви про призначення пенсії від 20.12.2017 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко