Рішення № 73445908, 10.04.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
805/712/18-а
Номер документу
73445908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2018 р. Справа№805/712/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецькій окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Шинкарьової І.В., з участю секретаря судового засідання Заїченко Я.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

01 лютого 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Красноармійської об’єднаної управління пенсійного фонду України Донецької області (далі – відповідача) про визнання незаконними дії Красноармійського об’єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову у перерахуванні індивідуального коефіцієнту страхового стажу з доданням періодів та зобов’язати відповідач провести перерахунок пенсії з 02.01.2018 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на думку позивача, відповідач неправомірно відмовив у перерахунку індивідуального коефіцієнту страхового стажу, оскільки відповіддю на лист позивача від 19 грудня 2017 року № 11639/Д/05-16-08-01-13-03 Державної фіскальної служби України, довідкою (витягом) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця від 30 листопада 2000року, підтверджується факт здійснення позивачем підприємницької діяльності за період з 01 січня 1999 року по 30 червня 2000 року та з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2013 року. Відповідно до приписів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV ) доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: «До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

02 січня 2018 року позивачем подано до Красноармійського об’єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області заяву про перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, шляхом зарахування до страхового стажу періоди здійснення ним підприємницької діяльності, а саме: з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно та з 1 липня 2000 по 31 грудня 2017 року.

Оскільки листом відповідача від 13 лютого 2018 року позивачу відмовлено у проведенні такого перерахунку, останній звернувся з цим позовом до суду.

Позивач в судові засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без участі. Відповідач проти позову заперечував , з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов за вх. №6692/09/25 від 06 березня 2018 року, зазначивши, що відповідно до розділу II пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25 листопада 2005 року (далі Порядок №22-1), період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності, крім осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування, з 01 липня 2000 року підтверджується довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Період здійснення фізичною особою підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування до 01 січня 2004 року підтверджується спеціальним торговим патентом, або свідоцтвом про сплату єдиного податку, або патентом про сплату фіксованого розміру прибуткового податку з громадян, або довідкою про сплату страхових внесків, а з 01 січня 2004 року довідкою із бази даних реєстру застрахованих осіб за інформацією відділу персоніфікованого обліку. Таким чином, лише у разі надання документів, що передбачені Порядком, територіальним управлінням може зараховуватись до страхового стажу період здійснення підприємницької діяльності. З врахуванням викладеного, просив у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Ухвалою від 05 лютого 2018 р. було залишено буз руху.

Заявою від 13 лютого 2018 року було усунуто недоліки позовної заяви та 16 лютого 2018 року було відкрито провадження у справі.

06 березня 2018 року розгляд справи було відкладено з 06 березня 2018 року на 27 березня 2018 року о 13:00 у зв’язку з неявкою відповідача у судове засідання.

06 березня 2018 року на адресу суду найшла заява про уточнення позовних вимог зареєстрований під № 6288/18 від ОСОБА_1 та просив суд:

- визнати незаконним дії відповідача про відмову у перерахуванні індивідуального коефіцієнту страхового стажу з доданням періодів з 01січня 1999 року по 30 червня 2000 року та з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2013 року;

- зобов`язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 02 січня 2018 року з врахуваннямдо страхового стажу періоди ведення позивачем підприємницької та трудової діяльностіз 01січня 1999 року по 30 червня 2000 року та з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2013 року.

- призначити нову пенсію з дати подання заяви про перерахунок пенсії зі стягнення недоплаченої місячної пенсії за віком з 02 січня 2018 року.

Суд, дослідив та оцінив матеріали справи, встановив наступне.

Позивач, перебуває на обліку в Красноармійському об’єднаному управління пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 13 квітня 2011 року (а.с. 66).

02 січня 2018 року, позивачем, подано до відповідача заяву про перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року, шляхом зарахування до страхового стажу періоду здійснення ним підприємницької діяльності, а саме: з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно та з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року. /а.с. 8-9/.

13 лютого 2018 року відповідач листом за № 4627/02/25 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, мотивуючи тим, що з 01 січня 2018 року до страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно з ст. 26 Закону № 1058-IV включається період ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджується довідкою про реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності, з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску), та відповідної звітності. В листі відповідач зазначає, що зарахувати стаж за період перебування на обліку як приватного підприємця неможливо, оскільки, згідно з даними системи персоніфікованого обліку, позивачем не сплачувались страхові внески та не надавалась звітність. Пенсію обчислено та виплачується на підставі документів наявних в пенсійній справі, всі перерахунки пенсії, передбачені діючим законодавством проведені. Відповідач, посилаючись на ст..23 та частини 1 ст. 16 Закону України «Про звернення громадян» у випадку незгоди з прийнятим рішенням, заявник має право оскаржити (а.с. 25).

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Відповідно до п. 4.10. Порядку № 22-1 заяви про виплату пенсії (додаток 4) реєструються в журналі вхідної кореспонденції. Заява про виплату пенсії через банківський рахунок подається заявником згідно з Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їхні поточні рахунки у банках, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (зі змінами).

При прийманні документів щодо виплати пенсії орган, що призначає пенсії, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, знімає копії з відповідних документів.

Не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено наведені норми, не прийнято розпорядження щодо відмови в перерахунку, не з’ясовано які документи надано, та яких не достатньо для прийняття рішення, та взагалі розглянуто заяву позивача, яка була подана про перерахунок пенсії як звернення громадянина відповідно з Законом України «Про звернення громадян».

Щодо права позивача на перерахунок пенсії суд зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 11. Законом «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню це фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03 жовтня 2017 року, розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV доповнено пунктом 3-1 наступного змісту: «До страхового стажу для визначення права на призначення пенсії згідно із статтею 26 цього Закону включаються періоди: 1) ведення підприємницької діяльності із застосуванням спрощеної системи оподаткування, а також із застосуванням фіксованого податку: з 1 січня 1998 року по 30 червня 2000 року включно, що підтверджуються довідкою про реєстрацію як суб’єкта підприємницької діяльності; з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску).

Відповідач, відмовляючи в зарахуванні стажу за період з 01 січня 1999 року по 30 червня 2000 року, не надав оцінку, та взагалі не згадав у листі – відповіді. Факт здійснення позивачем підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування в період з 01 січня 1999 року по 31 грудня 2000 року підтверджено відповіддю на лист позивача від 19 грудня 2017 року № 11639/Д/05-16-08-01-13-03 Державної фіскальної служби України (а.с. 10).

Також в період з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2013 року, згідно з довідкою (витягом) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також повідомленням про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за реєстраційним номером НОМЕР_1 (а.с. 64-65).

Щодо зарахування до страхового стажу за періоди з 01 січня по 31 грудня 2009 року та з 01 листопада 2010 року по 30 листопада 2013 року, суд зазначає, що зарахування до страхового стажу, відповідно до вимог Закону № 1058-IV, за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2017 року включно, здійснюється за умови сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру (крім випадків звільнення від сплати єдиного внеску). Таким чином, позивачу, необхідно надати відповідачу підтвердження сплати страхових внесків (єдиного внеску) за цей період.

Суд не приймає, посилання позивача, на те що підставою для перерахунку, є лише здійснення підприємницької діяльності за спрощеною системою оподаткування, оскільки законодавство передбачає також умовою наявність сплати страхових внесків (єдиного внеску) незалежно від сплаченого розміру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відповідачем не було дотримано вимог законодавства, що порядку розгляду заяви про перерахунок пенсії від 02 січня 2018 року.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Доказами долученими до матеріалів справи підтверджено, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

Стосовно вимоги позивача, призначити нову пенсію з дати подання заяви про перерахунок пенсії зі стягнення недоплаченої місячної пенсії за віком з 02 січня 2018 року.

Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.

Згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З аналізу норм законодавства, яке регулює спірні взаємовідносини, вбачається , що відповідач, як орган владних повноважень, не виконуючи визначені законом владні дискреційні функції щодо призначення і виплати пенсії позивачу, діяв з порушенням закону і справедливості.

Оскільки з заяви позивача про перерахунок пенсії від 02 січня 2018 року не можливо встановити які документи було надано до заяви, а відповідач у своїй відповіді не навів які підтверджуючи документи він розглянув, прийняття рішення про призначення та виплату пенсії є владними дискреційними функціями органу Пенсійного фонду. Такий обов’язок покладений на орган Пенсійного фонду нормами чинного законодавства, на час розгляду справи відповідачем визначені Законом владні дискреційні функції не виконані, суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та ухвалити рішення про зобов’язання відповідача розглянути питання про призначення та виплату пенсії позивачу з урахуванням норм чинного законодавства з питань пенсійного забезпечення та висновків суду про порушення суб’єктом владних повноважень Закону щодо визначеного чинним законодавством права позивача на призначення та отримання пенсії.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що відповідно до ч.ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб’єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 704,80 грн. (платіжне доручення № 15 від 31.01.2018 року).

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, суд присуджує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму сплаченого позивачем судового зору пропорційно задоволеним позовним вимогам в розмірі 469,8 грн. (704,8 / 3 = 234,9; 234,9+234,9= 469,8 грн.).

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Красноармійської об’єднаної управління пенсійного фонду України Донецької області щодо відмови у перерахуванні індивідуального коефіцієнту страхового стажу не проведення перерахунку та виплат ОСОБА_1 пенсії з 02 січня 2018 року, з врахуванням до страхового стажу періоди ведення підприємницької діяльності з 01 січня 1998 року по 30 червня 2000 року та з 01 січня 2004 року по 30 листопада 2013 року.

Зобов`язати Красноармійське об’єднане управління пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 02 січня 2018 року відповідно до норм Закону України №2148 –VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення пенсій», а саме (Розділ Пенсійне забезпечення окремих громадян, ст..115): ст.. 26, п.3.

В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (85307, місто Покровськ, м-рн. Шахтарський, 24 а, кв. 7, ІПН: НОМЕР_1) судові витрати у сумі 469,8грн. за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійської об’єднаної управління пенсійного фонду України Донецької області (85302, місто Покровськ, вул. Центральна, 154, код ЄДРПОУ 37869345).

Повний текст рішення складено та підписано 16 квітня 2018 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Шинкарьова І.В.