
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 р. Справа№805/4814/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мозгової Н.А.,
при секретарі Синиці М.І.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Військової частини 3035 Національної гвардії України до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
26 грудня 2017 року позивач, Військова частина 3035 Національної гвардії України, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 132 від 14.11.2017 року на суму 30461,08 грн.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем проведено перевірку правильності використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг в період з 01.04.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених в період з 01.01.2015 року по 30.09.2017 року у військовій частині 3035 Національної гвардії України, за результатами якої складено акт. На підставі зазначеного акту винесено рішення, яким позивача зобов’язано відшкодувати фонду неправомірно втрачену суму страхових коштів за період з 01.01.2015 року в розмірі 4585,20 грн., штрафні санкції за період з 01.01.2016 року в сумі 2292,60 грн., неправомірно витрачену суму страхових коштів за період до 31.12.2014 року в розмірі 23583,28 грн., що разом складає 30461,08 грн.
Вказане рішення вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню у зв’язку з тим, що факт втрати первинної документації внаслідок злочинних дій незаконних збройних формувань підтверджується копією витягу з ЄРДР щодо кримінального провадження №42014130610000022 та актом «Про проведення повної інвентаризації матеріальних цінностей та військового майна військової частини 3035» від 18.06.2014 року №1. Крім того зазначає, що згідно з п.п.716 пункту 7.2 «Медичне і санаторно-курортне обслуговування» глави 7 «Соціально-побутові питання» Наказу Міністерства юстиції України від 12.04.2012року за № 578/5 «Про затвердження Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів» для листків непрацездатності, корінців листків непрацездатності строк зберігання передбачений 3 роки, а отже за період з 01.04.2013 року по 01.01.2015 року строк зберігання закінчився.
Також вважає, що встановлені перевіркою недоліки заповнення листків непрацездатності є суто формальними та під час проведення перевірки позивачем було надано листки непрацездатності з усунутими недоліками. Просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Представник відповідача через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого зазначає, що під час перевірки встановлені порушення ч.1 ст.51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року №2240-ІІІ в частині відсутності листків непрацездатності та ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року №1105-ХІV із змінами та доповненнями в частині порушення встановленого порядку заповнення листків непрацездатності. Вказує на те, що у разі втрати або знищення первинних документів відповідно до п.6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88, позивач повинен письмово повідомити про це правоохоронні органи та наказом призначити комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення, звернутися до органів Фонду та відповідних контролюючих органів для подальшого поновлення журналів господарських операцій та регістрів бухгалтерського обліку, відновити протоколи комісії із соціального страхування тощо. Отже, позивачем на час проведення перевірки не вжито жодних заходів щодо підтвердження поважності відсутності первинних документів, не вжито заходів щодо поновлення даних документів. Крім того, перевіркою встановлено недоліки заповнення листків непрацездатності в період з 01.01.2015 року по 30.09.2017 року, чим було порушено вимоги Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ №455 від 13.11.2001року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001року за №1005/6196, вимоги Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 №532/274/136-ос/1406 та інших нормативно-правових актів.
Просив відмовити в позовних вимогах в повному обсязі.
Ухвалою суду від 02 січня 2018 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
10 січня 2018 року позивачем усунено недоліки позовної заяви та ухвалою суду від 15 січня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче провадження на 07.02.2018 року.
07.02.2018 року у підготовчому провадженні оголошено перерву до 21.02.2018 року.
21.02.2018 року у підготовчому провадженні оголошено перерву до 06.03.2018 року.
06.03.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03 квітня 2018 року.
Представник позивача у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав, просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Позивач, Військова частина 3035 Національної гвардії України (ЄДРПОУ 23313902, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов’янськ, вул. Добровольського, 2) пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації 01.03.2014 року, та в даних правовідносинах, у відповідності до вимог ст.43 Кодексу адміністративного судочинства України, здатний особисто здійснювати свої права та обов’язки.
Відповідач, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Судом встановлено, що 14 листопада 2017 року відповідачем проведено планову перевірку правильності використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, направлених на виплату допомоги застрахованим особам та надання соціальних послуг в період з 01.04.2013 року по 31.12.2014 року, та дотримання порядку використання коштів Фонду соціального страхування України, виділених в період з 01.01.2015 року по 30.09.2017 року у військовій частині 3035 Національної гвардії України, за результатами якої складено акт від 14.11.2017року.
Вказаною перевіркою встановлено порушення ч.1 ст. 31 Закону України №1105-ХІV в частині призначення та виплати допомоги за листками непрацездатності, які видані в порушення Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 листопада 2001 р. № 455, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2001 р. за №1005/6196, Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.11.2004 р. № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 р. за №145/10055, а саме:
- листок непрацездатності АДЕ №044340, виданий ОСОБА_3, з 13.06.2017 р. по 30.06.2017 р., у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, чим порушено пункт 3.1. Інструкції №532. Тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, проте в листку непрацездатності відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров’я, що є порушенням пункту 1.9 Інструкції №455. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 3468,78 грн. за протоколом засідання комісії із соціального страхування №4 від 18.07.2017р, заявою – розрахунком від 29.08.2017 р., профінансована фондом 30.08.2017 р., сплачено застрахованій особі 22.09.2017 р.(а.с.109-110).
- листок непрацездатності АДЕ №044360, виданий ОСОБА_3, з 01.07.2017 р. по 11.07.2017 р., у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, чим порушено пункт 3.1. Інструкції №532. Також відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров’я, так як тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, що є порушення пункту 1.9 Інструкції №455. Сплачена допомога за рахунок коштів Фонду у сумі 1116,42 грн. за протоколом засідання комісії із соціального страхування №4 від 18.07.2017р, заявою – розрахунком від 29.08.2017 р., профінансована фондом 21.08.2017 р., сплачено застрахованій особі 22.09.2017 р.(а.с.107-108).
Актом перевірки встановлено, що за період з 01.04.2013р. по 01.01.2015р. загальна сума витрат профінансованих Фондом складає 23583,28 грн. Первинні документи, які є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, та для отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду, у страхувальника відсутні, що є порушенням ч.1 ст.51 Закону України №2240. В порушення ч.3 ст.50 Закону №2240 протоколи засідання комісії із соціального страхування відсутні. Згідно пояснень начальника фінансового відділу (головного бухгалтера) ОСОБА_4 встановлено, що причина їх відсутності пояснюється проведенням бойових дій та активної фази АТО в 2014 році. На момент перевірки повернути документи не було можливості.
На підставі зазначеного акту винесено рішення №132 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, яким позивача зобов’язано відшкодувати фонду неправомірно втрачену суму страхових коштів за період з 01.01.2015 року в розмірі 4585,20 грн., штрафні санкції за період з 01.01.2016 року в сумі 2292,60 грн., неправомірно витрачену суму страхових коштів за період до 31.12.2014 року в розмірі 23583,28 грн., що разом складає 30461,08 грн.(а.с.18).
Суд зазначає, що з позовної заяви та усних й письмових пояснень представників сторін вбачається, що сторони не оспорюють суми, визначені до сплати спірним рішенням, а предметом розгляду даної справи є питання правомірності висновків контролюючого органу щодо витраченої позивачем суми страхових внесків за період з 01.04.2013року по 30.09.2017року.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначаються Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі Закон України № 1105).
Відповідно до ст. 20 Закону №1105 надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомога по вагітності та пологах.
Статтею 22 Закону №1105 передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї одного з таких страхових випадків, зокрема тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
На підставі ст. 31 Закону №1105 підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності, а в разі роботи за сумісництвом - копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи.
Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Тобто, для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності єдиною і необхідною умовою, що підтверджує юридичний факт наявності права на її отримання, є належним чином виданий та оформлений листок непрацездатності.
Порядок оформлення і видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, регламентується Наказом Міністерства охорони здоров'я від 09.04.2008року за №189 «Про затвердження Положення про експертизу тимчасової непрацездатності».
Згідно пункту 3.2 Наказу № 189 організація експертизи тимчасової непрацездатності здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої МОЗ України від 13.11.2011 №455 та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої МОЗ України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.11.2004 за № 1456/10055 (далі Інструкція №532).
Відповідно до п.3.1 Інструкції №532 передбачено, що підкреслюється слово "первинний" або "продовження" із зазначенням номера та серії попереднього ЛН у разі його продовження. Чітко вказуються: назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я (повністю), що підтверджуються штампом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності"; дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою вказується рік), прізвище, ім'я, по батькові непрацездатного (повністю); число повних років (цифрами); стать підкреслюється; місце роботи: назва і місцезнаходження підприємства, установи, організації (повністю).
Згідно з п.3.13 Інструкції №532 у графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
Пунктом 4.5 Інструкції №532 передбачено, що у разі помилок у тексті здійснюється виправлення тексту, що підтверджується записом "Виправленому вірити", підписом лікуючого лікаря та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності".
На бланку ЛН дозволяється не більше двох виправлень.
Пунктом 1.9 Інструкції №455 передбачено, що листок непрацездатності (довідка) в амбулаторно-поліклінічних закладах видається лікуючим лікарем (фельдшером) переважно за місцем проживання чи роботи. У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.
Так, під час перевірки позивача, відповідачем були виявлені порушення заповнення листка непрацездатності АДЕ №044340, виданого ОСОБА_3 з 13.06.2017 р. по 30.06.2017 р. ( у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи, проте в листку непрацездатності відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров’я), листка непрацездатності АДЕ №044360, виданого ОСОБА_3 з 01.07.2017 р. по 11.07.2017 р. (у листку непрацездатності в графі місце роботи, назва вказана в скороченому виді, адреса установи відсутня, також відсутній підпис головного лікаря та печатка закладу охорони здоров’я, так як тимчасова непрацездатність особи настала поза постійним місцем реєстрації проживання чи роботи), всупереч вимогам п.3.1 Інструкції №532, п.1.9 Інструкції №455, отже вони були видані без додержання вимог діючого законодавства.
Факти існуючих невідповідностей у листках непрацездатності, виявлених під час перевірки та суму виплаченої за ними допомоги по тимчасовій непрацездатності, позивач не заперечував. Крім того, у судовому засіданні ним були надані вже виправлені та дозаповнені листки непрацездатності (а.с.25-26), які судом були критично оцінені, оскільки вказані дії виконані позивачем після проведення перевірки та без додержання вимог п. 4.5 Інструкції №532 щодо виправлень у листках непрацездатності.
Відповідно до ст. 30 Закону №1105 рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб).
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Пунктом 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23.06.2008 №25, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008р. за №636/15327, передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана: - приймати рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг; - приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення виплати його (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Підпунктом 3.1.1 п.3.1 вказаного Положення передбачено, що комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Тобто, одним із обов’язків комісії є перевірка правильності видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Таким чином, під час перевірки правомірності призначення комісією із соціального страхування матеріального забезпечення застрахованим особам, виконання нею обов'язків щодо розгляду підстав і правильності видачі листків непрацездатності спеціалістом виконавчої дирекції, встановлені випадки безпідставного призначення допомоги по листках непрацездатності, що видані та оформлені з порушенням вимог Інструкції №532, Інструкції №455.
Суд зазначає, що виправлення та дооформлення вже після перевірки листів непрацездатності не звільняє позивача від відповідальності та не може бути підставою для скасування рішення Фонду, прийнятого за результатами перевірки від 14.11.2017року, оскільки листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги лише у разі, якщо його зміст та форма відповідає вимогам установленим Інструкцією №532, Інструкцією №455.
Пунктом 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 р. № 88 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 червня 1995 року № 168/704) первинні документи бухгалтерського обліку підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерських облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідальність господарської операції діючому законодавству.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим та нормативним актам (п. 2.16. Положення № 88).
Відповідно до ч.6 ст.15 Закону №1105 у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка.
Таким чином, фінансування страхувальника для надання матеріального забезпечення – допомоги по тимчасовій непрацездатності, здійснювалось за листками непрацездатності, які видані в порушення вимог п.3.1 Інструкції №532 та п.1.9 Інструкції №455, що в свою чергу доводить правомірність висновків відповідача в спірному рішенні про повернення коштів Фонду в сумі 4585,20грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 2292,60грн., що в загальному розмірі становить 6877,80грн.
Стосовно неправомірно витраченої позивачем суми страхових коштів та/або вартості наданих соціальних послуг за період до 31.12.2014року, суд зазначає наступне.
Актом перевірки встановлено, що за період з 01.04.2013р. по 01.01.2015р. загальна сума витрат профінансованих Фондом складає 23583,28 грн.
Первинні документи, які є підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності, по вагітності та пологах, та для отримання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду, у страхувальника відсутні.
З пояснень позивача вбачається, що причиною їх відсутності є проведення бойових дій та активної фази АТО, в тому числі й у м. Луганську, де була зареєстрована та знаходилась Військова частина 3035.
Відповідно до ст.51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001року за №2240-ІІІ підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Згідно п.6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995року за №88, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітності керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення.
Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду.
Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.
Всупереч вказаній нормі, позивачем в якості документів, що підтверджують втрату листків непрацездатності, протоколів комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення за період з 01.04.2013року по 31.12.2014року були надані: копія витягу з ЄРДР щодо кримінального провадження №42014130610000022 та акт «Про проведення повної інвентаризації матеріальних цінностей та військового майна військової частини 3035» від 18.06.2014 року №1.
Разом з тим, для участі в роботі комісії для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх утрати чи знищення позивачем не було запрошено представників слідчих органів, охорони і державного пожежного нагляду, акт за результатами роботи комісії, а ні станом на момент його складання (18.06.2014року), а ні після перереєстрації позивача та інших державних установ на територію, що підконтрольна українській владі, не надсилався органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також територіальному органу центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску, та місцевому фінансовому органу.
Також, суд критично оцінює доводи позивача стосовно строку зберігання листків непрацездатності протягом 3 років та закінчення цього терміну станом на момент перевірки, оскільки як контролюючому органу під час перевірки так і суду протягом розгляду справи не було надано актів знищення вказаних листків непрацездатності за спірний період, а єдиним доводом стосовно відсутності первинних документів під час перевірки був загальновідомий факт наявності на території Донецької та Луганської області антитерористичної операції з квітня 2014 року.
Крім того, суд зазначає, що для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення було прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Так, відповідно до ст. 10 Закону України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції” протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Проте, позивачем не було надано до суду сертифікат Торгово-промислової палати України або доказів звернення до її структурних підрозділів з заявою про його отримання.
Враховуючи вищевикладене, суми матеріального забезпечення, отримані страхувальником за період з 01.04.2013року по 31.12.2014року у загальній сумі 23 583,28грн. не підтверджуються листками непрацездатності, протоколами комісії із соціального страхування (первинними документами), у зв’язку з чим відсутні документи підтверджуючі цільове використання коштів.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення суб’єкта владних повноважень є таким, що вчинено з урахуванням вимог частини другої статті 2 цього Кодексу, з огляду на що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що в задоволені адміністративного позову необхідно відмовити.
Згідно вимог ст.139 КАС України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 90, 139, 243-244, 246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Військової частини 3035 Національної гвардії України (ЄДРПОУ 23313902, місцезнаходження: 84122, Донецька область, місто Слов’янськ, вул. Добровольського, 2) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ЄДРПОУ 41325231, місцезнаходження: 84122, Донецька область, місто Слов’янськ, вул. Свободи, 5) про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 132 від 14.11.2017 року на суму 30461,08 грн. – відмовити.
Вступна та резолютивна частини рішення ухвалені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 03 квітня 2018 року. Повний текст судового рішення складено 12 квітня 2048 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Мозговая Н.А.