Рішення № 73445125, 13.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
П/811/2118/17
Номер документу
73445125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2118/17

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

за участю секретаря судового засідання Бондар Я.Г.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами

спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (26323, Кіровоградська область, Гайворонський район, с. Бугове, вул. Кірова, 18, РНОКПП НОМЕР_1)

представник позивача: ОСОБА_2

відповідач: Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Академіка Корольова, 26, код ЄДРПОУ 39767636)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (надалі - ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Позов ОСОБА_1 мотивовано тим, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року в адміністративній справі №П/811/1674/16 за його позовом визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області у затвердженні проекту землеустрою про передачу йому в оренду земельних ділянок терміном на 25 років для ведення фермерського господарства на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області та зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути його заяву про затвердження цього проекту землеустрою. Проте відповідач ухиляється від виконання цієї постанови. На численні скарги та звернення позивача щодо невиконання відповідачем рішення суду йому надано відповідь від 06.11.2017 року, якою повідомлено про те, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянуло його заяву та надало відмову у затвердженні проекту землеустрою від 16.06.2017 року. Позивач, стверджуючи, що такі дії відповідача є порушенням вимог ст.ст. 118, 123 ЗК України, ст. 10 Закону України "Про адміністративні послуги", п."г" ст.6 Закону України "Про землеустрій", наполягаючи на тому, що ним виконано всі вимоги, передбачені законодавством для отримання земельної ділянки в користування, просить суд:

- визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області щодо незатвердження проектів землеустрою про передачу земельних ділянок (кадастрові №№3521182400:02:000:2075, 3521182400:02:000:2083) в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства, надану йому у формі листа від 06.11.2017 року №П-20468/0-14721/0/6-17;

- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області прийняти рішення та видати наказ про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок (кадастрові №№3521182400:02:000:2075, 3521182400:02:000:2083) в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства.

Позивач також просив зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення.

Ухвалою від 19.12.2017 року суд прийняв рішення здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області листом від 06.11.2017 року №П-20468/0-14721/0/6-17 повідомило позивача про заперечення щодо задоволення його заяви з причин, зазначених у листі. Стверджуючи, що суд позбавлений повноважень зобов'язати відповідача затвердити проект землеустрою та передати позивачу в оренду земельну ділянку, просила суд у задоволенні його позову відмовити.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, у якій, доводячи правомірність обраного ним способу захисту, просив позов задовольнити у повному обсязі.

У запереченнях на відповідь представник відповідача наголошувала на дискреційному характері повноважень відповідача у спірних правовідносинах, що є підставою для відмови у задоволенні позову.

У судове засідання 13.02.2018 року учасники справи не прибули, подали заяви про розгляд справи без їхньої участі.

Відповідно до частини 3 статті 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Розглянувши справу в порядку письмового провадження, дослідивши надані та зібрані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

У січні 2016 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області із заявою про надання йому дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 33,1626 га (ділянка №1 - 18,2461 га, ділянка №2 – 3,4001 га, ділянка №3 – 1,0255 га, ділянка №4 – 10,4729 га) в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення (державної власності) на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Вказана заява зареєстрована в ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області 01.03.2016 року за №П-2744/0/5-16. (а.с. 131).

Листом №П-2744/0/5-16 від 04.04.2016 року відповідач надав позивачу відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. (а.с. 132).

Між тим, позивач 01.04.2016 року уклав з ПП "Геопроект" договори №01/041-16Г та №02/04-16Г на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 25 років. (а.с. 36, 64)

На виконання цих договорів ПП "Геопроект" виготовило 2 проекти землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельних ділянок в оренду терміном на 25 років для ведення фермерського господарства, розташованих на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, площею 18, 2461 га та площею 11, 5507 га. (а.с. 18-38, 46-66)

Вказані земельні ділянки 19.05.2016 року за заявами ОСОБА_1 зареєстровані в Державному земельному кадастрі за кадастровими номерами 3521182400:02:000:2075 та 3521182400:02:000:2083 (а.с. 39, 41).

У вересні 2016 року позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з заявою, у якій просив затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 29, 7893 га, у тому числі: 11,5507 га (кадастровий номер 3521182400:02:000:2083) та 18,2461 га (кадастровий номер 3521182400:02:000:2075) в оренду для ведення фермерського господарства терміном на 25 років. Вказана заява зареєстрована в Держгеокадастру у Кіровоградській області 07.09.2016 року за №П-15209/0/5-16) (а.с. 136)

Листом №П15209/0/8539/0/6-16 від 22.09.2016 року ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області відмовило позивачу у задоволенні цієї заяви на підставі того, що у нього відсутній дозвіл на розроблення проекту землеустрою. (а.с. 137)

Не погодившись з цією відмовою, позивач у листопаді 2016 року звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом про визнання її протиправною та зобов'язання відповідача прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок йому в оренду.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року у справі №П/811/1674/16 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області в затвердженні проектів землеустрою про передачу земельних ділянок №П-15209/0/8539/0/6-16 від 22.09.2016 року та зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.09.2016 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 25 років загальною площею 29,7893 га для ведення фермерського господарства на території Казавчинської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. (а.с. 90-92)

Вказана постанова набрала законної сили 19.04.2017 року. На її виконання 15.06.2017 року видано виконавчий лист №П/811/1674/18. (а.с. 43)

Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області відкрито виконавче провадження ВП№54177478 з примусового виконання виконавчого листа №П/811/1674/18 та 07.11.2017 року вказане виконавче провадження закінчено на підставі п.11 ч.1 ст. 39 Закону України "Про виконавче провадження". (а.с. 44-45)

Водночас, позивач неодноразово звертався до ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області з заявами та клопотаннями про затвердження поданих ним проектів землеустрою. (а.с. 138, 142)

Відповідач листом №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року повідомив ОСОБА_1, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області розглянуло його заяву (на підставі постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року №П/811/1674/16) та за результатами розгляду надано відповідь від 16.06.2017 року №П-8222/0-7837/0/6-17 про відмову у задоволенні заяви. У цьому листі також повідомлено, що ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області не вбачає передачу земельної ділянки без проведення земельних торгів. (а.с. 14, 143)

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, прийнятим на виконання постанови суду в адміністративній справі №П/811/1674/16, позивач однак не скористався правом подати у цій справі заяву в порядку частини 9 статті 267 КАС України (у редакції, чинній на момент виконання цієї постанови суду) про визнання протиправним такого рішення та про порушення його прав на замовлення розроблення проекту землеустрою за принципом мовчазної згоди, підтвердженого цією постановою суду. Натомість, позивач звернувся до суду з новим позовом.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що порядок набуття права на землю громадянами та юридичними особами регламентований главою 19 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).

Відповідно до частин 1, 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування врегульований статтею 123 ЗК України.

Відповідно до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об’єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Згідно з частиною 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 3 статті 123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу.

У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 123 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Згідно з частиною 6 статті 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки; вилучення земельних ділянок у землекористувачів із затвердженням умов вилучення земельних ділянок (у разі необхідності); надання земельної ділянки особі у користування з визначенням умов її використання і затвердженням умов надання, у тому числі (у разі необхідності) вимог щодо відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва.

Відповідно до частини 13 статті 123 ЗК України підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Зміна типу акціонерного товариства або перетворення акціонерного товариства в інше господарське товариство не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою або технічної документації із землеустрою.

Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. (частина 14 статті 123 ЗК України)

Повноваження органів виконавчої влади, Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 ЗК України.

Згідно з частиною 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Постановою Кабінету Міністрів України №15 від 14.01.2015 року затверджено Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру.

Відповідно до цього Положення Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333 від 29.09.2016 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2016 року за №1391/29521, затверджено Положення про Головне управління Держгеокадастру в області.

Згідно з цим Положенням Головне управління Держгеокадастру в області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством (пп.13 п.4 Положення).

Відтак, до повноважень відповідача, як територіального органу Держгеокадастру, належить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення на території Кіровоградської області, у тому числі надання таких земельних ділянок у користування у порядку, передбаченому статтею 123 ЗК України.

Отже, розглядаючи заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у користування земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності для ведення фермерського господарства, відповідач повинен був у місячний строк перевірити цю заяву на відповідність її вимогам статей 116, 122, 123, 134 ЗК України і за наслідками перевірки – дати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування (видати відповідний наказ) або, у разі виявлення обставин, передбачених абз.1 ч.3 ст.123 ЗК України, - надати позивачу мотивовану відмову у наданні дозволу. Неприйняття рішення за заявою протягом зазначеного строку визнавалося б мовчазною згодою на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Оскільки відповідач у місячний строк з дня реєстрації 01.03.2016 року заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, тобто у строк до 01.04.2016 року, не прийняв рішення за його заявою, тому позивач відповідно до абз.3 ч.3 ст.123 ЗК України набув право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за принципом мовчазної згоди, а відмова у затвердженні розроблених проектів землеустрою, мотивована відсутністю дозволу на розроблення проекту землеустрою, є протиправною.

Вказані обставини установлені постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року в адміністративній справі №П/811/1674/16, яка набрала законної сили, а тому в силу частини 4 статті 78 КАС України не доказуються при розгляді цієї справи, у якій беруть участь ті самі сторони.

Як вбачається з оскаржуваного листа ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року, а також з попереднього листа №П-8222/0-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року, до якого він відсилає, відповідач, виконуючи постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.02.2017 року в адміністративній справі №П/811/1674/16, все ж відмовив у затвердженні поданих позивачем проектів землеустрою, повідомивши, що він вбачає підстав для передачі у користування земельних ділянок без проведення земельних торгів. (а.с. 14, 139)

Оцінюючи ці доводи, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Стаття 134 ЗК України передбачає обов'язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них на конкурентних засадах (земельних торгах).

Відповідно до частини 1 статті 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Так, згідно з абзацом 16 частини 2 статті 134 ЗК України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до відповідача із заявою про надання йому земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства) не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Однак, Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року, який набрав чинності 03.04.2016 року, абзац 16 частини 2 статті 134 ЗК України викладено в такій редакції: "передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва". Таким чином, з 03.04.2016 року скасовано можливість надання земельних ділянок державної та комунальної власності в оренду громадянам для ведення фермерського господарства без проведення аукціонів.

Водночас, згідно з пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року фізичні та юридичні особи, які до дня набрання чинності цим Законом одержали в установленому порядку дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для передачі у власність або користування земельних ділянок державної та комунальної власності, мають право на отримання таких земельних ділянок без проведення земельних торгів у випадках, визначених положеннями частини другої статті 134 Земельного кодексу України, що виключаються цим Законом.

Отже, оскільки позивач до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Земельного кодексу України щодо проведення земельних торгів" №1012-VIII від 18.02.2016 року, за принципом мовчазної згоди 01.04.2016 року набував право замовити розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності в оренду для ведення фермерського господарства без надання дозволу та реалізував це право, тому він має право на отримання такої земельної ділянки в оренду без проведення земельних торгів. Відтак, викладені відповідачем у листах №П-8222/0-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року, №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року мотиви відмови у затвердженні поданих позивачем проектів землеустрою, обґрунтовані необхідністю проведення земельних торгів, є безпідставними.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, заперечуючи проти позову, не довів суду, що, розглядаючи заяви позивача про затвердження проектів землеустрою, він діяв у на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Як установив суд, прийняті відповідачем рішення про відмову у затвердженні проектів землеустрою, викладені у листах №П-8222/0-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року, №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року, не відповідають принципам управлінської діяльності, закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України, позаяк прийняті необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, всупереч повноваженням відповідача та вимогам чинного законодавства, що призвело до порушення права позивача на отримання земельної ділянки.

Відтак, позов в частині визнання протиправною відмови ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, викладеної у листі №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року, слід задовольнити.

Разом з тим, суд не вбачає підстав для скасування цієї відмови, про що просить позивач, оскільки цей документ не є розпорядчим актом (індивідуальним чи нормативно-правовим актом), не породжує для позивача правові наслідки у вигляді встановлення для нього обов'язків чи покладення на нього відповідальності, які б потрібно було нівелювати.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною також відмову ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладену у листі №П-8222/0-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року.

Вирішуючи вимогу про зобов'язання відповідача прийняти рішення та видати наказ про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок в оренду позивачу, суд дійшов до таких висновків.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про землеустрій", землеустрій - це сукупність соціально-економічних та екологічних заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональну організацію території адміністративно-територіальних одиниць, суб'єктів господарювання, що здійснюються під впливом суспільно-виробничих відносин і розвитку продуктивних сил; діяльність у сфері землеустрою - наукова, технічна, виробнича та управлінська діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, що здійснюється при землеустрої.

Суб'єктами землеустрою відповідно до статті 4 цього Закону є органи державної влади, Верховна ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 50 Закону України "Про землеустрій" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.

Установлений статтею 123 ЗК України порядок передачі в користування земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зокрема у разі формування нових земельних ділянок, передбачає обов’язок відповідного суб'єкту землеустрою перевірити відповідність поданих проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, матеріалів їх погоджень, матеріалів перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) на відповідність їх вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, зокрема статі 50 Закону України "Про землеустрій", статті 186-1 ЗК України, Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18.05.2010 року №376, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 року за № 391/17686, тощо.

За результатами такої перевірки та у разі відповідності поданої землевпорядної документації вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування приймає рішення про затвердження проекту землеустрою, а в протилежному випадку – рішення про відмову у затвердженні проекту.

Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України суд може зобов’язати відповідача - суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки у матеріалах справи відсутні докази здійснення відповідачем перевірки поданих позивачем проектів землеустрою на відповідність їх вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів як умови затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки державної власності у користування, тому у задоволенні позову про зобов'язання відповідача прийняти рішення та видати наказ про затвердження проектів землеустрою та передачу земельних ділянок в оренду позивачу слід відмовити.

З'ясувавши характер спірних правовідносин сторін, характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, суд дійшов до висновку, що з огляду на визнання протиправними відмов ГУ Держгеокадастру у Кіровоградській області у затвердженні проектів землеустрою, викладених у листах №П-8222/0/6-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року, №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року, порушене право позивача на отримання земельної ділянки у користування має бути відновлено шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути подані проекти землеустрою щодо відведення у користування земельних ділянок за кадастровими номерами 3521182400:02:000:2075, 3521182400:02:000:2083 та прийняти рішення з урахуванням вимог земельного законодавства.

Суд наголошує, що при повторному розгляді поданих позивачем проектів землеустрою відповідач не може прийняти рішення, які по суті повторюють рішення, що визнані судом протиправними, у тому числі в адміністративній справі №П/811/1674/17, і повинен врахувати правову оцінку, надану судом обставинам у цих справах.

Дотримуючись порядку надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення, установленого статтями 123, 124 ЗК України, відповідач, за умови встановлення факту відсутності підстав для відмови у затвердженні поданих проектів землеустрою (якими є лише невідповідність проекту та матеріалів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів), повинен прийняти рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та про надання земельних ділянок у користування (оренду) позивачу.

Суд вважає за доцільне на підставі частини 6 статті 245 КАС України визначити відповідачу розумний строк виконання рішення суду у цій частині – не пізніше 14 днів з дня набрання ним законної сили та, з огляду на попередню поведінку відповідача у спірних правовідносинах, застосувати судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання в порядку статті 382 КАС України.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у сумі 1280 грн. (а.с. 2). Зважаючи на часткове задоволення позову, на користь позивача слід стягнути витрати на сплату судового збору, пропорційно до задоволеної частини вимог, у сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними відмови Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у затвердженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, викладені у листах №П-8222/0-7837/0/6-17 від 16.06.2017 року, №П-20468/0-14721/0/6-17 від 06.11.2017 року.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області не пізніше 14 днів з дня набрання цим рішенням суду законної сили повторно розглянути подані ОСОБА_1 проекти землеустрою щодо відведення у користування земельних ділянок за кадастровими номерами 3521182400:02:000:2075, 3521182400:02:000:2083 та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області протягом 14 днів з дня набрання даним рішенням суду законної сили подати до Кіровоградського окружного адміністративного суду звіт про його виконання.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати на сплату судового збору в сумі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 39767636).

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_4