Рішення № 73444962, 16.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
810/238/18
Номер документу
73444962
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 лютого 2018 року № 810/238/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників адміністративну справу за позовом гр. ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення від 13.12.2017 № 7446/05 та зобов’язання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася гр. ОСОБА_1 з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення начальника Переяслав-Хмельницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.12.2017 № 7446/05 про відмову в призначення їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років в порядку п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов’язати Переяслав-Хмельницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити їй з 14.09.2017 року пенсію за віком зі зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити не отриману пенсію у повному обсязі.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що 14 вересня 2017 вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». До заяви надала посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії, довідку форми -122 від 19.11.1992 № 50, копію наказу від 02.11.1986 № 59-кмнд, довідку від 07.06.2017 № 11 про правонаступництво ССМУ – 6, довідку від 07.06.2017 № 10, відповідь ПрАТ «СБМУ – 6» від 17.10.2017 № 23. Дані документи, згідно ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» дають право для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, тобто, пенсійний вік зменшується на 10 років.

У зв'язку з досягненням пільгового пенсійного віку позивачка звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії, однак рішенням від 13.12.2017 №7446/05 відповідач відмовив їй у призначенні пенсії, посилаючись на те, що відсутні первинні документи, що підтверджують періоди перебування у зоні відчуження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 відкрито провадження у даній справі.

До Київського окружного адміністративного суд 07.02.2018 надійшли заперечення відповідача на адміністративний позов.

У своєму запереченні відповідач просить відмовити позивачці у задоволенні позову, посилаючись на відсутність первинних документів, що підтверджують період перебування позивачки в населених пунктах чи об'єктах зони відчуження на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2) є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серія А № 093828.

Позивачка має право та користується пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 10 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Статтею 14 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів .

Згідно п. 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (далі - Порядок № 51) посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавств.

У відповідності до п. 10 Порядку посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Вказаний перелік є вичерпним.

Позивачка 14.09.2017 року звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років на підставі п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

До заяви надала посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 3 категорії, довідку форми -122 від 19.11.1992 № 50, копію наказу від 02.11.1986 № 59-кмнд, довідку від 07.06.2017 № 11 про правонаступництво ССМУ – 6, довідку від 07.06.2017 № 10, відповідь ПрАТ «СБМУ – 6» від 17.10.2017 № 23.

Рішенням Переяслав-Хмельницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.12.2017 № 7446/05 відмовлено позивачці у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як зазначеного в оскаржуваному рішенні, 24.10.2017 року до Управління надійшов результат звірки підстав видачі довідки форми № 122 від 02.10.2017 року №4108/03, в якому зазначено, що для звірки надано копію наказів по ЧАЕС за 1986 рік, в якому є копія наказу від 02.11.1986 року № 59-кмнд Міністерства промислового будівництва УССР комбінату «Київоблпромбуд тресту «Броварипромжитлобуд» Спеціалізованого будівельно-монтажного управління № 6, згідно якого відряджено для виробництва оздоблювальних робіт на КПП і Д в с.Дитятки ОСОБА_2 - маляра 3 р. з 05.11.1986 р. по 05.12.1986 р. Згідно оригіналів відомостей по нарахуванню заробітної плати за 1986 рік прошнуровані, пронумеровані на 152 аркушах за листопад 1986 року ОСОБА_2 нарахована заробітна плата 311,86 крб., доплати за роботу в ЧАЕС не прослідковуються; за грудень 1986 року нараховано 13,32 крб.; доплати за роботу в ЧАЕС не прослідковуються.

Відповідно до довідки від 17.10.2017 року № 23, виданої ПАТ «СБМУ № 6», щодо підтвердження участі ОСОБА_2 в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС зазначено, що у зв’язку з реорганізацією підприємства табелі робочого часу за 1986 рік, посвідчення на відрядження не збереглися. В особовому рахунку заробітної плати відмітка про роботу у 30 кілометровій зоні ЧАЕС - відсутня.

За таких обставин відповідач вважає, що підстави для призначення позивачці пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відсутні.

Відповідно до п. 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи на підтвердження особливого статусу особи, що додаються до заяви про призначення пенсії є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об’єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Факт участі позивачки у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС доводиться матеріалами справи, а саме: посвідченням учасника ліквідації аварії на ЧАЕС серія А № 093828, наказом від 02.11.1986 року № 59-кмнд Міністерства промислового будівництва УССР комбінату «Київоблпромбуд тресту «Броварипромжитлобуд» Спеціалізованого будівельно-монтажного управління № 6, згідно якого відряджено для виробництва оздоблювальних робіт на КПП і Д в с. Дитятки ОСОБА_2 (дошлюбне прізвище) ОСОБА_3 - маляра 3 р. з 05.11.1986 р. по 05.12.1986 р. та довідкою форми -122 від 19.11.1992 № 50.

Відповідно до ст. 55 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів на 10 років.

Як слідує з матеріалів справи, на день звернення позивачки до відповідача із заявою про призначення пенсії їй виповнилося 50 років, загальний страхових стаж становив 26 років 09 місяців 19 днів, а тому вона відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на пільгову пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів щодо правомірності своїх дій, а тому заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 241, 245, 246, 250, 259-263, 295 КАС України, суд -

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення начальника Переяслав-Хмельницького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 13.12.2017 № 7446/05 про відмову в призначення ОСОБА_1 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 10 років в порядку п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Переяслав-Хмельницьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 з 14.09.2017 року пенсію за віком зі зменшенням на 10 років пенсійного віку, встановленого для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та виплатити не отриману пенсію у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лапій С.М.