
РІШЕННЯ
Іменем України
11 квітня 2018 року м. Чернігів
Господарським судом Чернігівської області у складі судді Боброва Ю.М.
за участю секретаря судового засідання Степаненко К.В.
розглянуто у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу 927/190/18
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “Центрсервісбуд”,
вул. Ялтинська, 5-б, кімн. 12, м. Київ, 02099
до 1. Комунального підприємства “ЖЕК-10” Чернігівської міської ради,
вул. Доценка, 25-б, м. Чернігів, 14032
2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Центрліфт”,
вул. Інструментальна, 6, офіс 150, м. Чернігів, 14037
про визнання недійсним договору та зобов’язання вчинити певні дії
за участю представників учасників справи:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 27/02-18 від 27.02.2018;
від відповідача-1: ОСОБА_2 – провідний юрисконсульт, довіреність № 01-12-1116 від 21.12.2017
від відповідача-2: ОСОБА_3, довіреність № 04-04/18 від 04.04.2018.
Товариством з обмеженою відповідальністю “Центрсервісбуд” подано позов до 1.Комунального підприємства “ЖЕК-10” Чернігівської міської ради та 2. Товариства з обмеженою відповідальністю “Центрліфт” про визнання недійсним договору, в редакції додаткової угоди №2 від 16.02.2018 до договору про надання послуг від 12.01.2018, та зобов’язання відповідача-1 вчинити дії, шляхом проведення тендеру на повне технічне обслуговування ліфтів.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач у позовній заяві посилається, зокрема, на те, що 26.12.2017 КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради було проведено тендер щодо закупівлі товару ( Повне технічне обслуговування ліфтів – за кодом СРV за ДК 021:2015-50750000-7 (Послуги з технічного обслуговування ліфтів).
За наслідками проведення цього тендеру, переможцем було визначено ТОВ «Центрліфт» і між КП «ЖЕК-10» та ТОВ «Центрліфт» 12.01.2018 укладено Договір про надання послуг (Договір), відповідно до Розділу 3 якого ціна Договору становить 750000,00 грн з ПДВ.
16.02.2018 на веб-сайті https://prozorro.gov.ua, вказує позивач, з’явилася додаткова угода №2 від 16.02.2018 до цього Договору, відповідно до якої, на виконання п.7 ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі», п.п. 3.3 Розділу 3 та 8 цього Договору та рішення виконкому Чернігівської міської ради № 59 від 01.02.2018 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради", а також у зв’язку зі зміною ціни технічного обслуговування базового ліфта та вартості обслуговування систем диспетчеризації, наданого ТОВ «Центрліфт», сторони внесли зміни до Договору, зокрема, виклавши його п.3.1 в наступній редакції: «Ціна цього Договору становить 2369836,82 грн.
Позивач, посилаючись на ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі», вказує, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов’язань сторонами в повному обсязі. Ця стаття Закону передбачає випадки коли істотні умови договору можуть змінюватися, зокрема: коли зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; коли зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення у договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
Договір було укладено за ціною 750000,00 грн, а зміни додатковою угодою № 2 від 16.02.2018 до Договору передбачають зміни такої істотної умови Договору як його ціна на 2369836,82 грн, що, звертає увагу позивач, у 3,16 разів перевищує попередню ціну та у відсотковому відношенні складає 31,6% від початкової ціни Договору. Це, на думку позивача, вказує на недійсність Договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, на підставі п. 2 ч. 2 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Внесення змін до Договору про закупівлю, вважає позивач, повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим в кожному окремому випадку. Проте, на думку позивача, будь-якого обґрунтування необхідності збільшення такої істотної умови Договору як ціна, ані в оспорюваному Договорі, ані в рішенні виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 59 не наведено, що вказує на недійсність Договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, у зв’язку з недодержанням п. 7 ч. 4 ст. 36 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Оскільки оспорюваний правочин, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, укладений з порушеннями ЗУ «Про публічні закупівлі», він має бути визнаний недійсним з підстав ч. 1 ст. 215, ч. 1 ст. 203 ЦК України.
Позивач зазначає, що ТОВ «Центрсервісбуд» вже приймало участь у подібному тендері, який проводився КП „ЖЕК-13” Чернігівської міської ради.
Заінтересованість позивача в визнанні недійсним Договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, полягає у тому, що у випадку визнання недійсним вказаного Договору, КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради зобов’язано буде оголосити тендер щодо закупівлі товару: Повне технічне обслуговування ліфтів - за кодом CPV за ДК 021:2015-50750000-7 (Послуги з технічного обслуговування ліфтів), але вже з врахуванням тарифів встановлених (скоригованих) 01.02.2018 рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради № 59 та, відповідно, можливості участі позивача у проведенні такого тендеру.
Позивач просить суд визнати недійсним Договір, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, укладений між КП „ЖЕК-10” Чернігівської міської ради та ТОВ „Центрліфт” та зобов’язати КП „ЖЕК-10” Чернігівської міської ради вчинити дії, шляхом проведення тендеру на повне технічне обслуговування ліфтів.
Відповідач-1 – КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради надав відзив по справі (т.1 а.с.98-104), в якому проти позову заперечує з мотивів, викладених у відзиві, просить суд відмовити позивачу задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідачем-2 – ТОВ «Центрліфт» також надано відзив по справі (т.1 а.с.152).
Відповідач-2 зазначає, що фактично послуги згідно з Договором надаються, претензій по Догвоору на сьогоднішній день від замовника не надходило.
Крім того, відповідач-2 вважає, що ТОВ «Центрсервісбуд» не є стороною у договірних відносинах між КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради та ТОВ «Центрліфт», тому, на думку відповідача, не є стороною при розгляді відповідного спору у суді.
Розглянувши по суті у порядку загального позовного провадження матеріали справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, суд встановив наступне.
Як вбачається із матеріали справи, Договір про надання послуг, укладений 12.01.2018 між Комунальним підприємством «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради (Замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Центрліфт» (Виконавець) (далі – Договір) (т.1 а.с.111-113), укладено на підставі проведення процедури закупівлі – відкриті торги № UA-2017-12-01-003095-c (тендерний договір), відповідно до ч.1 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 988-19 (далі – Закон № 988).
Згідно з ч.1 статті 36 Закону № 988 договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Аналогічні положення містяться і у ч.ч. 2, 3 ст. 180 ГК України.
Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визначені такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода (ч. 2).
При укладенні господарського договору сторони, у будь-якому випадку зобов’язані погодити предмет, ціну та строк дії договору (ч. 3).
Ціна, згідно ч. 2 ст. 189 ГК України, є істотною умовою господарського договору.
Договором, в редакції Додаткової угоди №2 від 16.02.2018, до договору про надання послуг від 12.01.2018 (т.1 а.с.168) Сторонами досягнуто згоди з усіх істотних умов договору, що підтверджується укладенням його у двох аутентичних примірниках, по одному для кожної із сторін, які мають однакову юридичну силу та скріплення його підписами та печатками уповноважених осіб.
У Розділі 8 Договору (Порядок внесення змін до договору) передбачено зміни істотних умов договору.
Згідно з п.8.1 Договору істотні умови цього Договору не можуть змінюватися після його підписання до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань, крім випадків:
8.1.1. Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника.
8.1.2. Покращення якості Предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі.
8.1.3. Продовження строку дії Договору та виконання зобов’язань щодо надання Послуг в разі виникнення документально підтверджених об’єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат Замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення загальної ціни Договору.
8.1.4. Узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості Послуг).
8.1.5. Зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок.
8.1.6. Дія цього Договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку 2019 року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в цьому Договорі.
8.1.7. Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції в порядку, передбаченому п.п. 8.1.8. цього Договору
8.1.8. У разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, розмір залишку невикористаних коштів за цим Договором змінюється відповідно до величини індексу споживчих цін наростаючим підсумком по відношенню до місяця, в якому було укладено цей Договір. При цьому, Сторони застосовують значення індексу споживчих цін, що щомісячно оприлюднюється на офіційному сайті Державної служби статистики України (http://www.ukrstat.gov.ua/) у розділі «Статистична інформація» за рядком «Утримання та ремонт житла».
8.2. Про зміну умов цього Договору Сторони укладають відповідну Додаткову угоду до цього Договору.
8.3. В разі незгоди однієї із Сторін зі зміною умов Договору, Сторони вправі достроково розірвати цей Договір.
Також Договором, в свою чергу, передбачено, що все, що не обумовлено умовами цього Договору, регулюється чинним законодавством України (п.11.16 Договору). Тобто при внесенні змін до відповідного договору сторони мають керуватися діючими на момент укладення додаткової угоди до договору нормативно-правовими актами, включно з ст. 36 Закону № 988 в повному її обсязі.
Так, п.7 ч.2 ст.36 Закону № 988 дійсно передбачено зміну істотних умов договору, в разі зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Згідно з п. 3.3 Договору ціна цього Договору може бути змінена: зменшена за взаємною згодою Сторін шляхом укладання додаткової угоди до цього Договору у відповідності до статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”; відповідно до зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю у сторону збільшення або зменшення, в разі прийняття нових нормативних актів, які змінюють тарифи на обслуговування будинків і споруд та прибудинкових територій виконавчим комітетом Чернігівської міської ради.
ТОВ «Центрліфт» було направлено на адресу КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради лист № 2 від 09.01.2018 (т.1 а.с.126) з обґрунтуванням необхідності збільшення вартості надання послуг. Після чого, підприємство звернулося до органу місцевого самоврядування – виконавчого комітету Чернігівської міської ради, з метою коригування тарифу. В наданих до виконкому Чернігівської міської ради документах містилося чітке обґрунтування необхідності коригування тарифу: «існуючі тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановлені рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради «Про тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради» від 12 липня 2017 року за № 293.
Зазначені тарифи корегувались рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 12.12.2017 № 541 «Про коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій комунального підприємства «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради», яке набрало чинності з 01.01.2018.
Проведення коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, на даний час, обумовлено повідомленням ТОВ «Центрліфт» від 09.01.2018 про розрахунки ціни технічного обслуговування базового ліфта та вартості обслуговування систем диспетчеризації. Розрахунки розглянуті управлінням економічного розвитку міста Чернігівської міської ради та погоджені робочою групою з питань реалізації цінової політики у житлово-комунальному господарстві та на міському пасажирському транспорті згідно протоколу від 15.01.2018.
Відповідно п. 10 ст. 31 Закону № 988, у разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця, виникає необхідність перерахунку окремих статей тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для квартир, що користуються ліфтами, а саме: «технічне обслуговування ліфтів»; «обслуговування систем диспетчеризації».
Коригування тарифів проведено по 7-14 поверхових житлових будинках, відповідно до п.п. 37-38 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ України від 01.06.2011 № 869.
Перелік і періодичність виконання послуг залишається без змін (рішення виконкому Чернігівської міської ради «Про послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» від 20.05.2016 року №198).
Середній темп росту діючих тарифів для квартир, що користуються ліфтами, після проведення коригування складе 106,3%.
КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради у відзиві по справі звертає увагу, що вартість технічного обслуговування базового ліфта та вартості обслуговування систем диспетчеризації в місті Чернігові є однією із найнижчих в Україні.
Коригування тарифів відбувається відповідно абз. 2 ч. 2 ст. 31 Закону № 988 та абз. 5 п. 2 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, а також Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності, затвердженого наказом КМУ від 30.07.2012 № 390, відповідно до якого зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб’єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб’єктів господарювання, за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги (абз. 2 п. 2.5).
Суб’єкт господарювання може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування, балансоутримувачів багатоквартирних будинків) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці п’ятому цього пункту, суб’єкт господарювання повідомляє споживачів про намір зміни тарифів на послуги з вивезення побутових відходів та обов’язково вказує на джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач (абз. 3 п. 2.5).
Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком (п. 2.6).
Інформація повинна бути повною, змістовною та достовірною (п. 2.7).
Суб’єктом господарювання під час доведення до відома споживачів інформації про намір зміни цін/тарифів обов’язково вказується форма (спосіб) зміни цін/тарифів: повний перегляд цін/тарифів чи коригування окремих їх складових. При цьому зазначається строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються зауваження і пропозиції, а також повідомляється адреса, на яку необхідно їх надсилати (п.2.13).
КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради дотримано вимог відповідних нормативно-правових актів, що підтверджується витягами з офіційного веб-сайту органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет http://www.chernigiv-rada.gov.ua/.
Вищевказане спростовує твердження позивача щодо відсутності будь-яких обґрунтувань та порядку документального підтвердження зміни тарифу при прийнятті рішення № 59 від 01.02.2018.
Щодо документального підтвердження змін до Договору, на відсутність яких посилається позивач, то КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради, як замовник, в розумінні законодавства України у сфері публічних закупівель, самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому Уповноваженим органом інформацію про закупівлю, а саме: повідомлення про внесення змін до договору - протягом трьох днів з дня внесення змін, що вбачається з витягу з веб-порталу Уповноваженого органу https://prozorro.gov.ua/.
У відповідності до норм (ст.7-1) Закону № 988, то моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальні органи. Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.
Жодних звернень від органів ДАСУ в м. Чернігові на КП «ЖЕК-10» Чернігівської міської ради з приводу закупівлі № UA-2017-12-01-003095-c не надходило.
Крім учасників договору (сторін за договором) позивачем у справі про визнання договору недійсним може бути будь-яке підприємство, установа, організація, а також фізична особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей договір.
У силу приписів ст. 204 ЦК України правомірність правочину презюмується. Отже, обов’язок доведення наявності обставин, з якими закон пов’язує визнання господарським судом оспорюваного договору (правочину) недійсним, покладається на позивача.
Згідно з ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд вважає, що, враховуючи наведене вище, позивачем не доведено неправомірність дії сторін Договору, в редакції додаткової угоди № 2 від 16.02.2018, не доведено невідповідність оспорюваного Договору нормам чинного законодавства та порушення прав та охоронюваних законом інтересів ТОВ «Центрсервісбуд».
Отже, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст.129 ГПК України, судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 74, 86, 129, 194-196, 232, 233, 236-238, 240, 241, 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного господарського суду через Господарський суд Чернігівської області.
В судовому засіданні 11.04.2018 оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повне рішення складено та підписано 18.04.2018.
З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Ю.М. Бобров