
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 квітня 2018 року справа №805/4506/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Шишова О.О.,
розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року у справі №805/4506/17-а (головуючий І інстанції Кониченко О.М., м.Слов'янськ) за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом Донецької митниці Державної фіскальної служби, в якому просив: визнати незаконними дії щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач; зобов'язати видати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач (а.с. 3-8).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року відмовлено у задоволені зазначеного позову ОСОБА_1 (а.с. 54-57).
Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позов повністю через порушення норм матеріального та процесуального права. Зокрема, в обґрунтуванні доводів апеляційної скарги посилався на те, що висновок суду про те, що зміни в законодавстві позбавляють права позивача на отримання відповідної довідки про заробітну плату не відповідають фактичним обставинам справи (а.с.59-61).
Відповідачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін (а.с. 92-101).
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.311 КАС України справу розглянуто в письмовому провадженні.
Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені наступні обставини справи.
Позивач - ОСОБА_1 06.05.2011 звільнений з посади головного інспектора служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Східної митниці у зв'язку з набуттям другої групи інвалідності (загального захворювання) та виходом на пенсію по інвалідності (а.с. 12).
27.10.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про розмір посадового окладу головного інспектора Управління боротьби з митними правопорушеннями Донецької митниці встановлених на підставі постанов КМУ №322 від 06.04.2016, №71 від 08.02.2017 №71, наказів Державної фіскальної служби України №465 від 24.05.16 та №130 від 24.02.2017 року, якими було встановлено посадові оклади працівникам митних органів (а.с. 9).
Листом від 13 листопада 2017 року №727810/05-70/05 Донецькою митницею ДФС позивачеві повідомлено, що з 01.12.2015 року підстави для проведення перерахунку пенсій, видачі довідок про складові заробітної плати (посади оклад, надбавка за ранг, спеціальні звання, надбавка за вислугу років) та довідок про заробітну, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форми яких затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 відсутні.
Механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям було визначено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Пре деякі питання вдосконалення визначення розмірів зарплати для обчислення пенсії», яка втратила чинність з 01.05.2016 року на підставі Закону України від 10.12.2015 №899-VIII «Про державну службу», в яким не передбачено перерахунку пенсій державним службовцям. Відповідно п.5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу». Оскільки з 01.06.2015 такий закон не прийнято, призначення та перерахунки пенсій, призначених за нормами вищеперерахованих законів, не провадяться (а.с. 10-11).
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи та не є спірними.
Спірним у справі є правомірність відмови відповідача у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 та зобов'язання відповідача видати позивачеві довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 з зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач.
Згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на дату призначення пенсії) від 16 грудня 1993 року №3723-XII (далі Закон №3723) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону №3723).
За приписами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця було встановлено постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року (далі - Постанова № 865).
Відповідно до положень пункту 4 Постанови № 865 (в редакції, яка діяла до 01.12.2015 року, пункт 4 був виключений постановою КМУ від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів») у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом другим постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» №1013 від 09.12.2015, яка застосовується з 01.12.2015 року, виключено пункт четвертий постанови №865.
Відповідно до ч.1 п. 5 Постанови № 865 (в редакції, яка діяла до 01.12.2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
З 01.12.2015 року частину першу пункту п'ятого Постанови № 865 було змінено і викладено в наступній редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Крім того, відповідно до пункту 4 Постанови КМУ від 14 вересня 2016 р. № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» ( ця постанова підлягає застосуванню з 01.05.2016 року), та пункту 1 Переліку постанов КМУ, що втратили чинність з прийняттям Постанови №622, втратила чинність постанова КМУ №865 від 31.05.2000 року.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1», текст Постанови №15-1 був змінений шляхом виключення слів «форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форма довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію».
Постановою №622 не встановлено можливість перерахунку пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
На дату звернення позивача за перерахунком пенсії набрав законної сили Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889).
Згідно з п.2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Отже, на час виникнення спірних правовідносин стаття 37-1 Закону №3723-XII, якою було врегульовано порядок та умови перерахунку пенсії державних службовців, втратила чинність, а Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Пунктом 4 постанови №865 було визначено механізм визначення посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та премій, однак починаючи з 09.12.2015 відсутній механізм щодо визначення вищезазначених сум, а відтак, у відповідача відсутні будь-які правові підстави для складання та видачі довідки саме за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України №15-1.
Таким чином, з вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідки за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії. Затверджена форма довідки про складові заробітної плати, саме для перерахунку пенсії, відсутня.
Отже, на момент звернення позивача до Донецької митниці ДФС видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, не передбачена законодавством.
Посилання позивача на порушення статті 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, оскільки Закон № 76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, так і стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Суд апеляційної інстанції вважає неприйнятними посилання позивача в апеляційній скарзі на ст.49 Кодексу законів про працю України, оскільки позовні вимоги позивача стосувалися не відмови відповідача видати довідку в порядку зазначеної статті КЗпП України, а відмови видати позивачеві довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» № №3723, форма якої, на час виникнення спірних відносин, була скасована.
Також є неприйнятними посилання в апеляційній скарзі на рішення у інших справах з аналогічних відносин, оскільки вивченням змісту зазначених рішень встановлено, що суть спору та предмет спору у зазначених справах позивачем в апеляційній скарзі відрізняються від предмету та суті спору у справі позивача.
З врахуванням встановлених обставин справи та норм законів і нормативно-правових актів в їх сукупності, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що Донецька митниця ДФС, відмовляючи у видачі довідки, діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача до відповідача про визнання незаконними дій щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на день призначення пенсії, з урахуванням постанови КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з зазначенням всіх складових заробітної плати державного службовця за відповідною посадою, на якій працював позивач не підлягають задоволенню.
Решта позовних вимог також не підлягає задоволенню, оскільки є похідними від вищенаведених позовних вимог, у задоволенні яких відмовлено.
Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції за суттю вимог вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого підстави для скасування рішення суду відсутні.
В повному обсязі постанова складена 17 квітня 2018 року.
Керуючись ч.5 ст.250, п.2 ч.1 ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ст.ст. 321, ст.322, ч.1 ст.325, ст. 328, ст.329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 7 лютого 2018 року у справі №805/4506/17-а за позовом ОСОБА_1 до Донецької митниці Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Л.А. Василенко
Судді: А.В. Гайдар
О.О. Шишов