Категорія 6.14
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 липня 2009 року Справа №2а-21373/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Ігнатович О.А.,
за участю сторін:
від прокурора - прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави
в судах прокуратури Луганської області
Гриненко С.В. (посвідчення від 31.07.2008 № 548)
від позивача старший державний податковий інспектор юридичного відділу
Цуцков І.В. (довіреність від 29.01.2009 №2687/10)
від відповідача не прибув
від третьої особи державний реєстратор Шлома І.В.
(посвідчення від 29.06.2004 № 001051)
державний реєстратор Євланова Ю.В.
(посвідчення від 27.11.2007 № 000307)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
Прокурора м. Алчевська в інтересах держави в особі
Алчевської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області
до приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА»
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області
про визнання недійсними запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
30 березня 2009 року Прокурор м. Алчевська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Алчевської обєднаної державної податкової інспекції Луганської області до приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА» (ідентифікаційний код 33359910) про визнання недійсними запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 14.01.2008 № 1 384 105 0007 000362, запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, від 14.01.2008 № 1 384 107 0008 000362 та припинення юридичної особи відповідача у звязку з відсутністю юридичної особи за вказаною в засновницьких документах адресою.
В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що зміни до установчих документів суперечать діючому законодавству та підлягають визнанню недійсними, а їх державна реєстрація скасуванню, оскільки в порушення ч. 1 ст. 87 Цивільного кодексу України нова редакція статуту ПП «СФЕРА-ДЕЛЬТА» розроблена та складена не засновником підприємства ОСОБА_5, а іншими особами, що підтверджується поясненнями відповідача. Засновник підприємства ОСОБА_5 документи про внесення змін до статуту підприємства не підписував, не мав наміру та вільного волевиявлення на зайняття підприємницькою діяльністю, здійснення фінансово-господарської діяльності у ПП «СФЕРА-ДЕЛЬТА», не мав для цього реальної змоги за відсутності печаток та штампів, відповідної освіти та знань.
Крім того, в порушення ч. 1 ст. 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», згідно якої для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) пакет відповідних документів, відповідач особисто або рекомендованим листом такий пакет документів державному реєстратору не подавав.
Перевіркою, проведеною співробітниками податкової міліції Алчевської ОДПІ, встановлена відсутність ПП «СФЕРА-ДЕЛЬТА» за вказаним її місцезнаходженням, що підтверджується відповідним актом від 22.02.2008 № 718/7-26/3414.
За таких обставин прокурор вважає, що є законні підстави для скасування державної ресєтрації змін до установчих документів суб'єкта підприємницької діяльності та припинення юридичної особи.
Ухвалою суду від 11 червня 2009 року до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено державного реєстратора виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області.
Поясненнями на адміністративний позов від 14 липня 2009 року № 493/15 державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю, оскільки державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи проведена у цілковитій відповідності із вимогами ст. 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи документи були надані у повному обсязі та належним чином оформлені. За таких обставин у державного реєстратора не було підстав для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів ПП «СФЕРА-ДЕЛЬТА». Внесення змін до відомостей про юридичну особу (зміна керівника) було проведено на підставі реєстраційної картки № 4 на внесення змін до відомостей про юридичну особу, рішення учасника від 11.01.2008 та довіреності від 11.01.2008, посвідченої нотаріусом Алчевського міського нотаріального округу Луганської області і зареєстрованої в реєстрі за № 91.
Крім цього, зазначає державний реєстратор, відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи можливо лише у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Відповідач у судове засідання не прибув, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали, надали пояснення, аналогічні викладеним у позові.
У судовому засіданні державний реєстратор виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області надав пояснення, аналогічні викладеним у поясненнях від 14 липня 2009 року № 493/15.
Вислухавши прокурора, представника позивача та третю особу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
25 лютого 2005 року у виконавчому комітеті Алчевської міської ради Луганської області проведено державну реєстрацію новоутвореної шляхом заснування юридичної особи приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА» (ідентифікаційний код 33359910), про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис 1 384 102 0000 000362 (арк. справи 58).
14 січня 2008 року на підставі поданих документів (реєстраційної картки на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи від 14 січня 2008 року, оригіналу рішення учасника від 11 січня 2008 року № 4 про внесення змін до установчих документів, оригіналу договору купівлі-продажу корпоративних прав від 11 січня 2008 року, квитанції про внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів від 14 січня 2008 року, оригіналу довіреності від 11 січня 2008 року, оригіналу статуту з відміткою про його державну реєстрацію, двох примірників статуту приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА» у новій редакції) державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області у відповідності із вимогами ст. 29 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» проведено державну реєстрацію змін до установчих документів приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА», про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис № 1 384 105 0007 000362 (арк. справи 62).
14 січня 2008 року державним реєстратором виконавчого комітету Алчевської міської ради Луганської області у відповідності із ч. 1 ст. 19 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, № 1 384 107 0008 000362 (арк. справи 63).
Записи від 14 січня 2008 року про державну реєстрацію змін до установчих документів № 1 384 105 0007 000362 та про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, № 1 384 107 0008 000362 прокурор просить визнати недійсними.
У задоволенні позовних вимог про визнання недійсними запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи від 14 січня 2008 року № 1 384 105 0007 000362 та запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, від 14 січня 2008 року № 1 384 107 0008 000362 суд відмовляє з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи за підставами, зазначеними в ч. 2 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що чинне законодавство України, зокрема, Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» та Закон України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», не надає позивачеві, як субєкту владних повноважень, права на звернення до суду із адміністративним позовом про визнання недійсними запису про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та запису про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
Крім цього, суд вважає за необхідне, зазначити, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 31 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи проводиться державним реєстратором лише у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.
Позовні вимоги про припинення юридичної особи приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА» (ідентифікаційний код 33359910) визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам- правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
У відповідності із ч. 2 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:
- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;
- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;
- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;
- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;
- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 08 липня 2009 року № 3762128 (арк. справи 58-66) 25 березня 2009 року до Єдиного державного реєстру було внесено запис № 1384143 0012 000362 внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
Приймаючи до уваги, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність приватного підприємства «СФЕРА-ДЕЛЬТА» (ідентифікаційний код 33359910) за вказаним його місцезнаходженням, у суду є підстави для припинення юридичної особи відповідача.
Згідно з п. 17 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності.
Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.
Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 10 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» до функцій органів державної податкової служби належить контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
З метою реалізації вказаної основної функції податкового органу Закон України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні» визначив право органів державної податкової служби здійснювати документальні невиїзні перевірки, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства; одержувати у платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з питань, що виникають під час перевірок та стосуються реалізації повноважень органів державної податкової служби, встановлених цим та іншими законами України; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства, контролювати виконання законних вимог посадових осіб органів державної податкової служби, а також припинення дій, які перешкоджають здійсненню повноважень посадовими особами органів державної податкової служби.
Вказана норма кореспондує з нормами Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», якими визначені підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи внаслідок наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність особи за її місцезнаходженням та неподання податкової звітності протягом року, оскільки тільки за умови знаходження юридичної особи за місцезнаходженням та наявності податкової звітності можливо реалізувати основну контрольну функцію податкового органу.
За таких обставин, суд вважає, що в судовому засіданні знайшли підтвердження підстави для припинення юридичної особи відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення.
Враховуючи вимоги ч. 4 ст. 94 КАС України, а також те, що прокурор та позивач відповідно до п. 30 та п. 15 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993р. №7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнені, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України у судовому засіданні 20 липня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч. 4 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись ст. ст. 19, 31, 33, 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України від 04 грудня 1990 року № 509-XII «Про державну податкову службу в Україні», ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Припинити юридичну особу - приватне підприємство «СФЕРА-ДЕЛЬТА» (ідентифікаційний код 33359910, місцезнаходження: 94201, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Ленінградська, буд. 12), зареєстроване у виконавчому комітеті Алчевської міської ради Луганської області: дата проведення державної реєстрації - 25 лютого 2005 року, номер запису про державну реєстрацію 1 384 102 0000 000362.
В решті позовних вимог відмовити.
У день набрання постановою законної сили направити її копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи (виконавчий комітет Алчевської міської ради Луганської області, місцезнаходження: 94220, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, 48) для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена у повному обсязі 27 липня 2009 року.
Суддя Т.І. Чернявська