
Справа № 390/377/18
Провадження № 3/390/104/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.04.2018 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Бойко І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого керівником апарату Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області,
за п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді керівника апарату Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області, згідно розпорядження голови райдержадміністрацїї №6-к від 27.01.2014, має допуск до державної таємниці за формою 3, наданий розпорядженням начальника УСБУ в області від 28.01.2014 року № 8/ДСК-д, та доступ до секретної інформації за відповідною формою, наданий розпорядженням голови РДА №5-р-дск від 14.02.2014 року, допустив порушення законодавства про охорону державної таємниці та покладених на нього обов’язків; відповідно до спеціальних функціональних повноважень керівника апарату районної державної адміністрації, затверджених розпорядженням голови РДА від 02.03.2015 року № 96-р ОСОБА_1 забезпечує контроль за дотриманням режиму секретності під час виконання робіт, пов’язаних з державною таємницею, в апараті районної державної адміністрації та структурних підрозділах Олександрівської РДА, чим сприяв існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в державному органі.
В ході проведення тематичної перевірки стану охорони державної таємниці (акт №61/ОДТ/д-584/дск від 13.02.2018 року) в Олександрівській райдержадміністрації зафіксовано, що така діяльність здійснюється в державному органі з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 року № 939.
Так, встановлено, що акт про придатність для проведення секретних робіт приміщення режимно-секретного органу та перелік режимних приміщень відсутній.
В наявності акт категоріювання об’єкта інформаційної діяльності (кабінет №19) сектору запобігання і виявлення корупції, мобілізаційної та режимно-секретної роботи апарату Олександрівської районної державної адміністрації, обл. №40дск від 03.02.2017 року, затверджений головою райдержадміністрації 03.02.2017 року. В акті, в порушення п.211 Порядку-939, відсутні відомості про: місце розташування приміщення (зони, території), розміщення та обладнання технічних засобів; вид, тривалість і періодичність секретних робіт, що там проводяться; організаційні заходи та технічні засоби, які необхідно використовувати для гарантування збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до них; висновки комісії про придатність або непридатність режимного приміщення для проведення секретних робіт.
Таким чином, збереження матеріальних носіїв секретної інформації у необстеженому режимному приміщенні, відповідно до вимог Порядку-939, до початку його експлуатації не здійснено, що є загрозою витоку секретної інформації.
Також, встановлено, що доступ до секретної інформації здійснюється з порушенням вимог законодавства.
Так, в РСО зберігаються справи, в яких відсутні картки видачі справ (форма 35) та списки осіб, яким надано доступ до справ, а саме:
- Справа №11 «Листування з ОДА, установами та організаціями з загальних питань», розпочата 07.09.2015 року, закрита 07.09.2015 року, має гриф секретності «Таємно»;
- Справа № 2 «Розпорядження голови райдержадміністрації з питань моб. роботи. Літер «М» (копії)», розпочата 06.02.2013 року, закрита 20.11.2013 року, має гриф секретності «Таємно».
До вказаних справ долучені матеріальні носії секретної інформації, які мають гриф секретності «Таємно», але самі документи не зшиті разом з обкладинкою (прошиті в лівому нижньому кутку). Зберігання в райдержадміністрації відповідним чином не зшитими матеріальних носіїв секретної інформації є загрозою витоку секретної інформації.
В порушення вимог п. 418 Порядку-939 розпорядженням голови райдержадміністрації «Про визначення приміщення, в якому дозволяється знищувати документи і справи» від 12.09.2017 року № 9-рсо-ДСК місцем знищення визначено приміщення топочної автогаража, яке розташоване у внутрішньому дворі будівлі райдержадміністрації, яке не є спеціально обладнаним режимним приміщенням, чим порушено вимоги п. 418 Порядку-939, заходів щодо обов’язкового обстеження такого приміщення для проведення секретних робіт до початку його експлуатації, з метою гарантування збереження секретної інформації, її матеріальних носіїв, унеможливлення несанкціонованого чи безконтрольного доступу до нього сторонніх осіб, в порушення вимог п. 211 Порядку-939, комісією державного органу, яка призначається головою райдержадміністрації, до початку експлуатації, до складу якої обов’язково включається працівник РСО, не здійснено; порядок, який би виключав можливість ознайомлення сторонніх осіб з документами і справами, які підлягають знищенню, в держаному органі не встановлено, таким чином знищення секретних документів в Олександрівській райдержадміністрації здійснюється у місці, яке є загальнодоступним для всіх працівників державного органу, що є загрозою витоку секретної інформації.
Згідно з п. 1 акту про знищення секретних документів № 21 від 06.02.2014 року, була знищена справа №11 «Листування з установами, організаціями з грифом «ДСК», розпочата 15.05.2012 року, закрита провадженням 21.12.2012 року (інв. №156), до якої був долучений акт за результатами тематичної перевірки стану охорони державної таємниці в Олександрівській районній державній адміністрації, №61/ОДТ/9058 від 12.06.2012 року, який має гриф секретності «Таємно» (термін засекречування інформації згідно з ст. 4.11.15 ЗВДТ - 5 років, тобто до 12.06.2017 року).
Таким чином, в райдержадміністрації були знищені секретні документи з порушенням вимог п. 413 Порядку-939: тобто, МНСІ термін засекречування та відповідно строк зберігання яких не закінчився без проведення обов’язкових заходів, що повинні передувати прийняттю рішення про знищення МНСІ - ініціювання перегляду грифів секретності МНСІ перед установою, що їх створила та без проведення в установленому порядку експертизи цінності таких документів, що є реальною загрозою витоку секретної інформації.
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, про дату, місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином, згідно повідомлення про отримання ним поштового відправлення, в поданій до суду заяві вину визнав та просив розгляд справи проводити без його участі.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та об’єктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він порушив законодавство про охорону державної таємниці, а саме: не вжив заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-706ДСК від 27.02.2018 року, актом перевірки стану охорони державної таємниці № 61/ОДТ/д-584ДСК від 13.02.2018 року, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст.33 КУпАП України, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом’якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
На підставі вищевикладеного, беручи до уваги обставини скоєння правопорушення, особу винного, наявність обставини, що пом’якшує його відповідальність - визнання своєї вини та відсутність обтяжуючих обставин, суд приходить до висновку, що накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу на користь держави в мінімальному розмірі є достатнім заходом впливу і буде сприяти його вихованню в майбутньому.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється Законом України «Про судовий збір», сплачується особою, на яку накладено адміністративне стягнення.
Керуючись ст.ст.33, 40-1, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п’ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, судовий збір на користь держави в розмірі 352,40 грн. за наступними реквізитами: стягувач: Державна судова адміністрація України, вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу - Судовий збір, адміністративне правопорушення (ОСОБА_1Я.), Кіровоградський районний суд Кіровоградської області.
Постанову по справі про адміністративнеправопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя