Рішення № 73427818, 16.04.2018, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.04.2018
Номер справи
344/16527/17
Номер документу
73427818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/16527/17

Провадження № 2-а/344/462/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2018 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді Татарінової О.А.

секретаря Бухвак І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Івано-Франківського міського суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 Служби безпеки України в Тернопільській області, про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 СБУ в Тернопільській області, про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії. Мотивував тим, що він проходив службу на посадах осіб офіцерського складу в УСБУ у Волинській області з червня 2010 року по серпень 2013 року, та в УСБУ в Тернопільській області з серпня 2013 року по травень 2014 року. У зв’язку з отриманням права на пенсію за віком, після подання до керівництва УСБУ в Тернопільській області відповідного рапорту позивача, він був виключений зі списків особового складу ОСОБА_2 у відповідності до наказу УСБУ в Тернопільській області № 67-ос від 22.04.2014 року. Згідно з листом від 17.10.2017 року УСБУ у Волинській області, за період з 01.05.2012 року до дати відкомандирування в УСБУ в Тернопільську область 31.07.2012 року позивачу нараховано та виплачено наступні грошові допомоги: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8351,29грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 1600грн., дата виплат – 09.07.2012 року; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9104,28грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань – 1600грн., дата виплати - 13.06.2013 року. Відповідно до листа від 09.10.2017 року УСБУ в Тернопільській області у вересні 2013 року ОСОБА_2 було виплачено позивачу підйомну допомогу в розмірі 9104,28грн. Виплати грошової допомоги на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань з 01.08.2013 року по 22.04.2014 року ОСОБА_2 не проводилась.

Для обчислення пенсії позивачу до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області УСБУ в Тернопільській області надало інформацію про додаткові види грошового забезпечення позивача, які носять одноразовий характер за період проходження служби, проте до відповідної довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії не включалась (підйомна допомога, матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань).

У жовтні 2017 року позивачу стало відомо про те, що до пенсії повинно бути включено підйомну допомогу, матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань. Позивач вважав, що дані доплати були включені до розрахунку перед виходом на пенсію, а тому вважає, що строк позовної давності для звернення до суду з позовом ним не пропущено.

Нарахування розміру пенсії позивачу здійснювалось у відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України « про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На думку позивача УСБУ в Тернопільській області при нарахуванні йому пенсії невірно здійснило трактування постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, відповідно до п. 7 якої пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою в інтересах справи на службі) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року – страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.

Відповідно до Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Позивач зазначає, що зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців. Підйомна допомога, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. При розрахунку пенсії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області протиправно не нарахувало позивачу фактично отримані ним у складі грошового забезпечення зазначені суми, з яким справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі наведеного просив суд визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області по не включенню до розміру грошових сум, з яких нараховується пенсійне забезпечення ОСОБА_1, отриманих ним матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки, зобов’язати УСБУ в Тернопільській області надати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахування пенсії ОСОБА_1 довідку про додаткові види грошового забезпечення, до складу яких включити підйомну допомогу, матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки в розмірі 26559,85грн., зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 перерахування розміру пенсії з врахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки в розмірі 26559,85грн., зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 виплату різниці невиплаченого розміру пенсії з 2014 року з врахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки, з моменту виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу УСБУ в Тернопільській області, стягнути з відповідачів судові витрати.

18.12.2017 року позивач збільшив (уточнив) позовні вимоги (а.с.21-22), додатково просив суд зобов’язати ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 виплату компенсації втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням терміну виплати різниці невиплаченого розміру пенсії з 22.04.2014 року з урахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки, з моменту виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу УСБУ в Тернопільській області.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній та уточненій заявах, просив позов задовольнити.

Представник відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області – ОСОБА_3 в судовому засіданні позов заперечив, посилаючись на відзив на позовну заяву (а.с.38-41,81-84) відзив на заяву про збільшення позовних вимог (а.с.43-47), просив в задоволенні позову відмовити, оскільки головним управлінням не порушено законодавства при проведенні перерахунку пенсії позивачу, для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію, підйомної допомоги, допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань ОСОБА_1 немає законних підстав, та головним управлінням не порушено порядку та строків виплати пенсії позивачу, правові підстави для зобов’язання нарахувати та виплатити компенсацію відсутні, крім того вказала, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, визначений ст. 122 КАС, оскільки він просить провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 22.04.2014 року.

Представник відповідача ОСОБА_2 Служби безпеки України в Тернопільській області – ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, подав відзив (а.с.52-55,67-70), в якому просив розгляд справи проводити у відсутності представника відповідача, в задоволенні позову відмовити, оскільки УСБУ в Тернопільській області з метою призначення позивачу пенсії було направлено всі необхідні документи до фінансового відділу УСБУ в Тернопільській області для подальшого їх скерування до органів ПФУ за місцем його проживання. Вказані позивачем допомоги є разовими платежами та за своєю суттю є державними соціальними гарантіями для осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, а тому вони не входять до додаткового грошового забезпечення з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії. Інформація про додаткові види грошового забезпечення які носять разовий характер та з яких не сплачено єдиний внесок за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період проходження ОСОБА_1 військової служби в УСБУ в Тернопільській області до відповідної довідки ФР ОСОБА_2 про додаткові види грошового забезпечення та призначення пенсії не включалась.

Заслухавши позивача та представника відповідача, враховуючи думку представника відповідача УСБУ в Тернопільській області, викладену у відзиві, дослідивши письмові докази у справі, судом встановлено наступне.

Положеннями ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років довічно, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2347620236 серії ААИ №063691 від 20.01.2015 року (а.с.5).

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

22.05.2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, в якій просив повідомити чи подавали УСБУ у Волинській області та УСБУ в Тернопільській області до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для розрахунку ОСОБА_1 розміру пенсії, довідки із зазначенням сум підйомної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки під час проходження ним військової служби у вказаних ОСОБА_2 (а.с.14).

Листом № 781/Щ-15 від 22.10.2017 року ГУ ПФУ в Івано-Франківській області повідомило про те, що згідно грошового аттестату, який є в матеріалах пенсійної справи, при звільненні зі служби в 2014 році ОСОБА_1 органами СБУ виплачено вихідну допомогу. Дані про виплату інших видів грошового забезпечення, зазначених заявником у зверненні (підйомна допомога, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань), в матеріалах пенсійної справи відсутні (а.с.15).

27.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УСБУ у Волинській області із заявою в якій просив направити довідку щодо розміру виплати матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань в період з травня 2012 року по серпень 2013 року проходження ним військової служби у УСБУ у Волинській області (а.с.6).

У відповідь на заяву ОСОБА_1 УСБУ у Волинській області листом № 54/16-145-3304 від 17.10.2017 року повідомило, що відповідно до даних особових рахунків ОСОБА_1 за період з 01.05.2012 року до дати відкомандирування в УСБУ в Тернопільську область 31.07.2013 року йому було нараховано та виплачено грошові допомоги: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8351,29грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 1600грн. Дата виплати згідно зведеної відомості сум для зарахування на картрахунки 09.08.2012 року; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9104,28грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 1600грн. Дата виплати згідно зведеної відомості сум для зарахування на картрахунки 13.06.2013 року (а.с.7). Також було направлено примірник додатку до грошового атестату ОСОБА_1 (а.с.8).

27.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УСБУ в Тернопільській області із заявою в якій просив направити довідку щодо розміру виплати підйомної допомоги, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань в період з серпня 2013 року по травень 2014 року проходження ним військової служби у УСБУ у в Тернопільській області (а.с.9).

У відповідь на заяву ОСОБА_1 УСБУ в Тернопільській області листом № Щ-246-315/22 від 09.10.2017 року повідомило, що відповідно до вимог Наказу СБУ від 14.04.1995 № 75/ДСК у вересні 2013 року ОСОБА_2 було нараховано та виплачено ОСОБА_1 підйомну допомогу у розмірі 9104,28грн. Виплата грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у запитуваний період з 01.08.2013 по 22.04.2014 року ОСОБА_2 не проводилась. У листі також вказано, що ОСОБА_2 СБУ в Тенопільській області з метою призначення пенсії направлено усі необхідні документи до фінансового відділу УСБУ в Івано-Франківській області для подальшого їх скерування до органів ПФУ за місцем проживання ОСОБА_1 Інфомація про додаткові види грошового забезпечення які носять разовий характер, за період проходження військової служби в УСБУ в Тернопільській області, до відповідної довідки про додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії не включалась (а.с.10-11). Також було направлено копію довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.13).

Як вказано в ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»"до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Із змісту вищенаведених норм вбачається, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом пункту 17 статті 11 Закону № 1058-IV військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

Частиною другою статті 20 Закону № 1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених, зокрема, у пункті 17 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Також, Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 4 частини першої статті 1 цього Закону визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого у відповідності до п.2 ст.15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ, військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

Дана виплата є одноразовою, не має систематичного характеру, і не входить до грошового забезпечення при призначенні пенсії.

Відтак, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні - мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.

Тобто, матеріальна допомога на оздоровлення, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян.

З листа від 17.10.2017 року УСБУ у Волинській області вбачається, що за період з 01.05.2012 року до дати відкомандирування в УСБУ в Тернопільській області 31.07.2012 року ОСОБА_1 нараховано та виплачено наступні грошові допомоги: матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8351,29грн. та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань – 1600грн., дата виплат – 09.07.2012 року; матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9104,28грн. та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань – 1600грн., дата виплати - 13.06.2013 року.

Вказані допомоги є разовими платежами та за своєю суттю є державними соціальними гарантіями для осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону № 2262-XII, а тому вони не входять до додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.

Згідно з довідкою № 337 від 09.10.2017 року, виданою УСБУ в Тернопільській області, у вересні 2013 року ОСОБА_1 УСБУ в Тернопільській обалсті було нараховано та виплачено підйомну допомогу в розмірі 9104,28 грн., з якої єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування не утримувався і не сплачувався. Податок з доходів фізичних осіб з вказаної вище суми утриманий в розмірі 1500,44грн., згідно з постановою КМУ від 15.01.2004 року № 44 компенсований у повному обсязі (а.с.12).

Згідно з листом № 69/21-4020 від 02.04.2018 року на запит суду (а.с.85) ОСОБА_2 СБУ в Тернопільській області повідомлено, що наказом Голови СБ України від 18.07.2013 року № 790-ос полковника юстиції ОСОБА_1 було призначено на посаду начальника відділу УСБУ в Тернопільській області, звільнено з органів СБ України наказом Голови СБ України від 18.04.2014 року № 744-ос за підпунктом «а» пункту 61 та підпунктом «в» пункту 63 (за віком) Положення про проходження військової слукжби військовослужбовцями СБУ у запас СБУ. Наказом начальника УСБУ в Тернопільській області від 22.04.2014 року № 67-ос виключено зі списків особового складу ОСОБА_2 22.04.2014 року. Щорічна основна відпустка за 2014 рік ОСОБА_1 не використана. На підставі вказаного вище наказу начальника УСБУ в Тернопільській області від 22.04.2014 року № 67-ос проведено виплату грошової компенсації за 45 днів не використаної щорічної відпустки за 2014 рік у сумі 13656,42грн. З вказаної вище одноразової виплати військовослужбовця єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нараховувався та сплачувався. Виплата грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у запитуваній період ОСОБА_2 не проводилась.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Причому, як зазначається в рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року № 4-рп/2015 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій осіб, визначається виключно законами України. В свою чергу граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З аналізу положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що грошове забезпечення є однією із соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям. При цьому до інших гарантій законом віднесено: продовольче, речове та інше забезпечення військовослужбовців, пільги та компенсації військовослужбовцям та членам їх сімей, одноразова грошова допомога тощо.

Відповідно до преамбули Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» цей ОСОБА_4 визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення).

Таким чином, індексація грошових доходів населення, стосовно зазначеного спору, фактично є підвищенням доходу - оплати праці (грошового забезпечення) пропорційно росту цін.

Аналіз зазначених норм свідчить, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Згідно ч. 1 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Щодо вимог позивача про зобов’язання ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 виплату різниці невиплаченого розміру пенсії з 2014 року з врахуванням отриманих підйомної допомоги, матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2012-2014 роки, з моменту виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу УСБУ в Тернопільській області суд виходить з наступного.

Частиною 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд зазначає, що включення грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та підйомна допомога до складу грошового забезпечення, що виплачується військовослужбовцям не доводить наявність підстав для їх включення до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.

Таким чином, суд вважає, що у діях відповідачів відсутні порушення законодавства, а тому враховуючи вищенаведене відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 77, 90, 242 - 246, 258, 260-262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ОСОБА_2 Служби безпеки України в Тернопільській області, про визнання протиправними дій та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Львівського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстації протягом 30 днів з дня проголошення.

Суддя Татарінова О.А.