Ухвала суду № 73424965, 10.04.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
760/8969/18
Номер документу
73424965
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження №1-кс/760/5102/18

Справа 760/8969/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва Сенін В.Ю., при секретарі Букаткіній О.С., розглянувши у судовому засіданні клопотання детектива Національного бюро Третього відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Пугач О.В., погоджене із прокурором шостого відділу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Генеральної прокуратури України Касьян А.О. про тимчасовий доступ до речей і документів, на підставі матеріалів досудового розслідування внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420170000000004913 від 07.12.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

детектив звернувся з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Валківської районної державної адміністрації Харківської області, що знаходиться за адресою 63002, Харківська область, м. Валки, пл. Центральна, 2, а саме документів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37948154).

Детектив просив проводити розгляд клопотання без його участі про що надав відповідну заяву та виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, оскільки наявні достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення даних речей і документів.

Суд визнав за можливе провести розгляд даного клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки детективом було доведено наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.

Згідно ч.4 ст.107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Пунктом 5, 6 частини 2 ст. 131 КПК України передбачені такі види заходів забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів і тимчасове вилучення майна.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, прокурор звертається із клопотанням.

Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

З матеріалів клопотання вбачається, що Національним антикорупційним бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №420170000000004913 від 07.12.2017 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366-1 КК України.

Як вбачається із матеріалів клопотання, що 26.04.2015 набрав чинності Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 №1700-VII (далі - Закон), який визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.

У пп. б) п. 1 ч. 1 Закону зазначено, що суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Відповідно до п. 1 ст. 2 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Згідно п. 2 ст. 4 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Рішенням №1 від 20.11.2015 першого пленарного засідання першої сесії Полтавської обласної ради сьомого скликання визнано повноваження депутатів, в тому числі, і ОСОБА_3.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10.06.2016 № 2, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.

Зокрема, другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб'єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом.

Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Водночас до 01 січня 2017 року усі суб'єкти, які не подають декларації на першому етапі декларування, продовжують подавати декларації за формою та в порядку, встановленими Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Відповідно до п. 6 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» № 1975-VIII від 23.03.2017, розділ XIII «Прикінцевих положень» Закону України «Про запобігання корупції» доповнено п. 5-1, відповідно до якого строк подання щорічної декларацій для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше, продовжено до 01 травня 2017 року.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 46 Закону передбачено, що у декларації, крім інших, зазначаються відомості про прізвище, ім'я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків суб'єкта декларування та членів його сім'ї.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону визначено, що у декларації зазначаються відомості про об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності або знаходяться у них в оренді.

Пунктом 5 ч. 1 ст. 46 Закону передбачено, що у декларації зазначаються відомості про корпоративні права, що належать суб'єкту декларування або членам його сім'ї.

Згідно з п. 51 ч. 1 ст. 46 Закону у декларації зазначаються відомості про юридичних осіб, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», кінцевим бенефіціарним власником (контролером), зокрема, є фізична особа, яка, незалежно від формального володіння, має можливість здійснювати вирішальний вплив на управління або господарську діяльність юридичної особи безпосередньо, шляхом прямого володіння однією особою самостійно, часткою в юридичній особі у розмірі 25 чи більше відсотків статутного капіталу.

За п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону у декларації, зокрема, зазначаються відомості про отримані (нараховані) доходи, у тому числі доходи у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), отримані як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, гонорари, дивіденди, проценти, роялті, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав, подарунки та інші доходи.

У 2017 році депутат Потавської обласної ради ОСОБА_3 подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, електронну декларацію за 2016 рік, яка оприлюднена 28.04.2017.

Водночас, у поданій електронній декларації за 2016 рік ОСОБА_3 не відображені наступні відомості: у розділі 8 «Корпоративні права» - про належні ОСОБА_4 станом на 31.12.2016 корпоративні права, а саме про те, що він є засновником та власником частини статутного капіталу наступних юридичних осіб: ТОВ «НС БОГДАНІВСЬКА» ЄДРПОУ 38787431, ТОВ «ЕС КРУТОБАЛЧАНСЬКА» ЄДРПОУ 39084161, ТОВ «НС БОГДАНІВСЬКА-АГРО» ЄДРПОУ 40542181, ТОВ «НС ДРАБИНІВСЬКА» ЄДРПОУ 38787426, ТОВ «ВОСТОКСТРОЙГАЗ» ЄДРПОУ 31040698, ТОВ «ЕЛЕВАТОР «ЧИСТА КРИНИЦЯ» ЄДРПОУ 30490001, ПП «САНЖАРИ-АГРОСВІТ ПЛЮС» ЄДРПОУ 36545904, ТОВ «СОКРАТ» ЄДРПОУ 32033372, ТОВ «ПРОМІНЬ» ЄДРПОУ 22653286, АТ ІК «СЛОБІДСЬКА» ЄДРПОУ 23754664, ТОВ «ПРОМБУДКОНСАЛТИНГ» ЄДРПОУ 35589741, ТОВ «ПЕРСПЕКТИВА» ЄДРПОУ 25189042, ТОВ «УКРАЇНСЬКА ШЕРСТЯНА КОМПАНІЯ» ЄДРПОУ 24143098, ТОВ «ВП ХЕАЗ» ЄДРПОУ 38159712, ТОВ УРСП «СТУДБУД» ЄДРПОУ 19341784, ТОВ «СПЕЦКРАН» ЄДРПОУ 31341901, загальною вартістю 22 552 222,30 грн.; у розділі 9 «Юридичні особи, кінцевим бенефіціарним власником (контролером) яких є суб'єкт декларування або члени його сім'ї» відомості про ТОВ «НС БОГДАНІВСЬКА» ЄДРПОУ 38787431, ТОВ «ЕС КРУТОБАЛЧАНСЬКА» ЄДРПОУ 39084161, ТОВ «НС БОГДАНІВСЬКА-АГРО» ЄДРПОУ 40542181, ТОВ «НС ДРАБИНІВСЬКА» ЄДРПОУ 38787426, ТОВ «ВОСТОКСТРОЙГАЗ» ЄДРПОУ 31040698, ТОВ «ЕЛЕВАТОР «ЧИСТА КРИНИЦЯ» ЄДРПОУ 30490001, ПП «САНЖАРИ-АГРОСВІТ ПЛЮС» ЄДРПОУ 36545904, ТОВ «СОКРАТ» ЄДРПОУ 32033372, ТОВ «ПРОМІНЬ» ЄДРПОУ 22653286, ТОВ «АГРОПРОД-СЕРВІС» ЄДРПОУ 32807296, ТДВ «НОВАСАНЖАРСЬКИЙ КОМБІКОРМОВИЙ ЗАВОД» ЄДРПОУ 00687327, ТОВ «ПРОМБУДКОНСАЛТИНГ» ЄДРПОУ 35589741, ТОВ «СЕЛЕЩИНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» ЄДРПОУ 32535033; ТОВ «НС ФАРМКО» ЄДРПОУ 40539671; ПАФ «КОЛОС» ЄДРПОУ 30731439; ТОВ «АГРО-ФАРМ» ЄДРПОУ 37948154; ТОВ «ВП ХЕАЗ» ЄДРПОУ 38159712, ДП «ДОПОМОГА» ЄДРПОУ 32807263; ТОВ «КОМПАНІЯ ФАРМКО» ЄДРПОУ 30195816; ТОВ УРСП «СТУДБУД» ЄДРПОУ 19341784, статутний капітал яких становить відповідно 91 800 244 грн., кінцевим бенефіціарним власником яких станом на 31.12.2016 є ОСОБА_3; у розділі 11 «Доходи, у тому числі подарунки» - про отриману ОСОБА_4 фінансову поворотну допомогу в розмірі 42 650 400 грн.

Таким чином, у 2016 році депутат Полтавської обласної ради VII скликання ОСОБА_3, який є особою, уповноваженою на виконання функцій органу місцевого самоврядування, порушив вимоги п. 5, п. 51, п. 7 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» та подав завідомо недостовірні відомості у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції», які відрізняються від достовірних на суму понад 250 мінімальних заробітних плат.

З даною метою необхідним є отримання стороною обвинувачення тимчасового доступу до документів органів, пов'язаних з державною реєстрацією, ТОВ «АГРО-ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37948154).

Таким чином, вказані документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами матимуть суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки відомості, що містяться в них, за своїм змістом можуть бути використані як докази події кримінального правопорушення, особи, що його вчинила та інших обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування.

Зазначені документи перебувають у володінні Валківської районної державної адміністрації Харківської області за місцем реєстрації ТОВ «АГРО-ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37948154), згідно даних ЄДРПОУ.

Таким чином, існує потреба в отриманні тимчасового доступу до перелічених документів, який полягатиме у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться останні, можливості ознайомитися з ними та вилучити їх оригінали.

Вилучення оригіналів документів та реєстраційної справи є необхідним для досягнення мети доступу до них, оскільки відповідно до ч.3 ст.99 КПК України сторона кримінального провадження зобов'язана надати суду оригінал документа. Крім того, оскільки вказані документи мають значення для встановлення осіб, причетних до вчинення злочину, та розміру заподіяних збитків, існує необхідність у призначенні їх відповідних експертних досліджень (почеркознавчих, економічних тощо), для проведення яких відповідно до п.3.5 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, п.1.1 розділу І Методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (в редакції наказу Мінюсту від 26.12.2012 № 1950/5), надаються оригінали предмета дослідження.

Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, зважаючи на неможливість іншим способом встановити обставини, детектив просить надати відомості, які містяться у Валківській районній державній адміністрації Харківської області, що знаходиться за адресою 63002, Харківська область, м. Валки, пл. Центральна, 2.

Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, може відноситись комерційна таємниця.

Відповідно до ч.6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання про тимчасовий доступ до документів, оскільки вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказана інформація, має суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Крім того, детективом було доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

клопотання задовольнити.

Надати групі детективів Третього відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України Пугач Олені Владиславівні, Дуплієнко Олексію Володимировичу, Карась Миколі Вікторовичу, Бусову Дмитру Миколайовичу, Семиволосу Ігору Ігоровичу, Олійник Олександру Сергійовичу, Сорському Олегу Ігоровичу, Коваль Юрію Валерійовичу, Хлистуну Володимиру Валерійовичу тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Валківської районної державної адміністрації Харківської області, що знаходиться за адресою 63002, Харківська область, м. Валки, пл. Центральна, 2, а саме документів реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРО-ФАРМ» (код ЄДРПОУ 37948154), у тому числі: реєстраційних карток на проведення державної реєстрації юридичної особи, заяв щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційних заяв про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість; примірників оригіналу (ксерокопій, нотаріально засвідчених копій) рішень засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи; примірників установчих документів; документів про підтвердження реєстрації іноземної особи-засновника юридичної особи в країні її місцезнаходження (витягів з торговельного, банківського або судового реєстру); реєстраційних карток на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірників оригіналу (ксерокопій, нотаріально засвідчених копій) рішень про внесення змін до установчих документів; документів, що підтверджують правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригіналів установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами; примірників змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків, примірників установчих документів у новій редакції, нотаріально засвідчених копій рішень про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяв фізичних осіб про вихід із складу засновників (учасників); заяв, договорів, інших документів про перехід чи передачу частки учасників у статутному капіталі товариств; рішень уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, ксерокопій (нотаріально засвідчених копій, копій, завірених органом державної реєстрації актів цивільного стану) свідоцтва про смерть фізичної особи або документа, що є підставою для його видачі); карток про створення відокремлених підрозділів та рішень органів управління юридичної особи про створення відокремленого підрозділу або повідомлень про створення відокремлених підрозділів установленого зразка); судових рішень щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; повідомлень, зокрема про відмову у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів; документів про зміну місцезнаходження реєстраційних справ; заяв, запитів про доступ до документів реєстраційної справи; постанов та ухвал про виїмку документів з реєстраційної справи, примірників протоколів виїмки та копій описів документів, які вилучені; судових рішень про витребування документів з реєстраційної справи, супровідних листів або документів, якими суд уповноважив осіб на їх одержання, копій описів документів, які вилучені; документів, відповідно до яких призначено комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію) або ліквідатора, відомостей про персональний склад такої комісії, її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків всіх членів такої комісії (або відомості про серію та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця); повідомлень органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням юридичної особи, про неможливість проведення такої перевірки, про наявність заперечень органів доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації та про відкликання такого повідомлення; інших документів, пов'язаних з державною реєстрацією зазначених юридичних осіб, змін до установчих документів та внесенням змін до відомостей про юридичних осіб, не пов'язаних зі змінами в установчих документах, з можливістю вилучення оригіналів всіх зазначених документів.

Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.

У разі відмови виконувати ухвалу слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя В.Ю. Сенін