Постанова № 73424467, 27.03.2018, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
757/57777/17-а
Номер документу
73424467
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/57777/17-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2018 року Печерський районний суд м.Києва у складі:

головуючого судді - Остапчук Т.В.

при секретарі - Медведєвій М.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Козинської селищної ради Обухівського районну Київської області про визнання дій незаконними,-

В с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення Козинської селищної ради VII скликання від 14 вересня 2017 року № 7 в частині вилучення земельної ділянки громадянки ОСОБА_1 з мотивів суспільної необхідності для будівництва розворотного майданчика та звернення до суду. Посилається , що відповідач безпідставно виніс рішення з порушенням вимог чинного законодавства України, яке регулює питання відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних осіб, для суспільних потреб, основ містобудування та містобудівної діяльності, чим порушив охоронюваний інтерес позивача. В судовому засіданні представник позов підтримала, просила задовольнити. Відповідач відзив на позов не надав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Суд вважає можливим розглянути в відсутність. Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку. Встановлено, що позивачка - ОСОБА_1 є власником земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 на підставі державного акту на право власності на землю серія НОМЕР_2 від 8 квітня 1999 року з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку. Земельна ділянка була ОСОБА_1 придбана у 1998 році. На земельній ділянці сім'єю позивачки у 1998 році на побудовано будинок. У 1998р. інститутом УДНДІПМ «Діпромісто» був розроблений Генеральний план селища Козин. Генеральний план селища Козин було розраховано на строк 10 років (до 2008 р.).Даним генеральним планом впорядковувалась існуюча планувальна структура селища, були виділені нові території під житлову та громадську забудову, резервувались території на перспективу для різного функціонального призначення. Містобудівне обґрунтування зміни меж селища Козин, розроблене інститутом УДНДІПМ "Діпромісто»" у 2001 р. обґрунтовувало розширення меж селища до площі 3071 га. Рішенням Козинської селищної ради N1 від 01.04.2013 р. термін дії Генерального плану 1998 року з урахуванням пропозицій містобудівного обґрунтування 2001 року, було продовжено (пролонговано) і визнано таким -що є безстроковим. У 2013 році було розроблено та затверджено Детальний план території смт Козин Обухівського району Київської області -містобудівну документацію, що визначає планувальну організацію та розвиток території. З 2013 року ОСОБА_2 (суміжний землевласник, яка зареєстрована та проживає у місті Київ) неодноразово зверталась до Козинської селищної ради із заявами. В яких просила облаштувати майданчик для розвороту автомобілів на вул. Луговій згідно затвердженої у 2013 році містобудівної документації. Козинською селищною радою визнано за недоцільне облатування розворотного майданчику на вул. Луговій, що зазначено в рішенні №12/6 від 14.11.2013 року «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_2». У рішенні Козинської селищної ради «Про повторний розгляд заяви гр. ОСОБА_2 від 29.10.2013р. та виконання рішення суду» від 13.05.2015 року №8 зазначено ухвалити заздалегідь визначене за змістом Обухівським районним судом рішення щодо облаштування майданчика для розвороту автомобілів на вул. Луговій в смт. Козин на земельних ділянках, що належать гр. ОСОБА_2 на праві власності та за рахунок гр. ОСОБА_2. Після прийняття вищезазначених рішень Козинська селищна рада VII скликання 14 вересня 2017 року приймає оскаржуване рішення «Про примусове вилучення частин земельних ділянок громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з мотивів суспільної необхідності для будівництва розворотного майданчика та звернення до суду». Підставою для прийняття такого рішення зазначено доповідь селищного голови смт. Козин В.В. Гартіка про неодноразові вимоги представниці ОСОБА_2 - гр. ОСОБА_5 щодо будівництва розворотного майданчика по вулиці Луговій в межах, визначених детальним планом території смт. Козин 2013 року. В рішенні зазначено: 1.Ініціювати процедуру примусового вилучення частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_3, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_2 орієнтовним розміром 0,0031 га та частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_1 орієнтовним розміром 0,0085га для будівництва розворотного майданчика по вулиці Луговій в смт. Козин Обухівського району Київської області. 2.Звернутись до суду з адміністративним позовом про примусове відчуження частини земельної ділянки кадастровий номер кадастровий номер НОМЕР_3, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_2 орієнтовним розміром 0,0031 га та частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_1 орієнтовним розміром 0,0085га для будівництва розворотного майданчика по вулиці Луговій в смт. Козин Обухівського району Київської області. Встановлено, що при прийнятті оскаржуваного рішення Козинська селищна рада діяла, як зазначено в преамбулі рішення, керуючись Земельним кодексом України, ст. 15 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Спір між позивачем та відповідачем, у даному випадку, виник щодо законності оскаржуваного рішення останнього, яке містить в собі перелік відповідних організаційних заходів, спрямованих примусове відчуження частин земельних ділянок. Правові, організаційні та фінансові засади регулювання суспільних відносин, що виникають у процесі відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності визначені Законом України "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності". Вищезазначеним Законом передбачена можливість як викупу земельної ділянки для суспільних потреб, так і примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки за процедурою відчуження (викупу) ділянки для суспільних потреб. Так, згідно зі статтею 1 Закону примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку. Положеннями абзацу 2 частини 3 статті 4 Закону визначено, що примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості на підставі та в порядку, встановлених законом. Згідно з частиною 4 вищенаведеної статті Закону викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються. Згідно зі статтею 15 Закону у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, об'єктів, перелік яких визначений законом. Порядок примусового відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності визначений у статті 16 Закону, в якій вказано про те, що орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів. Отже передумовою для прийняття рішення про примусове відчуження частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_1 може бути наявність таких підстав одночасно: 1) наявність виключної суспільної необхідності у частині земельної ділянки під розміщення: об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації. 2) відсутність згоди власника ОСОБА_1 з викупом земельної ділянки для суспільних потреб; 3) повного відшкодування ОСОБА_1 вартості частини земельної ділянки на підставі та в порядку, встановлених законом. 4) можливість раціонального використана за цільовим призначенням решти земельної ділянки ОСОБА_1, що підтверджується в результаті проведення експертизи з урахуванням чинних нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил тощо. Встановлено, що розворотний майданчик на вул. Луговій в смт Козин не є об'єктом національної безпеки і оборони, лінійним об'єктом, об'єктом транспортної і енергетичної інфраструктури,та об'єктом, необхідним для їх експлуатації. Відсутність виключної суспільної необхідності можна встановити із змісту рішень Козинської селищної ради №12/6 від 14.11.2013 року та №8 від 13.05.2015 року. Відповідачем не надано підтвердження відсутності згоди власника на викуп земельної ділянки для суспільних потреб, та підтвердження повного відшкодування вартості частини земельної ділянки, можливість раціонального використання за цільовим призначенням решти земельної ділянки ОСОБА_1 не досліджувалась Козинською селищною радою. Примусове відчуження частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1 призведе до порушення нормативних документів у галузі будівництва, санітарних норм та правил,що вбачається із технічного паспорту на житловий будинок індивідуального житлового фонду по вул. Лугова ІІ №2в, смт Козин, Обухівський район від 07.10.2009 року, відповіді Обухівської районної державної адміністрації від 02.11.2017 року вих № 60/07-75/3492, графічних матеріалів, на яких відображено просторове розміщення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, житлового будинку ОСОБА_1 та розворотного майданчика згідно Детального плану території смт Козин Обухівського району Київської області від 2013 року. При такому вилученні частини земельної ділянки можливим є порушення розміру 3 метрового відступу від жилого будинку по вул. Лугова, ІІ №2в до червоної лінії вулиці Лугова. Слід зазначити, що будівництво будинку здійснювалось у 1998 році та його розміщення в межах земельної ділянки дотримання будівельних та санітарних норм відбувалось з урахуванням площі та конфігурації всієї земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку. Відсутність у Козинської селищної ради передумов для прийняття рішення про примусове відчуження частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1та доказів на їх підтвердження також підтверджується змістом рішення Козинської селищної ради VII скликання від 14 вересня 2017 року №7, оскільки сам зміст не містить таких посилань. Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин. Козинська селищна рада правомірності свого рішення не довела, докази, які були покладені в основу оскаржуваного рішення суду не надала. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Стаття 5 КАС України встановлює, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень. Таким чином суд приходить до висновку, що оскаржене рішення прийнято відповідачем у межах наданих повноважень, в той же час з порушенням процедури, визначеної Законом, ,та за відсутності підстав для прийняття такого рішення, чим порушено права та інтереси ОСОБА_1 Козинська селищна рада VII скликання 14 вересня 2017 року при прийнятті оскаржуваного рішення «Про примусове вилучення частин земельних ділянок громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2 з мотивів суспільної необхідності для будівництва розворотного майданчика та звернення до суду» діяла не обґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, упереджено, не добросовісно, не розсудливо, порушила принцип рівності перед законом, порушила необхідний баланс між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів ОСОБА_1 і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення. При таких обставинах позов підлягає задоволенню. Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 1,4,5 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.ст. 1, 4, 15 ЗУ "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", ст.ст. 2, 5, 77, 78 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Козинської селищної ради Обухівського районну Київської області про визнання дій незаконнимизадовольнити. Визнати протиправним та скасувати рішення Козинської селищної ради VII скликання від 14 вересня 2017 року № 7 в частині вилучення частини земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, яка належить на праві власності гр. ОСОБА_1 орієнтовним розміром 0,0085га для будівництва розворотного майданчика по вулиці Луговій в смт. Козин Обухівського району Київської області та звернення до суду. Стягнути з Козинської селищної ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 640 грн.

Дата складання повного тексту постанови 11.04.2018р.

Суддя Остапчук Т.В.