Постанова № 73421565, 12.04.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
820/5835/17
Номер документу
73421565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/5835/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Бегунца А.О.

суддів: Старостіна В.В. , Лях О.П.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018, суддя Панов М.М., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 22.01.18 по справі № 820/5835/17

за позовом ОСОБА_1

до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації в Харківській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації (далі - відповідач 1), Управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації (далі - відповідач 2), в якому просив суд: визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що дії відповідача є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам законодавства, які регулюють спірні правовідносини, у зв'язку із чим порушують його права та законні інтереси.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачі подали відзиви на апеляційну скаргу, в яких, наполягаючи на відсутності факту порушення останніми прав та законних інтересів позивача, просять залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Сторони у судове засідання до суду апеляційної інстанції не з'явились, про день, час та місце слухання справи повідомлений належні чином.

До суду надійшли заяви від позивача та представників відповідачів про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що на звернення ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації про видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він отримав відмову - лист №09-03/1202 від 16.05.2017, отриману ним 29.05.2017.

На звернення ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації з заявою про видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії він отримав відмову - лист №Л-3747/01-44/21 від 12.09.2017.

Не погоджуючись із вказаними відмовами, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстав для встановлення позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС 2 категорії не вбачається.

Колегія суддів частково не погоджується з висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбаченим законом.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:

1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;

2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;

4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.

Статтею 10 зазначеного Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту другого Порядку видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно з пунктом десятим Порядку видача посвідчень провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Розпорядженням Харківської обласної державної адміністрації від 28.01.2015 №44 утворено Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та затверджено Положення про Робочу групу з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту першого, третього та десятого зазначеного Положення робоча група з питань визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є постійно діючим дорадчим органом, утвореним головою обласної державної адміністрації з метою сприяння виконанню законодавства у сфері соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Основним завданням Робочої групи є розгляд документів за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій та виконкомів міських рад міст обласного значення відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51, для надання пропозицій обласній державній адміністрації щодо видачі або відмови у видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, випробувань і військових навчань із застосуванням ядерної зброї (далі - постраждала особа).

З наведених норм вбачається, що для видачі посвідчення особі необхідно звернутися до районної державної адміністрації з передбаченими законом документами, після чого районна державна адміністрація формує особову справу та передає її на розгляд Робочої групи.

При цьому, на звернення ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації про видачу йому посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС листом №09-03/1202 від 16.05.2017 позивачу відмовлено з посиланням на те, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС видаються на підставі таких документів: посвідчення про відрядження в зону відчуження; військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Однак, колегія суддів звертає увагу на те, що факт перебування ОСОБА_1 на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в період з 01.08.1986 року по 31 грудня 1986 року в с. Вільна Поліського району Київської області підтверджено рішенням Нововодолазького районного суду Харківської області від 03.01.2017 по справі № 631/1729/16, яке набрало чинності 13.01.2017 року (а.с. 10-11).

Відповідно до частини першої статті 370 КАС судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Частиною другою статті 372 КАС встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку щодо протиправності дій управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Колегія суддів вважає, що Управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації, відмовляючи ОСОБА_1 у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, діяло не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню в частини відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Проте, щодо заявлених позивачем вимог визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом; зобов'язати Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом, колегія суддів зазначає наступне.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 18.03.2014 року № 21-11а14.

Отже, суд не може своїми діями підміняти орган державної влади, здійснювати оцінку та надавати аналіз наданим позивачем документам за відповідача.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимоги щодо визнання протиправними дій Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у визначенні статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом; зобов'язання Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 та вкладки до посвідчення у порядку, визначеному законом є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, та виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення у тому числі є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Отже, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 по справі № 820/5835/17 скасувати в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Прийняти в цій частині постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації - задовольнити.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Нововодолазької районної державної адміністрації по відмові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у наданні подання до Робочої групи з питань визначення статусу осіб Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)А.О. БегунцСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін О.П. Лях Повний текст постанови складено 17.04.2018.