Постанова № 73420798, 17.04.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2018
Номер справи
522/4450/18
Номер документу
73420798
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/4450/18

Категорія: 3.3 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Романішина В.Л.

при секретарі: Голобородько Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відео конференції апеляційну скаргу громадянки Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 на рішення Приморського районного суду м.Одеси від 19 березня 2018р. по справі за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України до громадянки Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 про затримання з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, -

В С Т А Н О В И Л А:

У березні 2018р. ГУ ДМС України звернулось в суд із позовом до громадянки Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, в якому просило затримати громадянку Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, знаходиться на території України незаконно, постійного місця проживання та законного джерела існування не має. У зв'язку із чим 15.03.2018р. ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення ОСОБА_1 в країну походження - Соціалістичну Республіку В’єтнам. Однак, ОСОБА_1 вказане рішення не виконала та з території України не виїхала.

У зв'язку із тим, що ГУ ДМС України вважає, що ОСОБА_1 ухилятиметься від виконання рішення про примусове її видворення, звернулось в суд та просило прийняти рішення про затримання ОСОБА_1 з метою забезпечення видворення за межі території України.

Рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 19 березня 2018р. адміністративний позов задоволено.

Затримано громадянку Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на шість місяців до 19.09.2018р. з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Допущено негайне виконання рішення суду.

В апеляційній скарзі громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, оскільки у неї відсутній документ, що дає право на виїзд з України, а також кошти.

Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи і не спростовано сторонами, що 15.03.2018р. працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за адресою: м.Одеса, вул.Петра Лещенко, 92, було виявлено особу без документів, а саме: громадянку Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.

В результаті проведеної перевірки ГУ ДМС було встановлено, що громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, порушила правила перебування іноземців в Україні,ухилилася від виїзду після закінчення терміну перебування.

Громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, прибула на територію України у 2015р. з метою працевлаштування.

В ході перевірки ДМС встановлено, що громадянки Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, прибула в Україну у 2015р. через КПП «Аеропорт-Бориспіль» по паспорту громадянки В’єтнаму для виїзду за кордон.

По закінченню відповідного терміну перебування в Україні громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з території України не виїхала.

На даний час паспортний документ у ОСОБА_1 відсутній.

У зв'язку із встановленими обставинами 15.03.2018р. ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянки ОСОБА_1, та зобов'язано її покинути територію України у термін до 16.03.2018р..

Однак, у визначений термін громадянка Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1, з території України не виїхала.

ДМС, вважаючи, що ОСОБА_1 ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, оскільки вона не виконала вимога рішення міграційної служби та добровільно не виїхала за межі території України, у зв'язку із чим просили суд прийняти рішення про затримання ОСОБА_1 з метою забезпечення видворення за межі території України.

Посилаючись на вказані обставини ДМС звернулось в суд із відповідним позовом.

Переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України встановлює ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» за №3773-VI від 22.09.2011р..

За приписами ч.1 ст.26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

За правилами ч.5 ст.26 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Відповідно до ст.30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.

Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

У разі звернення особи під час її перебування в пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, із заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, вона продовжує перебувати в зазначеному пункті до остаточного прийняття рішення за заявою.

Приписами ч.1 ст.289 КАС України визначено, що за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України; 2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

У відповідності до ч.11 ст.289КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Аналізуючи вищенаведені норми законодавства, з урахуванням того, що у ОСОБА_1 відсутній паспорт та кошти на повернення додому, а також те, що за час перебування на території України вона не вчинили будь-яких дій щодо отримання офіційного правового статусу іноземця або дій щодо повернення на Батьківщину, апеляційний суд вважає, що є усі підстави вважати, що ОСОБА_1 ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення за межі території України.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову ГУ ДМС України.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу громадянки Соціалістичної Республіки В’єтнам ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Приморського районного суду м.Одеси від 19 березня 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

В.Л.Романішин