
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2018 р.м.ОдесаСправа № 494/1277/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого: Градовського Ю.М.
суддів: Крусяна А.В.,
Романішина В.Л.
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018р. за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Березівської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести перерахунок субсидії, -
В С Т А Н О В И Л А:
У грудні 2017р. ОСОБА_2 звернувся в суд із позовом до УСЗН Березівської РДА Одеської області, третя особа ОСОБА_3 про визнання протиправною бездіяльності відповідача, зобов'язання провести перерахунок субсидії (особова справа за №7366) з врахуванням нових відомостей сукупного доходу сім'ї.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що йому було відмовлено у призначенні субсидії, у зв'язку із отриманням ним доходу від продажу транспортного засобу. Однак, позивач вказав, що ним дохід від продажу транспортного засобу не отриманий, перереєстрація транспортного засобу відбулася на підставі довіреності, а тому субсидія має бути перерахована з врахування зазначених позивачем даних.
Посилаючись на вказані обставини просив вимоги задовольнити.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.
Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, постанови суду без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що УСЗН Березівської РДА при розгляді заяви ОСОБА_2 стосовно призначення субсидії діяло в межах своїх повноважень, у відповідності до вимог законодавства та на підставі тої інформації, яка отримана ним від податкового органу, законних підстав для проведення перерахунку житлової субсидії позивачу шляхом зменшення сукупного доходу сім'ї у відповідача не було, а тому УСЗН не допущено протиправної бездіяльності щодо перерахунку субсидії.
Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Так, судовою колегією встановлено та підтверджено матеріалами справи, що у грудні 2017р. ОСОБА_2 звернувся із заявою до УСЗН Березівської РДА про перерахунок субсидії.
Однак, листом-відповіддю УСЗН Березівської РДА за №А-49 від 13.12.2017р. повідомило ОСОБА_2 про відсутність законних підстав для проведення перерахунку субсидії з метою зменшення сукупного доходу сім'ї по його справі, оскільки до розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї враховані доходи за відомостями ДФС України та ПФ України. При цьому, вартість комунальних послуг у межах соціальних нормативів користування послугами не перевищила обсягу визначеного КМУ обов'язкового відсотку платежів (а.с.6-7).
Перевіряючи правомірність дій УСЗН Березівської РДА щодо відмови у перерахунку субсидії, які позивач просить визнати протиправними, судова колегія виходить з наступного.
За правилами п.13 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого Постановою КМУ за №848 від 21.10.1995р., для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення подаються відомості, в тому числі, про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС.
Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, ПФ України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку,організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).
Як вбачається із матеріалів справи, УСЗН при прийнятті рішення про призначення ОСОБА_2 субсидії направлені запити до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДФС та до ПФ України щодо доходів осіб, які проживають в домогосподарстві за адресою: АДРЕСА_1
З отриманих відомостей від ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків стосовно позивача (за №1571 від 7.12.2017р.) вбачається, що в І кварталі 2017р. ОСОБА_2 нараховані кошти у розмірі 49 909,29грн., з яких утримано податок в розмірі 2 495,47грн. (а.с.43).
У відповідності до положень п.3,4,8,12,14 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.
Субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з доходів, нарахованих особам, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, без урахування податку з доходів фізичних осіб, відомості про які надаються структурним підрозділам з питань соціального захисту населення ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, у порядку, визначеному п.13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово,частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витратна проживання,в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг).
До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров'я, що пов'язане з виконанням ним трудових обов'язків.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за два квартали, що передують місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік. Під час призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період у травні для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за третій-четвертий квартали попереднього року.
Розрахунок субсидії на опалювальний сезон у жовтні здійснюється на підставі доходів за перший - другий квартали поточного року.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на не опалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд зазначає, що оскільки в І кварталі 2017р. ОСОБА_2 отримав дохід в сумі 47 413,82грн. від продажу транспортного засобу, що підтверджується даними ДФС України, дана сума правомірно включена УСЗН Березівської РДА Одеської області в розрахунок житлової субсидії як на неопалювальний так і опалювальний період 2017-2018р..
Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що УСЗН при перерахунку субсидії ОСОБА_2 діяло в межах своїх повноважень, у відповідності до вимог законодавства та на підставі тої інформації, яка була отримана ним від ДФС.
Що стосується посилань ОСОБА_2 на те, що він не отримував грошових коштів при продажі транспортного засобу, апеляційний суд зазначає наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, а саме із даних Регіонального сервісного центру МВС в Харківській області, які містяться в матеріалах справи, автомобіль КРАЗ 250, номерний знак НОМЕР_1, який належав ОСОБА_2, перереєстрований 16.02.2017р.на громадянку ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу, укладеного та оформленого між представником позивача за дорученням та покупцем транспортного засобу. При цьому, в договорі купівлі-продажу №6347/НОМЕР_2 зазначена оціночна вартість транспортного засобу 49 909,29грн. (а.с.36).
У травні 2016р. ОСОБА_2 уповноважив ОСОБА_3 представляти його інтереси з питань, в тому числі, розпорядження (продажу) автомобілем КРАЗ 250, номерний знак НОМЕР_1, строком на один рік з правом передоручення, а ОСОБА_3 довіреністю від 12.08.2016р. передоручив представництво інтересів позивача - ОСОБА_5, який від імені позивача і здійснив продаж зазначеного транспортного засобу.
За правилами ст.655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Приписами положень ст.237,238,239,240,244 ЦК України встановлено, що представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Представник не може вчиняти правочин від імені особи, яку він представляє, у своїх інтересах або в інтересах іншої особи, представником якої він одночасно є, за винятком комерційного представництва, а також щодо інших осіб, встановлених законом.
Правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.
Представник зобов'язаний вчиняти правочин за наданими йому повноваженнями особисто. Він може передати своє повноваження частково або в повному обсязі іншій особі, якщо це встановлено договором або законом між особою, яку представляють, і представником, або якщо представник був вимушений до цього з метою охорони інтересів особи, яку він представляє.
Представник, який передав своє повноваження іншій особі, повинен повідомити про це особу, яку він представляє, та надати їй необхідні відомості про особу, якій передані відповідні повноваження (замісника). Невиконання цього обов'язку покладає на особу, яка передала повноваження, відповідальність за дії замісника як за свої власні.
Правочин, вчинений замісником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє.
Представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю, тобто, письмовим документом, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Аналізуючи вищенаведені норми цивільного законодавства, апеляційний суд зазначає, що представник особи діє від її імені і в її інтересах та всі правочини, які вчинені представником особи створюють, змінюють, припиняють права та обов'язки особи, яку він представляє, а тому, укладення від імені ОСОБА_2 його представником договору купівлі-продажу транспортного засобу КРАЗ 250, номерний знак НОМЕР_1, тягне за собою отримання доходу саме ОСОБА_2, а не іншою особою.
Крім того, апеляційний суд звертає увагу на те, що зазначений правочин не визнаний не дійсним, даних про те, що цей правочин оскаржений в судовому порядку як такий, що порушує права позивача, не має, а тому, в даному випадку, не має підстав для висновків про те, що цей договір укладений представником позивача без відома та не в інтересах позивача з порушенням його прав та не спричинив будь-яких наслідків для позивача.
Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2, оскільки, з урахуванням вищевикладеного, вони є не обґрунтовані, не відповідають вимогам законодавства.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.
За таких обставин, судова колегія вважає, що постанова суду ухвалена з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для її скасування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018р. - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.
Головуючий: Ю.М. Градовський
Судді: А.В. Крусян
В.Л. Романішин