
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/12178/17Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Гудима Л.Я., Коваля Р.Й.,
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1,
на ухвалу Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 22 листопада 2017 року про залишення адміністративного позову без розгляду (суддя - Федів Л.М., час ухвалення - 13:58 год., місце ухвалення - м.Городенка, дата складання повного тексту - не вказана),
в адміністративній справі №342/984/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області,
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
встановив:
У вересні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»; 2) зобов'язати відповідача невідкладно здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 07.07.2017 року за вих. №3306/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, та забезпечити її виплату; 3) виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року.
Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 22.11.2017 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання перерахувати пенсію в частині зобов`язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 07.07.2017 року за вих. №3306/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 року по 26.03.2017 року залишено без розгляду, на підставі статей 99, 100 КАС України (в чинній на той час редакції), у зв`язку з пропущенням позивачем строку звернення до суду.
Постановою Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 22.11.2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області невідкладно здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату його пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 07.07.2017 року за вих. №3306/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 29.08.2017 року з врахуванням фактично виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
З вказаною ухвалою суду першої інстанції від 22.11.2017 року про залишення адміністративного позову без розгляду не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена ухвала суду не ґрунтується на вимогах закону, винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому ухвала суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що судом неправомірно застосовано термін позовної давності у цій справі. Так, згідно з п.4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Відповідно до ч.3 ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Не проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії здійснено саме з вини МВС України та ГУ ПФУ України в Івано-Франківській області, а тому оскаржену ухвалу суду першої інстанції слід скасувати.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену ухвалу суду від 22.11.2017 року.
Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити, з врахуванням наступного.
Згідно ст.6 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Право звернення до суду є невід'ємним особистим правом, яке реалізовується особою в порядку, встановленому КАС України. Способом реалізації цього права є звернення зацікавленої особи з позовом до суду. У свою чергу, звернення до суду з позовом є підставою для виникнення процесуальних відносин, пов'язаних з вирішенням спору по суті.
Разом з тим, законодавець встановлює певні обмеження такого права, зокрема, шляхом встановлення строку звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав.
Так, відповідно до ст.99 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею ст. 100 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) передбачено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Також, згідно п.9 ч.1 ст.155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Із матеріалів справи та змісту адміністративного позову видно, що позивач оскаржує дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст.2 КАС України, (в чинній на даний час редакції), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.3 статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015р. № 614, який набрав чинності 01.01.2016р.) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23.12.2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 р. саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу.
Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 року не може бути обмежено будь-яким строком, у силу вимог ч.3 ст.51 Закону України № 2262-ХІІ.
У такій ситуації, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для залишення без розгляду частини позовних вимог.
Таким чином, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржену позивачем ухвалу суду першої інстанції від 22.11.2017 року слід скасувати.
Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 312, 315, 321, 322, 325 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити.
Ухвалу Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 22 листопада 2017 року про залишення адміністративного позову без розгляду в адміністративній справі №342/984/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дій - скасувати.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Л.Я. Гудим
Р.Й. Коваль
Повний текст постанови складено 16.04.2018 року