
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
13 березня 2018 рокусправа № 804/7443/17
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючий суддя: Лукманової О.М.,
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
при секретарі: Сонник А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дрінк Дістрибушн Сістем» на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 року (суддя Голобутовський Р.З., м. Дніпро, повний текст постанови складено 04.12.2017 року) у справі №804/7443/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дрінк Дістрибушн Сістем» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання неправомірною та скасування постанови, -
в с т а н о в и л а:
У листопаді 2017 року ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» (далі по тексту - позивач) звернулося до суду з позовом до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просило визнати неправомірною та скасувати постанову відповідача №238/4.1-10/765 від 26.10.2017 року про накладення штрафу на суму 3200 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З постановою суду першої інстанції не погодилось ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом порушено норми матеріального та процесуального права. Апелянт вказував, що питання щодо індексації заробітної плати є предметом розгляду іншої справи - №804/7442/17 про скасування постанови №238/4.1-10/764 від 26.10.2017 року про накладення штрафу у розмірі 704000 грн., однак суд необґрунтовано без будь-яких підстав, дійшов висновку про доведеність обставин пов'язаних з нарахуванням і виплатою індексації працівникам, які не були предметом розгляду справи. Апелянт зазначав, що відповіддю №8568-15/04 від 03.11.2017 року відповідач врахував зауваження щодо дотримання строків виплати заробітної плати, визнав відсутність порушення ним законодавства, дана обставина не була врахована судом першої інстанції. Апелянт вважав, що відповідачем та судом невірно застосовано при наданні оцінки кваліфікації порушення норми абз.8 ч.2 ст.265 КЗпП України, замість абз.2 ч.2 ст.265 КЗпП України - склад порушення якого у діях позивача відсутній. Апелянт зазначав, що судом не досліджено штатний розпис працівників підприємства, з якого вбачається, що для решти працівників товариства встановлені інші оклади, відмінні від окладів юрисконсульта, бухгалтера, менеджера з персоналу, апелянт зазначав, що заробітна плата виплачується з урахуванням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Апелянт вказував, що відповідачем не було доведено, що юрисконсульт, бухгалтер та менеджер з персоналу працюють у різних умовах праці, з різною інтенсивністю, географічних умовах або до їх праці висуваються різні кваліфікаційні вимоги.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що законодавцем встановлено, що проміжок часу між виплатою заробітної плати не повинен перевищувати шістнадцяти календарних днів, позивачем не було встановлено розміру заробітної плати працівникам, вказаним в оскаржуваній постанові з урахуванням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Право працівника на отримання заробітної плати не рідше двох разів на місяць з проміжком часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів належить до числа умов, визначених законом і не може бути погіршене ні за згодою сторін, ні на підставі колективного договору. Судом першої інстанції вказано, що період між виплатами заробітної плати з 17.03.2017 року по 04.04.2017 року склав 19 днів, а з 16.06.2017 року по 05.07.2017 року - 20 днів, що є порушенням чинного законодавства. Суд першої інстанції зазначив, що відомості нарахування та виплати заробітної плати підприємства не містять відображенні нарахування і виплати індексації працівникам при наявності підстав, тобто в порушення законодавчих норм, відповідно до розрахунково-платіжної відомості за червень 2017 року заробітна плата 22 працівникам не індексувалась. Встановлення розміру заробітної плати має бути здійснено з урахуванням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів).
Матеріалами справи встановлено, що у період з 26.09.2017 року по 27.09.2017 року головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, застрахованих осіб, зайнятість, працевлаштування інвалідів та з питань дитячої праці у Дніпропетровському регіоні проведено позапланову перевірку дотримання ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої 27.09.2017 року складено акт перевірки №238/4.1-10 та 29.09.2017 року винесено припис №283/4.1-10-179. Перевіркою встановлені порушення законодавства про працю: 1) частин 1, 2 ст.115 КЗпП України, ч.1 ст.24 Закону України «Про оплату праці», а саме: виплата заробітної плати працівникам підприємства проводилась з порушення вимог законодавства; 2) ст.96 КЗпП України, а саме: тарифна сітка сформована суб'єктивно без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів); 3) ст.95 КЗпП України, ст.33 Закону України «Про оплату праці», а саме: не проведено індексацію заробітної плати за червень 2017 року у встановленому законодавством порядку.
Встановлено, що позивачем до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області було оскаржено припис №283/4.1-10-179.
03.11.2017 року листом за №8568-15/04 Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області було надано відповідь за результатами скарги позивача на припис, з якої вбачається, що відповідачем було враховано заперечення щодо порушення строків виплати заробітної плати та надано обґрунтування з яких підстав відповідач не погоджується із запереченнями позивача щодо недотримання законодавства під час формування тарифної системи та порушень вимог індексації заробітної плати.
12.10.2017 року позивач отримав повідомлення від 04.10.2017 року про розгляд 18.10.2017 року справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зайнятість населення. 13.10.2017 року позивач письмово звернувся до відповідача з проханням відкласти розгляд справи на іншу дату з огляду на те, що позивачем оскаржується припис №283/4.1-10-179 від 29.09.2017 року. Відповідачем розгляд справи перенесено на 10.45 год. 26.10.2017 року, про що позивач повідомлявся поштою рекомендованим листом та повідомленням від 18.10.2017 року № 8051-15/04.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки та рішенням (листом) Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» звернулось з скаргою до Державної служби України з питань праці.
Встановлено, що 26.10.2017 року на підставі акта перевірки, відповідно до абз.8 ч.2 ст.265 КЗпП України першим заступником начальника Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Тимченко Л.В. винесено постанову №238/4.1-10/765 про накладення штрафу на ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» у розмірі 3200 гривень.
Як вбачається з тексту постанови, товариством допущено порушення трудового законодавства, а саме: ч.1 та 2 ст. 115 КЗпП України та ч.1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці», виплата заробітної плати працівникам підприємства проводилась з порушення вимог законодавства, виплата проводилась з порушенням, не було дотримано 16 днів між виплатами; порушення ст.96 КЗпП України, а саме, тарифна сітка сформована суб'єктивно без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів), не проводилась доплата з огляду на складність виконуваної роботи працівниками.
Відповідно до матеріалів справи, наказом № 10 від 03.05.2017 року ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» затверджено штатний розпис і введено його в дію з 01.05.2017 року. Згідно штатного розпису, затверджено посадові оклади: директора 7210,00 грн., заступника директора із загальних питань 3819,00 грн., юрисконсульта 3360,00 грн., провідного бухгалтера з податкового обліку 3610,00 грн., бухгалтера 3360,00 грн., бухгалтера по взаєморозрахункам з контрагентами 3360,00 грн., менеджера з персоналу 3360,00 грн., заступника директора по роботі з HoReCa 3810,00 грн., фахівця в області маркетингу 3310,00 грн., економіста 3360,00 грн., диспетчера на дому 3210,00 грн., менеджера із ЗЕД 3610,00 грн., керівника групи представників торгівельних 3510,00 грн., менеджера з адміністративної діяльності 3460,00 грн., старшого економіста з фінансової роботи 3410,00 грн., економіста з фінансової роботи 3360,00 грн., представника торгівельного 3310,00 грн., завідуючого складу 3310,00 грн., мерчендайзера 3260,00 грн., товарознавця 3260,00 грн., секретаря 3210,00 грн., вантажника 3210,00 грн., економіста 3360,00 грн.
Відповідно до довідки ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» про строки виплати заробітної плати, за період з 01.01.2017 року по 31.08.2017 року, згідно якої виплата заробітної плати за січень проводилась 16 січня та 01 лютого, за лютий 17 лютого та 02 березня, за березень 17 березня та 04 квітня, за квітень 19 квітня та 04 травня, за травень 16 травня та 02 червня, за червень 16 червня та 05 липня, за липень 18 липня та 01 серпня, за серпень 17 серпня та 01 вересня.
Відповідно до змін та доповнень до колективного договору укладеного ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем», затверджені загальними зборами трудового колективу № 3 від 01.09.2011 року, пунктом 3.1 передбачено, що заробітна плата виплачується за місцем роботи у національній валюті України 07 та 22 числа кожного місяця, а у випадку, якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним або святковим днем - напередодні цього дня. Пунктами 3.2 та 3.4 передбачено на підприємстві мінімальну заробітну плату в розмірі 100% мінімальної заробітної плати, передбаченої законодавством України, заробітна плата підлягає індексації у порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до матеріалів справи, рішенням Державної служби України з питань праці від 15.01.2018 року скасовано рішення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 03.11.2017 року № 8568-15/04, скаргу ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» задоволено, припис головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Мельничука С.В. від 29.09.2017 року № 238/4.1-10-179 скасовано.
Рішенням Державної служби України з питань праці від 15.01.2018 року вказано, що на час інспекційного відвідування товариства, встановлено дотримання строки виплати заробітної плати, в тому числі проміжок часу між виплатами, відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП України, також не вбачається підстав для порушення товариством вимог ст. 96 КЗпП України щодо встановлення розмірів заробітної плати працівників без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів посадових окладів.
Згідно статей 10 - 11, 13, 18 КЗпП України, колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов'язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів. Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають права юридичної особи. У колективному договорі встановлюються взаємні зобов'язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема: зміни в організації виробництва і праці; забезпечення продуктивної зайнятості; нормування і оплати праці, встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій та ін.); встановлення гарантій, компенсацій, пільг; участі трудового колективу у формуванні, розподілі і використанні прибутку підприємства, установи, організації (якщо це передбачено статутом); режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку; умов і охорони праці; забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників; гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій трудящих; умов регулювання фондів оплати праці та встановлення міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень в оплаті праці; забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків. Колективний договір може передбачати додаткові порівняно з чинним законодавством і угодами гарантії, соціально-побутові пільги. Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємства, установи, організації незалежно від того, чи є вони членами професійної спілки, і є обов'язковими як для власника або уповноваженого ним органу, так і для працівників підприємства, установи, організації.
Згідно ч. 1 ст. 2, ст. 5, ч. 1 ст. 9 Закону України «Про колективні договори і угоди» колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності і господарювання, які використовують найману працю і мають право юридичної особи. Умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод. Забороняється включати до трудових договорів умови, що погіршують становище працівників порівняно з чинним законодавством, колективними договорами та угодами. Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки, і є обов'язковими як для роботодавця, так і для працівників підприємства. Положення генеральної, галузевої (міжгалузевої), територіальної угод діють безпосередньо і є обов'язковими для всіх суб'єктів, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали угоду.
Відповідно ч. 1, ч. 2 ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Вищевказані норми кореспондуються з ч. 1 та 2 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» та передбачають, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Колективним договором укладеним ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем», визначено, що заробітна плата виплачується за місцем роботи у національній валюті України 07 та 22 числа кожного місяця, а у випадку, якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним або святковим днем - напередодні цього дня.
Як на порушення, відповідач вказує те, що заробітна плата працівникам на підприємстві за квітень 2017 року була виплачена частинами 17.04.2017 року та 03.05.2017 року, за червень була виплачена частинами 16.06.2017 року та 05 липня 2017 року. Така черговість виплат не є порушенням колективного договору, яким передбачено, що виплата заробітної плати здійснюється 07 числа та 22 числа кожного місяця, у разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним або святковим днем - напередодні цього дня. За березень 2017 року перша частина заробітної плати була виплачена 17.03.2017 року, оскільки 19.03.2017 року є вихідним днем (неділя). Частину заробітної плати було виплачено саме 17.03.2017 року, оскільки виплачуючи її 20.03.2017 року було б порушенням 16 днів після останньої виплати 02.03.2017 року. Виплата заробітної плати за березень мала б бути здійснена 31.03.2017 року, однак у зв'язку з тим, що місяць не закінчився, а 01 та 02 квітня є вихідними днями, виплату було відстрочено та здійснено 04 квітня 2017 року. За червень 2017 року перша частина заробітної плати була виплачена 16.06.2017 року, оскільки 18.06.2017 року є вихідним днем (неділя). Частину заробітної плати було виплачено саме 16.03.2017 року, оскільки виплачуючи її 19.06.2017 року було б порушенням 16 днів після останньої виплати 02.06.2017 року. 02.07.2017 року коли повинна була бути здійснена виплата за червень 2017 року був вихідним днем (неділя), тому виплату було відстрочено і здійснено 05.07.2017 року.
Колегія суддів вказує, що позивачем не було порушено ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП України, оскільки виплату заробітної плати за березень та червень 2017 року було здійснено регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата з дотриманням правила, що у разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.
Згідно ч. 4, ч. 5 ст. 97 КЗпП України власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами. Оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оплату праці» системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати. Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі: мінімального розміру посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України; міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться роботодавцем згідно з професійними стандартами (кваліфікаційними характеристиками) за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівників, їх завдання, обов'язки та спеціалізація визначаються професійними стандартами або кваліфікаційними характеристиками професій працівників. Колективним договором, а якщо договір не укладався - актом роботодавця, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
Поряд з тим, подібні норми встановлені також Кодексом Законів про працю України (ст. 96), саме за порушення яких відповідачем накладено штрафну санкцію на позивача.
Статтею 96 КЗпП України передбачено, що системами оплати праці є тарифна та інші системи, що формуються на оцінках складності виконуваних робіт і кваліфікації працівників. Тарифна система оплати праці включає: тарифні сітки, тарифні ставки, схеми посадових окладів і професійні стандарти (кваліфікаційні характеристики). Тарифна система оплати праці використовується при розподілі робіт залежно від їх складності, а працівників - залежно від кваліфікації та за розрядами тарифної сітки. Вона є основою для формування та диференціації розмірів заробітної плати. Тарифна сітка (схема посадових окладів) формується на основі тарифної ставки робітника першого розряду та міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів тарифних ставок (посадових окладів). Схема посадових окладів (тарифних ставок) працівників установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, формується на основі: мінімального посадового окладу (тарифної ставки), встановленого Кабінетом Міністрів України; міжпосадових (міжкваліфікаційних) співвідношень розмірів посадових окладів (тарифних ставок) і тарифних коефіцієнтів. Мінімальний посадовий оклад (тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року. Віднесення виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам провадиться власником або органом, уповноваженим власником, згідно з професійними стандартами (кваліфікаційними характеристиками) за погодженням із виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником). Вимоги до кваліфікаційних та спеціальних знань працівників, їх завдання, обов'язки та спеціалізація визначаються професійними стандартами або кваліфікаційними характеристиками професій працівників. Порядок розроблення та затвердження професійних стандартів визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок розроблення та затвердження кваліфікаційних характеристик визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері праці та соціальної політики. Колективним договором, а якщо договір не укладався - наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу, виданим після погодження з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), а в разі відсутності первинної профспілкової організації - з вільно обраними та уповноваженими представниками (представником) працівників, можуть встановлюватися інші системи оплати праці.
Відповідно до штатного розпису ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем», працівники отримували посадовий оклад у диференційованому рівні, з різницею в залежності від посади та виконуваної роботи. На підприємстві була використана тарифна система оплати праці при розподілі робіт залежно від їх складності та кваліфікації працівників.
Згідно ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата у 2017 році складає: у місячному розмірі: з 1 січня - 3200 гривень.
Колегія суддів зазначає, що посадові оклади працівників ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» перевищували мінімальну заробітну плату встановлену на 2017 рік, та зростали в залежності від посади та виконуваної роботи.
Згідно штатного розпису ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем», введеного в дію з 01.05.2017 року, посадовий оклад: директора (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1210,1) становить 7210,00 грн., заступника директора із загальних питань (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1210,1) становить 3819,00 грн., юрисконсульта (код по класифікатору професій ДК 003-2010 2429) становить 3360,00 грн., провідного бухгалтера з податкового обліку (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3433) становить 3610,00 грн., бухгалтера (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3433) становить 3360,00 грн., бухгалтера по взаєморозрахункам з контрагентами (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3433) становить 3360,00 грн., менеджера з персоналу (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1477,1) становить 3360,00 грн., заступника директора по роботі з HoReCa (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1210,1) становить 3810,00 грн., фахівця в області маркетингу (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3439) становить 3310,00 грн., економіста (код по класифікатору професій ДК 003-2010 2441,2) становить 3360,00 грн., диспетчера на дому (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3119) становить 3210,00 грн., менеджера із ЗЕД (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1475,4) становить 3610,00 грн., керівника групи представників торгівельних (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1229,7) становить 3510,00 грн., менеджера з адміністративної діяльності (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1475,4) становить 3460,00 грн., старшого економіста з фінансової роботи (код по класифікатору професій ДК 003-2010 2441,2) становить 3410,00 грн., економіста з фінансової роботи (код по класифікатору професій ДК 003-2010 2441,2) становить 3360,00 грн., представника торгівельного (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3415) становить 3310,00 грн., завідуючого складу (код по класифікатору професій ДК 003-2010 1226,2) становить 3310,00 грн., мерчендайзера (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3415) становить 3260,00 грн., товарознавця (код по класифікатору професій ДК 003-2010 3419) становить 3260,00 грн., секретаря (код по класифікатору професій ДК 003-2010 4115) становить 3210,00 грн., вантажника (код по класифікатору професій ДК 003-2010 9333) становить 3210,00 грн., економіста (код по класифікатору професій ДК 003-2010 2441,2) становить 3360,00 грн. Отже, вище перелічені оклади були встановлені з урахуванням міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень, наявна диференціації розмірів посадових окладів залежно від посади та класифікації професій.
Згідно ч. 2 ст. 265 КЗпП України юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема, порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення; порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
Варто вказати, що рішенням Державної служби України з питань праці від 15.01.2018 року встановлено дотримання ТОВ «Дрінк Дістрибушн Сістем» строки виплати заробітної плати, в тому числі, дотримано проміжок часу між виплатами, відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП України, встановлено відсутність підстав для порушення товариством вимог ст. 96 КЗпП України щодо встановлення розмірів заробітної плати працівників без урахування міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень розмірів посадових окладів. Рішенням Державної служби України з питань праці від 15.01.2018 року скасовано рішення Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області від 03.11.2017 року № 8568-15/04, скаргу ТОВ «Дрінк Дістрібушн Сістем» задоволено, припис головного державного інспектора Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області Мельничука С.В. від 29.09.2017 року № 238/4.1-10-179 скасовано. Отже, Державна служба України з питань праці погодилась з позовними вимогами про визнання неправомірною та скасування постанови про накладання штрафу за порушення ч. 1 та ч. 2 ст. 115 КЗпП України та ст. 96 КЗпП України, визнано, що ТОВ «Дрінк Дістрибушн Сістем» не допускало порушень, за які постановою від 26.10.2017 року № 238/4.1-10/765 накладено штраф.
Вирішуючи спір по суті, колегія суддів виходить з вимог ч. 2 ст. 77 КАС України та вважає, що відповідачем не доведено правомірність винесеної постанови.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Суд апеляційної інстанції ухвалюючи нове рішення здійснює новий розподіл судових витрат.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ТОВ «Дрінк Дістрибушн Сістем» задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.315, 317, 321, 322 КАС України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Дрінк Дістрибушн Сістем» - задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 року у справі №804/7443/17 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати неправомірною та скасувати постанову Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №238/4.1-10/765 від 26.10.2017 року про накладення штрафу на суму 3200 грн.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів відповідно до ст., ст.328, 329 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Лукманова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Ю.В. Дурасова