
Справа №521/14286/17
Провадження №2/521/1333/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 року Малиновський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Поліщук І.О.,
за участю секретаря - Бєрової А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до КП «ЖКС «Черьомушки», КП «Міськзелентрест», за участю третьої особи - Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до КП «ЖКС «Черьомушки», КП «Міськзелентрест», за участю третьої особи - Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, в якому просить суд стягнути з відповідачів на її користь завдану матеріальну шкоду в розмірі 168 034, 54 грн., моральну шкоду у розмірі 30000,00 грн. та судові витрати у розмірі 1980,35 гривень.
Позов обґрунтовано тим, що 21 червня 2017 року близько 03:00 ранку біля будинку за адресою: м. Одеса, вул. Ген. Петрова, 46 впало дерево, яким було пошкоджено автомобіль NISSAN PRIMERA, державний номер НОМЕР_1 (vin-НОМЕР_3) 2002 року випуску, належний їй на праві приватної власності. Позивачем негайно було викликано працівників Національної поліції та представників КП «ЖКС «Черьомушки», останніми було складений Акт, в якому зафіксовано факт падіння дерева. Позивач вважає, що падіння дерева сталося у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем, КП «ЖКС «Черьомушки» Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 року №105, згідно положень яких та статуту КП «ЖКС «Черьомушки», саме на КП «ЖКС «Черьомушки» покладений обов'язок утримання та догляду аварійних дерев. В результаті падіння дерева, позивачу завдано матеріальний збиток у розмірі 166 034,54 грн., 2000,00 грн. - витрати на проведення оцінювання вартості завданого збитку, та завдано моральну шкоду, яку позивач оцінює у 30000,00 грн., яка полягає у тому, що пошкоджений автомобіль до того часу не потрапляв у дорожньо-транспортні пригоди, внаслідок пошкодження автомобілю позивач зазнала душевних страждань, їй доводилось витрачати час на звернення до суду для захисту своїх порушених прав, докладати зусиль для організації свого життя та родини.
В судових засіданнях позивачка та її представник підтримували позовні вимоги з підстав викладених у позовній заяві та просили їх задовольнити.
Представник КП «ЖКС «Черьомушки» в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнала, заперечуючи проти позову вказувала, що на момент падіння дерева біля будинку № 46, по вул. Ген. Петрова, КП «ЖКС «Черьомушки» надавало послуги як управитель, згідно укладеного договору та чинного законодавства, послуга з утримання в належному стані зелених насаджень в договорі не передбачена. Представник відповідача звертала увагу суду, що утримання об'єктів зеленої зони, власником яких є територіальна громада, покладено на КП «Міськзелентрест», крім цього зазначила, що згідно "Правил благоустрою території міста Одеси", на території розташування зелених насаджень забороняється обладнувати стоянки або розміщувати транспортні засоби. З зазначеного вище, вимоги до КП «ЖКС «Черьомушки» вважає безпідставними та необґрунтованими.
Представник КП «Міськзелентрест» в судовому засіданні заперечував проти позову, вказуючи, що доводи позивача не відповідають дійсності, оскільки КП «Міськзелентрест» не є балансоутримувачем зелених насаджень біля будинку за адресою: м. Одеса, вул. Генерала Петрова, 46, окрім цього до КП «Міськзелентрест» від балансоутримувача території по вказаній адресі не надходило жодних заявок на благоустрій вищевказаної території, тому вимоги до КП «Міськзелентрест» задоволенню не підлягають.
Представник третьої особи Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради, в судове засідання не з'явився, про час і місце були повідомлені належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд прийшов до висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст. ст. 12, 81 ЦПК України. кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
В судовому засіданні встановлено, що 21 червня 2017 року комісією КП «ЖКС «Черьомушки» у складі начальника ПУ №3 КП ЖКС «Черьомушки» ОСОБА_2, ст. майстра ПУ №3 КП ЖКС «Черьомушки» ОСОБА_3, майстра ПУ №3 КП ЖКС «Черьомушки» ОСОБА_4 складено Акт, яким встановлено, що 21 червня 2017 року, близько 03:00 ранку біля будинку № 46, що знаходиться по вул. Ген. Петрова, у м. Одесі, впало дерево - тополя, яке при падінні повалило бетонні опори світла, в кількості двох штук та впало на припаркованний біля під'їзду автомобіль НОМЕР_1 Зазначене підтверджується також листом Малиновського ВП в м. Одесі ГУНП в Одеській області від 21 червня 2017 року.
Автомобіль марки NISSAN PRIMERA, державний номер НОМЕР_1, 2002 року випуску, належить на праві власності позивачці, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4.
У зв'язку з пошкодженням автомобіля марки NISSAN PRIMERA, державний номер НОМЕР_1, 2002 року випуску, позивач звернулась до судового експерта ФОП ОСОБА_5, з метою встановлення вартості завданого їй матеріального збитку.
Згідно звіту судового експерта ФОП ОСОБА_5 №107-06-17 від 28 червня 2017 року, вартість матеріального збитку пошкодженого КТЗ NISSAN PRIMERA, державний номер НОМЕР_1 становить 166 034, 54 грн.
Позивач просить стягнути на її користь завдану матеріальну шкоду, посилаючись на неналежне виконання відповідачами своїх обов'язків щодо утримання зелених насаджень.
В судовому засіданні представник КП «ЖКС Черьомушки» пояснювала, що дерево, яке впало на автомобіль позивача, росло у міжквартальному проїзді, поруч з будинком в якому мешкає позивачка. Мешканці даного будинку ніколи не зверталися до КП ЖКС «Черьомушки» зі скаргами або заявами, в яких би просили демонтувати аварійне дерево. Представник КП ЖКС «Черьомушки» звертала увагу, що позивачка залишила свою машину в місці, яке не призначено для стоянки, при цьому не заперечувала, що представники їхнього підприємства з заявами до поліції, з приводу незаконного паркування ОСОБА_1 свого автомобілю не зверталися. Представник КП ЖКС «Черьомушки» не заперечувала, що в їхньої сторони відсутні докази наявності за вказаною адресою будь-яких дорожніх знаків, які б забороняли стоянку автомобілів на тому місці, на якому знаходився автомобіль під час падіння на нього дерева.
За змістом ст. ст. 1166 - 1167 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; Особа, яка завдала шкоди звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини. Моральна шкода, завдана фізичній особі відшкодовується особою, яка її завдала за умови наявності вини.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни. Відповідно до ст. 1 цього Закону благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюється на території населеного пункту з метою раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 13 цього Закону визначені об'єкти у сфері благоустрою населених пунктів, а саме: території загального користування, парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, пам'ятки культурної та історичної спадщини, майдани.
Відповідно до п. 3.2 Правил утримання зелених насаджень, відповідальність за збереження зелених насаджень та відповідний догляд за ними на вулицях перед будинками до проїжджої частини покладається на володільців (орендаторів) житлових будинків, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, узвози, поїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, прибудинкові території та інше.
Згідно ст.15 Закону балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об'єкту благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи, організації.
Це положення Закону узгоджується з п.2.2 Порядку проведення ремонту та утримання об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу № 154 від 23.09.2003 року. Номенклатурою робіт з капітального ремонту об'єктів благоустрою населених пунктів, що є додатком № 1 до п.1.4 цього Порядку, передбачений перелік заходів з капітального ремонту зелених насаджень, а саме: омолоджування старих дерев та кущів, знешкодження омели та лікування дупел, видалення дерев та кущів; заміна в плановому обсязі засохлих і пошкоджених дерев та кущів та інше (п.п.4.2, 4.3 Номенклатури).
Згідно п.4.6. Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), поточне утримання скверів, бульварів, парків та інших об'єктів зеленого господарства загального користування покладається на їх балансоутримувачів. Поточне утримання дерев, клумб, тротуарних газонів, зелених майданчиків прибудинкової території покладається на підприємства і організації житлово-комунального господарства, підприємства, установи, організації (незалежно від форм власності) і громадян власників будинків на територіях, прилеглих до їх споруд та будинків.
Підпунктами 1, 2 пункту 4.14. Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI, передбачено, що відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень на вулицях перед будівлями до проїжджої частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста покладається на балансоутримувачів, власників, користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров'я, розташованих на території житлової забудови, а на територіях підприємств, а також прилеглих до них ділянках і санітарно-захисних зонах на дані підприємства.
Згідно з п.п.10,11 п.7.2 Правил благоустрою території міста Одеси на територіях, які належить прибирати, необхідно проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме: регулярно знищувати бур'яни, скошувати траву заввишки більше 10 см, видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення. Видалення сухостійних дерев та чагарників провадиться на підставі рішення Компетентного органа; проводити заходи, що забезпечують збереження насаджень, квітників, газонів, а також заходи по боротьбі зі шкідниками та хворобами зелених насаджень шляхом укладання відповідних договорів із спеціалізованими підприємствами.
Крім того, п. 5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 року, передбачено, що відповідальним за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів.
Розділом 9 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України встановлено, що виробничий процес утримання об'єктів зеленого господарства включає: догляд за деревами і чагарниками, живоплотами, виткими рослинами, квітниками, газонами, садовими доріжками та майданчиками, малими архітектурними формами; захист зелених насаджень від шкідників і хвороб, садіння квітів, створення газонів, видаленням окремих дерев, садіння окремих дерев, видалення аварійних дерев, санітарне очищення території об'єкта благоустрою. Пунктом 9.1.11.3. Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України передбачено, що під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева.
Згідно з п. 9.1.12. вказаних Правил аварійним вважається дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Крім того, відповідно до розділу 12 Правил з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять: балансоутримувач об'єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Згідно з п.7 ч.1 ст.17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатися до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян внаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.
Згідно п.7 ч. 2 ст. 18 цього ж Закону підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані відшкодувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Відповідно до ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
У відповідності з ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю майну фізичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду в межах позадоговірних (деліктних) зобов'язань визначені ст. 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення, елементами якого є шкода, протиправна поведінка, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою, вина. Відсутність хоча б одного з цих же елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.
Деліктна відповідальність за загальним правилом настає лише за наявності вини, яка заподіює шкоди. Шкода - це зменшення або знищення майнових чи немайнових благ, що охороняються законом. Протиправною є поведінка, що не відповідає вимогам закону або договору, тягне за собою порушення майнових прав та інтересів іншої особи і спричинила заподіяння збитків. Причинний зв'язок як елемент цивільного правопорушення виражає зв'язок протиправної поведінки і шкоди, що настала, при якому протиправність є причиною, а шкода - наслідком.
При цьому в деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди та її розмір, протиправність поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
За змістом ст.12 ЦПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу свої вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Задля підтвердження позовних вимог позивачкою надано до суду довідку від 02 серпня 2017 року №689/05-93 з Гідрометеорологічного центру Чорного і Азовського морів, з якої вбачається, що в ніч на 21 червня в м. Одеса, в районі вул. Генерала Петрова (по даним метеостанції аеропорт Одеса) спостерігались наступні погодні умови: без опадів, вітер північно-західний. Враховуючи вказану довідку, сторона позивача вважала доведеним той факт, що падіння дерева не пов'язано з впливом будь-яких погодних факторів, отже не являється дією непереборної сили, форс-мажорною обставиною, яка виключає відповідальність з спричинення шкоди. Заперечуючи проти цих обставин, представник КП ЖКС «Черьомушки» надала до суду довідку Гідрометеорологічного центру Чорного і Азовського морів, № 09/323 від 22.03.2018 року, з якої вбачається, що 20.06.2017 року Гроза ( 14.23.-15.40 годин) дощ (13.45-19.40 годин), кількість опадів : 1.6 мм. 21.06.2017 року Гроза (16.09.-21.05. годин); дощ ( 17.12-19.55 годин), в якій на її думку чітко зазначено, що саме Гроза - небезпечне гідрометеорологічне явище, яке могло нанести чи нанесло збиток населенню, стало причиною падіння дерева та відповідно і пошкодження транспортного засобу. Суд вивчивши надані документи, критично ставиться до позиції представника КП ЖК «Черьомушки» в тієї частині що саме гроза стала причино падіння дерева, оскільки відповідно до довідки № 09/323 від 22.03.2018 року, на яку вона посилається, 21 червня 2017 року Гроза була об 16.09.-21.05 годин, а дерево впало об 03.00 години ночі, тобто гроза спостерігалася вже після падіння дерева.
Згідно довідки КП «Міськзелентрест» від 04 грудня 2017 року №1265, дерева, висадженні за адресою м. Одеса, вул. Ген. Петрова, 46, на балансі підприємства не знаходяться.
Суд не приймає до уваги доводи представника КП «ЖКС" Черьомушки» щодо посилання на рішення виконкому Одеської міської ради №1381 від 11 грудня 2008 року про передачу на обслуговування КП «Міськзелентрест» зелених насаджень загального користування (листяні та хвойні дерева), що розташовані на міжквартальних територіях жилих будинків, та на Міську цільову програму розвитку та збереження зелених насаджень м. Одеси на 2017-2020 роки, оскільки акту-прийому передачі та інвентаризації зелених насаджень за адресою м. Одеса, вул. Ген. Петрова, 46, матеріали справи не містять.
Враховуючи наведене, вимоги позивача до КП «Міськзелентрест» є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Стосовно правової позиції представника КП ЖКС «Черьомушки» в тієї частині що їх підприємство не має відповідати за завдані позивачці збитки, оскільки відповідно до договору № 529/08-04 від 23 травня 2017 року не є балансоутримувачем будинку, суд дійшов наступних висновків.
Згідно наявного в матеріалах справи договору №529/08-04 від 23 травня 2017 року про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, укладеному між Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради (Замовник) та КП «Житлово-комунальний сервіс «Черьомушки» (Управитель), управитель зобов'язується протягом визначеного цим Договором строку надавати послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований за адресою: м. Одеса, вулиця Генерала Петрова, 46, для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових приміщень у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості, а Замовник надає право Управителю нараховувати належну йому плату за послуги з управління багатоквартирним будинком. Відповідно до Додатку № 2 до Договору від 23.05.2017 року Управителем надається послуга щодо прибирання прибудинкової території.
Згідно із ч.1 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року № 1875-1У в редакції від 11.06.2017 року, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем), газо- та електропостачання, централізоване опалення а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків та споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо - будинкових мереж, утримання ліфтів,освітлення місць загального користування , поточний ремонт, вивезення побутових відходів, тощо; 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо). Таким чином зі змісту вказаного законом вбачається, що послуги з управління будинком та послуги з балансоутримання є тотожними поняттями.
Відповідно до п.п. 2.2., 2.3 КПстатуту «ЖКС «Черьомушки» предметом діяльності Підприємства є забезпечення поточного утримання, ремонту та благоустрою житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання та прилеглих територій, надання послуг, пов'язаних з експлуатацією, утриманням та ремонтом житлового та нежитлового фонду. Підприємство здійснює наступні види діяльності: в) організація забезпечення поточного утримання, санітарної очисткита ремонту житлового фонду, нежитлових споруд, їх інженерного обладнання, внутрішньо квартальних та внутрішньо дворових територій, об'єктів зовнішнього благоустрою та озеленення за виключенням об'єктів, відповідальність за утримання яких покладена на інших суб'єктів господарювання, в тому числі на інші комунальні підприємства, прибирання внутрішньо квартальних проїздів та тротуарів;г) надання послуг з утримання та управління багатоквартирними житловими будинками та відповідними прибудинковими територіями, виконання функцій балансоутримання; г) надання послуг з технічного обслуговування об'єктів нерухомості, а також інших послуг, пов'язаних з експлуатацією, ремонтом та утримання нерухомості. Враховуючи що Статутом КП ЖКС «Черьомушки» передбачено надання послуг з балансо утримання, Договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 529/08-04 від 23.05.2017 року фактично є договором з балансоутримання, тому саме відповідач КП ЖКС «Черьомушки» має нести майнову відповідальність за завдану позиваці шкоду, пов'язану з пошкодженням транспортного засобу.
Суд приймаючи рішення про повне задоволення позову в частині стягнення матеріальної шкоди, приймає до уваги розділ 12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 року, згідно з якими з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об'єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять: балансоутримувач об'єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Згідно п. 9.1.11 цих Правил, під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева (дерева, які можуть становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебувають у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі).
З викладених обставин суд доходить до висновку, що обов'язок по відшкодуванню шкоди має бути покладено на КП «ЖКС «Черьомушки», так як останнім свої повноваження здійснювались неналежним чином, оскільки ним не було здійснено профілактичних дій щодо недопущення на майбутнє падіння гілок з дерева за адресою : м. Одеса, вул. Ген. Петрова. 46, та не здійснено жодних заходів по локалізації дерева з метою недопущення в майбутньому його падіння.
Таким чином, суд доходить висновку, що стягнення з КП «ЖКС «Черьомушки» матеріальної шкоди у загальному розмірі 168034,54 грн., що складається з: 166034,54 грн. - завдана матеріальна шкода у зв'язку з пошкодженням транспортного засобу; 2000,00 грн. - документально підтверджені витрати на проведення звіту з визначення вартості завданої матеріальної шкоди, на користь позивача є обґрунтованим, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 23 ЦК України, моральна шкода полягає зокрема у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку зі знищенням чи пошкодженням її майна. Згідно ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, дією чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Як зазначено у постанові Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», відповідно до ст.137 ЦПК у позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.
Суд вважає доведеним факт заподіяння позивачу моральної шкоди. З урахуванням вимог розумності і справедливості суд вважає, що вимоги позивача про відшкодування спричиненої йому моральної шкоди підлягають частковому задоволенню в розмірі 2000 гривень, виходячи з вищевказаних міркувань.
Керуючись статтями ЦПК України, ст.ст. 22, 23,1166, 1167 ЦК України, ст.ст.12, 13, 15, 17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 р. №105, п.п.1, 2 п.4.14. Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 р. №1631-VI, суд -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до КП «ЖКС Черьомушки», за участю третьої особи - Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про відшкодування матеріальної та моральної шкоди - задовольнити частково.
Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс Черьомушки» (код ЄДРПОУ 35303278) на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування:
матеріальної шкоди 168 034 (сто шістдесят вісім тисяч тридцять чотири) гривень 54 копійок;
моральну шкоду в сумі - 2000 (дві тисячі) гривень;
судовий збір - 1980 (тисячу дев'ятсот вісімдесят) гривень 35 копійок.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня його проголошення.
Головуючий: