
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 року справа № 823/370/18
17 годин 25 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 823/370/18
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18032, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) [позивач - особисто, представник позивача ОСОБА_2 - за договором про надання правової допомоги]
до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18005, ЄДРПОУ 37853109) [представник відповідача Бульба Т.І. - за довіреністю]
про визнання наказів частково недійсними та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 823/370/18
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18032, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) [позивач - особисто, представник позивача ОСОБА_2 - за договором про надання правової допомоги]
до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18005, ЄДРПОУ 37853109) [представник відповідача Бульба Т.І. - за довіреністю]
про визнання наказів частково недійсними та зобов'язання вчинити дії, прийняв рішення.
30.01.2018 ОСОБА_1, звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, просить:
- визнати протиправними та скасувати у частині, що стосується встановлення розміру надбавок та премій ОСОБА_1, накази директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року»;
- зобов'язати департамент соціальної політики здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за січень-березень 2017 року з розрахунку щомісячної надбавки за високі досягнення у праці - 90%, щомісячної надбавки за особливий характер роботи - 50% та щомісячної премії - 350%.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач працювала на посаді начальника управління - начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності управління планування, аналізу, бухгалтерського обліку та звітності департаменту соціальної політики Черкаської міської ради. На підставі наказів директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року» у січні - березні 2017 року розмір щомісячного преміювання був визначений 100% замість 350%, а надбавки за високі досягнення у праці та за особливий характер роботи не були встановлені, що призвело до значного зменшення заробітної плати та порушення майнових прав. Позивач оскаржувані накази вважає такими, що були прийняті відповідачем унаслідок переслідувань з боку колишнього директора департаменту, без дотримання вимог чинного законодавства України, тому такі акти є необґрунтованими, суперечать положенням трудового законодавства. Позивач зазначила, що згідно пп.«в» п.2 Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» 09.03.2006 № 268 (далі - Постанова № 268) надано право керівникам органів, зазначених у п.1 цієї постанови ( у т.ч. органів місцевого самоврядування) у межах затвердженого фонду оплати праці встановлювати керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років, а керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, класний чин, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років. Згідно пп.2 п.2 Постанови № 268 надано право керівникам здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Надбавка за особливий характер роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу працівникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад, які виконують функції з надання різних видів соціальної допомоги, що передбачена постановою КМУ від 16.09.2015 № 732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад». Позивач пояснювала, що виплата зазначених видів премій та надбавок, передбачена положеннями чинного законодавства, відноситься до основної і додаткової заробітної плати у розумінні ст.2 Закону України «Про оплату праці» і є обов'язком роботодавця, а не суб'єктивним правом. Позбавлення надбавок та премій можливе у разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни. Позивач зазначає, що з її боку таких порушень допущено не було, що підтверджується оскаржуваними наказами, у яких відсутні посилання на вчинення позивачем порушень трудової дисципліни, погіршення якості роботи та ін. У Положенні про преміювання керівництва міської ради та її виконавчого комітету, а також працівників виконавчих органів Черкаської міської ради, затвердженому рішенням Черкаської міської ради від 25.10.2016 № 2 - 1159 зазначено, що розмір щомісячної премії залежить від виконання показників, зазначених у п.2.2 та особистого внеску в результати роботи (п.2.4 Положення). Підстави щодо зміни розміру преміювання обов'язково зазначаються в тексті відповідного розпорядчого документу (пункт 3.2. Положення). Такі ж вимоги Постановою № 268 висуваються і до позбавлення надбавки чи зменшення її розміру, це потрібно оформляти наказом керівника з обов'язковим зазначенням у наказі конкретних обставин, що слугували підставою для ухвалення такого рішення. Оскаржувані накази не містять даних щодо зміни розміру преміювання, позбавлення надбавки чи зменшення її розміру. Позивач вважає, що оскаржувані накази прийняті безпідставно та з порушенням чинного законодавства, у тому числі законодавчо закріпленого права на оплату праці.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 14.03.2018 подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що розмір щомісячної премії залежить від виконання показників та особистого внеску у загальні результати роботи. Щомісячне преміювання здійснюється за фактично відпрацьований час у розмірі, що не перевищує граничних розмірів щомісячного преміювання, затверджених міською радою на підставі подання відповідного керівника згідно розподілу обов'язків. Встановлення розміру преміювання на рівні граничного, визначеного міською радою, здійснюється за наявних підстав та вмотивованого клопотанням безпосереднього керівника або керівника виконавчого органу, першого заступника, заступника міського голови, секретаря міської ради, керуючого справами виконавчого комітету - які координують діяльність відповідного підрозділу згідно з розподілом обов'язків, або за особистим рішенням міського голови. Представник відповідача зазначив, що під час роботи позивача були виявлені порушення, про що неодноразово повідомлявся міський голова: відсутність підписів та печаток на лікарняних листах (143 шт. у сумі 243921,13 грн.) за період з 01.11.2015 до 30.07.2016; всупереч законодавству утворена кредиторська заборгованість з компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у сумі 139,6 тис. грн.; не забезпечено контроль за рухом матеріальних цінностей в т.ч.: списані матеріальні цінності знаходились у користуванні; на 55 % матеріальних цінностей відсутні або невірно зазначені інвентарні номери; наявні інвентарні номери застарілі або некоректні; відсутні інвентарні картки на матеріальні цінності; наявні інвентарні картки не відповідають затвердженій формі; відсутні звіряльні відомості та протоколи попередніх інвентаризацій; відсутні описи матеріальних цінностей по кімнатах та персональні картки по працівникам; відсутні підписи головного бухгалтера на меморіальних ордерах та у головній книзі; придбано програмний продукт у сумі 14240 грн., не забезпечено введення його в дію (в роботу), що впливало на ефективність та якість роботи; Не забезпечено контроль за своєчасністю переукладання/розірвання договору з ПАТ «Укртелеком» у частині оплати пільг зв'язку пільговим категоріям населення у зв'язку з чим мало місце стягнення у судовому порядку з Департаменту коштів у сумі 912,54 тис. грн., та ще зареєстровано зобов'язань у сумі 1668,1 тис. грн.; неодноразово були призупинені операції на рахунках Департаменту; у роботі з УДКСУ мали місце неодноразові нарікання на роботу з ОСОБА_1 щодо здачі звітності, оформлення документів, своєчасності та якості виконання завдань. У зв'язку з викладеним відповідач просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши позицію позивача та представника відповідача, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді начальника управління - начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності управління планування, аналізу, бухгалтерського обліку та звітності департаменту соціальної політики Черкаської міської ради, що підтверджується записами у трудовій книжці (а.с.22-23) - згідно п.1.144 розпорядження від 09.08.2013 №404 (а.с.121).
Судом встановлено, що наказом директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року» ОСОБА_1 встановлено: надбавку - «-%», премію - « 100%», надбавку відповідно до постанови КМУ від 16.09.2015 № 732 - «- %» (а.с.142-147); наказом директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року» ОСОБА_1 встановлено: надбавку - «-%», премію - « 100%», надбавку відповідно до постанови КМУ від 16.09.2015 № 732 - «- %» (а.с.144-153); наказом директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 28.03.2017 № 15/28- 5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року» ОСОБА_1 встановлено: надбавку - «-%», премію - « 100%», надбавку відповідно до постанови КМУ від 16.09.2015 № 732 - «-%» (а.с.155-159).
Стаття 8 Конституції України встановлює, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно - правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Конституцією України (ст.19) встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 43 Конституції України гарантує кожному право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізує програми професійно - технічного навчання, підготовки та перепідготовки кадрів відповідно до суспільних програм. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (стаття 55 Конституції України). Кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь - якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів праці та фінансування установи. Відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи одержують заробітну плату, розмір якої має забезпечувати достатній життєвий рівень. Умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет. Групи за оплатою праці працівників виконавчих апаратів обласних рад, виконавчих органів міських рад встановлюються Кабінетом Міністрів України. Згідно п.1 постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі - постанова № 268) умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками. Постановою № 268 (п.2) надано право керівникам органів, зазначених у п.1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці: 1) установлювати надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи керівникам структурних підрозділів, їх заступникам, спеціалістам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років; керівним працівникам і спеціалістам департаментів, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи) - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця (дипломатичний ранг, кваліфікаційний клас, спеціальне звання) та надбавки (винагороди) за вислугу років. Згідно пп.2 п.2 Постанови № 268 надано право керівникам органів, зазначених у п.1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу. Постановою КМУ від 16.09.2015 № 732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад» встановлено надбавку за особливий характер роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу працівникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад, які виконують функції з надання різних видів соціальної допомоги. Перелік працівників, яким установлюється надбавка, визначає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. Положенням «Про преміювання керівництва міської ради та її виконавчого комітету, а також працівників виконавчих органів Черкаської міської ради», що затверджено рішенням Черкаської міської ради від 25.10.2016 № 2-1159 (далі - Положення) визначено основні критерії для преміювання працівників: зразкове виконання посадових обов'язків, вирішення питань, які входять до компетенції підрозділу; своєчасне і точне виконання доручених завдань, виконання рішень міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови, доручень керівництва; розробка та впровадження заходів, спрямованих на підвищення ефективності роботи; своєчасна і якісна підготовка матеріалів, які вносяться на розгляд міської ради і виконавчого комітету, міського голови; шанобливе ставлення до громадян, своєчасний і якісний розгляд їх звернень, усунення причин, що породжують скарги громадян; дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, трудової дисципліни; постійне підвищення свого професійного рівня та кваліфікації; виконання додаткового обсягу завдань (п.2.2). Розмір щомісячної премії залежить від виконання показників, зазначених в пункті 2.2., та особистого внеску в загальні результати роботи (п.2.4 Положення). Щомісячне преміювання здійснюється за фактично відпрацьований час у розмірі, що не перевищує граничних розмірів щомісячного преміювання, затверджених міською радою (п.2.5 Положення). Відповідно до п.3.2 Положення пропозиції щодо зміни розмірів преміювання з відповідними резолюціями подаються до 18 числа поточного місяця до підрозділів, що відповідальні за підготовку документів про преміювання. На підставі цих документів готуються проекти відповідних розпорядчих документів. Підстави щодо зміни розміру преміювання обов'язково зазначаються у тексті відповідного розпорядчого документу. Згідно наказу від 26.01.2015 №13/28-5/01 «Про встановлення надбавок» департаменту соціальної політики Черкаської міської ради для керівних працівників і спеціалістів департаменту, управлінь, відділів, інших структурних підрозділів департаменту, їх заступникам,начальникам відділів, завідувачам секторів, спеціалістам та службовцям, на постійній основі установлено надбавку за високі досягнення у праці та/або за виконання особливо-важливої роботи у диференційованому розмірі (у межах рекомендованих) посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки (винагороди) за вислугу років.
З огляду на КАС України (ч.2 ст.2) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Місцеве самоврядування здійснюється, зокрема через міські ради та їх виконавчі органи, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ст. 2 Закону від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» - структура виконавчих органів ради, загальна чисельність апарату ради та її виконавчих органів, витрати на їх утримання затверджуються за пропозицією міського голови та здійснюється це на пленарних засіданнях ради (ст. 26). Згідно ст. 2 Бюджетного кодексу органи місцевого самоврядування, а також створені ними організації, що повністю утримуються за рахунок місцевого бюджету, є бюджетними установами. Керівники бюджетних установ мають здійснювати фактичні видатки на заробітну плату, у тому числі на премії та інші види заохочень чи винагород, допомог, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах (ст. 51 БК). Згідно зі ст. 13 Закону від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» оплата праці працівників організацій, що фінансуються за рахунок бюджету, здійснюється на підставі актів Кабміну в межах бюджетних призначень.
Судом встановлено, що у наказах директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року» не зазначено про причини ненарахування або причини позбавлення позивача щомісячної надбавки за високі досягнення у праці та щомісячної надбавки за особливий характер роботи. Будь-яких наказів (рішень, розпоряджень) про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарних стягнень за порушення трудової дисципліни, що могли бути підставою для позбавлення премії чи надбавки відповідачем суду не надано. Посилання відповідача на численні порушення у роботі позивача не беруться судом до уваги, оскільки порушення на які посилається відповідач датовані серпнем - листопадом 2016 року, натомість оскаржувані накази прийнято у січні - березні 2017 року. Судом враховано, що Позивач відсутність підписів та печаток на листках тимчасової непрацездатності пояснив тривалістю процедури їх перевірки та усуненням порушень за результатами ревізії (а.с. 93-109,163-165,169), а щодо порушень попереднього періоду, що були предметом інших контрольно-наглядових заходів, то варто зазначити, що останні не стосуються питань оплати праці за січень-березень 2017 року. Суд не надає оцінки усним твердженням позивача щодо тиску /відсторонення від посади з огляду на відсутність доказів і окреслене коло предмету доказування у справі. Судом встановлено, що наказом від 20.03.2017 №126/28-5/01 «Про виплату надбавок та преміювання ОСОБА_1» з огляду на те, що до начальника відділу бухгалтерського обліку та звітності департаменту соціальної політики не було застосовано заходи дисциплінарного стягнення, було здійснено перерахунок заробітної плати за окремі місяці 2016 року з виплатою у березні 2017 за поданням першого заступника директора департаменту (наказом від 21.11.2016 № 97/28-5/02 і 25.10.2016 №93/28-5/02 за посадою заступник начальника управління - начальник відділу цього ж управління було передбачено іншій особі надбавки 85% і 50%) з відповідними надбавками згідно постанови КМУ №268 - 90% і постанови КМУ №732 - 50%. За встановлених обставин справи та наявних доказів суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно, не зазначивши інформації про щомісячні надбавки за високі досягнення у праці та надбавки за особливий характер роботи ОСОБА_1 у січні - березні 2017 року, діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Позивач мав законне сподівання, що результати його праці будуть оцінені належним чином, а відповідач при нарахуванні надбавок і премій буде діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тобто про підстави припинення (скасування) виплат надбавок згідно постанови КМУ №268 - 90% і постанови КМУ №732 - 50% позивач не був повідомлений, оскільки таке рішення не приймалось. Наказом департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 30.12.2016 № 343/28-5/01 скасовано наказ від 26.01.2015 №13/28-5/01 «Про встановлення надбавок». Натомість, у разі існування неузгодженості між актами, які мають різну юридичну силу, застосовується акт вищої юридичної сили (посадові оклади сільських, селищних голів, їх заступників та керівних працівників і спеціалістів апарату сільських і селищних рад та їх виконавчих органів, затверджені додатком 54 до постанови №268, постанова №732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад» втратила чинність стосовно працівників, розміри посадових окладів яких затверджені Постановою КМУ № 292 від 06.04.2016 на підставі Постанови КМУ № 521 від 23.08.2016).
За правовою позицією ЄСПЛ у рішенні у справі Sukhanov and Ilchenko проти України від 26.09.2014 за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися ст.1 Першого Протоколу до ЄКПЛ. Якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя. Однією з визначальних обставин, за яких легітимні очікування можуть охоронятися ст. 1 Першого Протоколу до ЄКПЛ є законодавче закріплення права особи на отримання спірного майна (коштів, соціальних виплат тощо) або коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується таке існування.
Згідно КАС України (ч.1 ст.77) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 КАС України. Відповідно до КАС України (ч.2 ст.77) у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав доказів і пояснень щодо не визначення у оспорюваних наказах за січень-березень 2017 року щомісячної надбавки за високі досягнення у праці та щомісячної надбавки за особливий характер роботи, зважаючи на те, що у попередні місяці 2016 року такі надбавки нараховано та передбачено до виплати (а.с.225), крім грудня місяця (а.с.206), оскільки згідно табеля Департамента соціальної політики позивач перебувала на лікарняному. Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування у частині, що стосується не встановлення (зазначення) розміру надбавок ОСОБА_1 за високі досягнення у праці - 90 %, за особливий характер роботи - 50%, наказів Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року» належить задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, у межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог з метою ефективного захисту правомірних і законних очікувань позивача, зазначивши у резолютивній частині рішення нормативно-правові акти, відповідно до яких відповідача зобов'язано перерахувати заробітну плату ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з огляду на безпідставно не зазначені відповідачем надбавки за високі досягнення у праці - у розмірі 90 %, за особливий характер роботи - у розмірі 50% за січень-березень 2017 року, враховуючи посадові обов'язки щодо участі у розробці нормативно-правових актів.
Стосовно позовної вимоги щодо визнання протиправним та скасування у частині, що стосується встановлення розміру щомісячної премії ОСОБА_1, накази директора департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року» та зобов'язання департаменту соціальної політики здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за січень-березень 2017 року з розрахунку щомісячної премії - 350% суд не вбачає підстав для такого скасування і зазначає про таке.
Згідно наказу від 25.01.2017 № 3/28-5/02 ОСОБА_1 встановлено щомісячну премію - « 100%» (а.с.142-147). Відповідно до наказу від 24.02.2017 № 6/28-5/02 ОСОБА_1 встановлено щомісячну премію - « 100%» (а.с.144-153). Згідно наказу від 28.03.2017 № 15/28- 5/02 ОСОБА_1 встановлено щомісячну премію - « 100%» (а.с.155-159). Такий розмір премії було встановлено Позивачеві згідно списків на преміювання на підставі подання за січень (а.с.148), лютий (а.с.154), службової записки першого заступника директора департаменту від 28.03.2017 (а.с.160) - у розмірі 100%. Стосовно визначення максимального розміру премії у сумі 350 %, суд зазначає, що відповідачем було встановлено ОСОБА_1 розмір щомісячної премії - 100 %, у спорі не йдеться про депреміювання або позбавлення премії (зменшення розміру порівняно з попередньо встановленим). Оскільки премії не належать до складових основної зарплати, а є додатковою виплатою, виплата їх не є обов'язковою.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 2 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства визначено згідно ч.1 ст.2 КАС України без порушень принципу розподілу влади не передбачає забезпечення ефективності державного управління у контексті вимоги «зобов'язати департамент соціальної політики здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за січень-березень 2017 року із розрахунку щомісячної премії - 350%» з огляду на персональний внесок працівника, оцінку результатів роботи і відповідні досягнення кожного. Керівник Департаменту соціальної політики ухвалив оскаржувані накази за погодженням із заступником начальника управління планування, бухгалтерського обліку та звітності. Положення про управління планування, бухгалтерського обліку та звітності Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради затверджено наказом від 31.12.2015 №211/2/5/01, де зокрема п.6.2 передбачено, що начальник управління розподіляє обов'язки між працівниками управління, дає обов'язкові для виконання доручення і здійснює контроль за виконанням, п. 6.3 - координує діяльність управління з іншими відділами, п. 6.6 - приймає участь у підготовці розпорядчих документів управління департаменту, розробці нормативно-правових актів. Доказів на підтвердження неможливості погодження оспорюваних наказів з боку заступника начальника управління планування, бухгалтерського обліку та звітності так само як і відомості щодо фактів перевищення службових повноважень, проведення службових розслідувань матеріали справи не містять.
Рішення від 25.10.2016 №2-1159 «Про преміювання керівників міської ради та її виконавчого комітету, а також працівників виконавчих органів міської ради» з граничним розміром щомісячного преміювання начальника управління у складі департаменту - 350% набрало чинності з 01.11.2016 року. Позивач з 15 листопада та у грудні 2016 згідно табеля перебувала на листку тимчасової непрацездатності (а.с.184-185,189-192). Розмір премії за серпень, жовтень 2016 року був визначений у розмірі 100% до посадового окладу і у подальшому не збільшувався (а.с. 25, 27, 29, 226-227). Відповідно до п.2.6 Положення встановлення розміру преміювання на рівні граничного, визначеного міською радою, здійснюється за наявності підстав та вмотивованим клопотанням (поданням) безпосереднього керівника або керівника виконавчого органу, першого заступника, заступника міського голови, секретаря міської ради, керуючого справами виконавчого комітету - які координують діяльність відповідного підрозділу згідно з розподілом обов'язків, або за особистим рішенням міського голови (п.2.6 Положення).
Відповідачем та позивачем не надано розрахунку з обґрунтуванням доказами щодо необхідності встановлення розміру премії у розмірі 350%. З огляду на викладене, у задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 за січень-березень 2017 року із розрахунку щомісячної премії - 350% належить відмовити.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України у разі задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, що належать відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч.3 ст.139 КАС). Судом задоволено 2/3 позовних вимог, сума, що належить до стягнення з відповідача становить 939 грн. 73 коп. (1409,60 х 2/3).
Керуючись статтями 2, 4, 6, 7-14, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати у частині, що стосується не встановлення розміру надбавок ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за високі досягнення у праці - 90 %, за особливий характер роботи - 50%, накази Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 25.01.2017 № 3/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за січень 2017 року», від 24.02.2017 № 6/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за лютий 2017 року», від 28.03.2017 № 15/28-5/02 «Про встановлення надбавок та здійснення преміювання працівників департаменту за березень 2017 року».
Зобов'язати Департамент соціальної політики Черкаської міської ради здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за січень-березень 2017 року з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 732 «Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад» з розрахунку щомісячної надбавки за високі досягнення у праці - 90 %, щомісячної надбавки за особливий характер роботи - 50%.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18005, ЄДРПОУ 37853109) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18032, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у сумі 939 (дев'ятсот тридцять дев'ять) грн. 73 коп.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог ст.255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295-297 КАС України шляхом подання до суду першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням п.п.15.5. п.15 ч.1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 16.04.2018.
Суддя Л.В. Трофімова