
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
10 квітня 2018 р. № 814/169/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, Миколаїв, 54046 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області, пр. Богоявленський, 55-Е, Миколаїв, 54018 провизнання противоправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просила визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області щодо розрахунку матеріальної допомоги, як складової для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», із заробітної плати, зазначеної в довідках, виданих Державною податковою інспекцією в Інгульському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 24.05.2017 №1736/10/14-02-05 та №1735/10-14-02-05 для використання при здійсненні розрахунку пенсії з 25.05.2017; зобов'язати Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення 934,76 грн. як складової для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, згідно поданих довідок про заробітну плату з 25.05.17 з виплатою різниці пенсії за минулий час.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивачка вказала на те, що відповідачем невірно обчислено розмір її пенсії, а саме враховано матеріальну допомогу як складову, що врахована в заробітну плату, з якої обчислено розмір пенсії, 1/36 від 11217,07 гривень отриманої матеріальної допомоги. Але у зв'язку із тим, що Закон України «Про державну службу» вступив в силу з 01.05.16, розрахунковий період для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії починається з 01.05.16 і обчислюється кількістю календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією. В даному випадку розрахунковий період для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, є 12 місяців (з 01.05.16 по 30.04.16), тому розрахунок матеріальної допомоги, яка враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді становить 934,76 гривень (11217,07:12), а не 311,59 гривень (11217,07:36) як визначив відповідач.
Відповідач позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. У письмовому відзиві на позовну заяву зазначив, що матеріальна допомога ОСОБА_1 за період з 01.05.2016 по 24.05.2017 виплачена у січні 2017, звернення за пенсією відбулось у травні 2017, отже, до розрахункового періоду включаються 4 місяці з січня по квітень 2017 року, тобто матеріальна допомога на оздоровлення вираховувалась з урахуванням цього: 11217,07/12*4:12, що відповідає п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, якій затверджений постановою Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16.
В свою чергу, позивачем надано заперечення на відзив, у якому ОСОБА_1 зазначає про безпідставність та помилковість аргументів відповідача, а також, що розрахунковий період для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, є 12 місяців (з 01.05.16 по 30.04.16), тому розрахунок матеріальної допомоги, яка враховується в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді становить 934,76 гривень (11217,07:12), а не 311,59 гривень, як визначив відповідач.
В судовому засіданні 12.03.18 позивач надав усні пояснення та підтвердив свої позовні вимоги. Представник відповідача в судове засіданні не з'явився.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, 1959 р.н., працювала на посадах державної служби в органах податкової служби. Загальний трудовій стаж позивачки більше 37 років, а стаж роботи на державній служби більше 14 років.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні ПФУ м. Миколаєва Миколаївської області та отримує пенсію по інвалідності.
25.05.2017 позивачка звернулася до відповідача із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, додавши до такої заяви довідки про складові заробітної плати, видані Державною податковою інспекцією в Інгульському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 24.05.17.
31.05.17 рішенням №39/5 позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.11.17 по адміністративній справі №489/3510/17 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідок про заробітну плату від 24.05.2017 р. за №1736/10/14-02-05 та за №1735/10/14-02-05 виданих Державною податковою інспекцією в Інгульському районі м. Миколаєва Головного управління Державної фіскальної служби у Миколаївській області з виплатою різниці, починаючи з 25.05.2017 року.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №1735/10/14-02-05 від 24.05.17, сума заробітної плати ОСОБА_1 дорівнює 5960 гривень, з яких 4000 гривень посадовий оклад, 400 гривень надбавка за ранг та 1560 гривень надбавка за стаж.
Відповідно до довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 24.05.17 №1736/10/14-02-05, сума грошової допомоги до відпустки нарахованої ОСОБА_1 за період з 01.05.16 по 24.05.17 дорівнює 11217,07 гривень.
В грудні 2017 року, відповідачем виконано постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 07.11.17 та призначено ОСОБА_1 пенсію державного службовця.
При цьому, при обрахунку розміру заробітку для обчислення пенсії на день звернення враховано матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 311,59 гривень, за формулою 11217,07:12*4:12.
Відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
У довідці від 24.05.17 №1736/10/14-02-05 окремими рядками визначені суми виплат (матеріальної допомоги та премії, що нараховані за період, який перевищує календарний місяць), які виплачувались позивачці, а також визначено період, за який вони виплачені - з 01.05.16 по 24.05.17, тобто за 12 повних місяців.
Саме за 12 повних місяців відповідачем обраховано суму премії в розмірі 29746,02 гривень (29746,02:12=2478,84), що не заперечується і позивачем.
Разом з тим, щодо розміру грошової допомоги до відпустки відповідач ділить 11217,07 гривень не на 12 місяців, а на 36, внаслідок чого, виходить сума, яка враховується у розміру заробітку для обрахунку пенсії 311,59 гривень, а не 934,76 гривень.
Відповідно до ст.57 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору.
Таким чином, грошово допомога до відпустки нараховується ретроспективно за вже відпрацьований робочий рік. Тобто, розрахунковим періодом для грошової допомоги до відпустці є період часу, що перебував відпустці.
Та обставина, що грошову допомогу до відпустці виплачено позивачці у січні 2017 року, не означає, що розрахунковий період починається у січні 2017 року, навпаки, він закінчився у січні 2017, оскільки зазначену допомогу виплачено за відпрацьований робочий 2016 рік.
Посилання відповідача, на те, що розрахунковий період є часовий проміжок, що починається з місяця виплати матеріальної допомоги та триває по місяць, який передує місяцю звернення за пенсією, не обґрунтовані жодним посиланням на нормативно-правові акти.
З такою логікою відповідача не можливо взагалі погодитися, оскільки виплата грошової допомоги в такому випадку у січні у декілька разів змінює розмір цієї виплати по відношенню до виплати у грудні, що суперечить загальному принципу «за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби», відповідно якому не має значення дата виплати, у будь-якому випадку вона буде поділена на 60 місяців.
Для застосування формули, при якій суму грошової допомоги до відпустки необхідно ділити не на кількість місяців у календарному році (12), а на 36, суд не вбачає жодної логічної та правової підстави. Відсутні посилання на необхідність застосування саме такої формули і у відзиву відповідача.
За таких обставин суд дійшов висновку, про необхідність задоволення позову у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,Миколаїв,54046 НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області (пр. Богоявленський, 55-Е,Миколаїв,54018 41250753) задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області щодо розрахунку матеріальної допомоги, як складової для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», із заробітної плати, зазначеної в довідках, виданих Державною податковою інспекцією в Інгульському районі м. Миколаєва Головного управління ДФС у Миколаївській області від 24.05.2017 №1736/10/14-02-05 та №1735/10-14-02-05 для використання при здійсненні розрахунку пенсії з 25.05.2017.
3. Зобов'язати Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Миколаєва Миколаївської області здійснити розрахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №622 від 14.09.16 «Про деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб», з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення 934,76 грн. як складової для визначення заробітку, з якого обчислюється розмір пенсії, згідно поданих довідок про заробітну плату з 25.05.17 з виплатою різниці пенсії за минулий час.
4. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя В. В. Біоносенко
Повний текст рішення складено 13.04.18