
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. Справа № 818/308/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелети С.М.
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.
позивача ОСОБА_1, представника відповідача Бондар А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулась до суду з позовною заявою до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Сумське об'єднане управління ПФУ Сумської області), в якому згідно уточнених позовних вимог (а.с.37) просить зобов'язати відповідача здійснити донарахування та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", врахувавши усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації грошових доходів, премії, згідно з довідкою від 21.09.2017 № 145 з 21.12.2016.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 2013 року позивачу призначена пенсія, відповідно до Закону України "Про державну службу". У 2017 році позивач звернулась до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, премії. Відповідачем прийнято рішення від 18.12.2017 № 814935 про відмову в перерахунку пенсії. Рішення мотивовано тим, що з 01.06.2015 пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач не погоджується із таким рішенням, оскільки на момент оформлення пенсії (2013 рік) у довідку про склад заробітної плати для нарахування пенсії не були включені матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати, премії з яких утримувались страхові внески.
Представник відповідача проти позову заперечував, зазначав, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу", відповідно до якого пенсія державним службовцям не призначаються, а призначені не перераховуються. Таким чином на даний час у відповідача відсутні правові підстави для здійснення будь-яких перерахувань пенсії.
Ухвалою суду від 13.02.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, ухвалою суду від 14.03.2018 в зв'язку із необхідністю витребувати додаткові документи та отримати пояснення учасників справи було призначено в порядку спрощеного провадження судове засідання з викликом сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач перебуває на обліку в Сумському об'єднаному управлінні ПФУ Сумської області та отримує пенсію державного службовця з 2013 року на умовах Закону України «Про державну службу» з розрахунку 80% від суми заробітної плати.
Відповідно до довідки №145 від 21.09.2017, виданих Головним управлінням статистики у Сумській області про складові заробітної плати позивача за останні 24 місяці перед зверненням за пенсією в графі «Інші виплати» зазначено: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки в сумі, індексація заробітної плати, премії, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.148).
14.12.2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати (шляхом включення до розрахунку) розміру нарахованих та виплачених додаткових сум, надавши при цьому оновлені довідки від 21.09.2017 року №145 (а.с.147-148)
Рішенням від 18.12.2017 № 814935 відповідач повідомив, що до спірних відносин підлягає застосуванню п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Також відповідач вказує на те, що з 01.06.2015 раніше призначені пенсії не перераховуються, перерахунок пенсій державним службовцям не проводиться (а.с.152)
Відмову відповідача позивач вважає неправомірною, оскільки вважає, що вона має право на перерахунок пенсії, оскільки перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з урахуванням усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Дослідивши спірні правовідносини, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Частиною 2 статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі Закон №3723-ХІІ), чинного на час призначення пенсії позивачу, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами 2, 6 статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 7 ст. 33 Закону № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» №1282-ХІІ від 03.07.1991 року передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати, премія входить до системи оплати праці державного службовця.
Частиною 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 10.04.2018 по справі №205/4584/16-а(2а/205/3/17), провадження №К/9901/21851/18.
Дослідивши довідку, подану позивачем для перерахунку пенсії, судом встановлено, що з усіх виплат, які до неї включено, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому відповідні виплати мають враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Дані обставини також підтверджуються листом Головного управління статистики в Сумській області №08-21/1130-18 від 06.04.2018 про включення цих сум до відповідних Звітів, які були направлені до податкового органу з 2011 по 2013р.р. (а.с.160), №08-56/946/18 від 23.03.2018 про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.60-62)
Доводи відповідача з приводу того, що з 01.05.2016 р. набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889, відповідно до якого призначені пенсії державного службовця не перераховуються, суд відхиляє, оскільки в даних спірних правовідносинах відповідачем протиправно не включено до обрахунку при призначенні пенсії у відповідності до вимог Закону № 3723 всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на держане соціальне страхування, на які позивач мала право.
Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду є безпідставним, оскільки про відмову у здійсненні перерахунку пенсії із врахуванням в середній заробіток складових заробітної плати, а саме: матеріальної допомога на оздоровлення та індексації заробітної плати, позивач дізнався з листа відповідача від 18.12.2017 №28518/04-17 (а.с.153) , а з позовом до суду позивач звернулася 31.01.2018 року, тобто у строк визначений процесуальним законом для звернення до суду за захистом порушеного права.
Враховуючи те, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернулася до 15 числа місяця - 14.12.2017, у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої довідки з 01.12.2017 із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії на підставі умов призначеної пенсії - 80 % від суми заробітної плати для нарахування пенсії, що зазначено в пенсійній справі позивача (а.с.67).
В частині позовних вимог щодо включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, суд відмовляє в їх задоволенні, враховуючи те, що жодною довідкою Головного управління статистики в Сумській області такий вид оплати не було здійснено позивачу, дана сума не нараховувалася та не виплачувалася, сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не була нарахована, дані вимоги є необґрунтованими та безпідставними.
Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Враховуючи те, що позивачем була сплачена сума судового збору в розмірі 704,80 грн., але судом було уточнені позовні вимоги задоволені частково (відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо перерахунок та виплату пенсії із включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія при звільненні, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб) позивачу підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сума судового збору в розмірі 640 грн. пропорційно задоволеним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6-11, 72, 99, 100, 158-163, 244-2 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстр. АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Головного управління статистики у Сумській області №145 від 21.09.2017 із включенням до заробітної плати, з якої нараховується пенсія при звільненні, суми індексації заробітної плати, одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, премії до ювілейних дат, та з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування з 01.12.2017 року, із урахуванням раніше виплаченої суми пенсії.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул.. Харківська,35,і.к. 40383837) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстр. АДРЕСА_1, і.к. НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 640 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складний та підписаний 17.04.2018
Суддя С.М. Гелета