
Справа № 815/6940/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 про визнання протиправним та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 11.10.2017 року № 249 «Про доповнення переліку земельних ділянок».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що реалізуючи своє право на отримання безоплатно у власність земельної ділянки відповідно до вимог ст.ст. 118, 121, 122 Земельного кодексу України 06.02.2018р. він звернувся до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки на території Новоолександрівської сільської ради Великомихайлівського району для ведення особистого селянського господарства та наказом № 15-2062/13-17-СГ йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою. Враховуючи зазначене позивачем замовлено проект землеустрою, погоджено експертом державної експертизи, отримано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, земельну ділянку зареєстровано у Державному земельному кадастрі та останній присвоєно кадастровий номер. Однак, звернувшись до відповідача із клопотанням про затвердження проекту землеустрою та надання у власність, позивач отримав відмову, яка мотивовано тим, що вказану земельну ділянку включено у перелік, права оренди на які виставляються на земельні торги згідно наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 11.10.2017 року № 249 «Про доповнення переліку земельних ділянок». Позивач вважає, що вказаний наказ відповідача незаконним та прийнятим з порушенням вимог ст.ст. 5, 116, 118, 122, 136 Земельного кодексу України, ст. 2 КАС України, без врахування всіх обставин, які мали значення для прийняття рішення.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування правової позиції зазначено, зокрема, що згідно з ч.3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок держаної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів. Відтак, адміністративний позов, на думку відповідача, є безпідставним, необґрунтованим та не підтвердженим належними доказами, тобто таким, що задоволенню не підлягає.
Ухвалою суду від 09 лютого 2018 року відкрито провадження у справі.
Cправу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 07 березня 2018 року, враховуючи, що вирішення спору в цій справі може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, оскільки інтерес та правовідносини третіх осіб є тотожними інтересам захисту порушеного права позивача, залучено до участі у справі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_31, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_32, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_33, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2062/13-17-СГ від 06.03.2017р. надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення селянського господарства.
20.10.2017р. (вх. № К-22779/0/5) позивачем подано до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області заяву, в якій просив затвердити проект землеустрою та передати йому у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої на території Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту), орієнтовний розмір земельної ділянки 2,00 га із цільовим призначенням - для ведення селянського господарства.
31.10.2017р. (вих. №К-22779/0-10788/6-17) Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області надано відповідь позивачу та іншим особам, в якій зазначено, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_35 №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014" Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №249 від 11.10.2017р., із змінами, затверджено перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, що вказана у клопотанні позивача та інших осіб. При цьому зазначено, що вказані обставини, з урахуванням вимог ч.3 ст.136 ЗК України, унеможливлювали задоволення клопотання позивача.
На інформаційний запит позивача листом відповідача № 31-15-0.10-14276/2-17 від 20.11.2017р. повідомлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №249 від 11.10.2017р. земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_31 загальною площею 60,5973 га (в яку входить земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_32) включено у перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.
Наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області №249 від 11.10.2017р. «Про доповнення переліку земельних ділянок» доповнено перелік земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами згідно додатку № 1, затвердженого наказом Головного управління Держземагенства в Одеській області №77 від 18.09.2014р., земельними ділянками, визначеними Додатком № 1, зокрема земельною ділянкою, розташованою за адресою: Одеська область, Великомихайлівський район, Новоолександрівська сільська рада (за межами населеного пункту), номер лота 1678, право оренди на термін - 7 років, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_31, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, орієнтовна площа земельної ділянки 60,5973 га.
Вважаючи протиправним вищевказаний наказ та таким, що порушує його законні права та інтереси, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. "б" ч. 1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У спірних правовідносинах, з огляду на норми Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Мінвстрів України №15 від 14.01.2015 р. та Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області, затвердженого Наказом Держгеокадастру №308 від 17.11.2016р., таким органом є відповідач Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.
Частиною 6 ст. 118 ЗК України передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Вказана норма кореспондується із положеннями ч. 3 ст. 123 ЗК України.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 8 ст. 118 ЗК України).
Частиною 9 ст. 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Як було встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління Держгеокадастру в Одеській області № 15-2062/13-17-СГ від 06.03.2017р. надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність вищезазначеної земельної ділянки.
На виконання вищевказаного наказу позивачем у ТОВ «Земагросервіс» замовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно договору № 28-03/04-2017 від 28.04.2017р.
Окрім того, наказами Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 06.03.2017р. надано дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, орієнтованою площею 2 га третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_31, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_32, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_33, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 (а.с. 59-78, 80-88).
Вказаними особами, разом із позивачем, було проведено відповідні роботи із землеустрою, про що укладено договори на розроблення проектів відведення земельних ділянок із ТОВ "ЗЕМАГРОСЕРВІС"(а.с. 44-58).
Розроблений проект землеустрою 30.08.2017р. погоджено експертом державної експертизи Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
27.09.2017р. позивачем отримано позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації, проведеної Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області.
12.10.2017р. Відділом у Великомихайлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі (кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_32).
За змістом ч. 9 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Незважаючи на те, що позивач при зверненні до відповідача з клопотанням про затвердження проекту землеустрою та надання у власність для ведення особистого селянського господарства вчинив усі необхідні дії та подав документи, передбачені нормами ЗК України, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність прийнято не було.
Так, згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 31.10.2017р. (вих. №К-22779/0-10788/6-17) земельну ділянку, яку бажає отримати у власність позивач, включено до переліку земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на вказані у листі обставини, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Згідно з ч. 4 ст. 79-1 ЗК України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до ч.3 ст.135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються, зокрема, перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами (ч.4 ст.135 ЗК України).
Статтею 136 ЗК України врегульовано питання добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах.
Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення. У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу (ч.1 ст. 136 ЗК України).
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови (ч.2 ст. 136 ЗК України).
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів (ч.3 ст.136 ЗК України).
Згідно ч.4 ст.136 ЗК України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Твердження відповідача, зазначені у відзиві на позвну заяву, що включення до переліку несформованих ділянок є необхідним кроком, який спрямований на резервування земельних ділянок до моменту укладання договору з виконавцем робіт із землеустрою з метою їх формування як об'єкта цивільних прав не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та відхиляються судом.
Так, згідно п. 29 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (далі - Порядок № 1051), кадастровим номером земельної ділянки є індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування. Кадастровий номер земельної ділянки присвоюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється. У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці присвоюється новий кадастровий номер.
Згідно п.30 № 1051 кадастровий номер земельної ділянки складається з таких структурних елементів: НКЗ : НКК : НЗД,
де НКЗ - номер кадастрової зони, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку;
НКК - номер кадастрового кварталу, який визначається згідно з пунктом 34 цього Порядку;
НЗД - чотиризначний номер земельної ділянки в межах кадастрового кварталу (максимальна кількість земельних ділянок у межах кадастрового кварталу становить 9999).
Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки відокремлюються один від одного двокрапкою.
Структурні елементи кадастрового номера земельної ділянки визначаються на підставі:
індексної кадастрової карти (плану);
даних, що містяться у Державному земельному кадастрі;
відомостей про координати поворотних точок меж земельної ділянки, зазначених у документації із землеустрою та відповідному електронному документі.
Тобто, Перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та прав на них, які виставляються на земельні торги визначається організатором земельних торгів і заборона щодо відчуження встановлена саме на ті земельні ділянки, які включені до Переліку.
Між тим, до вказаного Переліку може бути включено земельну ділянку тільки за умови присвоєння їй кадастрового номеру, тобто сформовану земельну ділянку, оскільки об'єктом продажу на аукціоні може бути земельна ділянка, яка є об'єктом цивільних прав.
Згідно ч. 2 ст.22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Згідно з ч.1 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з ч.2 ст.124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Судом встановлено, та не заперечується сторонами у справі, що спірна земельна ділянка є земельною ділянкою державної власності, належить до земель сільськогосподарського призначення.
Судом встановлено, що відповідно до доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України від 08.10.2014 р. № 37732/0/1-14 зобов'язано Держземагентство України забезпечити надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурсній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів, а також затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держгеокадастру переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.
На підставі наказу Держземагентства України від 15.10.2014 р. № 328 введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р.
Згідно п. 2 Протоколу засідання колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р. № 2 "Про продаж прав на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на конкурентних засадах" прийнято рішення щодо: за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб, зокрема щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та ведення особистого селянського господарства скласти, затвердити та оприлюднити на офіційному сайті Держземагантства України переліки земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги, включаючи несформовані земельні ділянки, що мають бути об'єктами землеустрою під час підготовки відповідних лотів до продажу (крім тих, на яких розташовано нерухоме майно, або тих, які на законних підставах знаходяться у користуванні заявників, або тих, щодо яких надано дозвіл на розроблення відповідної документації із землеустрою або станом на 15 жовтня 2014 року у відповідному головному управлінні вже зареєстровано клопотання про надання такого дозволу) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; - за результатами аналізу поточних робіт із землеустрою та звернень фізичних і юридичних осіб на регулярній основі виявляти земельні ділянки, що користуються попитом та права на які можуть бути продані на земельних торгах, включати такі земельні ділянки до вищезазначених переліків шляхом видання наказів про внесення змін і доповнень до них та оприлюднювати оновлені переліки на офіційному сайті Держземагантства України.
На виконання доручення Віце-прем'єр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_35 №37732/0/1-14 від 08.10.2014р. та наказу Держземагентства України №328 від 15.10.2014р. "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014" Головним управлінням Держземагентства в Одеській області наказом №77 від 18.09.2014р., із змінами № 249 від 11.10.2017 р., затверджено перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, і до якого включено земельну ділянку, що вказана у клопотанні позивача.
Згідно ч.1 ст. 135 ЗК України земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.
Відповідно до ч.4 ст. 135 ЗК України проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів, у якому зазначаються:
а) перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами;
б) стартова ціна лота;
в) строк та інші умови користування земельною ділянкою у разі набуття права користування земельною ділянкою на земельних торгах;
г) особа, уповноважена організатором земельних торгів на укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, яка або право на яку виставляється на земельні торги.
Відтак, перелік земельних ділянок або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами, є однією зі складових рішення організатора проведення земельних торгів.
Однак під час судового розгляду справи відповідач не зазначив про існування відповідного рішення про проведення земельних торгів, яке б приймалося Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області, факту наявності такого рішення не доводив та не підтверджував належними доказами.
За таких обставин, беручи до уваги, що відповідач включив до переліку земельних ділянок, які виставляються на земельні торги окремими лотами без прийняття відповідного рішення про проведення земельних торгів діяв не у спосіб, передбачений чиннним законодавством.
Відповідач не надав суду документів, які підтверджують вчинення певних дій, що передують включенню земельних ділянок до Переліку.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ позбавляє позивача та третіх осіб у справі, права на одержання у користування (оренду) земельних ділянок без участі у земельних торгах, хоча вказані особи отримали від суб'єкта владних повноважень відповідні дозволи на розроблення проектів землеустрою, чим порушуються відповідні права та інтереси вказаних осіб, передбачені чинним законодавством України та принципу визначеності рішення суб'єкта владних повноважень.
Виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки. Посилання відповідача на наявність підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою та наданні у власність земельної ділянки, передбачених ч.3 ст.136 ЗК України, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду, враховуючи, що документального підтвердження здійснення добору земельної ділянки державної власності площею 60,5973 га на території Великомихайлівського району Одеської області (за межами населеного пункту) та підготовки лотів для продажу її на земельних торгах відповідно до вимог ст.ст. 135-137 ЗК України до суду не надано та про наявність таких документів не зазначено.
Крім того, судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що наказами Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 06.03.2017р. надано дозволи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, орієнтованою площею 2 га третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_31, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_32, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_33, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30 (а.с. 59-78, 80-88) та вказані земельні ділянки фактично входять в склад земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_31 (орієнтовна площа земельної ділянки 60,5973 га.) право оренди на яку виставлено відповідачем на земельні торги.
Враховуючи наведене, суд встановив, що відповідачем було грубо порушено права позивача, а також третіх осіб у справі, яким було надано дозволи на розроблення проектів землеустрою.
За викладених обставин, суд вважає, що вимоги Позивача про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 11.10.2017 року № 249 «Про доповнення переліку земельних ділянок» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи..
Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд прийшов до висновку про те, що вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до квитанції №СВ00365821 від 19.12.2017 року (а.с. 4), Позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 640,00 грн.
З урахуванням задоволення позовних вимог, суд дійшов висновку про стягнення з Відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь Позивача витрат зі сплати судового збору в розмірі 640,00 гривень.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: 65000, АДРЕСА_1) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_2 (АДРЕСА_2), ОСОБА_3 (АДРЕСА_3), ОСОБА_4 (АДРЕСА_16), ОСОБА_5 (АДРЕСА_17, ОСОБА_6 (АДРЕСА_16), ОСОБА_7 (АДРЕСА_18, ОСОБА_8 (АДРЕСА_19), ОСОБА_9 (АДРЕСА_4), ОСОБА_36 (АДРЕСА_5), ОСОБА_11 (АДРЕСА_20), ОСОБА_12 (АДРЕСА_21), ОСОБА_13 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське), ОСОБА_14 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське), ОСОБА_15 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське), ОСОБА_16 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське), ОСОБА_17 (АДРЕСА_6), ОСОБА_18 (АДРЕСА_7), ОСОБА_19 (АДРЕСА_8), ОСОБА_20 (АДРЕСА_9), ОСОБА_21 (АДРЕСА_10), ОСОБА_22 (АДРЕСА_14), ОСОБА_23 (АДРЕСА_22), ОСОБА_24 (АДРЕСА_23), ОСОБА_25 (АДРЕСА_24), ОСОБА_26 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське), ОСОБА_27 (Одеська область, Великомихайлівський район, с. Новоолександрівка), ОСОБА_28 (АДРЕСА_11), ОСОБА_29 (АДРЕСА_12), ОСОБА_30 (АДРЕСА_25 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 11.10.2017 року № 249 «Про доповнення переліку земельних ділянок».
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 39765871) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на користь ОСОБА_1 (місце проживання: 65000, АДРЕСА_1; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 640,00 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп).
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, адреса: 65000, АДРЕСА_13);
Відповідач - (код ЄДРПОУ 39765871, адреса: 65107, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83);
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача -
ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2; адреса: АДРЕСА_2);
ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3; адреса: АДРЕСА_3);
ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4; адреса: АДРЕСА_16);
ОСОБА_5 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5; адреса: АДРЕСА_16);
ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6; адреса: АДРЕСА_16);
ОСОБА_7 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7; адреса: АДРЕСА_18;
ОСОБА_8 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_8; адреса: АДРЕСА_19);
ОСОБА_9 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_9; адреса: АДРЕСА_4);
ОСОБА_10 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_10; адреса: АДРЕСА_5);
ОСОБА_11 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_11; адреса: АДРЕСА_20);
ОСОБА_12(реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_12 адреса: АДРЕСА_21);
ОСОБА_13 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_13, адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське);
ОСОБА_14 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_14, адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське);
ОСОБА_15 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_15, адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське);
ОСОБА_16 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_16, адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське);
ОСОБА_17 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_17, адреса: АДРЕСА_6);
ОСОБА_18 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_18, адреса: АДРЕСА_7);
ОСОБА_19 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_19, адреса: АДРЕСА_8);
ОСОБА_20 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_20, адреса: АДРЕСА_9);
ОСОБА_21 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_21; адреса: АДРЕСА_10);
ОСОБА_22 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_22; адреса: АДРЕСА_14);
ОСОБА_23 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_23; адреса: АДРЕСА_26
ОСОБА_24 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_24; адреса: АДРЕСА_23);
ОСОБА_25 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_25; адреса: АДРЕСА_24);
ОСОБА_26 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_26; адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Великоплоське);
ОСОБА_27 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_27; адреса: Одеська область, Великомихайлівський район, с. Новоолександрівка);
ОСОБА_28 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_28; адреса: АДРЕСА_15);
ОСОБА_29 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_29; адреса: АДРЕСА_12);
ОСОБА_30 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_30; адреса: АДРЕСА_25.
Суддя Корой С.М.
.