
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/1294/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати відповідача з 12.08.2017 провести перерахунок та виплату йому пенсії згідно довідки №157 від 24.01.2018 ТВО командира військової частини А0409 з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразової премії та винагороди за участь в АТО виплачених за період з серпня 2015 по липень 2017 з яких сплачувалися грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмежень. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та з 12 серпня 2017 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Звернувшись до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії з врахуванням щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразова допомога та винагороди за АТО з яких сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки №157 від 24.01.2018 ТВО командира військової частини А 0409, однак отримав відмову у такому перерахунку, оскільки вказані виплати не зазначені у ст.43,ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому відсутні підстави для її перерахування.
Вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою від 16.03.2017 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
28.03.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що вимоги позивача щодо включення до грошового забезпечення для обчислення пенсії щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразова премія та винагороди за АТО, суперечить вимогам ч.3 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", зазначив, що перелік видів грошового забезпечення вказаною нормою є вичерпний та розширеному тлумаченню не підлягає. Крім того, просив залишити без розгляду частину позовних вимог за період з 12.08.2017 до 28.02.2018.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження у відповідності до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку наступного висновку.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 12.08.2017 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.
25.01.2018 позивач звернувся до Житомирського ОВК з вимогою прийняти додатковий документ для перерахунку пенсії (довідку №157 від 24.01.2018) та направити його до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області для здійснення перерахунку, на що 06.02.2018 отримав повідомлення №629 про необхідність представлення додаткової довідки для прийняття рішення щодо перерахунку безпосередньо до Пенсійного фонду (а.с.20).
06.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, одноразової допомоги та винагороди за АТО (а.с.21).
Листом №П-918 від 03.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії. Підставою відмови значиться те, що щомісячна грошова винагорода, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, одноразова премія та винагорода за АТО не мають систематичного характеру, залежать від певних обставин, не мають фіксованого розміру та не є щомісячними видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислена пенсія відсутні. Одночасно вказавши, що в довідці на підставі, якої була призначена пенсія відсутні вказані грошові виплати, відповідно їх не можна вважати безпідставно не включеними до грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Не погодившись з такою відмовою, позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі- Закон №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі- Інструкція).
Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
У постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 року у справі №21-2942а15 зроблено висновок, що щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовців, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року № 889, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена і в постанові Верхового Суду від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а та від 28.02.2018 у справі №522/9660/16-а.
Проаналізувавши вищевказані норми, суд зазначає, що матеріальні допомоги, зокрема на оздоровлення входять до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та повинні враховуватись при визначенні розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за умови сплати з них страхових внесків.
Крім того, згідно п.2 Постанови Кабінету Міністрів України №158 від 04 червня 2014 року за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об'єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об'єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншого технікою, військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, починаючи з 1 травня 2014 року виплачується винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць. Отже, названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, які приймають участь в АТО.
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.04.2005 №4 "Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" вказано, що відповідно до ст.63 Закону України №2262-ХІІ та п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв'язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії. При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що щомісячні додаткові грошові винагороди, матеріальні допомоги, грошові допомоги на оздоровлення, одноразові премії та винагороди за участь в АТО, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Даний висновок узгоджується із правовою позицією, викладеною в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року по справі № 21-70а 15.
Водночас, щодо визначення часу, з якого позивач має право на перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Строк проведення перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям відповідно до ч.2. ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Як зазначалось раніше, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про проведення перерахунку пенсії 06.02.2018, тим самим ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії, із врахуванням показників довідки №157 від 24.01.2018, зокрема щомісячної додаткової грошової винагороди (з серпня 2015 по липень 2017 у загальній сумі 92814 грн), матеріальної допомоги (за грудень 2015 у розмірі 3330,23 грн, за травень 2017 року – 7117,43 грн), грошової допомоги на оздоровлення (з серпня 2015 по липень 2017 у сумі 17670,29 грн), одноразових премій у розмірі 3328,06 та винагороди за участь в АТО (з серпня 2015 по липень 2017 у сумі 19341,56 грн), оскільки із зазначених сум сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.18).
З урахуванням вимог статті 51 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок і виплату пенсії позивачу необхідно здійснити з врахуванням виплачених сум щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразових премій та винагороди за участь в АТО з 01 березня 2018 року, тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Крім того, суд зазначає, що Верховний Суд України у своїй постанові від 16.09.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадку задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Суд наголошує, що Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області слід здійснити перерахунок пенсії на підставі наданої позивачем довідки №157 від 24.01.2018 ТОВ командира військової частини А 0409 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, щомісячної додаткової грошової винагороди, винагороди за АТО тобто грошових виплат, із яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та включенням вказаних сум під час нового обчислення пенсії.
Приписами пункту 17 статті 11 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Відповідно п. 4 ч.1 статті 1 Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу.
Таким чином, проаналізувавши вищезазначені норми, слід вказати що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Аналогічний правовий висновок у спорі цієї ж категорії вже був висловлений Верховним Судом України у постановах від 28.02.2018 справа №522/9660/16-а, від 22.03.2018 справа №9901/875/17та від 06.02.2018 у справі №761/28228/15-а.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виключно шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, винагороди за участь в АТО, одноразової премії та щомісячної додаткової грошової винагороди, з яких сплачувалися грошові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки №157 від 24.01.2018 ТВО командира військової частини А0409 з 01.03.2018.
Керуючись статтями 77, 90, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м.Житомир, вул.Ольжича,7, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести з 01.03.2018 перерахунок (донарахування) призначеної ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11703, РНОКПП - НОМЕР_1) пенсії на підставі раніше поданих документів та додатково наданої довідки №157 від 24.01.2018 ТВО командира військової частини А0409 з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, матеріальної допомоги, грошової допомоги на оздоровлення, одноразової премії та винагороди за участь в АТО, з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій пенсії.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя С.В. Черноліхов