
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" квітня 2018 р. справа № 809/469/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною щодо не перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати і виплатити різницю пенсії з 24.06.2016 року, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, грошової винагороди за безпосередню участь в АТО згідно довідки №Ф-82/108/05/29-18 від 14.02.2018 та надбавки за особливе проходження служби і премії згідно довідки №7056/108/17/01-18 від 19.07.2016, без обмежень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно, за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії, не здійснено перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей”. Такі дії відповідача вважає незаконними, так як зазначені виплати є одноразовими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру яких повинна обчислюватись пенсія. Зазначив, що відповідачем під час обчислення пенсії не враховано щомісячні додаткові види грошового забезпечення у виді премі та надбавки за особливе проходження служби, розмір яких зазначено у довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.03.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.03.2018. У відзиві на позовну заяву представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до ст.43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії за вислугу років особи, яка проходила службу в органах внутрішніх справ враховується оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримувані вказаною особою, тобто ті, які у відповідності до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" мають постійний (щомісячний) характер. Такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, грошова винагорода за безпосередню участь в АТО є разовими платежами і за своєю суттю є державними соціальними гарантіями, заохочувальними виплатами, та не входять до додаткового грошового забезпечення з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії. Надбавка за особливе проходження служби і премія згідно довідки №7056/108/47/01-18 від 19.07.2016 позивачу враховані для призначення пенсії. Згідно рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2005 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення є вичерпним, а зазначені позивачем одноразові виплати до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія не відносяться, а тому правових підстав для перерахунку відповідачем не встановлено. В обґрунтування правової позиції послався на рішення Верховного Суду від 20.02.2018 року у справі №286/2987/16-а.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення у відзиві на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 23.06.2016 року звільнений зі служби згідно статті 77 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію” в запас.
ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 06022018 (а.с. 20).
19.02.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням додаткових одноразових виплат грошового забезпечення, закрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань,а грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, відповідно до отриманих з відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління МВС України в Івано-Франківській області і управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Івано-Франківській області довідок №Ф-82/108/05/29-18 від 14.02.2018, та просив врахувати надбавку за особливе проходження служби і премії згідно довідки №7056/108/17/01-18 від 19.07.2016 (а.с.12).
За змістом цих довідок позивачу за період служби з 01.06.2014 року по 31.05.2016 роки нараховано та виплачено: матеріальну допомогу для вирішенн соціально-побутових питань у 2014 році – 4333,50 грн., у 2015 році – 950 грн.; матеріальну допомогу на оздоровлення у 2015 році – 3618,47 грн.; одноразову премію у 2014 році – 1232 грн., у 2015 році – 2085,50 грн.; грошову винагороду за безпосередню участь в АТО у 2014 році – 3000 грн., у 2015 році – 3000 грн. Страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування із зазначених сум матеріальних допомог, винагород та одноразової премії нараховано та утримано в повному обсязі (а.с.18-19).
Листом від 27.02.2018 за №382/Ф-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило у перерахунку пенсії (а.с.13-14).
Позивачу роз’яснено, що згідно статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-РП/2015, Верховного Суду від 12.09.2017 року № 812/6733/13-а відсутні правові підстави для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, зокрема, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія, а також грошова винагорода за безпосередню участь в АТО. Також позивачу роз’яснено, що пенсію йому обчислено у розмірі 61 % від 7242,42 грн., тобто від сум грошового забезпечення, які зазначені Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області відповідно до постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 року, в тому числі з врахуванням надбавки за особливе проходження служби та премії.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Статтею 102 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію” визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Аналогічно за приписами статті 23-1 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, чинного до 07.11.2015 року, пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснювалось в порядку та на умовах, встановлених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до статті 1 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 при наявності встановленої цим ОСОБА_2 вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Право на пенсійне забезпечення на умовах цього ОСОБА_2 мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього ОСОБА_2, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п.б ч.1 ст.1-2 ОСОБА_2).
Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів (ч.1 ст.1-1 ОСОБА_2).
Стаття 5 зазначеного ОСОБА_2 визначає умови призначення пенсій на підставах, установлених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
Так, особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, перед звільненням зі служби (ч.1 ст.5).
Порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим ОСОБА_2, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", визначається Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.5).
Згідно статті 7 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Таким чином, зокрема, поліцейські мають право на призначення пенсії за їх вибором або згідно ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або згідно ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".
У разі призначення пенсії за вислугою років у відповідності до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначається статтею 43 цього ОСОБА_2. Якщо ж пенсія призначена у відповідності до ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", то виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії визначається згідно статті 41 ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням статті 5 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Тобто, у випадку призначення позивачеві пенсії згідно ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" перевага б надавалась спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для її обчислення, зокрема статті 66 ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення» та статті 41 ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", в силу яких отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
В даному ж випадку ОСОБА_1 призначена і виплачується пенсія за вислугою років відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Отже, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача, в тому числі й щодо обчислення пенсії за вислугою років, визначаються ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону.
Згідно з частиною третьою статті 43 зазначеного ОСОБА_2, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма кореспондується з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", згідно з яким, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства, і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.
Суд зазначає, що стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього ОСОБА_2.
Враховуючи наведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ та поліції, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 94 ОСОБА_2 України “Про Національну Поліцію” поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказм Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за №669/28799, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Частиною першою статті 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, чинного до 07.11.2015 року було визначено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою було затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ, пункту 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України №499 від 31.12.2007 року “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що працівники органів внутрішніх справ, поліцейські, під час перебування на службі отримують грошове забезпечення, в складі якого, серед іншого, включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер, а також окремо одноразові додаткові види грошового забезпечення.
За змістом підпунктів 2, 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” і пунктів 2.15, 2.16 ОСОБА_3 про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС 31.12.2007 №499, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896, підпунктів 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та пунктів 12, 13 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, матеріальні допомоги, одноразова премія є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року № 18 “Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських”, з метою дотримання принципів соціальної справедливості в реалізації права кожного військовослужбовця незалежно від військового звання та займаної посади на матеріальне стимулювання за виконання завдань, пов’язаних з підвищеним ризиком для життя, відповідно до їх складності та тривалості, припинення випадків невиправданих виплат особовому складу, який перебуває у районі проведення антитерористичної операції і виконує завдання небойового характеру, наказом Міністерства оборони України №67 від 10.02.2016 року затверджено ОСОБА_3 про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
ОСОБА_3 установлено, що в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень. Виплата винагороди військовослужбовцям здійснюється за місцем проходження служби на підставі наказів командирів органів військового управління та військових частин. Командирам військових частин - на підставі наказів вищих командирів (начальників, керівників). До наказів про виплату винагороди включаються також військовослужбовці, які під час виконання окремих завдань загинули, захоплені в полон або є заручниками, а також інтерновані в нейтральні держави або безвісно відсутні.
Розмір винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у граничних розмірах на місяць визначений у додатку 1 до цієї ОСОБА_3. Розмір винагороди визначається пропорційно дням безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
Отже, зазначені допомоги, винагорода, премії є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення працівника органу внутрішніх справ (поліцейського).
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах слід розрізняти поняття грошового забезпечення працівника органів внутрішніх справ, поліцейського, який перебуває на службі (стаття 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, стаття 94 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію”), та розміру грошового забезпечення, з якого обчислюються його пенсія (стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").
Як зазначалось судом вище, стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії.
ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які, на відміну від статті 43 зазначеного ОСОБА_2, є складовою грошового забезпечення поліцейського (працівника органу внутрішніх справ) при перебуванні на діючій службі згідно статті 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію” та статті 94 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію”.
В ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанові Кабінету Міністрів України №393 не зазначено про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та одноразова премія, грошова винагорода за безпосередню участь в АТО, оскільки вони є одноразовими.
Вказані допомоги, премії, доплати є ні надбавкою, ні доплатою, ні підвищення в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 3 статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393.
Зі змісту зазначених норм слідує, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова винагорода за безпосередню участь в АТО та одноразові премії є щорічним або разовим платежем, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для поліцейських і працівників органу внутрішніх справ, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії, призначеної згідно ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Надані позивачу довідки №7056/108/17/01-18 від 19.07.2016 також не містять даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість вказані довідки свідчать про одноразовість таких виплат.
Судом встановлено, що всі зазначені у грошовому атестаті №6 від 19.07.2016 року суми видів грошового забезпечення враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що такі види грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія та грошова винагорода за безпосередню участь в АТО не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту поліцейських та працівників органів внутрішніх справ.
Що стосується позиції Верховного Суду України, яка наведена в постанові від 10.03.2015 року в справі №21-70а15 щодо необхідності віднесення сум виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, на яку в обґрунтування позовних вимог посилається позивач, то суд зазначає, що у вказаній позиції не враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015, оскільки останнє прийняте після винесення постанови Верховного Суду України.
У рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015 зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень ОСОБА_2 вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
В контексті вказаного суд звертає увагу, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 зазначеного ОСОБА_2, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж ОСОБА_2.
Щодо врахування застосування норм матеріального права, які містяться в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №344/10887/17 (К/9901/5497/17) суд зазначає, що висновки у вказаній постанові не стосуються вирішення справ про спори з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії поліцейському (працівнику органів внутрішніх справ) з врахуванням допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань, одноразових премій, винагороди за безпосередню участь в АТО, а стосується перерахунку пенсії військовослужбовцю. Крім того, з мотивувальної частини вказаної постанови слідує, що Верховний Суд не проаналізував співвідношення норм ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та статті 9 ОСОБА_2 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і не сформував правового висновку щодо віднесення обговорюваних видів (складових) грошового забезпечення до розміру грошового забезпечення, визначеного в частині 2 і 3 статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з якого обчислюється пенсія, а також щодо особливостей застосування таких норм права.
Також, в постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у іншій справі - №286/2987/16-а344/10887/17 (К/9901/5497/17), суд зазначив, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, винагорода за участь в АТО та компенсації за невикористану відпустку не належать до надбавок, доплат або підвищення, тобто не є додатковими видами грошового забезпечення в розумінні статті 9 ОСОБА_2 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", а відносяться до інших соціальних гарантій, що надаються військовослужбовцям та членам їх сімей.
Таким чином, позовні вимоги, про визнання дій відповідача протиправними щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, грошової винагороди за безпосередню участь в АТО, відмови у здійсненні перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням цих одноразових додаткових видів грошового забезпечення, з 24.06.2016 року задоволенню не підлягають.
Що стосується позовних вимог щодо не перерахунку пенсії та зобов'язання перерахувати і виплатити різницю пенсії з 24.06.2016 року, з урахуванням надбавки за особливе проходження служби і премії згідно довідки №7056/108/17/01-18 від 19.07.2016, виданої позивачу при звільненні, суд зазначає наступне.
Довідкою від 19.07.2016 року за №7056/10/47/08-18 визначені щомісячні додаткові види грошового забезпечення, що подані для призначення пенсії позивачу відповідно до ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: надбавка за особливе проходження служби та премія за період з червня 2014 року по листопад 2015 року із зазначенням відповідних сум (а.с.15).
Згідно даної довідки зазначено, що розмір суми надбавки за особливе проходження служби для врахування пенсії становить – 517,61 грн., а премія в розмірі – 489,87 грн. Загальна сума для врахування пенсії становить 1007,48 грн. (517,61 + 489,87 грн.).
Згідно даних протоколу за пенсійною справою № НОМЕР_1 від 06.07.2016 року позивачу призначена та виплачується пенсія за вислугою років з дати звернення - 22.07.2016 року, із зазначеним грошовим забезпеченням, вказаним у грошовому атестаті №6 від 19.07.2016 року, виданому позивачу при звільненні з посади, та згідно розділу «грошове забезпечення для обчислення пенсії» зазначено врахування суми додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 1007,48 грн. за період з червня 2014 року по листопад 2015 року (а.с.20).
Таким чином, твердження позивача щодо неврахування зазначених у довідці №7056/108/47/08-18 від 19.07.2016 року надбавки за особливе проходження служби та премії є помилковим.
Позивачем строк звернення до суду дотримано, перебіг якого розпочався з моменту отримання ним повідомлення від 27.02.2018 про відмову перерахунку пенсії.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, вул.Центральна 30, с. Марківці, Тисменицький район, Івано-Франківська область, 77470)
Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018)
Суддя Біньковська Н.В.