
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. Справа№805/1379/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання незаконним дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області(далі - відповідач), в якому просив:
- визнання незаконним дії відповідача та скасувати рішення № 4704 від 25 січня 2018 року в частині відмови призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
- зобов'язати відповідача, призначити нарахування та виплату пенсії позивачу, за віком на пільгових умовах, починаючи з 06 грудня 2018 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віку на пільгових умовах згідно ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, що працювала на роботах із важкими та шкідливими умовами праці відповідно до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До заяви про призначення пенсії позивачем було додано всі необхідні документи.
25 січня 2018 року відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, оскільки відсутня інформація про роботу в шкідливих і важких умовах праці протягом повного робочого дня та проведення атестації робочого місця за професією позивача.
Позивач вважає необґрунтованим рішення прийняте відповідачем про відмову в призначення пенсії, посилаючись на незрозумілість обставин, оскільки у позивача за вказані періоди роботи в трудовій книжці є відповідні записи.
На підставі викладеного, позивач вважає, що набув право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача надав відзив у якому зазначив, що позивач звернувся до Відповідача та надав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах документи. Рішенням було відмовлено у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, оскільки в трудовій книжці позивача міститься лише загальна інформація, а внесення до списків залежить від проведення атестації робочих місць. Періоди роботи позивача 2002, 2004 та 2007 роках за професією електрослюсар з ремонту електричних машин дільниці з ремонту устаткування машзала №2 електричного цеху ВП «Курахівська ТЕС», ТОВ «ДТЕК Східенерго» не можливо зарахувати.
Також, відповідач у запереченнях посилається, на зміст довідки підприємства «Енергия Донбасса» не можуть бути застосовані для призначення пенсії, оскільки згідно переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють в повному обсязі свої повноваження, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України №1085-Р від 07.11.2014 місто Донецьк належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Враховуючи наведене, Добропільське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області вважає, що не порушувало прав позивача та діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до ст.263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НОМЕР_1, є громадянином України (а.с. 35-37).
Зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 13).
Згідно трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 (а.с. 13-17), ОСОБА_1 за спірний період працював ВП «Курахівська ТЕС» :
- з 03.06.2002 р. по 23.01.2007 р. був прийняти на роботу до електричного цеху та працював електрослюсарем з ремонту електричних машин дільниці з ремонту устаткування машзала №2 електричного цеху ВП «Курахівська ТЕС».(а.с.15-16)
Наведені записи трудової книжки про роботу позивача за спірні періоди свідчать про зайнятість останнього за відповідними посадами повний робочий день.
06 грудня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком згідно ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Відповідача від 25 січня 2018 року відповідачем було відмовлено у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, не зараховано періоди спеціального стажу за 2002, 2004, 2007 р.р. роботи, оскільки з пояснень посадових осіб ВП «Курахівська ТЕС» ці данні по ОСОБА_1 були внесенні помилково (а.с. 15-17).
Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України "Про пенсійне забезпечення".
Зокрема п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 50 року при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є передусім наявність професії та виробництва в зазначених Списках.
Застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "а" і "б" ст.13 та ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", врегульовано Порядком застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт і професій, посад та показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики № 383 від 18.11.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731.
Відповідно до п.3 цього Порядку, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи, а саме: Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року, в якому в п. 1.1 зазначено, усі працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, в тому числі посада прохідника. Крім того, вказана посада значиться і в Списку №2виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36.
В спірному рішенні відповідач посилається на те, що довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній видані підприємствами ВП «Курахівська ТЕС», ТОВ «ДТЕК Східенерго», які знаходяться в м. Донецьку, а тому неможливо провести перевірку достовірності видачі зазначених довідок.
Частинами 2.3 ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" №1207 від 15.04.2014 року визначено що, виплата громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території і не отримують пенсій та інших соціальних виплат від уповноважених органів Російської Федерації, здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Громадяни похилого віку, особи з інвалідністю, діти-інваліди та інші громадяни України, які перебувають у складних життєвих обставинах та проживають на тимчасово окупованій території, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України.
Відповідно ст. 48 КЗоТ трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню
Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п'яти днів після прийняття на роботу. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться. Порядок ведення трудових книжок визначається Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Вищевказане узгоджене також з Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637. Пунктом 1 даного Порядку визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідач в своїх запереченнях посилається на п. 20 цього Порядку, згідно якого у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Проте, як прямо визначено цією нормою, такі довідки приймаються саме у випадках, коли відомості щодо наявності пільгового стажу відсутні в трудовій книжці.
Відтак, твердження відповідача щодо неналежності пільгових довідок не може бути підставою для відмови в зарахуванні спірного періоду, оскільки в трудовій книжці міститься посилання на посаду передбачену Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року і зазначенням про повний робочий день під землею.
Відповідно до п. 3 ст. 44 Закону України №1058 та п. 4.2 Порядку №22-1 органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірності поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
При цьому суд вважає, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження (зокрема у зв`язку з проведенням АТО).
Відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону.
Таким чином, саме з дати звернення позивача до органу Пенсійного фонду України, тобто з 06 грудня 2017 року має бути вирішено питання про призначення йому пенсії.
Отже, з врахуванням наведених обставин та норм чинного законодавства, судом було встановлено, що стаж роботи позивача визначений у його трудовій підлягає зарахуванню до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі п."а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, діяв всупереч законодавству в сфері пенсійного забезпечення. А отже оскаржене рішення є неправомірним, та таким, що порушує конституційне право позивача на пенсійне забезпечення на пільгових умовах і підлягає скасуванню.
Крім того, пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р.
Професія "Слюсарі, електромонтери, електрослюсарі всіх найменувань, зайняті на обслуговуванні, ремонті котельного, турбінного (парогазотурбінного) устаткування, устаткування паливоподавання і пилоприготування, що забезпечують його роботу засобів вимірювання та автоматики" віднесена до Списку №2 позиція 2140000а-18455 відповідно до Постанови КМУ від 11.03.1994 р. №162.
Таким чином суд прийшов до висновку що спірний період роботи позивача не зарахований відповідачем неправомірно, оскільки факт роботи позивача у шкідливих умовах за вказані періоди підтверджено трудовою книжкою з усіма необхідними записами, архівною довідкою з даними про атестацію робочого місця.
Разом з цим, відповідач у відзиві на позов та у рішенні про відмову у призначені пенсії, зазначив, що індивідуальними відомостями про застраховану особу по формі ОК-5 підтверджується наявність у позивача спеціального стажу.
В той самий час у зазначеному відзиві посилається на те, що на підставі отриманої відповіді від ВП «Курахівська ТЕС», відповідач робить висновок, що згідно результатів проведення атестації робочих місць за професією позивача не підтверджується показник, які визначають право на пенсію на пільгових умовах, встановлених для окремих категорії працівників в 2002, 2004, 2007р.
Суд не приймає як доказ цю обставину, оскільки це суперечить документам які додані до матеріалів справи з боку позивача та відповідача. Крім того, обставина щодо показників позивача не підтверджується документально.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до п. п. 3, 4, 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправним та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернення позивача, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тобто, приймаючи рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідач має враховувати висновки рішення в даній адміністративній справі щодо факту підтвердження пільгового стажу позивача.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Щодо судового збору суд зазначає наступне.
Оскільки прийняте рішення ухвалено на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ч.1, 3 ст.139 КАС України суд присуджує стягнути судові витрати у розмірі 1409,60 грн., здійснені позивачем, за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача.
Керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (код ЄДРПОУ: 22014014, 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. заводська, 24) про визнання незаконним дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області рішення № 4704 від 25 січня 2018 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області зарахувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 до пільгового стажу період роботи з 03.06.2002 р. по 23.01.2007 р. який працював електрослюсарем з ремонту електричних машин дільниці з ремонту устаткування машзала №2 електричного цеху ВП «Курахівська ТЕС», що дає право на призначення пенсії за ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області повторно розглянути заяву від 06 грудня 2017 року про призначення пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням пільгового стажу за період роботи з 03.06.2002 р. по 23.01.2007 р. у ВП «Курахівська ТЕС».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області (код ЄДРПОУ: 22014014, 85600, Донецька область, м. Мар'їнка, вул. заводська, 24) на користь ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1, АДРЕСА_1) судові витрати у сумі 1409 (Одна тисяча чотириста дев`ять) грн. 60 коп.
Повний текст рішення складений та підписаний 17 квітня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Шинкарьова І.В.