
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/1236/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника відповідачів Дурава В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України, про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними щодо неналежного розгляду звернення про виплату одноразової грошової допомоги у разі інвалідності та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 12.03.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні Позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що з 20.11.2001року по 25.12.2015року проходив службу в податковій міліції Головного управління ДФС у Житомирській області, з якої був звільнений через хворобу. У свідоцтві про хворобу Позивача зазначено, що захворювання пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ. 12.01.2016року Житомирською МСЕК за результатами огляду Позивача було встановлено 3-тю групу інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Як пояснив Позивач, незважаючи на вказане рішення Житомирської МСЕК, Відповідачем не було вжито належних заходів для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги в разі такої втрати працездатності в розмірі 150 кратного прожиткового мінімуму.
Представник Головного управління ДФС у Житомирській області та Державної фіскальної служби України, Відповідачів в даній справі, проти позову заперечив і пояснив, що Позивачу група інвалідності встановлена після втрати чинності Законом України "Про міліцію", а тому відсутні правові підстави для призначення такої допомоги. Розгляд матеріалів буде відновлено лише після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України, що регламентує особливості служби в органах податкової міліції.
Заслухавши доводи Позивача, представника Відповідачів, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності працівника податкової міліції, її розміру, регулюються правовими нормами Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707 (надалі - Порядок N 707), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Постанова Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. N 850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції спірні відносини щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності працівника податкової міліції не регулює.
Відповідно до вимог п.1 Порядку N 707 одноразова грошова допомога виплачується у разі установлення інвалідності, яка настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ, органах державної податкової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення такого строку внаслідок захворювання або нещасного випадку, що сталися під час виконання службових обов'язків, пов'язаних з безпосередньою участю в охороні громадського порядку та боротьбі із злочинністю, у розмірі трирічного грошового забезпечення - інвалідам III групи.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач з 20.11.2001року по 25.12.2015року проходив службу в податковій міліції Головного управління ДФС у Житомирській області. Відповідно до наказу Головного управління ДФС у Житомирській області від 18.12.2015року №306-о Позивач з 25.12.2015року був звільнений з органів податкової міліції через хворобу.
Судом встановлено та визнається сторонами, що 12.10.2016року Позивач звертався до Головного управління ДФС у Житомирській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності. До заяви, окрім іншого, було долучено копії довідки до акта огляду Житомирською МСЕК №003898 (а.с.13).
Як зазначено в досліджених судом довідці до акта огляду Житомирською МСЕК серії 12ААА №218828 від 12.01.2016року та довідці про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (серія ЖИА № 003898), Позивачу з 11.01.2016року встановлена третя група інвалідності в результаті захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ (а.с.21-22).
Відповідно до дослідженого судом листа Головного управління ДФС у Житомирській області вказана заява (рапорт) Позивача 07.11.2016року була направлена до ДФС України (а.с.14).
За результатами розгляду вказаної заяви Позивача Відповідачем листом від 02.12.2016року було повідомлено, що оскільки Позивачу група інвалідності встановлена після втрати чинності Законом України "Про міліцію", а тому відсутні правові підстави для призначення такої допомоги, а розгляд матеріалів буде відновлено лише після внесення відповідних змін до Податкового кодексу України (а.с.15).
30.11.2017року Позивач повторно звернувся до Головного управління ДФС у Житомирській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у разі втрати працездатності.
За результатами розгляду вказаної заяви Позивача ДФС України листом від 05.01.2018року було повідомлено, що розгляд матеріалів щодо призначення та виплати Позивачу одноразової допомоги можливий за подання Головним управлінням ДФС у Житомирській області всіх необхідних документів, в тому числі висновку щодо можливості виплати такої допомоги (а.с.19).
Таке оскаржуване рішення Відповідача, викладене в листі № 392/7/99-99-04-04-02-17 від 05.01.2018року, відповідає обставинам справи та ґрунтується на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.
Безспірно, за приписами абзацу першого пункту 7 Порядку N 707 орган державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, подає ДПА (ДФС) у семиденний строк з дня реєстрації документів висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку, копією висновку службового розслідування за фактом поранення (контузії, травми або каліцтва) такого працівника, установлення групи інвалідності чи загибелі (смерті).
ДПА (ДФС) у десятиденний строк приймає рішення про призначення виплати і надсилає його разом із документами, зазначеними у пунктах 4 і 5, органу державної податкової служби, у якому проходив службу працівник податкової міліції, для проведення виплати.
Судом встановлено та визнається сторонами, що всупереч вказаним вимогам абзацу першого пункту 7 Порядку N 707 Головне управління ДФС у Житомирській області не направляло до ДФС України висновок щодо можливості проведення грошової допомоги разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку.
Зазначене свідчить, що ДФС України не розглянуто та не прийнято жодних рішень по суті щодо наявності чи відсутності підстав для виплати Позивачу спірної одноразової грошової допомоги виключно по причині не направлення Головним управлінням ДФС у Житомирській області висновку щодо можливості проведення такої грошової допомоги.
На підставі викладеного суд робить висновок про наявність порушеного права Позивача на належний розгляд звернення про виплату одноразової грошової допомоги у разі інвалідності, зумовленого протиправною бездіяльністю Головного управління ДФС у Житомирській області.
Вказане порушене права Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління ДФС у Житомирській області відповідно до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707, направити до Державної фіскальної служби України висновок щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку.
Зазначене свідчить про обґрунтованість позовних вимог Позивача в цій частині. Позовні вимоги Позивача в частині щодо зобов'язання ДФС України розглянути матеріали та прийняти рішення про виплату Позивачу спірної одноразової грошової допомоги є передчасними, а тому задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 352,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково, визнати протиправну бездіяльність Головного управління ДФС у Житомирській області щодо розгляду звернення ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги у разі інвалідності.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Житомирській області відповідно до вимог Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 707, направити до Державної фіскальної служби України висновок щодо можливості проведення грошової допомоги ОСОБА_1 разом з документами, зазначеними у пунктах 4 і 5 цього Порядку.
В задоволенні інших вимог відмовити.
Судові витрати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ІНПП НОМЕР_1) у вигляді судового збору в сумі 352,40грн. підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Юрка Тютюнника,7, ЄДРПОУ39459195).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 17 квітня 2018 року