
Справа № 161/2598/18
Провадження № 2/161/1525/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Олексюка А.В.
при секретарі - Шолом С.І.
з участю: представника позивача – ОСОБА_1
відповідача – ОСОБА_2
розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що департаменту соціальної політики 12.05.2016 року, 04.10.2016 року, 30.03.2017 року зверталася відповідач із заявою про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.
За призначенням грошової допомоги відповідач зверталася на себе та чоловіка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. В заявах про призначення допомоги відповідачем зазначено, що чоловік працює в КБМП «Орбіта-Рожище» (звернення від 12.05.2016 року), з 23.09.2016 року в ТОВ «Група Техсервіс» (звернення від 04.10.2016 року), з 01.02.2017 року в КБМП «Орбіта-Рожище» (звернення від 30.03.2017 року).
На підставі поданих документів відповідачу призначено грошову допомогу на період з 12.05.2016 по 29.09.2017 в розмірі 1326,00 грн. щомісячно.
За результатами проведеної перевірки достовірності поданої відповідачем інформації соціальними інспекторами департаменту було встановлено, що чоловік відповідача був звільнений у червні 2016 року (про що не було повідомлено департамент) і при наступному зверненні відповідачем було подано недостовірну інформацію про його працевлаштування.
Вказує, що за період з 12.07.2016 року поні в 29.09.2017 року відповідачу виплачено 19375,28 грн. грошової допомоги, в той час як право на отримання допомоги вона мала лише в розмірі 13361,47 грн.
Оскільки відповідач не повідомив департамент про зміни, які впливають на призначення грошової допомоги, йому незаконно надано 6013,81 грн. грошової допомоги.
Просить суд з врахуванням збільшених позовних вимог, стягнути з ОСОБА_2 в користь департаменту соціальної політики Луцької міської ради 6013,81 грн. щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг та понесені судові витрати по справі.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала збільшені позовні вимоги, в решті вимог позовну заяву підтримала, з підстав в ній зазначених. Просила суд позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала. Просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в поданому відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.
В судовому засіданні встановлено, що до департаменту соціальної політики 12.05.2016 року, 04.10.2016 року, 30.03.2017 року зверталася ОСОБА_2 із заявою про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання та на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505.
Відповідно до п. 2 Порядку, в редакції на дату звернення відповідача за призначенням допомоги, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Згідно з п. 3 Порядку грошова допомога призначається на сім’ю та виплачується одному з її членів у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім’ї);для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім’ї).
Відповідно до п. 7 Порядку якщо у складі сім’ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами І групи дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розгляду, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувались, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення або фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім’ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період – припиняється.
За призначенням грошової допомоги відповідач зверталася на себе та чоловіка ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. В заявах про призначення допомоги відповідачем зазначено, що чоловік працює в КБМП «Орбіта-Рожище» (звернення від 12.05.2016 року), з 23.09.2016 року в ТОВ «Група Техсервіс» (звернення від 04.10.2016 року), з 01.02.2017 року в КБМП «Орбіта-Рожище» (звернення від 30.03.2017 року).
На підставі поданих документів відповідачу призначено грошову допомогу на період з 12.05.2016 по 29.09.2017 в розмірі 1326,00 грн. щомісячно.
За результатами проведеної перевірки достовірності поданої відповідачем інформації соціальними інспекторами департаменту було встановлено, що чоловік відповідача був звільнений у червні 2016 року (про що не було повідомлено департамент) і при наступному зверненні відповідачем було подано недостовірну інформацію про його працевлаштування.
Згідно з інформацією, наданою органами державної фіскальної служби на електронних носіях, індивідуальних відомостей про застраховану особу, наданих Луцьким об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області, чоловік відповідача звільнений у червні 2016 року, а отже у період з 12.07.2016 року по 11.09.2016 року він мав право на отримання грошової допомоги у зменшеному розмірі, а з 12.09.2016 року права на отримання грошової допомоги не мав.
Таким чином, за період з 12.07.2016 року поні в 29.09.2017 року відповідачу виплачено 19375,28 грн. грошової допомоги, в той час як право на отримання допомоги вона мала лише в розмірі 13361,47 грн.
Оскільки ОСОБА_2 не повідомила департамент про зміни, які впливають на призначення грошової допомоги, йому незаконно надано 6013,81 грн. грошової допомоги. Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов’язана повернути потерпілому це майно.
14.11.2017 року та 11.01.2018 року відповідачу надіслано повідомлення про переплату, яка виникла з її вини, та запропоновано добровільно повернути кошти до 10.02.2018 року.
Судом встановлено, що відповідач здійснив часткове повернення суми переплати, однак на день звернення до суду кошти в сумі 6013,81 грн. не повернув.
Крім того, у додатках наданих відповідачем, зокрема, у інформації з органів ДФС України від 19.03.2017 року, зазначено, що ОСОБА_3 доходи за 3-4 квартал 2016 року не нараховувались, а тому твердження відповідача щодо працевлаштування її чоловіка з 23.09.2016 року у ТОВ «Група Техсервіс» є безпідставними.
Отже, на думку суду, враховуючи ту обставину, що ОСОБА_2 надміру виплачено грошову допомогу в сумі 6013,81 грн., на отримання якої не мала права, тому виплачені кошти підлягають стягненню з відповідача в користь позивача.
Керуючись ст. ст. ст.ст. 4, 10, 11, 12, 13,76, 78, 79, 80, 133, 141, 263, 264, 265 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505, ч. 1 ст. 1212 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 6013 (шість тисяч тринадцять) грн. 81 коп. щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунально-житлових послуг.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради - 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок понесених та документально підтверджених витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Волинської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 16.04.2018 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Олексюк А.В.