
Справа № 137/1476/17
УХВАЛА
"16" квітня 2018 р.
Літинський районний суд Вінницької області
в складі головуючого судді Желіховського В.М секретаря судових засідань ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Літин клопотання Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розстрочення виконання рішення Літинського районного суду Вінницької області від 30.11.2017 року та заяву відділу примусового виконання рішеннь Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу та виконання рішення суду по справі №137/1476/17,-
В С Т А Н О В И В:
До Літинського районного суду Вінницької області надійшло клопотання Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розстрочення виконання рішення Літинського районного суду Вінницької області від 30.11.2017 року, в якому зазначено, що головним управлінням 13.03.2018 отримано постанову про відкриття виконавчого провадження головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій обалсті ВП №55961242 від 13.03.2018 що виконання виконавчого листа №137/1476/17 виданого 12.03.2018 року про зобов'язання головного управління провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії згідно довідки ліквідаційної комісії Управління внутрішніх справ України у Вінницькій обалсті №4778 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2016 року. Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2018 року прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим критеріям осіб", якою встановлено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені із ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Сума перерахованої доплати до пенсії для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування. Тому змушені звернутися до суду з вказаним клопотанням і просять розстрочити виплату донарахованої суми пенсії з січня 2016 року по грудень 2017 року у розмірі 40360,5 гривень.
До суду надійшла також заява відділу примусового виконання рішеннь Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу та виконання рішення суду, в якій зазначено, що у відділі примусового виконання на виконанні перебуває виконавчий лист по справі №137/1476/17 виданий 12.03.2018 Літинським районним судом Вінницької області про зобов'язання ОСОБА_1 Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Довідки №4778 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року. В ході проведення виконавчих дій ОСОБА_1 управління повідомило про часткове виконання рішення суду, оскільки здійснено перерахунок з 01.01.2016 але проведено виплату лише з 01.01.2018, зсилаючи на постанову КМУ №103 від 21.02.2018 року. Зазначають, що постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року прийнято та почала діяти пізніше ніж прийнято постанову Літинського районного суду №137/1476/17 від 30.11.2017 року та яка набула законної сили 05.02.2018 року. Враховуючи зазначені обставини змушені звернутися до суду з вказаною заявою і просять встановити подальший спосіб та порядок виконання постанови Літинського районного суду Вінницької обалсті №137/1476/17 від 30.11.2017 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Довідки №4778 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 01.01.2016 року без врахування постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року.
ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. Просить заяву ПФУ у Вінницькій області про розстрочку рішення суду не задовільнити, а заяву відділу ДВС підтримує повністю.
Дослідивши матеріали заяв та матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступних висновків. Так, згідно ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу, як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Згідно ч.2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження в судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття в судове засідання осіб, як були належним чином повідомленні про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Згідно ч. 3 ст. 33 ЗУ «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення. Судом достовірно встановлено, що рішенням Літинського районного суду Вінницької області задоволено позов ОСОБА_2 і зобов'язано ОСОБА_1 управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016 року, відповідно до довідки № 4778 виданої УМВС України у Вінницькій області. Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Вінницькій області 13.03.2018 р. постановою відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа по справі № 137/1476/17, виданого 12.03.2018 р. Боржником - Головним управлінням пенсійного фонду України у Вінницькій області листом від 23.03.2018 року № 2371/09-47/07 повідомлено про часткове виконання рішення суду, оскільки здійснено перерахунок з 01.01.2016 р. але проведено виплату лише з 01.01.2018 р., посилаючись на постанову КМУ № 103 від 21.02.2018 р. Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано проведення перерахунку пенсій, відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Пунктом 3 Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 р. встановлено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Проте, суд звертає особливу увагу на те, що постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 р. прийнята та вступила в дію пізніше ніж прийнято рішення суду від 30,11,2017 р. по справі № 137/1476/17, а як наслідок не досліджувалась та не бралась до уваги судом під час прийняття рішення.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів наголошується на тому, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Крім того, правова позиція, яка викладена Верховним судом України у постанові від 22 лютого 2017 року у справі № 6-2705цс16 підтверджує, що акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.
Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності. Принцип неприпустимості зворотної дії в часі нормативних актів знайшов своє закріплення в міжнародно-правових актах, зокрема і в Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини (стаття 7). Водночас Конституція України передбачає зворотну дію законів та інших нормативно-правових актів у часі у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують юридичну відповідальність особи. Отже, постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 15.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка прийнята пізніше ніж винесено судове рішення, виключає можливість застосування даної постанови до спірних правовідносин, по яких було ухвалено рішення 30.11.2017 року.
Враховуючи вище викладене суд приходить до висновку, що заява відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу і порядку виконання рішення суду по справі № 137/1476/17 підлягає задоволенню.
Згідно ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Відповідно до ч.5 ст.378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року.
Враховуючи ту обставину що рішення суду № 137/1476/17 про зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області винесене 30.11.2017 року, тобто значно раніше ніж постанова КМУ №103 , яка звороньої дії не має, а тому в задоволенні заяви Управління пенсійного фонду про розстрочення виконання рішення суду необхідно відмовити.
Керуючись ст. 241-242,248,294,378 КАС України, ЗУ «Про виконавче провадження», суд,-
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про розстрочення виконання рішення Літинського районного суду Вінницької області від 30.11.2017 року відмовити.
Заяву відділу примусового виконання рішеннь Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про встановлення способу та виконання рішення суду задовольнити.
Встановити подальший спосіб та порядок виконання постанови Літинського районного суду Вінницької області від 30.11.2017 року в справі №137/1476/17 шляхом зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити виплатиту пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 без врахування постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 року.
Апеляційну скаргу на ухвалу суду може бути подано на протязі 15 днів з дня її проголошення, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну чатсину ухвали суду, з заначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: В. М. Желіховський