
номер провадження справи 27/151/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.04.2018 Справа № 908/2415/17
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової С.С., при секретарі судового засідання Шолоховій С.В., розглянувши матеріали справи
за позовом: Комунального підприємства "Земград" Дніпровської міської ради (49006 м. Дніпро, пр. Пушкіна, буд. 55, каб. 901, 9 поверх)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Дибко Ольги Василівни (69118 АДРЕСА_1)
про стягнення 141 307 грн. 50 коп. збитків
за участю представників
позивача: Чоха К.О., довіреність № 92/2-05 від 27.03.2018 р.
відповідача: Грибовод С.Ю, довіреність № 5008 від 11.12.2017 р.
вільний слухач: ОСОБА_4, посвідчення НОМЕР_1 від 13.02.2012 р.
СУТЬ СПОРУ:
04.12.2017 р. Комунальне підприємство "Земград" Дніпровської міської ради, м. Дніпро звернувся до господарського суду Запорізької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Дибко Ольги Василівни, м. Запоріжжя суму в розмірі 141 307 грн. 50 коп. з ПДВ.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 04.12.2017 р., справу № 908/2415/17 передано на розгляд судді Дроздовій С.С.
Ухвалою суду від 05.12.2017 р. порушено провадження у справі № 908/2415/17 присвоєно справі номер провадження 27/151/17 та призначено судове засідання на 11.01.2018 р.
В судовому засіданні 11.01.2018 р. суддею сторонам було оголошено, що з 15.12.2017 р. господарськими судами здійснено перехід на нову редакцію Господарського процесуального кодексу України, згідно із Законом України № 2147-VIII від 03.10.2017 р. "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" який набрав чинності 15.12.2017 р., внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та викладено його в новій редакції.
Розгляд справи у судовому засіданні 11.01.2018 р. здійснювався в порядку Господарського процесуального кодексу України, у редакції Закону України від 03.10.2017 р. 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", про що суд повідомив представників сторін у судовому засіданні.
За приписами п. 9 ч. 1 розділу ХІ "Перехідних положень" Господарського процесуального кодексу України (у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 р.) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких порушено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Справа № 908/2415/17 розглядається за правилами загального позовного провадження.
11.01.2018 р. господарським судом відкрито підготовче засідання у справі № 908/2415/17 за правилами Господарського процесуального кодексу України (у редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017 р.).
Ухвалою суду від 11.01.2018 р. у підготовчому засіданні, відповідно до ст. 183 ГПК України, оголошено перерву до 30.01.2018 р., про що сторони були належним чином повідомлені, про що свідчить розписка про повідомлення наступного засідання з підписом представників (міститься в матеріалах справи).
Ухвалою суду від 30.01.2018 р., відповідно до ст. 177 ГПК України, строк підготовчого засідання продовження на тридцять днів, на підставі ст. 183 ГПК України, підготовче засідання було відкладено та призначено на 26.02.2018 р.
Ухвалою суду від 26.02.2018 р., відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України, підготовче провадження у справі № 908/2415/17 закрито, справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні 22.03.2018 р.
Ухвалою суду від 22.03.2018 р. засідання суду відкладалося на 05.04.2018 р., у зв'язку з неявкою у судове засідання представника позивача з поважних причин, про що в матеріалах справи є письмове клопотання позивача.
У судовому засіданні 05.04.2018 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України здійснювалося повне фіксування судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Оберіг".
Головуючим суддею оголошено яка справа розглядається, склад суду, та роз'яснено представникам сторін, які прибули в судове засідання, їх права, у тому числі право заявляти відводи.
Відводів складу суду не заявлено.
У судовому засіданні 05.04.2018 р. представник позивача підтримав позовні вимоги, на підставах, викладених у позовній заяві. Позовні вимоги обґрунтовує самовільним розміщенням відповідачем рекламних засобів (без оформлення дозволів на розміщення зовнішньої реклами) на фасаді будівлі у кількості 4 одиниць та на тимчасовій споруді у кількості 1 одиниця із зовнішньою рекламою за адресою: м. Дніпро, пл.. Вокзальна, буд. 1, що порушує вимоги ч.1 ст.16 Закону України «Про рекламу».
Представник відповідача підтримав свої заперечення, викладені у письмовому відзиві. Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що відповідачем не було допущено жодного порушення зобов'язання, позивачем до позовної заяви не надано попередження особисто Дибко О.В. або її уповноваженому представника, ні поштового повідомлення про його направлення поштою, ні копії факс відправлень. В результаті чого відповідач вважає твердження позивача про вручення попередження № 000848 від 26.07.2017 р. не відповідає дійсності. Відповідач зазначив, що позивачем не надано доказів того, що КП «Земград» є підприємством, яке відповідно до прийнятих регуляторних актів виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради має повноваження на організацію та демонтаж реклами у місті Дніпро, зокрема й на складання та видачу попередження № 000848 від 26.07.2017 р. Відповідач вважає, що враховуючи положення пункту 46 «Типових правил розміщення зовнішньої реклами» дії позивача є цілком незаконними, оскільки КП «Земград» не є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, який фактично, в силу Постанови КМУ, має вживати заходи щодо осіб, які не усунули порушення у визначений строк. Положеннями «Типових правил розміщення зовнішньої реклами» імперативно визначена особа, яка має повноваження щодо розповсюджувача зовнішньої реклами, який не усунув порушень у визначений строк.
Розглянувши матеріали та фактичні обставини справи, заслухавши представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї.
Згідно статті 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу України).
Підприємницька діяльність здійснюється суб'єктами господарювання, підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.
Господарським судом встановлено, що Комунальне підприємство «Земград» Дніпропетровської міської ради (Позивач), відповідно до Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Дніпрі, затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 31.08.2011 р. № 1148 та Статуту комунального підприємства «Земград» Дніпропетровської міської ради, є комунальною установою, від імені якої відповідно до законодавства України реалізується господарська компетенція органів місцевого самоврядування у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Дніпрі.
Рішенням Дніпровської міської ради за № 69/19 від 13.04.2017 р. «Про затвердження Статуту КП «Земград» у новій редакції, на підставі листа управління реклами Дніпровської міської ради від 16.03.2017 р. вх. № 8/1325, прийнято рішення про затвердження Статуту Комунального підприємства «Земград» Дніпровської міської ради у новій редакції.
Згідно п. 2.2 Статуту комунального підприємства «Земград» одним із основним напрямків діяльності є здійснення контролю щодо розташування та демонтажу рекламних засобів на території міста.
26.07.2017 р. під час проведення КП «Земград» перевірки зовнішньої реклами на території міста Дніпра було виявлено, самовільно розміщені рекламні засоби (без оформлення дозволів на розміщення зовнішньої реклами) на фасаді будівлі у кількості 4 одиниць та на тимчасовій споруді у кількості 1 одиниця із зовнішньою рекламою за адресою: м. Дніпро, пл. Вокзальна, буд. 1.
За результатами вказаної перевірки КП «Земград» було видано Фізичній особі - підприємцю Дибко О. В. попередження про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами від 26.07.2017 р. № 000848, із зазначенням строку для усунення порушень, шляхом самостійного демонтажу рекламних засобів до 30.07.2017 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та у порядку, встановленому цими органами на підставі Типових правил, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни. До об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування (парки, рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування); прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.
Пунктом 5 статті 16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо.
Листом від 27.03.2017 р. № 1.91716/47 КП «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» Дніпровської міської ради, відповідач повідомлявся про необхідність здійснення демонтажу рекламних засобів до 17.04.2017 р., розташованих за адресою: пл. Вокзальна, буд. 1, у зв'язку із проведенням капітального ремонту та архітектурного освітлення фасадів у місті Дніпрі, відповідно до рішення виконавчого комітету міської ради від 23.03.2017 р. № 176 «Про надання дозволу департаменту стратегічного розвитку та інвестицій Дніпровської міської ради на проведення капітального ремонту та архітектурного освітлення фасадів будівель у місті Дніпрі».
Вимоги листа КП «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» Дніпровської міської ради від 27.03.2017 р. № 1.91716/47 та попередження про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами від 26.07.2017 р. № 000848 відповідачем було проігноровано та не здійснено власними силами демонтажу самовільно розташованих рекламних засобів.
Рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради № 340 від 16.05.2017 р. «Про демонтаж рекламних засобів» винесеного на підставі листа управління реклами Дніпровської міської ради від 20.04.2017 р. вх. № 8/1893, було вирішено Комунальному підприємству «Земград» Дніпровської міської ради вжити заходів щодо демонтажу рекламних засобів (спеціальних конструкцій), розташованих з порушенням порядку розміщення зовнішньої реклами в м. Дніпрі, згідно з переліком (додаток 1). Пунктом 146 Додатку визначена наявність рекламних засобів 4 од. на споруді з рекламою на тимчасовій споруді «Шашлична №1» за адресою: м. Дніпро, пл. Вокзальна, буд. 1 без наявності чинного дозволу.
Слід зазначити, що Дніпропетровською міською радою від 31.08.2011 р. № 1148 було винесено рішення регуляторний акт «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 16.02.2004 року № 325 «Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Дніпропетровську»
Вказаним рішенням на підставі листа відділу з питань реклами Дніпропетровської міської ради від 22.06.2011 р. вх. 8/3945 затверджено Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську.
Відповідно до вказаного Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську, встановлюється:
В пункті 1.1 Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську (далі Положення) встановлює порядок демонтажу, обліку, зберігання рекламних засобів розбатованих по місцях, що перебувають у комунальній власності, у державній або приватній власності (на відкритій місцевості, будинках, спорудах, елементах вуличного обладнання, електричних та контактних опорах, мостах, віадуках тощо), з порушенням встановленого порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Дніпропетровську.
Згідно п.1.2 Положення розроблено на підставі Закону України «Про рекламу», Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.04р. № 2067 (зі змінами та доповненнями), правил благоустрою території міста, інших нормативно-правових актів.
В п. 1.3 Положення визначено, терміни «рекламний засіб», «спеціальна конструкція», «місце розташування рекламного засобу» та інші терміни застосовуються у значенні, передбаченому Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами.
Відповідно до п.1.4 Положення, демонтажу підлягають такі рекламні засоби:
1.4.1 Рекламні засоби, що не мають власника, або такі, власника яких встановити неможливо (відсутнє маркування).
1.4.2 Рекламні засоби, що внаслідок їх неналежного виготовлення або експлуатації перебувають в аварійному стані, створюють загрозу життю і здоров'ю людей або можуть заподіяти шкоду майну третіх осіб.
1.4.3 Рекламні засоби, що заважають проведенню робіт з усунення аварійних ситуацій.
1.4.4 Самовільно розташовані рекламні засоби (рекламні засоби, розташовані без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами, у разі скасування дозволу, після закінчення строку дії дозволу якщо строк дії дозволу не продовжено).
Згідно п. 2.3 Положення, примусовий демонтаж рекламних засобів здійснюється: у випадках, передбачених п. 1.4.1, 1.4.4.-1.4.9. цього Положення, на підставі рішення виконавчого комітету міської ради про демонтаж рекламних засобів.
Пунктом п. 2.1 Положення визначено, що розповсюджувач зовнішньої реклами щодо рекламного засобу, який відповідає визначенню, наданому в пунктах 1.4.2 - 1.4.9 цього Положення, повинен усунути порушення порядку розміщення зовнішньої реклами або демонтувати рекламний засіб самостійно (за власний рахунок, власними силами) у термін, визначений у попередженні, виданому Комунальним підприємством «Адміністративно-технічне управління» Дніпропетровської міської ради (Далі КП «Адміністративно-технічне управління»).
Попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами вважається виданим належним чином у разі його видачі будь-яким шляхом з нижчезазначених:
- вручення розповсюджувачу зовнішньої реклами (його представнику) особисто;
- надсилання поштою за повідомленою розповсюджувачем зовнішньої реклами поштовою адресою, а у разі, якщо поштова адреса не відома, за адресою місцезнаходження (місця проживання) розповсюджувача зовнішньої реклами, зазначеною у наявних в КП «адміністративно-технічне управління» документах (договорі про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, копії виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців). У разі відсутності розповсюджувача зовнішньої реклами за такою адресою або неотримання ним кореспонденції, що надійшла, з інших причин вважається, що попередження видано розповсюджувачу належним чином.
- направлення факсом у випадку, передбачених у пунктах 1.4.2, 1.4.3 цього Положення.
Попередження реєструється КП «Адміністративно-технічне управління» у відповідному журналі.
Контроль за виконанням розповсюджувачами зовнішньої реклами вимог попереджень про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до п. 2.2-2.13, 3.1-3.2 Положення, а саме:
Демонтаж, рекламного засобу може здійснюватися без попереднього надання розповсюджувачу зовнішньої реклами попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами. Без надання цього попередження можуть бути демонтовані такі рекламні засоби:
- рекламні засоби, які не мають власника, або такі, власника яких встановити неможливо (відсутнє маркування);
- рекламні засоби, які внаслідок їх неналежного виготовлення або експлуатації перебувають в аварійному стані, створюють загрозу життю і здоров'ю людей або можуть заподіяти шкоду майну третіх осіб;
- рекламні засоби, які заважають проведенню робіт з усунення аварійних ситуацій;
- рекламні засоби, які розташовано без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами;
- рекламні засоби, які не демонтовано розповсюджувачем зовнішньої реклами, у разі дострокового розірвання договору про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів.
Примусовий демонтаж рекламних засобів здійснюється:
- у випадках, передбачених пунктами 1.4.1, 1.4.4 - 1.4.9 цього Положення, на підставі рішення виконавчого комітету міської ради про демонтаж рекламних засобів;
- у випадках, передбачених пунктами 1.4.2, 1.4.3 цього Положення, на підставі акта огляду технічного стану рекламного засобу.
Організація та проведення примусового демонтажу рекламних засобів здійснюється КП "Адміністративно-технічне управління" власними силами або із залученням сторонніх організацій.
У разі невиконання розповсюджувачем зовнішньої реклами вимог попередження (окрім випадків, передбачених пунктами 1.4.2, 1.4.3 цього Положення) або якщо рекламні засоби не мають власника, або такі, власника яких не можливо встановити не можливо, та/або адреса власника невідома, а також в інших випадках, якщо таке попередження не видавалося відповідно до п. 2.2 цього Положення, КП "Адміністративно-технічне управління" надає робочому органу інформацію для підготовки проекту рішення виконавчого комітету міської ради про демонтаж рекламних засобів. У рішенні виконавчого комітету міської ради зазначається перелік рекламних засобів, що підлягають демонтажу, із зазначенням їх розташування.
Під час проведення демонтажу на підставі рішення виконавчого комітету ради про демонтаж рекламних засобів або на підставі акта огляду технічного стану рекламного засобу повинні бути присутні: представник робочого органу та представник КП ''Адміністративно -технічне управління", а також можуть бути присутні представник органів внутрішніх справ, представник громадськості та представники державних органів, міських служб та інших організацій у разі їх необхідності.
Про проведений демонтаж рекламного засобу складається акт проведення демонтажу рекламного засобу, який підписується представником робочого органу та представником КП "Адміністративно-технічне управління", а також іншими зазначеними у пункті 2.7 цього Порядку особами, що були присутні під час його проведення. У разі відмови присутньої під час проведення демонтажу особи від підпису в акті робиться відповідна відмітка.
Акт проведення демонтажу рекламного засобу складається у 2 примірниках, один з яких залишається у КП "Адміністративно-технічне управління", другий - у робочому органі. Копія акта надається розповсюджувачу зовнішньої реклами за його письмовим зверненням.
Демонтовані рекламні засоби зберігаються КП "Адміністративно-технічне управління" у спеціально відведених для цього місцях (сховищах, складах тощо). Демонтовані рекламні засоби можуть бути передані на тимчасове зберігання відповідній організації.
Розповсюджувач зовнішньої реклами має право на повернення демонтованого рекламного засобу після звернення до КП "Адміністративно-технічне управління" з наданням таких документів:
- заяви на ім'я начальника КП "Адмшістративно-технічне управління" про повернення демонтованого рекламного засобу;
- завіреної копії документа, що підтверджує право власності (інше майнове право) на демонтований рекламний засіб;
- документа, що підтверджує оплату вимушених витрат КП "Адміністративно-технічне управління", пов'язаних з демонтажем рекламного засобу, його транспортуванням та зберіганням, а також відновленням благоустрою місця розташування рекламного засобу після проведеного демонтажу;
- документа, що підтверджує право особи, яка звернулася до КП "Адміністративно-технічне управління", одержати демонтований рекламний засіб.
Оплата вимушених витрат КП "Адміністративно-технічне управління", пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та зберіганням рекламного засобу, а також відновленням благоустрою місця розташування, здійснюється на підставі рахунків, що надаються заявнику КП "Адміністративно- технічне управління".
Повернення рекламних засобів розповсюджувачу зовнішньої реклами здійснюється за актом про повернення майна.
КП "Адміністративно-технічне управління" здійснює ведення електронної бази обліку демонтованих рекламних засобів.
У разі передачі демонтованих рекламних засобів на тимчасове зберігання відповідній сторонній організації така передача здійснюється на підставі договору та акта приймання-передачі з зазначенням переліку рекламних засобів, їх стану та характеристик.
Відповідно до п. 1.1 рішення виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 16.05.2017 р. № 340 «Про демонтаж рекламних засобів»: Комунальне підприємство, уповноважене відповідно до Порядку розміщення реклами в місті Дніпрі, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 31.08.2017 р. № 1148 вжити заходів щодо демонтажу рекламних засобів (спеціальних конструкцій), розташованих з порушенням Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Дніпрі, згідно з переліком, і зокрема на площі Вокзальній 1 - рекламний засіб на фасаді «Шашлична № 1» (4 од), яке знаходиться і фасаді житлового будинку без наявності чинного дозволу.
Рішенням Дніпровської міської ради за № 361 від 25.05.2017 р. «Про внесення змін до положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську», внесено зміни до Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську затвердженого рішенням виконкому міської ради від 31.08.2011 р. № 1148 (зі змінами).
В заголовку та по тексту слово «Дніпропетровськ» замінено на слово «Дніпро».
В тексті слова «Комунальне підприємство «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» Дніпропетровської міської ради» замінено на слова «Комунальне підприємство «Земград» Дніпровської міської ради».
31.07.2017 р. відповідно до рішення виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 16.05.2017 року № 340 «Про демонтаж рекламних засобів» КП «Земград» із залученням підрядної організації було проведено примусовий демонтаж самовільно розміщених рекламних засобів за адресою: м. Дніпро, пл. Вокзальна, буд. 1.
Рішенням Дніпровської міської ради за № 37/15 від 14.09.2011 р. «Про внесення змін до рішення міської ради від 18.02.2004 р. № 29/15 «Про розміщення зовнішньої реклами в місті Дніпропетровську», вирішено внести зміни до рішення міської ради від 18.02.2004 р. № 29/15 «Про розміщення зовнішньої реклами в місті Дніпропетровську» в частині додатка, виклавши Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місці Дніпропетровську в новій редакції (додаток).
У Положенні про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місці Дніпропетровську, а саме Розділом 3 визначений Порядок обчислення плати за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу.
Відповідно до п. 3.1 Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську КП «Адмінстративно-технічне управління» здійснює ведення електронної бази обліку демонтованих рекламних засобів.
Згідно п. 3.2 Положення, у разі передачі демонтованих рекламних засобів на тимчасове зберігання відповідній сторонній організації така передача здійснюється на підставі договору та акта приймання-передачі із зазначенням переліку рекламних засобів, їх стану та характеристик.
Відповідно до Рішення Дніпровської міської ради № 17/19 от 13.04.2017 р. Про внесення змін до Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місті Дніпропетровську, Дніпровська міська рада вирішила:
1. Внести зміни до Положення про прядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місті Дніпропетровську, затвердженого рішенням міської ради від 18.02.2004 р. № 29/15, в редакції рішення міської ради від 14.09.2011 р. № 37/15.
1.1 У заголовку та по тексту слово «Дніпропетровськ» змінити на слово «Дніпро» у відповідних відмінках.
1.2 По тексту слова «департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпропетровської міської ради» замінити на слова «управління реклами Дніпропетровської міської ради» замінити на слова «управління реклами Дніпровської міської ради» у відповідних відмінках.
1.3 По тексту слова «Комунальне підприємство «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» Дніпропетровської міської ради» замінити на слова «Комунальне підприємство «Земград» Дніпровської міської ради» у відповідних відмінках.
04.08.2017 р. до КП «Земград» надійшла заява від ФОП Дибко О. В. про повернення демонтованих рекламних засобів, із наданням копії документа, після чого відповідачу було виставлено рахунок № ДМ-7 від 04.08.2017. Але вказаний рахунок ФОП Дибко О.В. так не було сплачено.
Демонтаж 4 (чотирьох) рекламних засобів відповідача було проведено підрядною організацією - Товариством з обмеженою відповідальністю «Вепрь-С» згідно з Договором від 17.07.2017, укладеного між КП «Земград» та ТОВ «Вепрь-С».
Відповідно до п. 2.12. Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місті Дніпрі, затвердженого рішенням міської ради від 14.09.11 № 37/15 (зі змінами) оплата вимушених витрат КП «Земград», пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та зберіганням рекламного засобу здійснюється на підставі рахунків, що надаються заявнику КП «Земград».
Відповідно до п. 3.2 Договору від 17.07.2017 вартість послуг визначається на підставі Специфікації, що є невід'ємним додатком до цього Договору.
Згідно Специфікації до Договору від 17.07.2017 розмір ціни за послуги з демонтажу рекламних засобів складає:
1. Демонтаж банеру з каркасом, пластиковий короб складає: 470 грн. за 1 кв. м., без ПДВ;
2. Демонтаж об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу складає: 490 грн. за 1 кв. м., без ПДВ;
Вартість робіт за демонтаж 4 (чотирьох) рекламних засобів Фізичній особи -підприємця Дибко О. В. склала:
Демонтаж банеру з каркасом, пластиковий короб об'ємом 3,89 кв.м: 470 х 3, 89 =1 828,30 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять вісім грн. 30 коп.) без ПДВ;
Демонтаж банеру з каркасом, пластиковий короб об'ємом 3,89 кв.м: 470 х 3, 89 = 1 828,30 грн. (одна тисяча вісімсот двадцять вісім грн. 30 коп.) без ПДВ;
Демонтаж об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 0,95 кв.м.: 490 х 0.95 = 465,50 грн. (чотириста шістдесят п'ять грн. 50 коп.) без ПДВ;
Демонтаж об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 12,48 кв.м.: 490 х 12,48 = 6 115,20 грн. (шість тисяч сто п'ятнадцять грн. 20 коп.) без ПДВ.
Загальна вартість витрат КП «Земград» з демонтажу самовільно розміщених відповідачем рекламних засобів склала: 1 828,30 грн. + 1 828,30 грн. + 465,50 грн. + 6 115,20 грн. = 10 237,30 грн. без ПДВ. Всього: 12 284, 76 грн. з ПДВ, що підтверджується Актами проведення демонтажу рекламних засобів від 31.07.2017; рахунком № 310717 від 31.07.2017; Актом приймання-передачі наданих послуг від 31.07.2017; Платіжним дорученням № 141 від 09.08.2017.
Відповідно до п. 6.1 Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місті Дніпрі, затвердженого рішенням міської ради від 14.09.11 № 37/15 (зі змінами) розмір плати за зберігання рекламного засобу у випадку його зберігання КП «Земград» у разі здійснення примусового демонтажу дорівнює розміру щомісячної плати за тимчасове користування місцем розташування демонтованого рекламного засобу за кожний день зберігання.
Відповідно до п. 3.2 вищезгаданого Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів у місті Дніпрі, затвердженого рішенням міської ради від 14.09.11 № 37/15 (зі змінами) здійснюється обчислення плати за тимчасове користування місцем розташування демонтованого рекламного засобу за наступною формулою:
С= S *Р*Кмр*КS, де
С - місячна плата за тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, грн.,
S - площа місця розташування рекламного засобу, кв.м, згідно з п. 2.2 Положення;
Р - базовий розмір місячної плати за 1 кв.м площі місця розташування не наземного та не дахового рекламного засобу, який становить 60 грн.;
Кмр - коефіцієнт, який у залежності від місця розташування рекламного засобу становить 0,9;
КS - коефіцієнт, який у залежності від площі місця розташування рекламного засобу становить = 1,0.
Згідно Положення про порядок оплати за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів розмір плати за зберігання демонтованих рекламних засобів становить:
1. Зберігання банеру з каркасом, пластиковий короб об'ємом 3,89 кв.м: складає 210,06 грн. без ПДВ, за кожен день зберігання (калькуляція додається);
Зберігання об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 0,95 кв.м.: складає 59,40 грн. без ПДВ, за кожен день зберігання (калькуляція додається);
Зберігання об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 12,48 кв.м.: складає 606,53 грн. без ПДВ, за кожен день зберігання (калькуляція додається).
Розмір плати за зберігання 4 (чотирьох) демонтованих рекламних засобів Фізичній особи - підприємця Дибко О. В. за період з 31.07.2017 по 07.11.2017 (включно) 99 днів складає:
Зберігання банеру з каркасом, пластиковий короб об'ємом 3,89 кв.м: 210,06 х 99 = 20 795,94 грн. без ПДВ (двадцять тисяч сімсот дев'яносто п'ять грн. 94 коп..);
Зберігання банеру з каркасом, пластиковий короб об'ємом 3,89 кв.м: 210,06 х 99 = 20 795,94 грн. без ПДВ (двадцять тисяч сімсот дев'яносто п'ять грн. 94 коп..);
Зберігання об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 0,95 кв.м.: 59,40 х 99 = 5 880,60 грн. без ПДВ (п'ять тисяч вісімсот вісімдесят грн. 60 коп.);
Зберігання об'ємного, з метало каркасом рекламного засобу об'ємом 12,48 кв.м.: 606,53 х 99 = 60 046,47 грн. без ПДВ (шістдесят тисяч сорок шість грн. 47 коп.).
Таким чином, загальний розмір плати за зберігання 4 (чотирьох) демонтованих рекламних засобів Фізичної особи - підприємця Дибко О.В. за період з 31.07.2017 по 07.11.2017 (включно) 99 днів, складає: 20 795,94 грн. + 20 795, 94 грн. + 5 880,60 грн. + 60 046,47 грн. = 107 518, 95 грн. без ПДВ. Всього: 129 022, 74 грн. з ПДВ.
Позивачем на адресу відповідача було направлено лист № 128 від 13.09.2017 р. про необхідність сплатити вимушені витрати КП «Земград», пов'язані з демонтажем та зберіганням рекламних засобів у сумі 69 628 грн. 20 коп. на розрахунковий рахунок КП «Земград» із зазначенням строку для оплати до 22.09.2017 р.
Вимога-лист від 13.09.2017 р. № 128 відповідачем залишилися без задоволення.
З метою досудового врегулювання спору, відповідно до ч. 2 ст. 222 Господарського кодексу та ст. 6 Господарського процесуального кодексу, позивачем 25.09.2017 р. на адресу відповідача було направлено претензію № 140 з вимогою про відшкодування вимушених витрат КП «Земград», пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та зберіганням рекламних засобів на суму 85 267 грн. 32 коп., яка залишена відповідачем без виконання.
Відповідачу за період з 31.07.2017 р. по 07.11.2017 р. було виставлено наступні рахунки:
04 серпня 2017 року - Рахунок на оплату № ДМ-7 (демонтаж та зберігання рекламних засобів) на загальну суму 17 497 грн. 80 коп. з ПДВ.
13 серпня 2017 року - Рахунок на оплату № ДМ-7 (демонтаж рекламних засобів) на загальну суму із ПДВ 12 284 грн. 76 коп.; Рахунок на оплату № ДМЗ-34 (компенсація витрат за зберігання рекламних засобів) на загальну суму з ПДВ 57 343, 44 грн.
25 вересня 2017 року - Рахунок на оплату № ДМЗ-34(компенсація витрат за зберігання рекламних засобів) на загальну суму із ПДВ 72 982,56 грн.
Відповідач суми за рахунками не сплатив.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне:
Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно ст.ст. 143, 144 Конституції України визначено, що Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Пункт 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Статутом Комунального підприємства «Земград» Дніпровської міської ради у новій редакції визначено, що Комунальне підприємство «Земград» Дніпровської міської ради є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним відповідно до рішень виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 18 квітня 1996 року №575 та від 25 травня 1996 року № 740.
Власником підприємства є територіальна громада міста Дніпра, в особі Дніпровської міської ради, ідентифікаційний код 26510514, місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд.75.
Виконавчий орган Дніпровської міської ради, до сфери управління якого належить (входить) Підприємство згідно з Переліком комунальних підприємств відповідно до їх підпорядкованості, затвердженим рішенням міської рада, виконує функції органу управління господарською діяльністю в межах та обсягах, визначених Положенням виконавчого органу, та є представником Власника - Дніпровської міської ради, згідно з Господарським кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», іншими законодавчими актами України та рішеннями представника власника.
Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом. Підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство від свого імені виступає у господарських, цивільних та адміністративних правовідносинах з юридичними та фізичними особами, набуває майнових прав та несе обов'язки, від свого імені виступає позивачем та відповідачем у суді загальної юрисдикції, Господарському та Адміністративному судах, несе відповідальність за результати своєї діяльності.
Підприємство не має у своєму складі інших юридичних осіб.
Пункт 2.1 Статуту вказує на те, що, метою створення та діяльності Підприємства є господарська діяльність для економічних і соціальних результатів та з метою отримання прибутку.
Комунальне підприємство «Земград» Дніпровської міської ради є установою, від імені якої відповідно до законодавства України реалізується господарська компетенція органів місцевого самоврядування у сфері розміщення зовнішньої реклами у місці Дніпрі, а також надання послуг під час розташування рекламних засобів на місцях, що перебувають у комунальній власності.
Пунктом 2.2 Статуту визначено, що предметом господарської діяльності Підприємства для реалізації зазначеної мети є:
- здійснення заходів щодо впорядкування розміщення зовнішньої реклами в м. Дніпрі та формування системного підходу до її розміщення;
- здійснення організаційних заходів, спрямованих на забезпечення дотримання встановленого порядку розміщення зовнішньої реклами;
- здійснення заходів щодо поліпшення зовнішнього вигляду рекламно-інформаційного простору міста на виконання рішень та/або розпоряджень органів місцевого самоврядування м. Дніпрі;
- розроблення пооб'єктних схем оформлення міського середовища засобами зовнішньої реклами;
- розроблення схем розміщення та реконструкції рекламних засобів на території м. Дніпра;
- укладання договорів з розповсюджувачами зовнішньої реклами про тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Дніпра, та отримання плати за цими договорами відповідно до встановленого порядку;
- укладання договорів про тимчасове користування міською територією для проведення робіт, пов'язаних з розташуванням рекламних засобів на міській території, та отримання плати за цими договорами відповідно до встановленого порядку;
- надання платних послуг із визначення та підбору місць для розміщення зовнішньої реклами;
- надання платних послуг при розміщенні рекламних засобів на місцях, що перебувають в комунальній власності, при проведенні робіт, пов'язаних із розташуванням рекламного засобу на міській території, послуг з благоустрою, пов'язаних з монтажем (демонтажем) рекламних засобів;
- забезпечення виготовлення та розміщення на рекламних засобах соціальної реклами, а також інформації про святкові та інші заходи, що проводяться безпосередньо або за підтримки органів місцевого самоврядування, а також здійснення підготовки до святкових заходів, загальнодержавних і міських подій та їх проведення;
- забезпечення виготовлення та розташування за відповідними дорученнями органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади інструкцій з метою оформлення території міста або його меж;
- обстеження та облік зовнішньої реклами на території м. Дніпра;
- здійснення контролю за дотриманням умов дозволів на розміщення зовнішньої реклами при розташуванні рекламних засобів у м. Дніпрі;
- здійснення контролю щодо розташування та демонтажу рекламних засобів на території міста;
- організація монтажу (демонтажу) рекламних засобів із залученням сторонніх організацій або власними силами;
- здійснення контролю за відновленням благоустрою території після проведення монтажу, демонтажу рекламних засобів на відкритій місцевості.
Підприємство має право займатися будь-якою господарською діяльністю, тонувати роботи і надавати послуги на основі повного господарського рахунку і самофінансування, керуючись чинним законодавством.
Джерелами формування майна Підприємства крім іншого є:
- майно, передане Підприємству Власником;
- доходи, отримані від господарської діяльності (п. 3.5 Статуту).
До виняткової компетенції Власника крім іншого (п. 4.9 Статуту) належить:
розподіл прибутку підприємства який відповідно до п. 5.3 Статуту визначає порядок його використання згідно із Статутом та чинним законодавством.
Пункт 5.8 Статуту встановлює, що у сферах своєї господарської діяльності відносини Підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами здійснюється на підставі правочинів.
Зміни і доповнення до Статуту Підприємства вносяться за рішенням Дніпровської міської ради за поданням органу, до сферу оперативного управління якого входить підприємство.
Відповідно до п.1 ст. 3 Закону України «Про рекламу» від 03.07.1996 року № 270/96-ВР, законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Статтею 16 Закону України «Про рекламу» визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Розділом IV Закону України «Про рекламу» встановлений контроль за дотриманням та відповідальність за порушення законодавства про рекламу.
Відповідно до п. 1 ст. 26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень:
·центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами;
·Антимонопольний комітет України - щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції;
·Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення - щодо телерадіоорганізацій усіх форм власності;
·центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику -щодо реклами державних цінних паперів;
·Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку - щодо реклами на фондовому ринку;
·центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах будівництва, архітектури - щодо спорудження житлового будинку;
· центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення, щодо реклами про вакансії (прийом на роботу):
Пунктом 2 вказаної статті встановлюється, що на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право:
· вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;
· вимагати припинення дій, що перешкоджають здійснення державного контролю;
· надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень;
· приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;
· приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов'язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи.
Пункт 3 ст. 26 вказаного Закону «Про рекламу» зазначає, що рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право:
· бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону;
· подавати необхідні документи, давати пояснення;
· отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них;
· оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Статтею 27 Закону України «Про рекламу» передбачена відповідальність за порушення законодавства про рекламу, яка складається з 12 пунктів, а саме:
1. Особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
2. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
1) рекламодавці, винні:
·у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом;
·у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами;
·у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом;
·у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами;
·у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;
3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
3. З метою захисту інтересів суспільства, держави, споживачів реклами і учасників рекламного ринку державні органи, зазначені у статті 26 цього Закону, можуть звертатися до суду з позовами про заборону відповідної реклами та її публічне спростування.
11. Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду.
12. Положення цієї статті не обмежують прав споживачів реклами, яким було завдано шкоди недобросовісною та неправомірною порівняльною рекламою, на відшкодування шкоди відповідно до законодавства України.
Постановою Кабінетом Міністрів України від 29.12.2003 року за № 2067 затверджено типові правила розміщення зовнішньої реклами (п.1.) та зобов'язано Центральні і місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування у місячний строк привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою (п. 3).
Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами (далі Правила), затвердженими вказаною вище постановою, регулюються відносини, що виникають у зв'язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами.
Відповідно до п. 3 Правил, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган). Робочий орган не вправі подавати заяву та одержувати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. (п. 5 Правил).
Пункт 6 Правил встановлює, що до повноважень робочого органу належать:
· розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії;
· надання у разі потреби розповсюджувачам зовнішньої реклами архітектурно-планувальних завдань на опрацювання проектно-технічної документації для розташування складних (дахових) рекламних засобів;
прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету;
підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу чи про відмову у його наданні;
видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради;
ведення інформаційного банку даних місць розташування рекламних засобів, плану їх розміщення та надання в установленому порядку інформації для оновлення даних містобудівного кадастру населених пунктів;
подання територіальним органам спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами;
підготовка і подання виконавчому органу ради пропозицій щодо розмірів плати за надання послуг робочим органом на підставі калькуляції витрат для прийняття відповідного рішення.
Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Пунктом 45 Правил встановлено, що контроль за додержанням цих Правил здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства.
У разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами уповноважена особа органу, який здійснює контроль за додержанням цих Правил, звертається до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.
Згідно з п. 47 Правил, розповсюджувач зовнішньої реклами, винний у порушенні цих Правил, несе відповідальність згідно із законодавством.
Демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у на підставі п. 49 Правил у разі:
припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця;
невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам;
порушення благоустрою території.
Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.
Таким чином, аналізуючи приведений вище Закон України «Про рекламу» та Типові правила розміщення зовнішньої реклами, можна дійти висновку про те, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчим органом міської ради відповідно до вказаних вище Правил.
Регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами, а також контроль за додержанням цих Правил, здійснює безпосередньо як сама міська рада, а при необхідності остання може утворити відділ, управління, інший виконавчий орган або покласти відповідні функції на існуючий відділ, управління, який у подальшому як робочий орган повинен здійснювати відповідні повноваження стосовно вказаної віще діяльності та контролю.
Вказаний уповноважений міською радою робочій орган, повинен діяти в рамках Порядку, при здійсненні дій у разі виявлених порушень при розповсюдженні та розміщені реклами.
Рішення як Дніпропетровської міської ради так і Дніпровської міської ради вказані вище, на час розгляду справи є дійсними, доказів стосовно визнання їх як в частині так і в цілому не дійсними сторонами суду не надано.
На підставі листа управління реклами Дніпропетровської міської ради про підготовку проекту рішення виконавчого комітету щодо демонтажу рекламних засобів, як органа уповноваженого міською радою (робочій орган), на виконання функцій з розміщення зовнішньої реклами, а також контролю за додержанням Правил, при розповсюдженні та розміщені реклами, та відповідного рішення № 340 від 16.05.2017 р. Дніпровської міської ради «Про демонтаж рекламних засобів», позивач виконував розпорядження останньої, щодо демонтажу (згідно переліку наданому у Додатку до вказаного Рішення рекламних засобів) з залученням до цього третіх осіб, а саме Товариства з обмеженою відповідальністю «Вепрь-С на договірних засадах.
Розрахунок демонтажу, розрахунок послуг із зберігання позивачем у справі здійснювалось на підставі вказаних вище рішень, прийнятих міською радою, які у подальшому були застосовані позивачем при розрахунку витрат на демонтаж та зберігання рекламних засобів.
Заперечення відповідача спростовуються вищевикладеним.
Крім того, щодо можливості здійснення демонтажу рекламних засобів без попереднього вручення попередження, суд зазначає, що відповіло до п. 2.2 Положення про порядок демонтажу та зберігання рекламних засобів в місті Дніпропетровську: демонтаж рекламного засобу може здійснюватися без попереднього надання розповсюджувачу зовнішньої реклами попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами. Без надання цього попередження можуть бути демонтовані такі рекламні засоби: рекламні засоби, які розміщені без отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами.
Як вже зазначалось рекламний засіб відповідача розміщувався без-наявності будь-якого дозволу, що було встановлено 26.07.2017 року працівниками КП «Земград» ДМР під час проведення перевірки.
Таким чином, позивач не зобов'язаний був, всупереч твердженню відповідача здійснювати вручення відповідачу попередження про усунення порушення порядку розміщення зовнішньої реклами.
Крім того, відповідач про необхідність проведення демонтажу повідомлявся у листі Комунального підприємство «Управління з організації контролю у сфері благоустрою та розміщення зовнішньої реклами» від 27.03.2017 року № 1.91716/47, який було отримано адміністратором закладу «Шашлычная» (копія листа міститься в матеріалах справи).Також, працівниками КП «Земград» ДМР 26.07.2017 р. вручалось попередження від 26.07.2017 р. № 000848, але працівники закладу відповідача «Шашлычная» від його отримання відмовились (копія відривної частини попередження міститься в матеріалах справи).
Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Згідно ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитки в результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) та доходи, які особа могла б реально одержати за звичних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода).
Відповідно до статті 224 ГК України, під збитками розуміються витрати, зроблені управленою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управлена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно ст. 225 Господарського кодексу України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відшкодування збитків є мірою відповідальності, що застосовується за наявності збитків, протиправності дій цієї особи, причинного зв'язку між діями особи та збитками, та вини особи, внаслідок дій якої спричинено збитки. Обов'язок доказування наявності шкоди та протиправності поведінки заподіювана шкоди покладається на особу, якій завдано збитків. При цьому, відповідно до вимог ч. 2 ст. 623 Цивільного кодексу України, розмір збитків завданих порушенням зобов'язання, повинен бути реальним та доведеним позивачем.
Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини.
Відсутність хоча б одного із вище перелічених елементів, утворюючих склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована, як правопорушення.
Згідно ст. 226 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний відшкодувати на вимогу суб'єкту завдані збитки у добровільному порядку в повному обсязі.
Відповідно до ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором. При визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Статтею 614 ЦК України унормовано, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Ст. 218 ГК України встановлено, що підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Позивач довів суду факт самовільного розміщення рекламних засобів ФОП Дибко О.В. (без оформлення дозволів на розміщення зовнішньої реклами) на фасаді будівлі у кількості 4 одиниць та на тимчасовій споруді у кількості 1 одиниця із зовнішньою рекламою за адресою: м. Дніпро, пл. Вокзальна, буд. 1, що є грубим порушенням вимог ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу».
З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги про стягнення з Фізичної особи-підприємця Дибко Ольги Василівни, м. Запоріжжя суму збитків в розмірі 141 307 грн. 50 коп.
Відповідно до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст.ст. 73, 77 ГПК України).
Згідно ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
В порядку ст. 129 ГПК України, судовий збір у сумі 2 119 грн. 62 коп. покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Земград" Дніпровської міської ради, м. Дніпро до Фізичної особи-підприємця Дибко Ольги Василівни, м. Запоріжжя задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Дибко Ольги Василівни (69118 АДРЕСА_1, код НОМЕР_2) на користь Комунального підприємства "Земград" Дніпровської міської ради (49006 м. Дніпро, пр. Пушкіна, буд. 55, каб. 901, 9 поверх, код ЄДРПОУ 24241808) 141 307 (сто сорок одна тисяча триста сім) грн. 50 коп. збитків, 2 119 (дві тисячі сто дев'ятнадцять) грн. 62 коп. судового збору. Видати наказ.
Рішення оформлено та підписано 16.04.2018 р.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Дроздова