Ухвала суду № 73400903, 11.04.2018, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
522/10110/17
Номер документу
73400903
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/10110/17

УХВАЛА

11 квітня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючої судді Науменко А.В.,

при секретарі - Полегенький В.С.,

представник позивачів - ОСОБА_1,

представник відповідача - Вінюков В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Одеської міської ради про часткове скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з адміністративним позовом до Одеської міської ради про часткове скасування рішення Одеської міської ради № 1316-VІІ від 19.10.2016 року в частині проведення червоної лінії через земельну ділянку, розташовану за адресою АДРЕСА_1 кадастровий номер - НОМЕР_1, та просять суд зобов'язати Одеську міську ради при встановленні червоних ліній не проводити їх через земельну ділянку, розташовану за адресою АДРЕСА_1 кадастровий номер - НОМЕР_1, а також просять суд поновити строк для звернення до суду з адміністративним позовом.

Під час судового засідання представник Одеської міської ради подав суду письмову заяву про залишення без розгляду у адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Одеської міської ради від 19.10.2016 року № 1316-VІІ «Про затвердження Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси» в частині проведення червоної лінії через земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер - НОМЕР_1 та зобов'язання при встановленні червоних ліній не проводити їх через вказану земельну ділянку у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду з цією позовною вимогою.

Представник позивачів ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, заперечував проти задоволення цієї заяви.

Представник Одеської міської ради Вінюков В.М. в судове засідання з'явився, на задоволенні заяви про залишення адміністративного позову без розгляду у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду з цією позовною вимогою наполягав.

Вирішуючи заяву представника позивача про поновлення строків, суд виходить з наступного.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року № 2147-VІІІ «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», згідно із яким викладено у новій редакції Кодекс адміністративного судочинства України.

Згідно із п. 10 розділу VІІ «Перехідні положення» чинної редакції Кодексу адміністративного судочинства України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 чинної редакції КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 чинної редакції КАС України та ч. 1, 2 ст. 99 попередньої редакції КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами; для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено, що адміністративний позов поданий 01.06.2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. З ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.

Згідно із ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».

В той же час, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядники інформації, до яких відносяться й Одеська міська рада, зобов'язані оприлюднювати інформацію про свою діяльність та прийняті рішення.

Метою прийняття вказаного Закону відповідно до його ч. 1 ст. 2 є забезпечення прозорості та відкритості суб'єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.

Пунктом 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» однією з гарантій забезпечення права осіб на доступ до публічної інформації визначено обов'язок розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Пунктом 2 частини 1 статті 4 даного Закону встановлено, що доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється, зокрема, на основі принципу вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь- яким іншим способом.

Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» у разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Отже, способи забезпечення доступу усіх заінтересованих осіб до публічної інформації чітко регламентовано.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні - одержання, збирання, створення, поширення, використання і зберігання інформації про діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування, задоволення інформаційних потреб громадян, юридичних осіб про роботу цих органів.

Згідно із ст. 2 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» засоби масової інформації України відповідно до законодавства України мають право висвітлювати всі аспекти діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надавати засобам масової інформації повну інформацію про свою діяльність через відповідні інформаційні служби органів державної влади та органів місцевого самоврядування, забезпечувати журналістам вільний доступ до неї, крім випадків, передбачених Законом України «Про державну таємницю», не чинити на них будь-якого тиску і не втручатися в їх виробничий процес.

Стаття 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» закріплює, що, зокрема, рішення органів місцевого самоврядування публікуються в офіційних виданнях (відомостях, бюлетенях, збірниках, інформаційних листках тощо) та друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.

Згідно із ст. 1 вказаного Закону офіційні друковані видання органів державної влади та органів місцевого самоврядування - видання, які спеціально видаються органами державної влади та органами місцевого самоврядування (відомості, бюлетені, збірники, інформаційні листки тощо) для інформування про свою діяльність.

Аналізуючи зміст наведених законодавчих норм, слід дійти висновку, що опублікування акта органу місцевого самоврядування в офіційних друкованих виданнях, розміщення на офіційних сторінках відповідних органів влади у мережі Інтернет визначається законодавством способом доведення актів органів місцевого самоврядування до відома заінтересованих осіб, у зв'язку з чим факт їх оприлюднення у вищезгаданий спосіб визначає момент, коли всі заінтересовані особи повинні були дізнатись про відповідні акти (рішення, дії).

Судом встановлено, що Одеською міською радою прийнято оскаржуване в частині рішення від 19.10.2016 року № 1316-УІІ «Про затвердження Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси». Зазначене рішення оприлюднене 24.10.2016 року на офіційному веб-сайті Одеської міської ради за посиланням http://оmr.gov.ua/ru/acts/council/89148/, а також в офіційному друкованому виданні Одеської міської ради - газеті «Одесский вестник» від 29.10.2016 року № 43.

Крім того, усі текстові, графічні та пояснювальні матеріали Плану зонування території (зонінгу) міста Одеси, затвердженого оскаржуваним Рішенням, також оприлюднені 24.10.2016 року на офіційному веб-сайті Одеської міської ради за посиланням http://оmr.gov.ua/ru/acts/council/89148/.

Так, одночасно з цим рішенням були оприлюднені такі документи:

- план зонування території міста Одеса (пояснювальна записка);

- схеми зонування: Київського адміністративного району; Малиновського адміністративного району; Приморського адміністративного району; Суворовського адміністративного району;

- правила охорони та використання історичних ареалів: Київський район; Малиновський район; Приморський район; Суворовський район.

При цьому, такі документи офіційно оприлюднені виключно на офіційному веб-сайті Одеської міської ради, в тому числі з урахуванням їх значного об'єму, що відповідає законодавству.

Крім того, варто врахувати, що питання розробки та затвердження містобудівної документації, внесення змін до неї врегульовано Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 року № 290, яким затверджено Порядок розроблення містобудівної документації, згідно із якими дії з розробки та затвердження містобудівної документації передують прийняттю рішення про затвердження такої документації (зокрема, планів зонування територій).

План зонування території (зонінг) міста Одеси, який затверджений оскаржуваним в частині Рішенням, є різновидом містобудівної документації, порядок розроблення, погодження та прийняття якої досить детально врегульований спеціальними нормативно-правовими актами у сфері містобудівної діяльності. У сукупності з моменту прийняття рішення про розробку плану зонування території (зонінгу) м. Одеси (25.03.2015 року) до його затвердження зайняло 1,5 роки. Процес розроблення, обговорення та прийняття відповідного рішення зазнав досить широкого суспільного резонансу, у зв'язку з чим кожний етап у згаданій процедурі висвітлювався на офіційному сайті Одеської міської ради, засобами масової інформації, інтернет-виданнями тощо.

З метою організації належного проведення громадських слухань щодо проекту плану зонування території (зонінгу) м. Одеси замовником відповідної містобудівної документації, яким визначено управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, ще 21.04.2016 року забезпечено оприлюднення розробленого ТОВ «Інститут Харківпроект» проекту плану зонування території (зонінгу) м. Одеси на офіційному сайті Одеської міської ради. Там же було розміщено повідомлення управління архітектури та містобудування Одеської міської ради про проведення громадських слухань за проектом «План зонування території (зонінг) м. Одеси», які проводились з 21 квітня по 16 травня 2016 року. Разом з повідомленням оприлюднені такі матеріали: пояснювальна записка, схема зонування Київського району, схема зонування Малиновського району, схема зонування Приморського району, схема зонування Суворовського району; історико-архітектурний опорний план: Правила охорони і використання історичних ареалів, План червоних ліній магістральних вулиць. У повідомленні, матеріали проекту «План зонування території (зонінг) м. Одеси» були представлені з 21.04.2016 року по 16.05.2016 року у холі приміщення Приморської районної адміністрації м. Одеса за адресою: м. Одеса вул. Канатна, 134. 21.04.2016 року відбулась презентація плану зонування території (зонінгу) м. Одеси в адміністративній будівлі Одеської міської ради, розташованій за адресою: м. Одеса, пл. Думська, 1, в ході якої забезпечувалось її пряму інтернет-трансляцію. Після доопрацювання за результатами проведених громадських обговорень та погоджень містобудівної документації проект «План зонування території (зонінг) м. Одеси» оприлюднено 19.08.2016 року на офіційному сайті Одеської міської ради у розділі «НОВИНИ». Сам проект рішення міської ради «Про затвердження плану зонування території (зонінгу) м. Одеси», яким передбачалось затвердити вищезгадану містобудівну документацію, також неодноразово оприлюднювався на офіційному сайті Одеської міської ради.

Вищевикладені обставини свідчать, що безпосередньо проект спірної містобудівної документації та проект рішення, яким передбачалось затвердження цієї документації, неодноразово оприлюднювались, починаючи з 21.04.2016 року, тобто, майже за півроку до дати пленарного засідання, на якому відбулось затвердження відповідної документації.

Таким чином, виходячи зі змісту вищенаведених позовних вимог та їх підстав, вказаних позивачами, встановлено, що в будь-якому випадку вже з моменту офіційного оприлюднення рішення, яким затверджено План зонування території (зонінг) м. Одеси (24.10.2016 року - на офіційному веб-сайті Одеської міської ради, 29.10.2016 року - в газеті «Одесский вестник»), а саме з жовтня 2016 року, позивачі повинні були знати про прийняття оскаржуваного рішення, могли з'ясувати його зміст та мали усвідомлювати неминучий вплив оскаржуваного рішення на їх права, обов'язки та інтереси. Отже, позивачі мали визначений процесуальним законодавством час для вивчення необхідних документів з метою захисту своїх прав.

Враховуючи офіційний та публічний характер діяльності Одеської міської ради, управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, обов'язковість оприлюднення ними інформації про свою діяльність та прийняті рішення, позивачі мали можливість та повинні були дізнатися про можливе порушення їх прав в будь-якому випадку після офіційного оприлюднення Рішення, яким затверджено План зонування території (зонінгу) міста Одеси.

Також судом встановлено, що щонайменше з 29.10.2016 року (дата офіційного оприлюднення Рішення, яким затверджено План зонування території (зонінгу) міста Одеси, у газеті «Одесский вестник») обчислюється строк, протягом якого позивачі мали право звернутися до суду із цими позовними вимогами, однак безпідставно не зробили цього та звернулися до суду лише 01.06.2017 року, тобто більш ніж через сім місяців з моменту коли вони повинні були дізнатися про можливе порушення їх прав оскаржуваним рішенням.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно із ч. 4 ст. 123 КАС України якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Суд звертає увагу позивачів, що з альтернативної форми наведеної правової норми вбачається, що у певних випадках законодавцем встановлено момент, коли усі заінтересовані особи повинні дізнатись про факт прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, та про можливий його вплив на законні права, свободи та інтереси таких осіб.

При цьому чинним законодавством момент, коли особа повинна дізнатись про можливе порушення її прав, свобод та інтересів, не ставиться у залежність від моменту фактичного ознайомлення такої особи з фактом прийняття оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, внаслідок чого, зазвичай, момент, коли особа повинна була дізнатись про вплив спірного рішення на власні права, передує моменту фактичного її ознайомлення з фактом його прийняття.

У такому випадку виникає нагальна необхідність дослідження факту дотримання суб'єктом владних повноважень вимог чинного законодавства, якими передбачено порядок оприлюднення таким суб'єктом прийнятих ним рішень.

Дотримання суб'єктом владних повноважень порядку оприлюднення прийнятих рішень і визначає дату його оприлюднення моментом, коли усі заінтересовані особи повинні дізнатись про факт прийняття оскаржуваного рішення, його зміст, та можливий вплив на свої законні права, свободи та інтереси.

Як вбачається, в даному випадку міською радою дотримано порядок оприлюднення прийнятого нею Рішення, що обумовлює обізнання позивачів із його змістом, вже з моменту його офіційного оприлюднення у визначені законодавством способи. Це ж стосується й обставин усвідомлення позивачами необхідності, на їх думку, зобов'язання міської ради при встановленні червоних ліній не проводити їх через вищезгадану земельну ділянку.

Суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними. Згідно із п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Як свідчать матеріали справи, позивачі звернулися до суду з даним позовними вимогами лише 01.06.2017 року, заявивши їх більш ніж через шість місяців з моменту коли вони повинні були дізнатися про порушення їх прав оскаржуваним рішенням.

Оскільки суд не вбачає підстав для поновлення позивачу строку звернення до суду, тому позовні вимоги позивача підлягають залишенню без розгляду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Одеської міської ради про часткове скасування рішення - залишити без розгляду.

Ухвала суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду міста Одеси апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови виготовлено 16 квітня 2018 року .

Суддя А.В. Науменко

11.04.2018